2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SVĚT: Happy Planet Index

Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země „šťastnější“. No pane jo. To se máme na co těšit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Forman 11.11.2021 6:56

Asi ano, ale zapomněl na "maličkost", co udělal Mugabe z tehdejší obilnice Afriky, z Rhodesie, nyní Zimbabwe.....

A. Forman 11.11.2021 6:50

Kritizovat ptákoviny non plus ultra má naopak podstatný význam....

P. Dvořák 11.11.2021 6:48

Otázka "chcípání hladem" už na štěstí ve většině světa není aktuální, protože Afrika potravinami uživí sebe a ještě zásobuje tak polovinu obyvatel zbývajícího světa.

Takhle jste to myslel?

A. Forman 11.11.2021 6:41

Prokristapána... tak Prosperita bez růstu.... tihle zhovadilí prýekonomové by se měli tedy zeptat lidí v Hondurasu, jak se jim žije a zjistit míru štěstí... a vsadím ošoupanou pětikorunu proti pztli diamantů, že by jen tak nevyvázli ve zdraví, s mačetou v zádech.....

R. Langer 11.11.2021 5:58

Autor ho zkreslil, nebo je to hovadina rovnou z principu, co? :-P

F. Brabec 11.11.2021 1:34

Index měří "sustainable wellbeing for all", ne jak se někde "žije" nebo "životní úroveň států", definice je hned na první řádce stránky Happy Planet Index.

Takže například pokud je USA za Rwandou, tak to asi znamená, že současný životní styl USA zabezpečuje úroveň happiness dlouhodobě neudržitelným způsobem ve srovnání s Rwandou.

Otázka "chcípání hladem" už na štěstí ve většině světa není aktuální, takže teď se spíše bavíme o množství nakoupeneho spotřebního zboží vs. například čistota životního prostředí.

Koncept HPI samozřejmě můžeme ohodnotit a pokud si to zaslouží podrobit zdrcující kritice. Ale pokud autor tento koncept nejprve naprosto zkreslí, pak jeho analýza a kritika nemá žádný význam.