26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

SVĚT: Jak potrestat USA

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Historik 14.4.2009 15:22

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Podle Vás měly USA zavést protekcionismus, což by tamní odbory jistě uvítaly. Američané se dlouho bránily např. dovozu levného čínského textilu a ČÍNA usilovala, aby jí bylo umožněno do USA prodávat.

Historik 14.4.2009 15:19

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Vaše úvaha má jednu ZÁSADNÍ vadu. Je to Čína, která politicky tlačila na USA a EU aby otevřely své trhy jejímu zboží. Byl to politický tlak na EU který způsobil, že EU otevřela svůj trh levnému asijskému textilu i za cenu likvidace domácího textilního průmyslu. To mimochodem přiznal i náš současný eurokomisař Vladimír Špidla.

A proč se všichni tak bojí protekcionismu????

Historik 14.4.2009 15:13

Re: Problém USA

Máte pravdu R^R^R^

Historik 14.4.2009 15:13

Re: Je to trpké poznání!

No, na pokus o útěk z Kimova "ráje" dostanete v případě chycení ještě větší flastr, než kolik dostávali "kopečkáři" u nás v 50 letech. A do té krizí zmítané Ameriky se neustále valí tolik legálních a hlavně nelegálních přistěhovalců, že vytvářejí daleko horší problém, než celá finanční krize...

Historik 14.4.2009 14:53

Milý čertíku, je to tak - pro dnešní lidi je nejdůležitější stálý příjem

a jistota zaměstnání nade vše. A někdo musí jejich výrobky KUPOVAT. Náš zákazník, náš pán.

Pravdou je, že když máte rozpůjčené peníze v měně dlužníka, může tento prostě snížit inflací vaši pohledávku na polovinu a to se vlasně chystá.

Muffi 14.4.2009 14:46

Problém USA

Zajimávé je, jak jsou vlastně všichni na zemi blbí a vůbec s USA obchodují, když je to tak nevýhodné. A proč používají Dolar, když jeho vlastník má tak blbou fiskální politiku. Vždyť oni sami můžou mít své rezervy v čem chcou a nemusí příjmat platbu za suroviny a zboží v Dolarech.

Ale ono to asi není tak jednoduché se od ekonomiky USA odtrhnout. Pokud byl ve Státech růst, tak všichni rádi nakupovali jejich akcie a dluhopisy ale v době krize si to musí USA vyřešit sami.

Až nějaká země zbankrotuje díky problémům v USA, je to její problém, nemá být na nich závislá:-D:-D:-D

vita 14.4.2009 14:29

Nejde o žádné "trestání Ameriky",

ale o poznání, že jedna rezervní měna - byť byla v dané chvíli pevná a patřila ekonomicky nejmocnějšímu státu, je nebezpečná. Přinejmenším tím, že dává timu státu obrovskou sílu vnucovat svoji měnu ostatním a kašlat na ekonomická praviodla - jak předvedla USA. Krize by se nikdy nemohla tak rozrůst, kdyby USA nespoléhaly na USD jako rezervní měnu, v níž se obchoduje všechno - a hlavně ropa.

Ke zlatu a platině nebo mušličkám kauri se těžko svět vrátí, EURo není zdaleka tak zažité - a byla by to zase jedna měna se všemi problémy.

Takže jeden návrh je jakási jednotka vytvořená na základě koše vybraných měn. A zdaleka to není ruský nápad - to až když s ním veřejně souhlasil Medveděv, začali se fištějni cukat.

milan 14.4.2009 14:20

Re: Za všechno můžou USA???

Pan Jarek uvedl ukázkový příklad,jak jedna skupina pracuje a druhá kontroluje,jestli pracuje dobře. Přitom ta kontrolní skupina bez práce pobírá mnohem vyšší platy,než ta první. Podobný příklad ze severních čech : dokud porcelánky vyráběly a expedovali do celého světa své výrobky sami,bylo vše v pořádku.Pak si nekolik vychcánků z Prahy řeklo,že by se na tom mohli přiživit a vznikla t.zv. Porcela Praha. Ti se začali o export starat sami na úkor výrobních závodů, pochopitelně jejich výdělky byly několikanásobné.......a jak to dopadlo ??? Porcelánky zkrachovaly,nebyly schpny utáhnout pražské příživníky - i to je kapitalizmus made in CZ.

V. Hoffman 14.4.2009 14:19

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Ale mily zlaty, cely svet ten lacny cinsky tovar nadsene kupoval, firmy tam presuvali svoju vyrobu v stale vacsom meritku, na nejake ludske prava v skutocnosti kazdy zvysoka kaslal a to, ze Cinania neuvolnuju menu a zisky poziciavaju spat svojim odberatelom na dalsi nakup bolo pre vsetkych strasne vyhodne, pretoze ten prival lacneho tovaru pokracoval.  A snahy ten trend trochu zbrzdit /napriklad colnymi barierami/ sa odsudzovali prave ako zasah do volneho obchodu. Takze co si budeme nahovarat, spravili sme si to sami, Cinania len pragmaticky vyuzili situaciu.

5P 14.4.2009 14:07

Re: Nic nového pod sluncem

1) vždy je za co prodávat

2) ? pouhá práce na čemkoliv je proboha co? (spousta skvělých myšlenek byla realizována pouhopouhou prací)

3) jakou výrobu peněz máte na mysli? (vytištění peněz nebo snad vygenerování peněz přes počítače?)

4) Jinak bych opravil "kdo jen prodává a nekupuje" je nerealizovatelné a z toho důvodu by tam mělo být "kdo prodává a za nakoupené zboží neplatí"

Jinak souhlasím s důvěrou v poněkud jiném ranku. Důvěra lidí v imaginární peníze ( v lepším případě v papírové formě v horším případě ve virtuální počítačové formě) drží světovou ekonomiku nad hladinou.:-/

certik 14.4.2009 13:49

Re: Publicista

Prosimvás nejde o nějaké sociální jistoty. USA jsou zařízené tak, že se málo investuje do infrastruktury a platí hodně na provozních nákladech (jak peněžních tak energetických a pracovních), a tohle platí od rodinných domků až po jaderné elektrárny. Tohle vytváří velký tlak na hotovostní toky. V případě že ty toky něco naruší, celá země to okamžitě těžce odskáče. V tomhle ohledu je Evropa s baráky s metrovými stěnami, železniční sítí atd. připravená mnohem líp.

Karel Michal 14.4.2009 13:49

díra v preclíku

Fištejnův článek mi znejisťuje jeho tvzení, že nelze zmenšit díru v preclíku, aniž by se preclík zmenšil. Udělal jsem si pro jistotu praktickou zkoušku a není žádný problém zmenšit vnitřní průměr (díru) zvětšením síly, tlouštky preclíku směrem dovniř díry/děr. Takže dle mého selského rozumu se jistě najde řešení i pro stávající "krizi" a Fištejn bude muset přesněji formulovat.

certik 14.4.2009 13:37

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Degenerované bláboly o tom kdo je blíž a kdo ne vám nepomůžou v argumentaci ani o píď. Argumentace předřečníka má zásadní díru: byli to Američané, kteří otevřeli svůj trh čínskému zboží a kapitálu, a to s tím úmyslem, že budou žrát a zadlužovat se a dluhy nesplácet, s žádným jiným. A než začnete svalovat všechno na Clintona z důvodu vaší vlastní paralýzy, tak si projdětě tehdejší tlaky v americké společnosti, zejména finančním sektoru--všichni chtěli žrát a žrát a nic za to neplatit a proto tlačili na rozhodné uvolnění trhu s Čínou.

A nejde zdaleka jenom o Číňany, ale především o Japonce a také Araby jak snadno zjistíte, ale to už by chtělo nějaký zájem o fakta a ne o ideologicky motivované žvanění.

pbla4024 14.4.2009 13:30

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Takže Spojené státy všechny své dluhy splácí, ale vy budete pořád dokola tvrdit přesný opak. Hlavně, že je to ideologicky správně, koho zajímá nějaké realita.

Karkul 14.4.2009 13:24

Nic nového pod sluncem

Pan Fištejn mám plnou pravdu, ale někteří ji nějak nechápou. Možná mohl začít vzpomínkou na jistého císaře Tita, který stahoval do státní pokladnice všechny peníze tak úspěšně, že způsobil prvou známou velkou ekonomickou krizi, kdy se zastavila výroba neb nebylo za co prodávat. Již dávno v historii mnoho lidí pochopilo, že bohatství nevzniká pouhou  prací na čemkoli či výrobou peněz, ale jen fungujícími  obchodními  vztahy, tedy smysluplnou prací. Prostě není to kategorie materiální ale spíše věc vzájemné důvěry, tedy mravní. Stačí snad  jen vzpomenout Benátky či Hanzu, které na opačných koncích Evropy  toho mnoho nevyráběly, ale zorganizovaly blahobyt mnohých i našich předků. Zkrátka kdo jen prodává a nekupuje, chová se z obchodního hlediska nemravně. Současný globální systém samozřejmě takové parazitování pár let vydrží, ale čeho je moc, toho je příliš - říká taktéž staré přísloví.

certik 14.4.2009 13:24

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Mezi zakladni rysy ceskeho jazyka patří slovesný vid. Federální vláda stále ještě své dluhy splácí, ale již dávno ztratila schopnost je někdy splatit a ani takovou možnost nikdo neuvažuje. A to proto, že ty dluhy jsou nesplatitelné.

Michal 14.4.2009 13:14

Re: Publicista

Certiku, trosku mimo jste vy - obyvatelstvo Ameriky je patrne nejvic ze zapadniho sveta pripraveno vzdat se tech socialnich jistot, ktere tu jsou - mimo jine prave proto, ze zas tak za moc nestoji. Jinymi slovy jsou porad jeste nejmin rozmazleni. A ujistuju vas, ze zrovna Evropa si pri statnim krachu USA mnout tlapy nebude, aspon ne dlouho... Ze by to Ameriku bolelo, no jeje, to urcite jo, ale na velkou skodolibou radost se neteste.

Michal 14.4.2009 13:06

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Mate v tehle casti velmi jasno a ma to hlavu a patu. Ale Certik vam to nezbasti, blizsi Rus a Cinan, kteri jsou nam tak nejak bliz, nez imperialista z Vooolstriitu!

pbla4024 14.4.2009 12:50

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Jmenujte jeden bond, který v posledních dejme tomu deseti letech vláda Spojených států nesplatila. Pokud takový neznáte, lze vaše předchozí tvrzení o nesplatitelném dluhu považovat za lež.

Marky 14.4.2009 12:47

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Asijští výrobci (především Čína) krizi nevyvolali, ale velmi se na jejím vzniku podíleli. Čínský růst je vyvolaný umělými vládními stimuly, to může být dobré pro Čínu, otázka je jak je to dobré pro svět. Čína především extrémě stlačila výrobní náklady způsobem který je ve svobodné společnosti téměř neprůchodný (a proto mu také nemůžeme konkurovat), např. rozsáhlým drancování přírody, vykořisťováním pracujících že by i angličtí podnikatelé 19.století koukali či využíváním nucené (a téměř neplacené) práce. Dále Číňané levnými půjčkami uměle stimulovali poptávku po svém zboží (proč ne, to je především naše blbost), ale především Číňané nedovolili volné obchodování se svou měnou, kterou uměle drželi na nízké úrovni. Měna prudce se rozvíjejícího státu s obrovským převisem vývozu by za normálních okolností prudce posilovala, to by zvyšovalo cenu čínského zboží (a snižovalo poptávku). To že se tak nestalo výrazně narušovalo světovou ekonomiku a skutečně odůvodňuje obvinění pana Fištejna o zneužití volného trhu.

ceskej Honza 14.4.2009 12:35

Re: Je to trpké poznání!

Ba ze varí. Ale clovek tu na stránkách musí pocítat se vsím.;-)

certik 14.4.2009 12:33

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Pane jo, slysel jste nekdy nekoho rict jinak nez jako vtip, ze by federalni vlada chtela svuj dluh splatit? Ne prevalit, SPLATIT. A to uz vubec nebudu mluvit o bankovnim sektoru. Pro zajimavost zjistete jaky je pomer mezi dluhy a trzni kapitalizaci takove Citibank.

Marky 14.4.2009 12:26

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Pokud skutečně USA krachnou, tak se půjčka mění v dar.

pbla4024 14.4.2009 12:24

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Nesplatiteklné dluhy? Takže když si koupíte US tresury bond, nedostanete při maturitě zpátky nominál? To je příliš velký nesmysl i na vás.

certik 14.4.2009 12:20

Re: Publicista

Prosimvas jste uplne mimo. USA uz davno nejsou ekonomicky sobestacne ani v zakladnich surovinach, ani v industrialnich vyrobcich, ani v lidske praci; dohledejte sam. V podstate jediny prumysl, ktery drzi tu zemi pri zivote, je prumysl financni. V pripade nejake vlny velkych bankrotu by ten prumysl sel kukat a USA jdou zpatky do doby kamenne, protoze na takovou alternativu tam nikdo a nic neni pripravene.

certik 14.4.2009 12:06

Re: Za všechno můžou USA???

prosimvas nez zacnete vykladat blbiny tak si aspon overte zakladni rozmery americkych dluhu--nagooglujte treba Grandfather's Economic Report doporuceny Friedmanem. Dluhy jsou opravdu docela bezna vec, ale astronomicke nesplatitelne exponencialne rostouci a vesmes bezezbytku prozrane dluhy ma na zemi jenom jedna z industrialnich ekonomik, a to je USA. A pozor, hledte na totalni zadluzeni, nikoliv jen na vladni dluhy. Americti republikani se muzou vzteknout ze vladni dluh exploduje; ale dluhy privatu a financniho sektoru jsou mnohem vetsi a zranitelnejsi a na ty Amerika dojede.

certik 14.4.2009 11:57

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Ano, to je ten znamy problem nepochopeni rozdilu mezi pujckou a darem.

Katr 14.4.2009 11:49

O jakých problémech je zde řeč, Fištejn?

Faktem je, že zkrachovaly US finance a tsunami se valí do světa.Dokud se neodstraní příčina té katastrofy, tak se samozřejmě budou potápět všechny papírové lodičky, do kterých tato vlnka narazí.:-/

certik 14.4.2009 11:48

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Prosimvas clanek obsahuje vety jako ze krizi zpusobili asijsti vyrobci, kteri cizopasi. Takze to tedy podle Fistejna neni dluznik s astronomickymi nesplatitelnymi dluhy kdo cizopasi, ale ti kolem. Von se vlastne ten dluznik zadluzil pro dobro tech vostatnich a ne proto ze by snad sam chtel jen zrat a nepracovat. Jak jsem napsal, kretenismu se meze nekladou a za ucelem potvrzeni zazitych ideologickych dogmat je treba vykladat i ty nejzhovadilejsi blaboly. Este mu to zerte, jen do toho.

Liška 14.4.2009 11:47

Re: Je to trpké poznání!

Honzíku, ve Vaší kuchyni se vtipná kaše nevaří?