26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SVĚT: Ekonomika, demokracie a koronavirus

Náhodou jsem na sociálních sítích narazil na výsměšný post – autor sdílel článek o panice v Itálii, vykupování základních potravin kvůli koronaviru a přidal poznámku: Demokracie nás ochrání! Ironie z toho kapala.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novotny 4.3.2020 16:49

No, pokud vezmu smrtnost, tak ta bude výrazně vyšší u důchodců a u zdravotníků. Zvláště tu druhou věc nelze podceňovat, což vláda udělala.

P. Zinga 4.3.2020 14:06

Někde jsem zde na psu umístil zprávu, že v Austrálii regulují prodej hajzlpapíru.

Každý má holt jiné priority.

I. Spálený 4.3.2020 12:10

Koronavirus je mnohem nebezpečnější než chřipka. Už při malých počtech nakažených je úmrtnost přes 2%. Cca 15% případů nepřežije bez nemocniční péče, nakažlivost je 100% a nemoc trvá týdny. Naprosto klíčová je tedy ochrana zaměstnanců nemocnic a dostatek přístrojů k podpoře dýchání. Od určitého počtu nakažených už pro nové těžké případy nebude místo a stávající kapacity personálu se rychle nakazí i při plné ochraně a to mimo nemocnici. Logicky je nutné bránit šíření za každou cenu, jinak se jen české oběti budou počítat v milionech. Ovšem virus šířící se vzduchem je nezastavitelný a úmrtnost vysoká. Takže i v ideálním případě plné péče při rozložení infekce v čase se nevyhneme desítkám tisíc mrtvých. Panikařit není nutné, ale zlehčování není na místě.

J. Kouřil 4.3.2020 14:58

Co tu píšete, má charakter šíření lživých informací za účelem vyvolání paniky. Vámi uváděná čísla nejsou pravdivá. Koronavirus je varianta chřipky s obdobnou mortalitou. 99% nakažných to přechodí jako obyčejnou chřipku a to procento, co se dostane do rukou zdravotníků, nestačí na použitelnou statistiku. A pro zajímavost, od začátku roku dostalo chřipku 19 mil. američanů a 16000 jich zemřelo na přidružené komplikace. Kam se hrabe koronavirus!

I. Spálený 6.3.2020 11:29

15% těžkých případů uvádí ministr Vojtěch. Podle zahraničních zdrojů je to spíše 20 procent, ale upřednostňuji místní zdroj. Také uvádějí podíl 75% lidí nad 80 let v této skupině. Dětem naopak virus nepůsobí žádné větší obtíže. Koronavirus není varianta chřipky, jedná se zcela jiný druh s podobným chováním. Usadí se v nosohltanu. Odtud napadá hostitele a jeho okolí pomocí vyvolávání kýchání. Kapénkový rozstřik zasáhne okolí do 1 metru a zamoří ho během 10 minut. Za studeného počasí a na plastu vydrží měsíc nakažlivý. Sledované případy mají vir přítomen trvale i po zdánlivém vyléčení. Ale s nižší nakažlivostí a možná časem vymizí. Asi proto většina šíření proběhla v rodinách. S jarem mu vyšší teploty vysuší kapénky a má s šířením šmytec. Proto je nesmírně důležité pozdržet jeho šíření do nástupu jara. Doma můžete třeba více topit.

M. Malovec 4.3.2020 12:00

Vážený pane, nic proti demokracii, ale co nám to předvádí demokratický stát za divadlo s karanténou pár desítek lidí, nešˇastníků kteří, přiletěli letadlem, když - jak jsem četl - po zemi se tento týden vrátilo z Itálie 35 tisíc rekreantů. Nemohoucnost zařídit i pro ně karanténu - to je slabina demokracie, která ohrožuje tisíce ostatních.

Z. Lapil 4.3.2020 18:02

Demokracie má (by měla mít) tu vlastnost, že předpokládá dospělé občany. V dané souvislosti tedy lidi, kteří lépe než stát vědí, kde byli, a podle toho se zařídí. Aneb demokracie nikdo neohrožuje, někoho ohrožuje ten, kdo by se (možná) potkal s nemocí, a přesto chodí a prská kolem sebe.

Dospělý člověk i bez pokynů vlády ví, že je radno mýt si ruce, prskat jedině do kapesníku a když jsem hodně paranoidní, tak nekupovat nebalené pečivo a ovoce. Pro klid duše může být dobré pomodlit se k Bohu, i když osobně spolu s Pavlem Dobešem vím, že "to jako bezpartijní mohu, ale nic to neřeší". Člověče pomoz si a Bůh ti pomůže.

Protože i když nám někdy připadá, že jo, tak tenhle vesmír nemáme moc pod kontrolou a trocha toho fatalismu rozhodně neuškodí.

D. Řehák 4.3.2020 10:22

Demokracie v sobě obsahuje procesy sebezničení, protože korekce deviantních procesů chování a ekonomických principů není nijak garantována. Zákonitě končí nahrazením totalitní despocií, která je ve svém počátku mnohonásobně efektivnější. Despocie nemá nástroje na udržení této výhody. Víra v samoočišťující schopnost demokracie je naivní. Její dnešní západní podoba je jen iluzí demokracie. Chová se stejně jako despocie a využívá k tomu soft nástroje. Dokladovat nedostatečnost čínského zřízení rozšířením koronaviru je pochybné. Kdyby byla demokracií západního střihu, byly by nakažení už všichni. Oni našli recept na záchranu komunistických idejí a to je pro naše prohnilé a lživé systémy největší nebezpečí.

J. Vágner 4.3.2020 8:55

Tedy normálně bych si to odpustil, protože trochu bordelářští, ale sympatičtí Italové nepochybně bojují jak umí. Nicméně k úvahám pana Smrčky je nutné dodat. Čína počty pozitivně testovaných nakažených modifikovala směrem nahoru o ty co pozitivně testováni nebyli, ale pomocí CT nebo jinak byl zjištěn těžký zánět. Itálie od poloviny minulého týdne v číslech neuvádí pozitivně testované bez příznaků. Asi polovina případů vypadává. Hned je statistika liberálně demokraticky roztomilejší. Tomu musí samozřejmě každý bojovník s fake news, nyní bojovník s panikou (zvlášť, když se dočetl, že se těžké případy vesměs týkají seniorů, kteří typicky blbě volí) jen zatleskat. Ale vážně, liberální demokracie je zjevně vůči určitému typu informaci citlivější a bohužel v poslední době stále častěji reaguje snahou o jejich zkreslovaní, o zatajování, bohužel za spolupráce řady novinářů, kteří by to měli hlídat. A zaplatíme za to všichni. K dohledání na stránkách WHO, coronavirus outbrake.

R. Vacek 4.3.2020 5:42

Pro ekonomiku je možná nejlepší nedělat nic. Za měsíc projde nemocí celá populace, pohřbíme zhruba těch 5% převážně nejstarších/chronicky nemocných z nás a omlazená země bude o to rychleji pokračovat ke světlým zítřkům.

P. Rada 4.3.2020 7:33

To asi nenapadlo jen Vás. Pokud ale virus nezmutuje např do formy která je pro změnu nebezpečnější pro ty co nemají adekvátně rozvinutou imunitu v předprodukčním věku.

Třeba naopak na ty nejmladší kteří se přeci běžně proti epidemickým až pandemickým jevům chrání převzatou imunitou po matce, tradováním chováním a moderněji umělým očkováním.

R. Langer 4.3.2020 8:42

Mohl by zmutovat na zabíjení Zelených bolševiků, to by planetě značně prospělo... :-D

P. Rada 4.3.2020 9:22

Principy kolektivní viny jste si zřejmě zamiloval.

P. Lenc 4.3.2020 9:26

Jistě Rado, na fašismus, nyní zelený se zákony pro jednotlivce uplatnit nedají.

J. Krynický 4.3.2020 10:46

Obávám se, že tohle virus nepozná.

J. Huml 4.3.2020 4:14

Vazeni panove, ja doufam, ze tento virus bude mutovat do mene skodlive substance.

P. Rada 4.3.2020 7:23

Máte i máme svou osobní i celospolečenskou volbu. Máme už to přeci trochu ověřené na příkladě jiných pandemií. Např změnit/zakonzervovat chování vzhledem k už známé existenci jiného typu pandemie HIV.

Někteří ve společnosti přesto mohou "jen doufat, že tento virus bude mutovat do mene skodlive substance"... a jednat dál jako by o ničem nevěděli.

Tato volba byla a je odjakživa závislá i od situace měrné lidnatosti na planetě, znalostí, možností ... Každopádně i od frekvence vzájemných kontaktů a to nejvíce v situaci promoření velmi virulentním ale zatím zdánlivě méně smrtelným virem, o němž ale dopředu nic nevíme. zejména zdali a jak zmutuje. Třeba to ale jednou vyřešíme jen tak, že vedle technikálií ve vzduchotechnice... si přestaneme podávat ruce....

Nyní máme volbu - bud časem možná nebudeme - nebo se bude muset něco zásadně změnit.

P. Rada 4.3.2020 1:57

Pane Smrčko máteli oprvdu neformální titul s biologie tak by jste mohl vědět, že nejdynymičtěji proměnlivé (nejpřispůsobivější) jsou pravidelně ty nejmenší organismy. Kdežto ty nejhmotnější a nejkomplexnější bývají daleko více vázány na stabilitu prostředí.

Nárůst populace a globalizační provázanost zároven jsou proto už s biologického hlediska rizikovými faktory zejména pro největší, nejhmotnější - tedy právě i pro náš druh.

Demokratičnost je přitom virům lhostejná.

P. Labaj 4.3.2020 0:33

Pěkné. Jen tam schází dost podstatná informace.

Není to tak, že se skoro nic neděje a opatření jsou tedy zbytečná.

Je to tak, že se toho (zatím) děje relativně málo právě proto, že jsou taková opatření.

P. Rada 4.3.2020 2:03

Zatím totiž ten virus nemutuje. Budeli mít násobně početnější základnu - pak tím spíše může dojít na vážnější scénáře.