29.5.2022 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

SVĚT: Drolení je známkou jednoty

Nejpozději v roce 2022 plánuje Evropská unie vybudovat vlastní ozbrojené síly. Ponoukl ji k tomu chaotický úprk amerického spedičního sboru z Afghánistánu. T

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Klepetko 18.9.2021 18:59

Možná by měla Velká Británie vojensky okupovat Brusel a zavést přímou okupační správu - nikoliv členských zemí Unie, ale všech bruselských unijních institucí! Rozehnat je, a místo Lisabonské smlouvy napsat pro Unii jednoduchou konfederační Ústavu, jako to udělali Američani Japoncům.

A bylo by vystaráno! Maligní struktury by zmizely a naší bezpečnost by i nadále zajišťovalo NATO. Euroúředníky deportovat někam na Nauru :-)

V. Pavelka 18.9.2021 18:37

Z Ruska ne a proč ,Putin si počká až si rozkopeme bábovky sami vlastní blbostí , neschopností akceptovat pravdu , ne zdání pravdy Jak si lžeme do kapes ! A taky válka je drahá a destruuje a jak známo nevrací věci do původního stavu ! Putin by sebe a Rusko zbytečně neničil ,a vystavil prostor pro nástup Číny , což by se stalo i západu !

V. Pavelka 18.9.2021 18:12

Budme rádi za to že jsou břídilové ! EU Vzpomínám na naše jednotky UNPROFOR v Jugině,[>-] opevnění vojáků si budovali sami a zvítězili v soutěži s ostatnímy , protože jsou schopní kutilové ! Ale proč to opevnění bylo nejlepší ,děláme to pro naši obranu co nejlépe ! Ne pro blbou soutěž ![>-] Všechno měli vymakané a k nesvařeným stranam byli naprosto fer, proto si tam vydobili respekt . byli opravdu vyvážení ! Moc rád bych od našich vojáků v afganistánu, slyšel názor na celou tu patálii a co si vojáci říkali o všem z jejich pohledu ! Mám plné kecky užvaněných politologů od tabule univerzit a redakcí , cinknutých korektností která se nosí a snaží se lidi oblbovat !EU[>-]EU

O. Seliger 18.9.2021 14:45

Jednou z příčin výsledku vyspělého západu v AFG bylo mj.onemocnění chorobou zvanou politická korektnost, kteroužto už v roce 45 přirovnal pres. Truman k počínání chce li někdo uchopit lejno za čistý konec. A k tomu My to zvládnem.

J. Krásenský 18.9.2021 13:55

Přesně tak.

V. Kain 18.9.2021 13:48

Jen aby ta 5tisícová armáda nesloužila k úplně něčemu jinému,než jak je podsouváno.Ono se může stát,že toho už občané budou mít dost.

V. Novák 18.9.2021 13:28

Nevím, jestli mám doufat, že máte pravdu nebo se toho bát...

V. Hodorka 18.9.2021 13:16

USA uz min. pet let hlasi, ze bezpecnostni politiku bude mit prioritne v JV Asii a v pacifiku. Kdyz se podle toho zacne chovat, tak se EU citi poskozena a obelhana. EU mela dost casu na tu zmenu v politice USA se pripravit. Vedeni EU je neschopne.

J. Jurax 18.9.2021 12:59

Vlastní zájmy vyžadující armádu? Leda tak internacionální pomoc vzpurným státům EU, které dosud nepochopily, že mají maul halten und weiter dienen.

Mimoto obrana vlastních zájmů EU je nejlépe patrna na agentuře Frontex, jež má bránit hranice EU proti nelegální imigraci. V praxi to vypadá tak, že agentura dbá na bezpečnost přesunu ilegálních migrantů do Evropy, spolupracujíc přitom s neziskovkami i pašeráky. A samozřejmě to monitoruje.

J. Jurax 18.9.2021 12:53

Vlastní zájmy vyžadující armádu? Leda tak internacionální pomoc vzpurným státům EU, které dosud nepochopily, že mají maul halten und weiter dienen.

J. Jurax 18.9.2021 12:48

Nedělejte si iluze. Generace úspěšných panzergenerálů wehrmachtu už dávno vymřela. Dnes se klade důraz na integraci těhotných vojaček do bundeswehru a hlavně na ekologii a emise CO2. Koneckonců bundeswehru bačovala paní z Leyenu, což hovoří za vše.

J. Jurax 18.9.2021 12:38

Dát bruselským pitrysům na hraní ještě vojáčky? A k tomu vojačky opatřené těhotenskými maskáči?

Pánbu s náma a zlý pryč!

P. Sura 18.9.2021 12:35

Platit? Ne oni se naopak dohodnou, že nikdo už dál nic platit nebude. Peníze se vezmou z emisních povolenek. Jako na všechno ostatní.

P. Sura 18.9.2021 12:25

Hlavně aby stihli ušít dostatek kombinéz pro těhotné tankistky .... Jinak jsou spojené Evropské ozbrojené síly naprosto bezzubé !!

P. Molík 18.9.2021 12:10

Evropské obranné společenství ve světle současného budování eurohujerského režimu pod taktovkou Bruselu by bylo stejným vojenským subjektem, jakým teď byla afghánská armáda. Naši eurohujeři by též hned poklekli před Talibanem a svoji prohru by vydávali za vítězství. Svaté eurohujerské nadšení nestačí na budování armády, která by byla schopná dostát svým závazkům.

J. Nevrkla 18.9.2021 12:09

Nejlepší by bylo nejdříve definovat, odkud nám hrozí ozbrojené napadení.

I. Schlägel 18.9.2021 12:06

R^

V. Novák 18.9.2021 11:57

Pokud má našemu expedičnímu sboru zvanému AČR někdo velet, pak radši Němci než Francouzi...

I. Samson 18.9.2021 11:53

Myšlienka "samostatnej európskej zahraničnej a bezpečnostnej politiky", resp. európskej bezpečnostnej politiky" nie je nová a všetky projekty "autonómnej európskej obrany" bez výmimky skrachovali a skrachujú. Európa je doslovne cintorínom projektov ako povojnová WEU (Západná únia), Západoeurópska únia, krach RRF (jednotka rýchleho nasadenia EÚ - nie NATO ako mylne uvádza autor). Táto jednotka mala mať 60 000 ľudí, takže pri štvorkovom modele by musela Európa vydrživať 240-tisícovú armádu, pri päťkovom tristotisícovú. Jediné, čo EÚ bleskovo stihla bolo vytvorenie riadiacich prípravných štruktúr a postov.

Navyše chcem vidiť Poliakov a Pobalťanov (Briti sú už mimo hru), ako opustia NATO. A chcem vidieť toho vrchného veliteľa v "európskej" armáde. Nemec? Francúz? V NATO generálny tajomník vrchným veliteľom nie je, Stoltenberg je iba úradník a najvyšší hovorca, NATO má v rukách Severoatlantická rada. Afganistan ukázal, že NATO vie koordinovať svoje kroky, ten "debakel", o ktorom píše autor, je debakej Afgáncov a ešte viac Afgánok. Nemyslím, že NATO nechalo Afganistan bez armády schopnej kontrolovať letisko a už vôbec si nemyslím, že by NATO malo donekonečna držať pod kontrolou relatívny blahobyt, redukovať detskú úmrtnosť (ktorá po intervencii radikálne klesla) a účastniť sa ďalšie roky na občianskej vojne, ktorá Afganistan čaká.

Mne model NATO vyhovuje a nevidím dôvod ho meniť a rozoštvávať členské krajiny EÚ. V článku Jefima Fištejna je aj niekoľko ďalších nepresností (údajne vysoké výdavky Kanady na obranu.

I. Schlägel 18.9.2021 10:39

A jaké má naše malé evropské děcko vlastně strategické zájmy vyžadující vlastní armádu, pane Mařáku? Kdo jí bude velet? Před povelem "Palte!" bude probíhat hlasování v evropském parlamentu? Bude rozhodovat prostá nebo kvalifikovaná většina? Bude "velitelský" sbor genderově, politicky a nábožensky vyvážený? Pamatujete na úspěch Nizozemců v barvách OSN u Srebrenice? Dobrou chuť.

I. Schlägel 18.9.2021 10:32

Amerika má svých starostí i dluhů dost, natož aby de facto financovala evropský "sociální stát blahobytu", který nutné výdaje na zbrojení osekal až na dřeň, aby zbylo více pro "potřebné".

I. Schlägel 18.9.2021 10:29

Socialistické plánování v ekonomice EU je odsouzeno k neúspěchu s fatálními následky pro její nešťastné obyvatele. Socialismus a ideologie při budování ozbrojených složek je devastující ze své podstaty. Stačí se zamyslet nad skvělými výsledky "pohraniční stráže" Frontex. Typický státní byrokratický moloch, který nic efektivně nestráží, zato efektivně čerpá.

P. Hák 18.9.2021 10:12

Takže to máme de facto plán na převedení AČR pod německé velení - 4. brigáda rychlého nasazení už to má na papíře, patří pod 10. německou obrněnou divizi. Spolu s nedávným návrhem některých politiků na zrušení diplomatických vztahů s Ruskem a zastupování ČR Německem (ono by se to časem jistě rozšířilo i na další země) se vybavuje takové nepříjemné slovo...

J. Pankovic 18.9.2021 9:26

Před Evropskou Armádou nás ochraňuj Thor, Perun a všichni pohanští světci, vždyť to bude samej moslimák :-P:-P

P. Dvořák 18.9.2021 9:22

Tak z Afhánských imigrantů ta armáda nebude, to jsou přece samí tlumočníci ;-D

Myslíte si, že i kdybychom (teoreticky) vystoupili z EU, tak na nás ty dvanácti - čtrnáctileté Somálce a Eritrejce nepošlou?

E. Horáková 18.9.2021 9:18

Ano!

F. Žůrek 18.9.2021 8:42

Ano, je to tak, Františku, NATO je dnes roztříštěno, Amerika a Evropa spolu již nějak netáhnou... Asi zde překáží ten velký oceán mezi námi, nevím... Avšak v rámci takové světové "globalizace" je Asie daleko více sjednocená...

F. Žůrek 18.9.2021 8:35

Světová politika se mění po všech stránkách, ekonomické i vojenské... Velmi brzy nebudeme na "Asii" stačit - copak Čína dnes nepředbíhá "Západ"?

Ano, Evropa i USA se již opožďují třeba za Čínou, copak to nepozorujete?

P. Han 18.9.2021 8:27

Máte ten VUML fest zažranej.

J. Ganaur 18.9.2021 8:27

Francie někde ty "australské" ponorky udat musí!;-D;-D;-D