12.4.2024 | Svátek má Julius


Diskuse k článku

SVĚT: Evropa sestupující k válce

Vladimír Putin ztotožnil ve svých představách sám sebe s Ruskem. Vůdcům velkých států se to občas stává. Jeden z největších amerických psychologů Robert J.Lifton to pojmenoval syndromem supervelmoci. Patří k tomu narativ ať už reálného nebo smyšleného kolektivního traumatu, jaderné zbraně, a to, čemu profesor Lifton říká "mentalita Armagedonu". Nedá se to léčit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Špronglová 24.3.2014 12:21

Pane Urbane

Skvělý článek, skvělá analýza tak jako obvykle.Potvrzením, že se jedná o realitu, svědčí mimo jiné i to, že aktivistům a obdivovatelům Institutu na Hanspaulce /netřeba jmenovat/se to očividně nelíbí a proto prskají.

V. Novák 23.3.2014 19:49

Re: Za bordelem na Ukrajině jsou ruští fašisté

Co s fakty? Pokud není realita v souladu s Boleslavovými předsudky, tím hůř pro realitu!

Realitu, pokud je je rusáckobastardská nebo pátokolonová, je nutno nahradit Pevným Přesvědčením!

Starého čokla...

V. Novák 23.3.2014 19:45

Re: EU zvítězila na Majdanu. je to injekce pro neofašismus

Proč by si cokoli ověřoval? Boleslav přece VÍ!

Jak můžete nějakmi fakty jít proti tomu, že Boleslav VÍ?!?

Co kdyby to narušilo Boleslavovo Pevné Přesvědčení? To byste si chtěl vzít na svědomí?!?

S. Netzer 23.3.2014 19:42

To musí hřát u srdce, paní Kanioková,

když máte souhlas estébáka.

I. Hil 23.3.2014 17:54

Re: Následkem posledního vývoje událostí

Máte to trošku pomotané....

Krym je prostě v čudu!

A nakonec: Rusko vzniklo z Kyjevské Rusy....

takže tak.-...

J. Urban 23.3.2014 17:40

A co by poradilo rusofilní ho-wado Linhart?

Dát Vladimíru Hitlerovičovi vše, na co si ukáže? Dnes Krym, zítra Ukrajinu, pozítří SR a ČR k snídani? Bl-bečku, když už bereš jidášský obolus od rusa, měl bys mít své příspěvky aspoň nějak proargumentované. Jenže jak, že? Lež zůstane lží, demagogie demagogií, agrese agresí. S tím prostě nic nenaděláš, 2m-rde.

V. Linhart 23.3.2014 17:13

Bojím se dalšího stupňování protiruské propagandy.

Přijde mi legrační srovnávat ruskou profízlovanost s souvislosti se Snowdenovým odhalením masívního špiclování, které se admnistrativě nejmilitaristějšího státu na světě nepodařilo vyvrátit... A pokud jde o o to, jestli svět směřuje k válce,snad ano,ale na vině je především nekompromisní politika Severatlantického paktu po skončené studené válce, neboť co bylo stabilní, muselo být vyvráceno, Jugoslávie a sociální inženýrství zpanštělé Evropy, podpora teroristických organizací a iredentistů všeho druhu, že se až vnucuje názor, že došlo k oprášení starého "Divid et impera",neboť nejlépe se vládne rozvrácenému, kdy se všem stranám slíbí a dodá a tak či onak vydělá.

Pokud vypukne nějaká válka, bude to vina NATO a EU. Což ovšem nehrozí. NATO útočí vždy jen proti slabšímu, který je vnitřně rozvrácen a nepřipraven na agresi. A to Rusko není. Teď se Západ -podobně jako na Ukrajině - bude snažit podporovat podobné teroristické spolky v Rusku. Pomáhej jim Pánbu...

J. Vyhnalík 23.3.2014 16:08

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Tak si vezměte k ruce mapu a namalujte si sféru vlivu EU a NATO před rokem a teď. Třeba Vám dojde kterým směrem se hranice posouvá. Je to Rusko, kdo ustupoval.

Abych předešel nepochopení, dodávám, že já s tím pohybem souhlasím, pokud s ním budou souhlasit i Ukrajinci. Ať je Ukrajina členem EU a NATO, ale ať politici jasně řeknou, co to nás bude stát příštích 10-20 let a ať zároveň Ukrajincům otevřeně řeknou, že jsou po krk v hnoji a bude je sakra bolet, než se z toho vyhrabou.

Zároveň je ale stejně třeba respektovat to, že Krym, který k Ukrajině nikdy nechtěl a který měl ve své ústavě v době dělení SSSR zakotvené právo na sebeurčení referendem, nemá zájem být dál na Ukrajině, která je nejen trop, ale ještě jim zakazuje mluvit Rusky a jejich poslance ani nechce pustit do celoukrajinského parlamentu.

Stejně tak to, že Rusko má na Krymu podle mezinárodních smluv svoje hlavní námořní základny na jih od Baltu podle smlouvy o dělení SSSR s právem mít tam až 25 000 vojáků.

V zájmu NATO a EU by mělo být s Ruskem spolupracovat v boji proti islamismu a ne Rusko tlačit do konfrontace.

J. Boleslav 23.3.2014 15:11

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Snažím se. Vaše argumentace je ale v této věci dost mimo jádro problému. Vy opravdu nevidíte, že prvotní příčinou současných problémů je znovu narůstající Putinova potažmo ruská expanzivní imperiální politika, která zcela pošlapává veškeré mezinárodní normy a úmluvy?

J. Boleslav 23.3.2014 15:03

Re: Velmi přesná analýza Ruska a hlavně Rusů.

Stejným způsobem přece postupují všichni diktátoři, když jejich popularita klesá. Potřebují označit nějakého nepřítele, na kterého mohou všechny problémy svést.

J. Boleslav 23.3.2014 14:52

Re: Za bordelem na Ukrajině jsou ruští fašisté

Počítám, že i Lukoil nějakým obolusem přispěl.

J. Boleslav 23.3.2014 14:50

Re: Za bordelem na Ukrajině jsou ruští fašisté

Naopak, ruské chování má velmi blízko k nacismu. Proto si tak na Krym pozvali neonacisty, aby jim potvrdili regulérnost referenda.

K. Frejlach 23.3.2014 14:35

Re: Za bordelem na Ukrajině jsou ruští fašisté

Děkuji vám za odezvu. Také já se podivuji nad tím jak ti, kteří nemají jediný protiargument, dokáží nesmyslně reagovat. Jakoby neměli žádné informace, a přitom jsou připojeni k Internetu. Pro ně je tato technologie zbytečná. Dokáží pouze papouškovat to, co zaslechnou ve večerních zpravodajstvích českých mainstreamových (nemám to slovo rád) médií. Stačila by jim plně pro jejich rozhled prvorepubliková krystalka. Docházím i k tomu, že neofašismus a anti ruské chování mají v jejich projevech a chování k sobě hodně blízko.

J. Urban 23.3.2014 12:51

Re: "Evropa sestupující k válce"

Jsme již několik týdnů přesvědčen, že Rusku jde o válku. Nevím jen, až k jakému rozměru si to to kágébácké ho-wado přeje dohnat.

J. Urban 23.3.2014 12:48

Re: Za bordelem na Ukrajině jsou ruští fašisté

Pitomci, kteří tam od nás jeli "pozorovat", tam určitě nebyli odsud nikým vysláni, to jen ruská věrchuška si sezvala své agenty.

J. Urban 23.3.2014 12:42

Velmi přesná analýza Ruska a hlavně Rusů.

Rusové si velmi rádi honí a nechávají honit své ego, podobně jako to dělalo velmi mnoho či dokonce většina Němců ve 30. letech i předtím. A ačkoliv se tomu autor vyhýbá, paralel s "vítěznou" Evropou 20.-30. let vs. tehdejší Německo se nabízí více. I dnes, přes neuvěřitelné politické a ekonomické problémy, je západoevropská civilizace uznávaná a přitažlivá pro mnohé národy Východu (ptejte se třeba v Chorvatsku, o Ukrajině nemluvě). To je také důvod. Autoritativní vládnutí Putina a na něj vznikající reakce uvnitř Ruska je dalším, možná ještě závažnějším Putinových problémem. Až Rusko rozpoutá válku nebo aspoň bude Putinem dovedeno na samý její kraj, bude válečný stav dostatečným důvodem k likvidaci vnitřních nepřátel.

J. Boleslav 23.3.2014 12:25

Re: Přesně dle pravidla dvou metrů

Nestrašte, to snad ani není možné.

J. Boleslav 23.3.2014 12:22

Re: Pane Urban, žasnu nad nenávistí

Nikdo mě nemanipuluje, není třeba. Mám s rusáckými bastardy a jejich zdejší bolševickou pátou kolonou svoje bohaté zkušenosti.

J. Boleslav 23.3.2014 12:19

Re: následující opatření:

Ropu i plyn kupovat jinde než u ivanů.

L. Krajíček 23.3.2014 12:14

Re: následující opatření:

Nechat Ukrajinu Ukrajinou, ať si to ta směsice Ukajino-Rusáků vyřídí podle svého.

Žádná vojenská ani hospodářská pomoc. Hospodářství mají takové, jaké mají a není potřeba do nich cpát naše peníze. Je hovadina posílat naše kluky, aby kdesi na Ukrajině dělali pořádel. Kavárenský povaleč a fašoidní humanitární bombometčík v jedné osobě je naštěstí už pod drnem.

K bodu 4: jistě. Urychleně postavit lány solárů, protože od listopadu do března slunce ani nevysvitně a postavit desetitisíce větrníků, protože 80% dnů v roce ani pořádně nezafouká. Zbytek pokryjí naše vyschlé řeky a stanice na kravské prdy.

J. Vyhnalík 23.3.2014 11:22

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Rusové nikam nikoho posílat nemuseli. Ty vojáky tam měli na základě smlouvy s Ukrajinou. Krym má necelé 2 miliony obyvatel a přitom na jeho území bylo zhruba stejně ruských a stejně ukrajinských vojáků, jako má celá AČR.

Rusko nikam neexpandovalo, naopak jejich snahou bylo zachování statu quo. Krym je už téměř 100 let autonomní republikou. Po rozpadu SSSR přijal novou ústavu, jejíž součástí bylo mimo jiné i právo na sebeurčení na základě všeobecného referenda. Při jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, Krym dával přednost tomu, aby se stal součástí Ruska, ale nechal se přemluvit k tomu, aby se neměnily tehdejší hranice s tím, že nakonec vždy může o své budoucnosti rozhodnout v referendu.

Ve chvíli, kdy se na Ukrajině fakticky rozpadl demokratický systém a parlament, ze kterého byla vyhnána cca 1/3 poslanců odhlasoval zrušení jazykového zákona, bylo jasné, že pro obyvatele Krymu se stalo referendum jasným východiskem.

Kdyby EU mluvila s Ukrajinou od začátku otevřeně a řekla, že na přijetí nemá EU peníze a Ukrajina ekonomickou výkonnost, nemuselo dojít k revoluci. Když už k revoluci došlo, měla EU od začátku trvat na potrestání násilníků a zločinců na obou stranách, ale hlavně měla trvat na tom, že Ukrajina se musí stát demokratickým mnohonárodnostním státem, nebo dát občanům svých regionů právo na sebeurčení. Základem současných problémů je dlouhodobé potlačování národnostních práv. Historicky byla potlačována práva Ukrajinců a z tohoto pohledu mám radost, že na Ukrajině konečně dostávají Ukrajinci možnost k národnímu sebeurčení, ale to nesmí být záminkou k tomu, aby teď Ukrajinci upírali stejná práva dalším národům žijícím na Ukrajině.

J. Vyhnalík 23.3.2014 11:00

Re: Nejhorší je, že pan Urban těm svým blábolům patrně věří

Tak zkuste vedle zírání i číst a přemýšlet.

J. Vyhnalík 23.3.2014 10:39

Re: Ruska je třeba se bát!

Odpovídáte na něco jiného, než jsem se ptal, ale odpověď tam je. Shodujeme se na tom, že současný parlament na Ukrajině má velmi omezenou legitimitu a proto by měl být co nejdříve nahrazen novým vyšlým z voleb.

Podobně jako u nás proběhla změna režimu i Maďarsku, Polsku, NDR. Já respektuji ukrajinskou revoluci, pouze si myslím, že EU by se měla snažit tlačit na ukrajinské politiky, aby aktuální deficit demokracie na Ukrajině řešili a aby co nejvíce zkrátili období revoluční diktatury, protože ta hrozí přerůst v teror. Už dnes se na Ukrajině ozývají hlasy, že EU i USA je zradili a oni musejí vzít zbraně do rukou a vybojovat ukrajinskou Ukrajinu. To je právě ta zkušenost s národními revolucemi, kterou Evropa tak tvrdě zaplatila, a kterou by tedy měla využít k uklidnění situace.

Je zásadní omyl považovat za hlavní hrozbu Rusko. Hlavní hrozba jsou divoké síly potlačených národů a naším cílem musí být podpořit rozumnou většinu, aby mohla situaci zklidnit a aby situaci neovládli radikálové.

Já si vůbec nejsem jistý tím, kdo platil (nebo třeba organizoval) ostřelovače. Každopádně to byl někdo, kdo neměl zájem na tom, aby se situace uklidnila a došlo k dohodě o předčasných volbách. Mimochodem na Ukrajině funguje několik komerčních výcvikových středisek vedených veterány SpecNaz.

Co to blábolíte o mnou nenáviděném parlamentu? Čtete to po sobě vůbec? K Vaší tezi bych měl malou otázku. Jak dlouho by vydržel Majdan, kdyby Porošenko neplatil jídlo, ubytování přespolním, výrobu výstroje a v neposlední řadě nerefundoval demonstrantům ušlou mzdu (když demonstrují nemohou přeci chodit do práce)?

J. Slanina 23.3.2014 10:37

Re: Přesně dle pravidla dvou metrů

Jako ironie by se mu to docela povedlo, jenže tenhleten exot to myslí docela vážně.

J. Brunner 23.3.2014 10:34

Re: Pane Urban, žasnu nad nenávistí

Vy dva jste zmanipulovaní, až hrůza.

J. Farda 23.3.2014 10:33

Re: co to plácete, pane Fardo?

Pletete si dojmy s pojmy, milý pane Šejno. Výrazem "svého času" jsem mínil padesátá léta před navázáním, nikoli osmdesátá, které si zřejmě pamatujete nejlépe, leč pro zdejší téma nepřípadně. A s. Václav David na Zamini skončil, důvěrně jen pro Vás, v roce 1969, tudíž s DDRáky na ambasádě BRD v ´89ém jste zcela mimo. Citace: Protože ČSR neměla tehdy s BRD

diplomatické styky, poslal Vysoký komisař Spojených států pro

Německo Walter C. Dowling čs. straně protest proti svévolné vraždě a vyslovil

požadavek na odškodnění rodiny zastřeleného. Poučte se prosím v připojeném odkazu. Přeji Vám blahé dny, o neinformovanosti jiných však, sám jsa neinformován, račte račej pomlčovati.

http://search.seznam.cz/?q=diplomatick%C3%A9+styky+%C4%8Dsr+brd&sId=n4JyhdH1wfFhy4r8mzPJ&sourceid=top&sgId=RbQTkMPV_0xzu-IozXIE0Nwozi-MknpbznqfYG4NzL%3D%3D&oq=diplomatick%C3%A9+styky+%C4%8Dsr+brd&aq=-1&su=b

J. Boleslav 23.3.2014 10:33

Re: Zaujimave

Nějak jste asi nezaregistroval, že na rozdíl od dob zas.raného bolševika zde máme profesionální armádu a jsme součástí NATO.

J. Boleslav 23.3.2014 10:32

Re: Za bordelem na Ukrajině jsou ruští fašisté

S rusáckými bastardy a jejich zdejší pátou kolonou mám svoje zkušenosti, proto zde píšu to, co píšu.

J. Boleslav 23.3.2014 10:30

Re: Za bordelem na Ukrajině jsou ruští fašisté

Nesmíte tolik věřit rusácké propagandě. Když jsou Vám ivani tak drazí, proč se do tamního ráje jednoduše nevystěhujete a otravujete zdejší ovzduší svými bláboly?

K. Pavlas 23.3.2014 10:29

Re: Za bordelem na Ukrajině jsou ruští fašisté

Pane Frejlachu souhlasím s Vámi. Je ale obtížné vést diskusi s některými účastníky NP, kteří nechtějí vidět a slyšet argumenty, ale o to více mají blíže k nadávkám a vulgarismům. I to však vypovídá o způsobu myšlení těchto lidí. A s tím se, bohužel, nedá nic dělat.