26.5.2024 | Svátek má Filip


Diskuse k článku

SVĚT: Evropa na holičkách

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Petr 22.10.2009 9:15

SOUHLAS

bohuzel s vami musim souhlasit, ale radost z toho nemam.Pisu ze zahranici a presne tak se rusti kolegove chovaji....

dědek 22.10.2009 9:11

Děkuji - souhlasím. Tak to cítím

R^R^VR^R^

Brmboš 22.10.2009 8:39

Hloupé povídání.

Ubohost je, když někdo jen z nenávistí straší. I diktátoři strašili a straší, aby se lidi stále báli. Mám však dojem, že u nás už to hloupé povídání lidi neberou.

JOPO 22.10.2009 9:07

Re: Hloupé povídání.

Nějaký konkrétní argument by nebyl ?

gerontusinza 22.10.2009 10:58

a kecy? Re: Hloupé povídání.

na ty argumenty nenajdete........ ;-D

Sojka 22.10.2009 8:30

Strasit a zase jen strasit obycejneho cloveka

Nejsem zadny zastance Ruska tim  mene SSSR, ale je treba znat trochu dejiny.Za celou dlouhou dobu carske rise i pred tim, Rusove byli vzdy napadani okolnimi narody od Mongolu az po Svedy, pokud vynechame nacisticke Nemecko.Tak velky stat a nejvetsi zeme nemela zadny vliv na rozhodovani - Anglie a Francie obsazovaly postupne vsechny zeme Afriky i Asie a omezovaly Rusko, kde mohly i tim, ze vyprovokaly ostatni, vcetne Japonska a Ciny.Zapad chvalime, ze zavedl demokracii ale az kdyz mu patril cely svet.Dnesni Rusko take musi opatrne mluvit o strednim Vychodu, o Iranu a o Cine. Prave ta Cina bude muset brzy prijit s nazorem, ze tak velke Rusko nepotrebuje neosidelne oblasti Sibire, tolik nafty a mozna, ze prave na tu dobu zapad- resp.Anglie a USA cekaji.Zase nebude mit Rusko prostredky na zvyseni zivotni urovne ale mit strach z Vychodu, vcetne Japonska a strach ze zapadu - z NATO u jejich hranic.

Ivan Nový 22.10.2009 8:35

Re: Strasit a zase jen strasit obycejneho cloveka

Jen je nechte ať se bojí. Z Ruska nikdy nic dobrého nepřišlo. A Rusko třeba zabralo část Polska po dohodě s Německem a Rakouskem.

Mirek F. 22.10.2009 8:49

Re: Strasit a zase jen strasit obycejneho cloveka

S Německem? ¨

Ale jinak máte pravdu, je to brutální a vypovídající příklad. Kdo kdy slyšel, aby v osmnáctém století kdokoliv jiný než mocná východní říše zabíral cizí území.

RK 22.10.2009 9:07

Re: Strasit a zase jen strasit obycejneho cloveka

predstava ze Cina zahodi pracne vybudovanou prosperitu a svetovou dominanci za nesmyslnou valku o Sibir, kterou si za ty stovky miliard prebytecnych dolaru muze koupit celou mozna neni az tak aktualni - mozna v pristim stoleti. A Rusove to bohatstvi na kterem sedi chteji a  budou rozprodavat mozna tisic let. Takze proc valcit, kdyz to jde v klidu zobchodovat?

F. Čech 22.10.2009 9:26

Sojkovi

A proč si tedy vy chytráku po 2. světobé válce Rusko přivlastnilo 1 200 000 čtverečních kulometrů cizích území, ( mimo jiné i Podkarpatskou Rus, která součástí Ruska nikdy v historii nebyla) ?

Mirek F. 22.10.2009 9:36

Re: Sojkovi

Gruzínec Stalin byl holt jako každý komunista rozpínavý.

RK 22.10.2009 12:15

Re: F.Cech

asi jste jeste mlady a nezazil jste PSM na vojne - proste si vytvoril sanitarni kordon, kde by se mimo uzemi SSSR odehravala budouci valka. V te dobe na to meli armadu a spojence v zabranych zemich. Americani nas meli hnat do Tater a my je potom az za Ryn. Rusko podle mne dela to same, akorat ze za penize. Snazi si vytvorit pred svym uzemim naraznikove pasmo - pokud byste byl Rus, asi byste s tim souhlasil - je to pouze otazka penez a uhlu pohledu - cili zcela racionalni chovani. My mame bohuzel smulu, ze jsme na jednom ze strategicky nejexponovanejsich mist . Takze se s tim smirit a aspon z toho vyrazit nejake penize ci jinou vyhodu - nejlepe od vsech stran a nakonec se postavit na stranu viteze - tak to ostatne od dob Karla IV.delame.

Fouc 22.10.2009 9:53

Re: Strasit a zase jen strasit obycejneho cloveka

Pozoruhodná neznalost dějin, respektive podléhání velkoruské propagandě. Ve skutečnosti přinejmenším od 16. století Rusko neustále napadá a okupuje všechny svoje sousedy. Nikdy v tom neustalo ani na okamžik. Všechny okupované země porušťuje a snižuje jejich životní úroveň na svoji vlastní. Příčinou je hlavně prostý strach vládců o vlastní krky, protože těm jde bez nadsázky o život. Takže expanze ruských samovládců je především odvracení agrese a nenávisti jiným směrem. Byli bychom všichni moc rádi, kdyby to už dnes nebyla pravda, jenomže stačí si pár let počkat a uvidíme.

Marty 22.10.2009 9:58

Re: Strasit a zase jen strasit obycejneho cloveka

Obdivuji Vaši drzost mluvit o potřebě znát dějiny, přičemž sám o nich víte asi tolik, co já o svařování bimetalových kompozitů... Takže jen krátce: Poté, co Ivan III setřásl Tatary, začal významně expandovat a vznášet nárok na celou východní část bývalé Římské říše.

Po něm Ivan IV ruské území zdvojnásobil zabráním taztarských chanátů.

Poté na nějakou dobu Rusko zesláblo v bojích s Polsko-Litevskou unií o přístup k Baltu a současnými tatarskými nájezdy z jihu. V 17. století Rusko opět expadovalo, nastoupili Kozáci, připojení Ukrajiny. Poté dělení Polska a jeho okupace za časů Kateřiny. Porážka Turků a zabrání Kavkazska.Kolonizace Aljašky (pak že prý neměli kolonie) a pokus v Kalifornii. Dál jsem už línej pokračovat.

Že prý nemělo žádný vliv na rozhodování...pchá

Západ že zavedl demokracii, když mu patřil celý svět? Hmm, takže i Britové, nebo Američané? Od kdy je probůh dle Vás v Británii konstituce? No a ten závěr o ubohém Rusku, ohroženém ze všech stran, mi připomíná Hitlerovu rérotiku o životním prostoru a ohrožení Německa.

Pete Brich 22.10.2009 10:23

Re: Strasit a zase jen strasit obycejneho cloveka

I RSFSR (dnes Rusko) je koloniální stát mající do Commonwealthu hodně daleko.

PB

Historik 22.10.2009 11:16

Re: Strasit a zase jen strasit obycejneho cloveka

Ještě jste zapomněl na agresivní Finy, kteří drze odmítli odstoupit SSSR Vyborg, dávné to ruské území a dokonce si roku 1940 dovolili napadnout sovětské jednotky, které se rozhodly mírumilovně obnovit svrchovanost SSSR nad tímto územím.

Informace 22.10.2009 8:25

Politologové předvídají

Politologové rádi dělají prognosy budoucích mezinárodních scénářů a každý při tom vychází ze zájmů nebo obav vlastní země. Je tedy docela pochopitelné, že pan Frýbort z českého hlediska vyjadřuje ve svých předpovědích obavy před rozpínavostí Ruska.  Když si zase přečteme ruské noviny, přijdeme na př. na o, že ruští politologové se zase bojí rozpínavosti Evropské unie. Nezavisimaja gazeta z 19.10. píše o tom, že EU začne s  prováděním programu Společné iniciativy Unie na Krymu, včetně investičních projektů ve všech oblastech hospodářské a sociální ukrajinské autonomie. Odborníci se domnívají, že přímá finanční pomoc krymskému hospodářství může zapůsobit na veřejné mínění krymského obyvatelstva a narušit jeho věrnost Rusku..Zástupce Evropské Komise v tomto projektu Gunnar Viland prohlásil, že Krym je považován za "pilotní region", pro který budou vypracovány rozvojové strategie.

Zásah EU, povětšině finančního rázu, do této strategické oblasti, by mohl mít  pro Rusko dalekosáhlé důsledky, protože by mohl zhatit jeho plány na odtržení Krymu od Ukrajiny. Evropská Unie by mohla udělat čáru přes rozpočet jak Rusku tak USA, uzavírá článek NG.: http://www.ng.ru/cis/2009-10-19/1_crym.html

Tím chci jenom říct, že mezinárodní situace je často mnohem složitější, než si politologové uvědomují  a že všechny jejich předpovědi musíme brát s rezervou.

Petr Kohout 22.10.2009 8:21

Gruzie pro mne ení zrovna strašidelný příklad. Ani současná dosti pitomá česká vláda určitě nevydá příkaz výsadkářům

povraždit Rusy třeba v Karlových varech a to včetně žen a dětí. Takže se Rusové asi těžko (stejně jako v Gruzii) budou pokoušet zastavit v Čechách otevřenou genocidu.

Problémem gruzínské krize je to, že "demokratický" svět Rusku názorně předvedl, že pravda není důležítá (poprvé za 64 let měli Rusové pravdu a nebylo jim to nic platné).

A jako své ohrožení chápu spíše otevřené Německo-Francouzké kamarádství - posledně nás tenhle tandem málem povraždil včetně žen a dětí.

Kristína 22.10.2009 7:52

A zase dokola...

Byli to Gruzínci kteří napadli, již skoro 20 let samostatné, Jižní Osetijce. Bohužel protože nekamarádíme s Ruskem, tak jsme si přáli aby jižní osetijci byli vyvražděni. Nepovedlo se to a teď máme viníka - Rusko.

j 22.10.2009 8:01

Re: A zase dokola...

Vy by jste se nechala odstřelovat od souseda? Vy pacifistko:-)

Ben 22.10.2009 8:44

Re: A zase dokola...

Vy byste, byste, byste!

F. Čech 22.10.2009 9:39

A vy byste milá dámo souhlasila s tím aby se od Česka odtrhlo z vlastní vůle a s pomocí Německa třeba Plzeňsko a Českobudějovicko a nic byste s tím nechtěla dělat?

A to se stalo Gruziii s Abcházií a Jižní Osetií!  A k odtržení těchto historických gruzínských krajů došlo s ruskou podporou!

Poklop 22.10.2009 10:14

Re: A vy byste milá dámo souhlasila s tím aby se od Česka odtrhlo z vlastní vůle a s pomocí Německa třeba Plzeňsko a Českobudějovicko a nic byste s tím nechtěla dělat?

My jsem zase uznali Kosovo,tak Rusům nemůžem nic vyčítat.Holt politika je svinstvo.

Kamil 22.10.2009 12:03

Re: A vy byste milá dámo souhlasila s tím aby se od Česka odtrhlo z vlastní vůle a s pomocí Německa třeba Plzeňsko a Českobudějovicko a nic byste s tím nechtěla dělat?

Abcházie a Jižní Osetie nikdy nebyly historickou součástí Gruzie.

ranbow 22.10.2009 7:47

a když že bylo USA ručitelem bezpečnosti

Nějak si nemohu vzpomenout na to že by USA bylo nějakým ručitelem bezpečnosti, když Německo militarizovalo Porůří (jak mělo zakázáno Versailskou smlouvou), pak obsadilo Rakousko, Československo, napadlo a obsadilo Polsko, pak Belgii, Francii, .... teprve až po napadení USA Japonskem se do 2.světové války zapojilo. Do 1. světové války vstoupilo taky až v roce 1917.Takže, nikoliv nějaký garant bezpečnosti, ale spíše něco jako rytíři pod Blaníkem - příjdou až bude nejhůř.. Ne dřív...

j 22.10.2009 8:02

Re: a když že bylo USA ručitelem bezpečnosti

a já myslel, že se zapojili do války protože jim Němci v Atlantiku potopili nějakou loď

ranbow 22.10.2009 8:29

Re: a když že bylo USA ručitelem bezpečnosti

Luisitanie, 7. května 1915. Jak sám vidíte, trvalo Američanům dva roky, než si uvědomili, jakého strašného bezppráví se na nich Němci dopustili a pustili se do války. A nebo spíš naopak, když už se americké vládní kruhy rozhodly že USA vstoupí do války v Evropě, hledaly  pro své občany zdůvodnění, proč mají jít vlastně umírat do nějaké Evropy..

Mirek F. 22.10.2009 8:34

Re: a když že bylo USA ručitelem bezpečnosti

V roce 1917 se USA pustily do války poté, co papalášům v Berlíně totálně hráblo a nejenže vyhlásili neomezenou ponorkovou válku, nýbrž dokonce podněcovali Mexiko, aby zaútočilo na svého severního souseda. Jak si mohli představovat, že by Mexičani měli alespoň jedno promile šance na vítězství nebo jak by jim mohlo Německo účinně helfnout, zůstává dodnes záhadou.  

ranbow 22.10.2009 14:28

Re: a když že bylo USA ručitelem bezpečnosti

No vítězství asi ne, ale Mexiko mohlo zaměstnat USA natolik, aby je nenapadlo starat se o to co se děje v Evropě. Taková historická pararela - občanská válka Severu proti Jihu zaměstnávala USa natolik že se nestarali co se děje v Mexiku, takže ho skoro zabrala  Francie, která tam dosadila jako císaře Maxmiliana Mexického, bratra Františka Josefa. Sotvaže USA ukončila občanskou válku, začala se starat o Mexiko - posílala tam zbraně, blokovala nové dodávky vojáků i zbraní z Francie. Během krátké  se francouzská intervcence  v Mexiku zhroutila. a samotný Maxmilian Mexický zastřelen...

:-) 22.10.2009 7:21

A zase ti Rusové !

:-D :-D