3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

SVĚT: Je Čína naše budoucnost?

Tím nemyslím zrovna sebe anebo konkrétně nějaké osoby. Tím myslím naši „západní“ civilizaci. A myslím to naprosto vážně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jelínek 14.11.2017 11:31

Re: Souhlasím s vámi, pane Vlku

Jak je to s tou demokracií opravdu nevím, ale možná by se stálo zeptat těch Číňanů z Náměstí nebeského klidu. Bohužel, mrtví nemluví.

J. Schwarz 14.11.2017 11:30

Re: Přečetl jsem si

Jó, nejen jezdectví a golf, ale i "Humanismus" je nákladný koníček. Jako mne nenapadne aby mi někdo přispíval na koně, nemělo by napadat ani "humanisty" používat ke svým aktivitám veřejné peníze. "Uprchlíka" mohou přichýlit k sobě domů, živit ho a pak, až se to u nich doma uklidní, ho poslat zpátky. Pro udělení trvalého pobytu nebo dokonce občanství není sebemenšího důvodu, pokud si dotyčný hodlá ponechat původní zvyky a preference.

R. Langer 14.11.2017 11:23

Re: Souhlasím s vámi, pane Vlku

Vtip je v tom, že s asijskou náturou by tam ten kapitalismus fungoval taky, a zaručeně lépe, než jak je to teď.

R. Langer 14.11.2017 11:21

Re: Číňané měli vyspělou kulturu již tisíc let před tím,

No jo, kdo naletí komoušům, tak má holt konec civilizace. Přesto se z toho dodnes nikdo nepoučil.

J. Štrobl 14.11.2017 11:20

Re: Souhlasím s vámi, pane Vlku

No, já Vám rozumím, ale není to trochu špatně, když se na asijské nebo blízkovýchodní země díváme evropskýma očima? Stojí tam vůbec někdo o to, čemu my říkáme demokracie? Přiznám se, že tyhle otázky nedokáži sám zodpovědět, ale vím jistě, že bychom si je měli položit.

R. Langer 14.11.2017 11:20

Re: Čína a volný trh

Čínská ekonomika skutečně není zdaleka tak výkonná, jak si mnoho jedinců u nás představuje, a hlavně je tam naprosto neuvěřitelná přezaměstnanost.

J. Schwarz 14.11.2017 11:17

Re: Bude stále Maďarem,

Ale kdepak! Muslim bude, to ano, nechá si postavit dům v arabském stylu, bude mít tři ženy a osm dětí a celé to stádo včetně "pána domu" budou živit "dhimmi" co zatím na islám nepřistoupili. Ženy nebude třeba mlátit, nebude proč, všechny budou islámsky cudné a poslušné. A pak, až se většina z oportunismu "dá na islám" se to po_se_re. Začne to vypadat jako v Čadu nebo Libyi, nepomůžou ani vysoké zdi s žiletkovým drátem a střepy kolem domů v arabském stylu - ty ostatně nepomohly ani v Arábii. Nicméně kupředu - levá!

V. Lunák 14.11.2017 11:16

Re: Čína a volný trh

Do toho úplně nesedí skutečnost, že Čínská vláda, jakožto majitel klíčové části tamější ekonomiky, je zadlužená ve výši cca 40%. Nekritizuji tímto samotný fakt, že je zadlužená, ale jen poukazuji na to, že zřejmě ekonomika není tak výkonná, jak by se na první pohled mohlo zdát.

R. Langer 14.11.2017 11:13

Re: Výborně napsáno

Tak znáte to, kapitalismus je o vykořisťování člověka člověkem, zatímco v socialismu je to přesně naopak. :-D

R. Langer 14.11.2017 11:10

Re: Čína a volný trh

Ty "ryze soukromé podniky" jsou pouze imaginární, protože se kdykoliv mohou stát čímkoliv, co se vládnoucí třídě zamane. Že se tak zrovna teď neděje neznamená zhola nic. Nemluvě o tom, že život člověka v Číně nemá naprosto žádnou cenu. A kdybychom tu měli my takový "socialismus", jaký je dnes v Číně, tak by to většina lidí u nás ani nepřežila. Nedělejte si o čínském systému jakékoliv iluze, je to tvrdá totalita.

J. Schwarz 14.11.2017 11:09

Re: Malér

Co mají genetika a informační technologie společnésho s dnešním blbnutím ohledně genderu, feminismu, LGBT a vůbec s většinou dnešních módních ptákovin?

J. Schwarz 14.11.2017 11:05

Re: Nevím, zda jsme v krizi.

Drobný rozdíl mezi kapitaismem - i tím z 18-ho století, a socialismem by tu byl. Ty dělníky, pracující 14 hodin denně nikdo z venkova nepřivezl v dobytčácích a ve fabrice je nehlídaly stráže. Narozdíl od "pokrokových" sovětských táborů na Sibiři, že...

R. Langer 14.11.2017 11:05

Souhlasím s vámi, pane Vlku

kromě toho o té Číně. V té Číně není kapitalismus, ale je tam tvrdý totalitní komunismus a lidé jsou pouze otroky. A ne, skutečně takhle to v Evropě nikde není. Zatím. Spousta lidí se v tomhletom plete.

D. Stirský 14.11.2017 11:03

V Číně jsem byl, pravda, jako turista.

Můj dojem? Kapitalismus dravé, volné soutěže pod dohledem jediné strany. Vzhledem k tomu, že Číňanů je 1,4 mld. a protože s demokracií nikdy do styku nepřišli, že zřejmě zatím tamní autoritářský systém ten nejméně špatný. Pro nás, Evropany, může být symbolem Voltaire, Rousseau atd., pro Číňany zase Konfucius. Úcta k nadřízeným, poslouchat rodiče, kastovnictví apod. To je jejich tradice.

R. Langer 14.11.2017 11:02

Re: K panu Pražákovi:

Orwel byl levičák non plus ultra, ale nakonec, jako jeden z mála, prozřel. ;-)

J. Schwarz 14.11.2017 11:01

Re: Nevím, zda jsme v krizi.

Tak od vás bych se "adoptovat" nenechal, ani kdybych byl stoletý kvadruplegik bez příbuzných.

D. Stirský 14.11.2017 10:59

K panu Pražákovi:

Naše kultura je skutečně založena i na kultuře arabské. Rekonquista skončila rokem 1492, ovšem již před tím řada "iberských" králů stavěla své paláce dle arabských vzorů - třeba ve Seville. Byli arabskou kulturou fascinováni. Arabové Evropanům zprostředkovali některé spisy antických autorů (astronomie, medicína, filosofie...) a ke křesťanům se v průměru chovali lépe, než později Filip II. a spol. k nim. A to už vůbec nemluvím o to, co prováděli katoličtí Španělé se Židy. A to i s těmi, kteří na křesťanství přestoupili. Historie je velmi barevná a bohatá. A Orwel byl levičák non plus ultra, to jen jako doplněk.

J. Schwarz 14.11.2017 10:57

Re: Výborně napsáno

Skoro jste to - i když nechtěně - vystihl. Pravice totiž nikoho nehoní do houfu jako levice. Veškeré institucionální násilí je kolektivistické a kolektivismus je především levičácký. Kravice vytváří společenství dobrovolná, levicové "kolektivy" jsou výsledkem donucení. Kdyby totiž vznikaly na bázi dobrovolnosti, sdružili by se v nich jen vyčuránci, neschopní břídilové a idealisté se spasitelským komplexem. Jedni by chtěli řídit, druzí užívat "solidarity" ale pracovat by z nich nechtěl nikdo. Kdepak, ne pravičáci vykořisťují levičáky, přesně naopak to je, pane Miroslave! Proto taky "tábor Míru" zatarasil svoje hranice především zevnitř, aby se mu dojné krávy nezatoulaly.

J. Schwarz 14.11.2017 10:48

Re: Pokud vím

Tak toho jsem si opravdu doposud nestačil všimnout. Zelení se chvíli - za Bursíka - částečně jako napravo tvářili, všechny ostatní vámi vyjmenované party se samozřejmě nehlásí k tradiční levici, ale k té "nové". Takový Dienstbier není stejný levičák jako Skála, kdepak, blbec je to o dva řády větší! I když u té tradiční levice jde o z nouze ctnost. Hlásá stejné idiocie jako ta nová, ale neměla na jejich realizaci prostředky. Byla jednoduše zkostnatělá, nevýkonná, nezapojovala přirozenou lidskou motivaci. Ta "nová" levice těží z efektivity kapitalismu a své idiotské koncepce realizuje a pokud uspěje, dopadne Evropa hůř než po druhé světové. Tehdy byla rozbitá, ale s potenciálem obnovy. Po "kulturní revoluci" se vrátí před středověk, všechno "politicky nekorektní" bude zničeno a krajem se budou potulovat hlasatelé nového "evangelia". Čínští turisti se na to budou koukat z pomalu letících vyhlídkových letadel, které se budou k Zemi snášet z hotelů na oběžné dráze, údivem jim vypadnou oči z důlků a neuvěří historikům, že tihle Evropani kdysi Čínu, Indii a Afriku prakticky ovládali - až se z toho zbláznili.

J. Schwarz 14.11.2017 10:37

Re: Čína a volný trh

Jenže v čínském "státním kapitalismu" fungují i ryze soukromé podniky. Kdybychom tu měli my takový "socialismus" v sedmdesátých letech + možnost výjezdu do ciziny, nejspíš by tu žádná "sametová revoluce" neproběhla. Kdo by byl dost dobrý na to, aby sehnal práci v Německu, Rakousku, Anglii tak by to udělal a ti zbylí by něco dělali holt tady. Nemuseli by dělat melouchy, prostě by podnikali. A pokud by prosperovaly i "státněkapitalistické" firmy takže by na ně nikdo nedoplácel, tak ať fungují - podle stejných tržních pravidel jako soukromé. Za předpokladu že když se jim nepovede, pak zkrachují a věřitelé dostanou zpátky jenom tolik, kolik by dostali v případě krachu firmy soukromé.

J. Fridrich 14.11.2017 10:35

Re: Číňané měli vyspělou kulturu již tisíc let před tím,

A také měli nedávno komunisty Maa s jeho desítkami miliony nevinných mrtvých vlastních občanů..

A dnes mají bezohledný systém, kde je jednotlivec NIC. Lidé znají fotky Pekingu, Šanghaje s mrakodrapy, ale většina z jedné miliardy a tříset milionů Číňanů žije jinde a jinak..

Tak asi tak.

J. Pražák 14.11.2017 10:33

Re: Výborně napsáno

To zase přeháníte. Může za ní i "nenažranost", ať už prvních kapitalistů v 19. století, kteří neměli soucit s dělníky, kteří pracovali 14 hodin denně, ale hlavně hloupost lidí kteří skočí na špek těm pachatelům dobra, nejlépe za peníze jiných. Cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly. A dnešní šílená multikultipolitkorektnost je toho názorným příkladem.

J. Štrobl 14.11.2017 10:29

Re: Přečetl jsem si

To je přesně reakce vás levičáků. Když vám dojdou argumenty, tak začnete mluvit o židech.

S. Netzer 14.11.2017 10:28

Re: Proti gustu žádný dišputát.

:-))))

Ta Bundeswehrstudie jsou eventuality možného vývoje nebo přesný popis situace v roce 2040?

Kriminalita neexistovala jedině v ráji za Adama a Evy.

Takovými argumenty nikoho neprobudíte, lituji. Ale zkoušejte to klidně dál.

V. Lunák 14.11.2017 10:26

Čína a volný trh

Označovat Čínu za stát, jehož ekonomický systém lze charakterizovat jako volný trh? Nad takovou stupiditou snad musel autor i přemýšlet.

Čína je typickým představitelem státního kapitalismu, do čehož lze zařadit jakékoliv, v pravém slova smyslu, socialistické ekonomiky. A ano i v těchto ekonomikách fungují trhy, jen jinak než ty, které se označují jako volné. Pomíjím to, že obecně volné trhy v zásadě nikde neexistují. Na Číně je pak snad pouze zajímavé to, že tento státní kapitalismus kombinuje s některými charakteristikami, zejména pokud jde o postavení pracovní síly, s kapitalismem 1. průmyslové revoluce, kde, pravda, řada trhů byla mnohem volnějších než dnes. Z historického vývoje lze dovodit, že k nelibosti velké části obyvatel.

R. Tesařík 14.11.2017 10:19

Re: Malér

A vy tu zmatenost tu dokazujete denně.

R. Morava 14.11.2017 10:16

Re: Výborně napsáno

Ano, je to tak. Rozdílů mezi bolševiky a eurosocialismem je poměrně málo a popsal jste je dobře.

K. Frauknecht 14.11.2017 10:16

Re: Proti gustu žádný dišputát.

Klidně klimbejte dál, budíček jistě přijde :-).

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/bundeswehr-studie-haelt-zerfall-der-europaeischen-union-fuer-denkbar-a-1176367.html

https://www.berliner-zeitung.de/berlin/polizei/mafia-clans-der-staat-kann-gegen-kriminelle-grossfamilien-kaum-etwas-ausrichten-28763910

Chcete další odkazy?

R. Morava 14.11.2017 10:12

Re: Nevím, zda jsme v krizi.

Myslím že pan Vlk o pravici nenapsal ani slovo, i když nadává na levici. A myslím si že kapitalismus 18 století není to co by tu chtěl mít dnes. Je samozřejmě špatné házet do kanálu všechny neziskovky. Třeba Charitu běžně vidím rozvážet obědy a starat se o staré lidi.

Nicméně neziskovky nemají co vrtat do politiky, tím spíš pokud jsou placené z našich daní či zahraničí, což dělají. Uchylárny typu Me too jsou skutečně nechutný hon na čarodějnice. Stejně jako nerespektování demokratické volby Trumpa. Ale dobrá, možná pan Vlk přehnaně zdůrazňuje výhody kapitalismu. Je jasné že vše se vyvýjí, proto podstatný není kapitalismus, ale demokracie. Toou ale není současný tzv. levicový liberalismus.

Takže stručně, máme tu demokratický deficit, kdy zákony a vláda evropských zemí jsou podřízeny tzv. levicovému liberalismu, který nemá se svobodou nic společného, naopak je skoro horší než bolševický komunismus. Heterosexuální Evropan, tedy většinový platič daní je naprosto omezen zákony, třeba jen bránit svůj životní prostor. A to je odporné.

Já v roce 1989 nedemonst

D. Polanský 14.11.2017 10:12

Pokud vím

zelení, gender, LGBT, feministky, neziskovky atd. se považují za pravičáky a fest nadávají na levičáky. Tak teď mám v tom chaos.