2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SVĚT: EU a její imperiální mentalita

Co je největším problémem Evropské unie? Je to byrokracie anebo nedemokratický charakter řídících struktur, které nejsou voleny, nýbrž jmenovány? Anebo nevhodnost společné měny pro státy, které mají velmi odlišné ekonomické podmínky? Domnívám

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Tesařík 24.4.2014 9:10

Re: Mate vetsinou pravdu,

zbržďuje co?

R. Tesařík 24.4.2014 9:07

Re: Poněkud bych si dovolil oponovat.

Takže nemůže.

K. Janyška 24.4.2014 9:03

Ano, a tzv.asociační dohody jsou novou tichou metodou

nových hitlerčíků k ovládnutí Evropy Německem. Jen vloni vydělalo Německo na EU 70 miliard euro... Dzp.

P. Lenc 24.4.2014 8:24

Rozumný článek,

rozumné úvahy.

P. Čech 24.4.2014 8:00

Poněkud bych si dovolil oponovat.

Že evropská federace nemůže fungovat? Mám za to že může, ale na zcela jiných principech. Na principech, které nejsou zcela v současné době zavedeny nikde. Poněkud se k nim blíží snad jen Švýcarsko. Především by musela být budována jako ryze a přísně občanský stát, kde  "národnost" nemá žádnou úlohu ani smysl.Hlavní úlohu zde musí hrát občanství EU. Musí být taxativně vyjmenovány občanské povinnosti občana EU. Tyto povinnosti občané musí dobrovolně plnit, jinak nemohou být občany EU. Pokud si tyto povinnosti plní, musí být obdařeni občanskými právy, rovněž taxatoivně vyjmenovanými (nejedná se o práva lidská, která definována jsou). Nemůže a nesmí tedy nastat situace, kdy občan např. Německa má jiná práva než občan Kypru a pod. Veškeré dotace, vč. těch zemědělských , pokud nebudou zcela zrušeny (což by bylo nejlepší) musí být pro všechny občany EU stejné. Pokud si některý občan EU přestane plnit své občanské povinnosti, bude nadále zbaven občanských práv. Atd, atd.  Teoreticky to všechno možné je. To by se ovšem Evropa musela vzdát se souhlasem všech států národního a národnostního principu jejich fungování. A to , zdá se, prakticky, není v současné době uskutečnitelné. A navíc. Řízení EU, jakož i tok peněz v ní musí fungovat opačně, než je v současnosti zvykem (opět po vzoru Švýcarska). Tedy od občana přes obec, vyšší správní celek (švýcarský kanton), přes stát k Unii. Nikoliv naopak a týká se to i výběru daní. Tento systém m.j.  účinně brání byrokratizaci řízení a fungování Parkinsonových zákonů.

V. Vlach 24.4.2014 7:32

Re: Mate vetsinou pravdu,

Obávám se, že Rusko je velké sousto pro netáhla a rozumbrady z EU a USA. Povede se sám spontální atak na Systém ze všech stran, léto jepřed námi, Itálie a Francie - to jsou země odkud by mocipáni měli čekat tvrdý atak, přidá se zbytek jihu a k tomu všechny protiEU (a protiSystémové)síly z celé Evropy. V USA mají a budou mít také moře starostí - jen se o nich nepíše.

Osobně se domnívám, že musí padnout euroatlantická mediální oligarchie, ta to celé zbržďuje. Tím škodí nejvíce.

V. Ondys 24.4.2014 7:06

Re: Soucasny smer fungovani EU jde socialistickym ...

Socialistické přerozdělování, díky kterému se vytrácí riziko s následným osobním pádem z jakýchkoli výšin vinou špatného rozhodnutí, s nestydatým tvrzením, že viníkem případných nezdarů je :))) My a s příkladně i dokonale pracovitým Se, když je nutné něco nepříjemného udělat, musí každé lidské společenství poklesnout až k úrovni :))))))) společensky příkladných pacholků a děve(če)k.

J. Vyhnalík 24.4.2014 4:09

Re: Mate vetsinou pravdu,

Švýcarsko má staletou tradici subsidiarity. Bez systému referend, který umožňuje, aby o důležitých věcech rozhodovali přímo občané oblasti, které se to týká, by nevydrželi.

O stabilitu se stará i výhodná poloha a dlouholetá prosperita. Nestability se projevují v krizích a ať už byly jakékoliv, pořád na tom bylo Švýcarsko lépe než sousedi.

Takové UK se už rozpadlo (Irsko, kolonie, Kanada, Austrálie, Nový Zéland). Jestli se odtrhne Skotsko bude to pouze kvůli špatné politice vlády, ale moc tomu nevěřím.

Belgie se rozpadnout může a ani Španělsko na tom není kdovíjak. Demokracii zrušit nelze, je potřeba, aby vlády braly heterogenitu země jako danost, se kterou se musejí vypořádat a důležité je, aby si země udržovaly prosperitu. Ani jedno Ukrajina nezvládá a politici v EU ani USA na to neberou zřetel. Bohužel se rozhodli exemplárně zlikvidovat Putinovo Rusko a jeho ekonomiku a Ukrajinu používají jako nástroj. Zjevně si zapomněli přečíst kapitolu o roli Versailského míru při vzniku druhé světové války.

P. Sulc 24.4.2014 3:23

Re: Mate vetsinou pravdu,

Takze se nam ted rozpadne i Svycarsko?  Ma preci volebni pravo, dokonce i zeny, tem dlouho schazelo.. Co si ten chudak papez pocne, kdyz nebude mit svou svycarskou gardu, to tedy nevim. A Britanii to take ceka, Spanejsko, Belgie, mozna i Nemcko, treba zrusit volebni pravo, ponechat je jedine zvlaste vynikajicim jedincum.

J. Vyhnalík 24.4.2014 3:02

Re: Mate vetsinou pravdu,

Ale houby. R-U bylo příliš nehomogenní, což nevadilo dokud platily feudální pořádky, ale ve chvíli, kdy bylo zavedeno volební právo, bylo jen otázkou času, než dojde k dostatečně velké krizi, která stále chatrnější svazek R-U zpřetrhá. Vždyť z R-U se neoddělilo pouze Československo, ale i další části. Nakonec i Československo se nakonec rozpadlo podle národních hranic.

Podobnost s Ukrajinou není náhodná. Ukrajina vznikla rozpadem SSSR a teď probíhá rozpad v rámci Ukrajiny, která poprvé ve svých dějinách prožívá delší souvislé období demokratických voleb.

T. Pansky 24.4.2014 1:17

Soucasny smer fungovani EU jde socialistickym ...

... smerem.  Ja jsem take osobne za zachovani EU, ale jak rika zutor, Brusel by musel otocit trochu do prava.  Jde to?  Nejsem o tom presvedcen.  EU neni postavena na demokratickych principech, ktere jsou postaveny na svobodne vuli obcanu.  Poslednich dvacet let se EU meni k socialistickemu obrazu.  I my jsme prispeli volenim ceskych socialistu do Bruselu.

P. Sulc 24.4.2014 0:51

Mate vetsinou pravdu,

ale take plkate. Ze habsburska monarchie nemohla fungova a take nefungovala ? Ale ale, drzela pohromade 400 let, odolavala Turkum i Francouzum, ale pozdeji  ty umele slepence ''vydrzely'' jen 20 let. Rise se modernisovala dosti pomalu, pravda, ale kdyby stary cisar zemrel o 20 let drive, stat by se zmodernisoval podstatne rychleji a mohl zde byt dodnes. a vetsina Cechu by nebyli burani, kteri se padesat metru za hranicemi nedomluvi, stejne jako jejich predkove by umeli nemecky a vandrovali by po cele Evrope, ziskavali by zkusenosti a vraceli by se domu jako sveta zkuseni a remesla znali lide. //a nemuseli by vpletat do reci anglicismi jako svetobeznici a rikat si, jak se jim svet obdivuje. Nejspise by je obdivoval doopravdy, tak jak to bylo v dobe, nez pan Taticek rozbil Rakousko na prtavlicke statecky//.