26.3.2023 | Svátek má Emanuel


Diskuse k článku

SVĚT: Je olympijská nahota na prodej?

Norské hráčky plážové házené nechtěly nastoupit v obvyklém úboru, tedy bikinách, a čelily hrozbě sankcí. A to přesto, že šortky jim nedávaly žádnou výhodu a jejich mužští kolegové v nich běžně závodí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Wodkin 2.8.2021 18:04

Postavy v Sixtinské kapli byly kdysi taky opatřeny "vhodnými" rouškami ...

A jak vypadali sportovci v antických OH, o tom bude jistě brzo zakázáno psát i mluvit ....

.... ....

V. Hodorka 2.8.2021 17:34

Vzdyt jde o plazove sporty a ty chudery se potom ani poradne neopali.

D. Mach 2.8.2021 15:59

Jednotlivé sportovní federace předepisují hráčům a především hráčkám velikost dresů stylem čím méně tím lépe. Rozhodují o tom senilní dědkové. je se čemu divit? Význam to má leda u plavců, kde se vyvíjeli obleky, které měly vliv na "klouzání" vodou, a v opačném gardu to má vliv na skoky na lyžích. U plážových volejbalistek jsou to ale jen perverzity vládců beachvolejbalové federace.

T. Hraj 2.8.2021 15:52

Celé je to snahou externalizovat vnitřní morální boj dobra se zlem. Proto nemůže být nikdy nalezena žádná definitivně správná míra oblékání (pro danou situaci) a to ani v případě, kdy je oblékání regulováno nepsaným pravidlem. A je to dobře, protože to znamená, že rozhodnutí o tom, co je a co není morální se stále odehrává uvnitř jednotlivců.

Islámu je vnitřní boj dobra se zlem cizí. Morálka byla externalizována zcela a velmi dávno. Tvoří ji soubor zákazů a příkazů (včetně těch o oblečení). A zahalené muslimky (všemi typy šátků a závojů) mají ještě jednu funkci. Jsou symbolem islámu. Říkají nám ostatním "tady je Krakonošovo", "tady je půlnoční království a zpívat se tu nesmí".

A. Bytová 2.8.2021 14:34

V roce 1960 na OH v Římě se zúčastnil marathonského běhu malý, drobný, neznámý běžec z Ethiopie. Běžel bos. Neřešil tím své psychické zdraví, proti ničemu tak neprotestoval, nezviditelňoval se tím. Jen neměl na běžecké boty. Marathon vyhrál s náskokem 8 minut. Jmenoval se Abebe Bikila.

Jo, to bývaly doby, kdy šlo skutečně o sport a ne o trapné výrony a hysterické chování.

T. Hraj 2.8.2021 16:12

Při vší úctě, psychické zdraví pana Abebe Bikily a jeho běh bez bot (ve skutečnosti zoufalé gesto upozorňující na světovou chudobu, rasovou diskriminaci a environmentální nespravedlnost) není jeho věc. Je snad odborníkem na tyto záležitosti? Je psychiatrem nebo aktivistou? Není. Umí pouze běhat. Vůbec si neuvědomuje, jak je utiskován a diskriminován. Jenom kvůli této své ignoranci vyhrál. Co problémů tím ale způsobil všem těm, kteří o své diskriminaci vědí a nikdy tak nemají šanci vyhrát! Jaké komplikace způsobil nejrůznějším obětavým dobrovolníkům, snažícím se zlepšit tento svět! Kolika dobročinným organizacím a mezinárodním hnutím hodil klacek pod nohy! Kdyby jen něco řekl dopředu, aby mu bylo možné s tímto obrovským gestem pomoci. A ne že si jenom prostě zuje boty!

Člověku je až smutno z takovéhoto sobectví.

V. Hodorka 2.8.2021 17:36

Ale houby. Bezel bez bot, protoze tak behal vzdy a byl na to zvykly.

A. Bytová 2.8.2021 20:07

No, byl na to zvyklý, pane Hodorko, máte pravdu, doma chodil taky bos. Doba se změnila, jen nevím, jestli k lepšímu. Kuříkladu stříbrná medailistka v hodu koulí Raven Hulk Saundersová mě o tom nepřesvědčuje.

F. Navrátil 2.8.2021 18:14

V té době byl populární vtip, že se Abebe Bikila nemohl rozhodnout mezi botami sponzorských firem Puma a Adidas a byl přeplacen farmaceutickou firmou vyrábějící mast na kuří oka.

A. Bytová 2.8.2021 19:59

V roce 1960? Puma a Adidas? Sponzoring? Kolik vám bylo v tom roce, vy si to pamatujete, že žvaníte takové blbosti?

V. Bok 2.8.2021 14:21

Jo jo, zejména skokanky do vody vynikají skvěle žensky vyrysovanymi postavami, nezdeformovanyými sportem... Ja bych obleceni nechal na těch holkách, koneckonců by to pak zamezilo hloupým multikulti a gendero exhibicím. Tedy, pokud to jsou fakt holky. Někdy o tom pochybuji...

V. Kuhaj 2.8.2021 13:33

No jo, tak měli jsme tady mini, pak bikiny, a teď holt bude v módě prudérie, no. Nakonec, docela dobrá prevence proti podříznutí coby děvka. V dnešní době se to může docela hodit. o Jacku Rozparovači se napsalo knih a natočilo filmů, a když teď někdo, záleží ovšem kdo, propíchne ženskou, protože se mu zdála málo oblečená, tak se to svede na šílenství, frustraci z dlouhé cesty nebo kulturní rozdíl. Pokrok nezastavíš.

J. Kubík 2.8.2021 13:29

Od kdy solidní novináři přispívají do takových plátků jako je NP.

I. Lyčka 2.8.2021 17:31

Od té doby, co na NP chodí čtenáři jako vy.

R. Nesnídal 2.8.2021 13:25

Nevím co pořád řeší, ať si každý závodí v čem chce a v čem se cítí dobře. Ve starém Řecku na olympiádách závodili nazí.

I. Kučerová 2.8.2021 10:28

Trošku odbočím - sledovala jsem atletiku. To, jak se v poslední době prezentují některé sportovkyně, už není ze sportu, ale vysloveně z šoubyznysu. Např. taková Shelly-Ann Fraser-Pryce, v (mimo jiné)kanárkově žluté PARUCE až do pasu, vypadá jak vytažená z travestišou nebo z Perlovky. 8-o Úžasná trojskokanka(je to holka?) Rojas, která se chová, jak když ji pustili z Bohnic8-o ..a večer to zakončilo finále v kouli žen, kde pohled na Raven Saunders doslova bral dech 8-o a ti tři čínští kluci pak působili jako milé osvěžení :-P https://1url.cz/hKGVj

J. Novák 2.8.2021 9:20

Norky a Němkyně by měly mít povinnost chodit v burkinách.

J. Anděl 2.8.2021 9:15

Vedlejší efekt absurdity olympiády. Tato disciplína vznikla jako zábava na pláži, proto plavky. A během té zábavy by asi nikdo nikomu hlavu neutrhl, kdyby hrál(a) v legínách nebo v teplákách.

Uniformu z toho udělala profesionalizace a medializace.

J. Ptáček 2.8.2021 9:11

Debata zdánlivě zbytečná, ale zásadní. Přijede-li muslim na návštěvu na "polonahý Západ", musí ctít západní tradici, jinak má jistě svaté právo odjet a už nikdy nepřijet. Chovat se jako zdvořilý návštěvník. Totéž platí pro západní návštěvníky islámských zemí. Musí ctít povinné zakrytí těla, byť někdy falešné. A jistěže má právo se tam už nikdy neukázat.

K. Křivan 2.8.2021 9:21

Muslim a chovat se jako zdvořilý návštěvník ? Vaše slova do Božího ucha ! n má jedinou povinnost. Následovat korán doslova. Muslim je v Evropě aby ji převzal a udělal z ní zemi Aláhovu !

J. Ptáček 2.8.2021 9:32

Jasněže máte pravdu. Přesto v prvním kole bych bral muslima jako hosta, třeba i nevítaného. Jakmile provede sebemenší čin, který dokazuje to o čem pravdivě mluvíte, okamžitě pryč! Dokud je čas. Ale moc jej už nezbývá! Prostě a jednoduše:

STANOVIT JASNÁ PRAVIDLA hostova chování s ohledem na bezpečnost hostitele. A nedbat na lidská práva hosta. Ty má doma!

K. Křivan 2.8.2021 13:58

Jako hosta ? ??? No dobře, ale vykastrovaného ! Hned na hranicích, nebo na letišti !!!

Z. Lapil 2.8.2021 20:12

Trochu se bojím, že úvaha na toto téma je poněkud naruby. A to nechci spekulovat o tom, že obecně a v islámu zvláště je host všeobecně vážená instituce.

Jde mi o tohle: součástí islámského života byli odjakživa jinověrci. Možná opovrhovaní a v ghetech, ale tolerovaní a začlenění do systému. Naopak život muslima v nemuslimské cizině moc historie nemá, sem tam nějaký posel či diplomat, ale rozhodně nic masového.

Nelze se proto až tak divit, že když se karta v minulých několika desetiletích obrátila (turečtí gastarbeitři za všechny), tak muslimové jaksi samozřejmě předpokládají, že jim víra v islám a související zvyky nebudou vyčítány. "My" si naproti tomu představujeme, že budou žít "evropsky", což oni nechtějí a ani neumějí. Možná to neumějí osobně, ale určitě to neumějí "ideologicky" (čti: nevědí, jak se v té situaci chovat tak, aby byli v souladu s Koránem), protože Korán ani islám nikdy nic takového pořádně neřešil.

A když si k tomu připočtete muslimský přístup "Korán je CELÁ a DEFINITIVNÍ pravda", je tady problém. My ho řešíme sekulárně (dodržuj světské zákony a budeme tě mít rádi), což muslim, myslím si, nechápe ne z nedostatku inteligence, ale jaksi z podstaty, muslimové ho řeší mj. atentáty s cílem učinit nepřátelské okolí okolím islámským, což jaksi z podstaty nechápeme my (žít a nechat žít).

Pozor - nepokouším se propagovat nic na způsob "Když na ně budeme hodní, budou na nás taky hodní". Jen upozorňuju, že ten plot, který mezi sebe postavíme, abychom se vzájemně nepozabíjeli, bude muset být docela rafinovaný, aby byl oboustranně přijatelný.

Zajímavé čtení: https://www.databazeknih.cz/knihy/islam-a-islamismus-54380. V tom odkazu jsou dva komentáře, hlavně ten obsáhlejší píše zhruba to, co si o knize myslím.

T. Bubeníček 2.8.2021 11:59

Až na to, že oni se snaží vnucovat svoje představy západu.

K. Křivan 2.8.2021 9:07

Na přenosy z OH se budu dívat až zavedou původní starořecké dresy.

V. Výmola 2.8.2021 11:55

A že tehdy závodili jenom muži, to víte? :)

J. Jurax 2.8.2021 15:29

No, nebránil bych se pokroku. Nechť závodí i ženy, je nová, moderní doba.

Ale zas bych ten pokrok nehnal k absurdnosti - kupříkladu původní starořecké dresy bych ponechal nejen mužům, ale hlavně ženám.

K. Křivan 2.8.2021 14:01

No a dva tisíce let později závodí i ženy. To je ten pokrok !!!

F. Navrátil 2.8.2021 9:06

Podstatou olympijských her není odhalování nebo zahalování těla. Podstatou jsou sportovní výkony.

J. Novák 2.8.2021 9:22

Neoliberálové o tom mají jiné představy. Od příští olympiády budou medaile přidělovány dle kvót. Určité skupiny budou samozřejmě zvýhodněny.