29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

SVĚT: Je Čína naše budoucnost?

Tím nemyslím zrovna sebe anebo konkrétně nějaké osoby. Tím myslím naši „západní“ civilizaci. A myslím to naprosto vážně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zinga 14.11.2017 11:51

Pro němčináře:

"Udavačství se nyní jmenuje občanská odvaha". Mluví se tam o skupině lidí, ze které pochází Frau Netzer. O nové totalitě jediného správného názoru. A kdo ho vlastní...

http://www.achgut.com/artikel/denunziantentum_heisst_jetzt_zivilcourage

P. Vaňura 14.11.2017 13:47

Pro neznalce historie: "Zrádci propadají fémě!"

S. Netzer 14.11.2017 15:16

Re: Pro němčináře:

Smím vědět, z jaké to skupiny to pocházím, vy nactiutrhačný darebáku?

J. Ráž 14.11.2017 15:19

Re: Pro němčináře:

Do skupiny liberálních neobolševiků

M. Prokop 14.11.2017 15:47

Re: Pro němčináře:

Liberální škrtněte.

M. Pivoda 14.11.2017 11:41

Čína bude řídit přechodové období končící lidské rasy

Nářek přestárlého intelektuála Vlka mne vůbec nedojal, ani jsem ho pořádně nečetl. Jen jsem ho očima během minuty přeběhl. Zaujal mne ale nadpis jeho článku.

Dnes už nejde o to, která rasa bude vládnout v budoucnosti na této zemi. Žádná. Jenže ukazuje se, že to bude s největší pravděpodobností Čína, která bude řídit průběh konce nadvlády lidské rasy. Zde je zdůvodnění:

Last week, Eric Schmidt, Chairman of Alphabet, predicted that China will “rapidly overtake the U.S. in artificial intelligence... in as little as five years."

Last month, China announced plans to open a $10 billion quantum computing research center in 2020.

Bottom line, China is aggressively investing in exponential technologies, pursuing a bold goal of becoming the global AI superpower by 2030.

P. Han 14.11.2017 13:36

Re: Čína bude řídit přechodové období končící lidské rasy

Článek sice není o rasách, ale pro vás je asi nejdůležitější to, že jste ho nečetl. Pak můžete dávat odkazy na články, které - bez vašeho vědomí - potvrzují závěry pana Vlka. Nikoliv nářek, ten v článku chybí.

Dobře, že nekomentujete články, které jste četl. Tam byste tuplem vypadal jako blbec.

M. Pivoda 14.11.2017 14:12

Pro diskutujícího P. Hana

Připomenu P. Hanovi, že poslední odstavec Vlkova článku (který jsem četl pozorně) skutečně začíná takto: "Tak jako po Egyptu převzalo intelektuální a skutečnou vládu Řecko a pak Řím, převezme pochodeň pokroku pravděpodobně Čína. ..."

Je to tedy Vlkovo prohlášení o národech - a vlastně i o rasách.

Já vůbec nepopírám, že existují problémy, které (na základě analýzy minulosti) zde prezentuje Vlk. Já ale tvrdím, že dnes existují již mnohem závažnější problémy na obzoru, tj. v docela blízké budoucnosti.

J. Ráž 14.11.2017 15:17

Re: Pro diskutujícího P. Hana

Hloupost! Když si pletete pojmy rasa a národ, je lépe mlčet. Vlk se o rasách v článku nezmiňuje. A že intelektuálně prebírá Čína nadvládu je neodiskutovatelným faktem

M. Pivoda 14.11.2017 17:58

Pro diskutující P. Hana a Jana Ráže

1. Vážený pane Ráži, Vlk ve svém článku hovoří o třech lidských rasách, když píše: "Tak jako po Egyptu převzalo intelektuální a skutečnou vládu Řecko a pak Řím, převezme pochodeň pokroku pravděpodobně Čína. ..." Tečka.

2. Budoucnost. Já se domnívám, metaforicky řečeno, že když vám začne hořet stodola, pak už není nutné koncetrovat vaše úsilí jen na postřikování škůdců v té stodole. Ve hře je už pak mnohem vážnější okolnost.

3. Diskutující P. Han hledá někoho, kdo vypadá jako blbec. No prosím. Dovolím si P. Hanovi nabídnout jednoho takového kandidáta, který vyučuje další generaci českých ekonomů na Vysoké škole ekonomické v Praze. Zde je video záznam (25 minut): https://www.youtube.com/watch?v=LSc4XUTuo5s

F. Houžňák 14.11.2017 20:24

Han nic hledat nemusí, už jednoho našel,

nějakého Pivodu. A nejenom že vypadá, nejspíš i je.

R. Langer 14.11.2017 11:05

Souhlasím s vámi, pane Vlku

kromě toho o té Číně. V té Číně není kapitalismus, ale je tam tvrdý totalitní komunismus a lidé jsou pouze otroky. A ne, skutečně takhle to v Evropě nikde není. Zatím. Spousta lidí se v tomhletom plete.

J. Štrobl 14.11.2017 11:20

Re: Souhlasím s vámi, pane Vlku

No, já Vám rozumím, ale není to trochu špatně, když se na asijské nebo blízkovýchodní země díváme evropskýma očima? Stojí tam vůbec někdo o to, čemu my říkáme demokracie? Přiznám se, že tyhle otázky nedokáži sám zodpovědět, ale vím jistě, že bychom si je měli položit.

R. Langer 14.11.2017 11:23

Re: Souhlasím s vámi, pane Vlku

Vtip je v tom, že s asijskou náturou by tam ten kapitalismus fungoval taky, a zaručeně lépe, než jak je to teď.

J. Štrobl 14.11.2017 11:37

Re: Souhlasím s vámi, pane Vlku

To patrně ano, ale nesupluje tam ten komunismus vlastně císařskou moc, která drží celý stát pohromadě? Vezměte si třeba Rusko, které je nám bližší. Je tam možná demokracie? Domnívám se, že není. Jakmile povolila ruská komunistická moc, stát se okamžitě rozpadl. Teď tam vládne osvědčené samoděržaví, stát se upevňuje a šilhá, jak by přišel ke ztraceným územím zpátky.

J. Jelínek 14.11.2017 11:31

Re: Souhlasím s vámi, pane Vlku

Jak je to s tou demokracií opravdu nevím, ale možná by se stálo zeptat těch Číňanů z Náměstí nebeského klidu. Bohužel, mrtví nemluví.

J. Štrobl 14.11.2017 11:52

Re: Souhlasím s vámi, pane Vlku

Všude se najde opozice vůči vládě. Jste si jistý, že těch demokratů v Číně je větší množství než nevýznamné? Kolik jich bylo z toho více jak milionu lidí, kteří se protestů zúčastnili. Zvláště když je známo, že velká část protestujících zpívala Internacionálu a spousta z nich v čele s Wang Chuejem pokračuje v tzv. Nové levici. Tedy všichni demokrati jako noha.

J. Jelínek 14.11.2017 12:28

Re: Souhlasím s vámi, pane Vlku

Vždyť vám povídám, že nevím a jistý si nejsem. Jen se ptám.

J. Ráž 14.11.2017 15:30

Re: Souhlasím s vámi, pane Vlku

Proč se ptát někoho, o kom se mluví pořád dokola v Evropě, protože je nutno mluvit o Číně kriticky, ale tam o nich nikdo neví a jsou zcela zapomenuti.

PS. Demokracie je evropský vynález, který nefunguje ani v Evropě. Proč by se měl tento systém považovat za universálně použitelný?

P. Aron 14.11.2017 18:38

Re: Souhlasím s vámi, pane Vlku

No nevím, já bych to spíše nazval kapitalismus pod vládou komunistické strany. Komunisté to vedou pevnou rukou, ale s komunismem tedy systémem, kde jsou výrobní prostředky zespolečenštěny to už podle mě nemá nic společného.

F. Houžňák 14.11.2017 20:22

Zajímavý názor, ale náš Číňan říká, že v Číně panuje

tvrdý kapitalismus jako v Evropě 19. století. Pravděpodobně se tedy mýlí, i když má německý doktorát přírodních věd, v Číně vyrostl a vystudoval a pravidelně tam jezdí za příbuzenstvem. Že prý to s komunismem nemá nic společného. Ale vy to určitě víte líp. Umíte čínsky? Mandarin, Cantonese nebo Shanghainese?

D. Stirský 14.11.2017 11:03

V Číně jsem byl, pravda, jako turista.

Můj dojem? Kapitalismus dravé, volné soutěže pod dohledem jediné strany. Vzhledem k tomu, že Číňanů je 1,4 mld. a protože s demokracií nikdy do styku nepřišli, že zřejmě zatím tamní autoritářský systém ten nejméně špatný. Pro nás, Evropany, může být symbolem Voltaire, Rousseau atd., pro Číňany zase Konfucius. Úcta k nadřízeným, poslouchat rodiče, kastovnictví apod. To je jejich tradice.

D. Stirský 14.11.2017 10:59

K panu Pražákovi:

Naše kultura je skutečně založena i na kultuře arabské. Rekonquista skončila rokem 1492, ovšem již před tím řada "iberských" králů stavěla své paláce dle arabských vzorů - třeba ve Seville. Byli arabskou kulturou fascinováni. Arabové Evropanům zprostředkovali některé spisy antických autorů (astronomie, medicína, filosofie...) a ke křesťanům se v průměru chovali lépe, než později Filip II. a spol. k nim. A to už vůbec nemluvím o to, co prováděli katoličtí Španělé se Židy. A to i s těmi, kteří na křesťanství přestoupili. Historie je velmi barevná a bohatá. A Orwel byl levičák non plus ultra, to jen jako doplněk.

R. Langer 14.11.2017 11:02

Re: K panu Pražákovi:

Orwel byl levičák non plus ultra, ale nakonec, jako jeden z mála, prozřel. ;-)

M. Drašner 14.11.2017 11:58

Re: K panu Pražákovi:

S těmi superkulturními moslemíny: do Mohamedových výbojů není o arabské kultuře známo prakticky nic (ještě tak Sabejci a Nabatajci, ti ale už byli v této době jen vzpomínkou). Takže ke kultuře přišli až v Sýrii, kde poprvé na skutečnou kulturu narazili. místní obyvatelstvo jim pak překládalo z řečtiny i perštiny, aramejštiny atd., stavělo... Tak musulmanská větev, která se 70 let probojovávala přes byzantskou Afriku na západ a válčila s Berbery, na kulturu asi také mnoho času neměla. Almorávidé a Almohádé ve 12.-13.stol. byli tak "kulturní", že se jich bála a bojovala proti nim i místní muslimská populace. Takže se dostaneme na dvě kulturní období - něco za Umajjovského emirátu (cca 100 let) a pak po polovině 13. stol. v Granadě, když už emírové nevydávali peníze na boj proti křesťanům a vráželi ho do kultury. Mj. většina těch starých mešit na Iberském poloostrově stojí na místě starých křesťanských kostelů a katedrál. A mimochodem, vážně si myslíte, že národ, zatlačený do chudých hor a pod stálým tlakem bohatého souseda má na investice do kultury? Ten je rád, když vyzbrojí své muže a postaví funkční (ne krásný, to by bylo příliš drahé) hrad. A jen tak maně: i za těch Umajjovců vyrážel vojevůdce Al Mansůr po cca 20 let umravňovat křesťany do hor. Takže vážně nebyl ani čas.

V. Lunák 14.11.2017 10:26

Čína a volný trh

Označovat Čínu za stát, jehož ekonomický systém lze charakterizovat jako volný trh? Nad takovou stupiditou snad musel autor i přemýšlet.

Čína je typickým představitelem státního kapitalismu, do čehož lze zařadit jakékoliv, v pravém slova smyslu, socialistické ekonomiky. A ano i v těchto ekonomikách fungují trhy, jen jinak než ty, které se označují jako volné. Pomíjím to, že obecně volné trhy v zásadě nikde neexistují. Na Číně je pak snad pouze zajímavé to, že tento státní kapitalismus kombinuje s některými charakteristikami, zejména pokud jde o postavení pracovní síly, s kapitalismem 1. průmyslové revoluce, kde, pravda, řada trhů byla mnohem volnějších než dnes. Z historického vývoje lze dovodit, že k nelibosti velké části obyvatel.

J. Schwarz 14.11.2017 10:37

Re: Čína a volný trh

Jenže v čínském "státním kapitalismu" fungují i ryze soukromé podniky. Kdybychom tu měli my takový "socialismus" v sedmdesátých letech + možnost výjezdu do ciziny, nejspíš by tu žádná "sametová revoluce" neproběhla. Kdo by byl dost dobrý na to, aby sehnal práci v Německu, Rakousku, Anglii tak by to udělal a ti zbylí by něco dělali holt tady. Nemuseli by dělat melouchy, prostě by podnikali. A pokud by prosperovaly i "státněkapitalistické" firmy takže by na ně nikdo nedoplácel, tak ať fungují - podle stejných tržních pravidel jako soukromé. Za předpokladu že když se jim nepovede, pak zkrachují a věřitelé dostanou zpátky jenom tolik, kolik by dostali v případě krachu firmy soukromé.

R. Langer 14.11.2017 11:10

Re: Čína a volný trh

Ty "ryze soukromé podniky" jsou pouze imaginární, protože se kdykoliv mohou stát čímkoliv, co se vládnoucí třídě zamane. Že se tak zrovna teď neděje neznamená zhola nic. Nemluvě o tom, že život člověka v Číně nemá naprosto žádnou cenu. A kdybychom tu měli my takový "socialismus", jaký je dnes v Číně, tak by to většina lidí u nás ani nepřežila. Nedělejte si o čínském systému jakékoliv iluze, je to tvrdá totalita.

V. Lunák 14.11.2017 11:16

Re: Čína a volný trh

Do toho úplně nesedí skutečnost, že Čínská vláda, jakožto majitel klíčové části tamější ekonomiky, je zadlužená ve výši cca 40%. Nekritizuji tímto samotný fakt, že je zadlužená, ale jen poukazuji na to, že zřejmě ekonomika není tak výkonná, jak by se na první pohled mohlo zdát.

R. Langer 14.11.2017 11:20

Re: Čína a volný trh

Čínská ekonomika skutečně není zdaleka tak výkonná, jak si mnoho jedinců u nás představuje, a hlavně je tam naprosto neuvěřitelná přezaměstnanost.