6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

SVĚT: Co teď dál, potměšilé dějiny? (2)

Jiným polem neposečeným, jehož rekultivací lze mnoho získat, je naše milá matička demokracie. Také ona se drahně vzdálila svému účelu, nechceme-li rovnou říci, že zplaněla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 25.6.2012 17:24

Diagnoza skoro dobrá, medikace špatná

Základní příčinou odtržení politické "elity" od občanů je (v západní civilizaci) její ovládnutí neolevicovými, záměrně demokratický kapitalizmus likvidujícími aktivistickými intelektuály. Prostřenicvím ovládnutých institucí - tisku, škol, soudů, uměleckých institucí, pseudovědeckých institucí - např. alarmistická klimatologie, ekologismus ..) prosadili jako hlavní ideologii politickou korektnost, jejíž součástí jsou dogmata nelidského pseudonáboženství enviromentálního a demagogického multikulturalismu, agresivního feminismu...

Nikdo přece nemůže věřit tomu, že by většina občanů souhlasila např. s tím, že budou živit asociální, jimi pohrdající imigranty (levicí zkorumpované voliče?), že si svou životní úroveň sníží ve prospěch např. plazů jedovatých, žab a brouků parazitických (ve skutečnosti ve prospěch samozvaných na společnosti parazitujících "ochránců" přírody).

K tomu v Evropě přistupuje "náboženství" europeistické. Opravdu někdo věří tomu, že by většina Evropanů něco obětovala pro evropský, tučnou byrokracií vysávaný, velkými národy vydupávaný superstát (nebo jiný, přírodní katastrofou nepostižený evropský národ?). Při všech EU-referendech se přece "hlas lidu" zřetelně odlišuje od této jinak velmi populistické "Bruselem" zkorumpované pseudoelity. Proto oni nechtějí, aby rozhodovala většina občanů.

U nás k tomu navíc přistupuje katastrofální nedostatek členů politických stran. Těch dostatečně kvalifikovaných a aktivních je tak málo, že není možno vytvořit konkurenci pro vedení místních sdružení stran (je to tragický důsledek m.j. pravdo-láskové nenávisti k politickým stranám). "Dobytím" (např. internetového) vzdělávacího prostoru a výchovou dostatečného počtu kvalitních straníků musíme začít, ochranou své suverenity před EU-hujery pokračovat, vytvořením vlastních bank, podniků a zapojením do světové dělby práce dílo dovršit.

B. Rybák 25.6.2012 17:26

Re: Diagnoza skoro dobrá, medikace špatná

P.S. Co by si proboha ten "vyvolený" občánek, který by se nemohl opírat o spolupráci důvěryhodného týmu spolustraníků počal s těmi desítkami tisíc stránek, které jsou nutné pro kvalifikované rozhodování (někdo snad opravdu věří na nezávislé pravdomluvné experty?). Proč si pan Frýbort myslí, že právě on by si nepřivydělával korupcí?

J. Urban 25.6.2012 11:54

Moc pěkné - i když smutné.

J. Kanioková 25.6.2012 0:17

Moc dobrá i druhá část,

až na to, že já bych si tu Pinocheta přála.

J. Urban 25.6.2012 11:55

Re: Moc dobrá i druhá část,

No, šlo by o to, jestli by zatočil s těmi pravými. V Chile to měl jednoduché - tam byli lidé a komunisti. Tady jsou komunisti - ale rozlezlí jak prašivina do všech partají.

P. Brodský 24.6.2012 16:46

Sociální inženýrství

Sociálním inženýrem je jak faraon, který v hubených letech rozdává lidu obilí ze státních sýpek, tak Kalousek, který v deflační krizi zmenšuje státní výdaje a tím krizi prohlubuje.Sociální inženýr může být hloupí, ale také chytrý. Kdo šmahem odsuzuje jakékoli sociální inženýrství je šílený.

Přečtšte si prosím komentář G. Sorose k současné krizi v Evropě a okolí.

P. Brodský 24.6.2012 16:47

Re: Sociální inženýrství

Oprava:hloupý

B. Rybák 25.6.2012 15:49

Re: Sociální inženýrství

Kdyby ten faraon nesebral obilí lidem, měli by lidé víc obilí nejenom o to, co "sežrala pyramida", která měla zajistit nesmrtelnost (pouze) faraonovi, ale především o technologické, na blaho lidu zaměřené objevy (sociální inženýři rýsují budoucnost vždy především pro sebe). Pan G. Soros, který si svým intelektuálským inženýrstvím pouze dělá alibi na to, jak zbohatl okradením britských občanů při svém amorálním útoku na libru, mě jako spasitel opravdu nezajímá. Snad u nás nevyroste jeho replika v podobě pana Babiše.

Z. Rychlý 24.6.2012 11:48

Není to jednoduché čtení,

ani veselé. Ale dokonale shrnuje naše současné problémy a občas i naznačuje, jak z toho ven.

Velmi doporučuji všem k prostudování.

Osobně se domnívám, že míra facky uštědřené přes naše ústa současnou krizí (zlomem, transformací, dosažení bodu návratu, či nenávratu), byla zatím natolik slabá, že problémy přehlížíme a skoro nereagujeme. Další facka bude festovnější. Většina lidí se domnívá, že krize pomine a my se vrátíme kamsi do starých časů (někteří by rádi až zpátky do totáče). Jenže staré časy jsou pryč, blíží se časy nové a jde o to, jak se k nim postavíme. Nemusí to být nutně časy zlé, a i když my je budeme možná považovat za  mizérii, následující generace je třeba budou označovat za zlatý věk. V každém případě to budou časy jiné, a čím dříve to pochopíme, tím lépe se dokážeme adaptovat. A panu Frýbortovi dík za hledání a nalézání.

P. Brodský 24.6.2012 16:57

Re: Není to jednoduché čtení,

Zajisté, je to tak strašně složité čtení, že to mohou pochopit pouze přívrženci ODS.

Z. Rychlý 24.6.2012 20:17

Re: Není to jednoduché čtení,

Pokud máte pravdu s tím chápáním, pak je nad slunce jasné jen to, že rozhodně nejste přívrženec ODS.

P. Brodský 24.6.2012 11:31

Autor má hezký sloh, jeho texty se příjemně čtou

Pokud jde o názory vyslovované především v první části, lze je charalterizovat jako naivně modrý sociální darwinismus.

Co že je na něm naivního? Podle mého názoru představa, že Ti silní, ktří v konkuranci přežijí jsou Ti, kteří jsou bohatí. Historie již od dob staré říše v Egyptě ukazuje, ža pokud se podaří zbourat sociální smír, přestanou lidě respektovat jakékoli vlastnictví, takže společnost se ponoří do chaosu ve kterém jsou zbídačeni úplně všichni.

Z. Rychlý 24.6.2012 12:02

Re: Autor má hezký sloh, jeho texty se příjemně čtou

Pane Brodský, ale to je jen jedna část cyklu. Ten chaos je dočasný, zase se společnost vzpamatuje a něco vymyslí. Kdybyste měl pravdu, tak ten chaos a zbídačení, coby konečný stav, už tu bude stovky let. Ale jaksi tomu tak není. Vzrůsty a pády, rozpínání a výbuch, zrození z popela, to jsou dějiny a v každé fázi vývoje směřujeme zase k další fázi. Vývoje, nikoli zmaru.

Čo si predstavujete pod tým pojmom "sociálný smír" voják Kefalín ? Každému podle jeho potřeb ? Nebo zásluh ? A zásluh za co ?

Možná se po nějakou dobu ponoříme do chaosu a zbídačení, ale lidstvo poučitelné je.

Z. Rychlý 24.6.2012 12:12

Re: Autor má hezký sloh, jeho texty se příjemně čtou

A z jiného soudku pane Brodský, kde jste našel pasáže o tom, že v konkurenci přežijí jen ti bohatí ? Já to četl znovu a takové tvrzení jsem nenašel ! Není to nakonec Vaše tvrzení, se kterým si pak vesele polemizujete ? Dokonce bych si troufl tvrdit, že autor všechny sociální inženýry odsuzuje, i když to zde takhle napřímo nepíše, ale z dřívějších textů to vyplývá.

P. Brodský 24.6.2012 16:37

Re: Autor má hezký sloh, jeho texty se příjemně čtou

Sociálním inženýrem je zrovna tak faraon, který v hubených letech rozdává lidu obilí ze státmích sýpek, jako Kalousek, která léčí deflační krizi zmenšováním státních výdajů a tím krizi prohlubuje. Sociální inženýr múže být chytrý, ale také hloupý. Kdo šmahem odsuzuje jakékoli sociální inženýrství je šílený.

P. Brodský 24.6.2012 16:44

Re: Autor má hezký sloh, jeho texty se příjemně čtou

Sociálním inženýrem je jak faraon, který v hubených letech rozdává lidu obilí ze státních sýpek, tak Kalousek, který v deflační krizi zmenšuje státní výdaje a tím krizi prohlubuje.Sociální inženýr může být hloupí, ale také chytrý. Kdo šmahem odsuzuje jakékoli sociální inženýrství je šílený.

Přečtšte si prosím komentář G. Sorose k současné krizi v Evropě a okolí.

P. Brodský 24.6.2012 17:05

Re: Autor má hezký sloh, jeho texty se příjemně čtou

omlouvám se za opakování, zešílel mi počítač.

Z. Rychlý 24.6.2012 20:12

Re: Autor má hezký sloh, jeho texty se příjemně čtou

Je těch šíleností kolem Vás nějak moc.

P. Rada 23.6.2012 10:32

Demokracie a potměšilost tvůrců.

Dějiny jdou opravdu poněkud potměšile  - záludné, lstivé ... - ač v reálu korelují právě k faktickému obrazu člověka a potměšilé jsou i v tom smyslu, že si jejich tvůrci někdy myslí, jak jsou k nim ty dějiny nevděčné. Vzláště ale na svrchovaných územích a při odhlédnutí od ryze přírodních vlivů, toto pravidlo neplatí. Pak se na dějinách obyvatelstvu dá ukázat jeho tvář jak v zrcadle. Pojem demokracie navíc nebývá naplněn jen několika formálnímy předpoklady ale i faktem stavu celospolečenské morálky, míry osobní statečnosti a schopnosti sebereflexe.

Např. v dolíku českém za totality jen s malou nadsázkou platilo "kdo nekradl - okrádal svou rodinu". Následně jsme si mysleli, že se odchodem totality a rozvojem plurality rychle ustaví demokracie a idealisticko-narcisticky jsme tomu uvěřili. Opak je ale spíše pravdou. Možnost něco nějak rafinovaněji ukrást zůstala zachována a v obci potichu tolerována - např. tunelováním, překupničením, těžbou neobnovitelného s přírody - tedy žitím na dluh posléze ale nesplácený atd. Zavládla totalita moci peněz, reklamy... a my se podivujeme jak podivně ta údajná demokracie vypadá. Tvrdím, že podivně nevypadá, že se teprve v rodí a to navíc v nedomyšlené formě a v nedomyšlených představách tvůrců.

Ta nedomyšlenost totiž tkví i v tom, že člověk je dosud součástí většího celku přírodního ale ve volených orgánech demokracii umožnujících jsou zastoupeni jen lidé - třeba ti nejschopnější - ale nikoli už i přírodní prostředí - na kterého vývoji, úživných možnostech... ale lidská společnost až fatálně závisí. Námitka o svrchovanosti a nedostižnosti lidského rozumu neobstojí proto, že vesměs se chováme stále intuitivně, emotivně - tedy neracionálně. Usměrnuje nás mnohdy nilkoli rozum ale až střet s realitou, případně potíže s vysvětlováním vlastních dějin. O tom co se s našim druhem homo sapiens sapiens "děje" nejšířeji pojednává ... http://www.kosmas.cz/knihy/146217/pribeh-rodu-homo/

 

P. Čech 23.6.2012 11:04

Re: Demokracie a potměšilost tvůrců.

Svrchovanost a nedostižnost lidského rozumu obstát může, to by však nesměla existovat obec novinářská v té nejhorší podobě. taková, jako je v České republice. Lidský rozum jí totiž nic neříká, je vlečena mocí peněz, jako ostatně, stejně špatně, většina věcí obecných. Chápe se tedy a tak těch zmíněných emocí. A tak můžeme sledovat v televizi, jedno na jakém programu, přehršel debilních , zato emotivních reality show, kde jsou divákům na odiv dávány sprostota a hulvátství, souložení v přímém přenosu, narkomanie a alkoholismus, jako norma lidského spolunažívání. Z televizních obrazovek a rádiových přijímačů odkapávají na podlahu pokojů emoce, sloužící k vybičování nervů diváků. Potoky krve, vraždy a násilí provází téměř všechny programy a "hrdinové" v tomto se vyžívající jsou vzorem dětem a mládeži. Prostě svrchovanost a nedostižnost lidského rozumu dostává na frak. Není se tedy co divit, že v takové společnosti vyrůstají další a další ovčané, konzumní jedinci, neschopní svého rozumu používat. Kdo za to může? Politici a novináři.

P. Rada 23.6.2012 13:09

Re: Demokracie a potměšilost tvůrců.

Vcelku máte pravdu jen to zůžení na politiky a novináře mi nesedí s tím vším co je k vidění vůkol.

Předně si naše společnost zvykla považovat spoluobčana za největší potenciální nebezpečí - a má k tomu důvodů celou řadu. Proto existují instituce jako policie a armáda. V tom běžném životě ale opatření jako ploty a to i s ostnatým drátem, zámky, trezory.... a celý právní a represivní aparát v pozadí přetrvávají. Takovéto zvyklosti dosud platí v Česku - hlavně pak ve městech, néně už se krade na vesnicích. Jiné to je v seveverských státech a tuplovaně jiné i nyní ještě na Novém Zélandu.

S této země pro ilustaci jinakosti všeobecného chování populace uvedu příklad. U silnic jsou tam stánky s ovocem - ale bez obsluhy - jen s cenovkama a farmář co tam ráno dodal ovoce si večer přebírá odevzdanou tržbu. Takto to funguje a my  tuto celospolečenskou morálku můžeme tanmním jen závidět ale osvojujem si přitom před světem tvrdit, že doma máme "také" demokracii....

Na tom Novém Zélandě (také ve Finsku...) mají podobně i další vpravdě kulturní vymoženosti. Např na turistických trasách vysoko v horách nouzové ubytovny pro případ, že cestovatele překvapí náhlá změna počasí. Ani tyto jinak vším nezbytným vybavené noclehárnničky nemívají žádnou stálou personální obsluhu a jsou přitom stále otevřené. Je tam jen nápis, že použití (přespávání) je povoleno jen v případě nepříznivého počasí a pod touto anglickou verzí to samé ale V JAZYCE ČESKÉM !!! Pochybuji, že ti návštěvníci co tuto naši vizitku v zahraničí vykoledovali, byli výlučně naši politici či novináři. I toto je o "svrchovanosti" lidského "nerozumu" celých skupin obyvatelstva a míry jeho potměšilosti.

P. Čech 23.6.2012 17:21

Re: Demokracie a potměšilost tvůrců.

Máte pravdu, s něčím podobným jsem se setkal v Kanadě.V turistických campgroundech pouze kasičky bez obsluhy, kam lidé házeli peníze za přespání. Chvíli jsem pozoroval "cvrkot" a nevšiml jsem si, že by nějaký člověk opustil prostor, aniž by zaplatil. Také však tam lidé říkali, že už to není jako před40 lety, kdy nezamykali domy ikdyž je opouštěli na více dní. Dnes si to už nemohou dovolit po vlně různých přistěhovalců, m.j. i cikánů z Čech. Nicméně toto jsem neměl na mysli. Zamyslíte-li se a půjdete po kořenech problémů, vždy dojdete k vině buď novinářů a nebo politiků. Po skutečných kořenech.

M. Procházka 23.6.2012 8:26

Potměšilé řeči

Pane Frýbort,bylo by fajn,kdybyste šel kázat ke svatému Apolináři,tam mezi alkoholiky by vám to šlo lépe.Takhle vám budou přizvukovat také jen ti hospodští kluici.

K. Křivan 23.6.2012 10:24

Re: Potměšilé řeči

Hloupě kecáš, hlupáku !

R. Brzák 24.6.2012 1:31

Re: Potměšilé řeči

Bylo by zajímavější dozvědět se od Vás, v čem se autor mýlí, takhle nezbývá, než se ohradit - ač jsem v hospodě nebyl deset či více let a alkoholu vypiju za rok tak dohromady láhev vína a litr piva, s panem autorem souhlasím.

Z. Rychlý 24.6.2012 11:29

Re: Potměšilé řeči

Pane Procházko, to co jste napsal je nekontrolovaný výron emocí - měl byste se dát léčit. Buď napíšete něco ve smyslu proč jsou to potměšilé řeči, nebo běžte za těmi svými kluky do hospody a tam je oblažujte svými "rozumy", než Vás pošlou do zadele. Článek byl asi na Váš intelekt příliš dlouhý.

P. Čech 23.6.2012 7:42

Vynikající článek

Naprostá pravda po všech stránkách. Až na jednu maličkost. Pojem "partajní demokracie". Slovní spojení, jehož jednotlivé části jsou v příkrém rozporu. V rámci státu, kde existuje více partají nemůže být demokracie partajní, ani partaj demokratickou. Chybí tomu totiž základ. Většinová vůle občanů. Jinak. V rámci demokracie mohou existovat (nikoliv vládnout a mít moc) politické strany, v systému, kde mají politické strany moc (ve většině případů, ne-li ve všech, nad občany)nemůže existovat demokracie.A o tom to je.

Z. Rychlý 23.6.2012 6:09

Jít do rizika,

i když třeba jen minimálního, se zcela vytratilo - a tohle je příčinou všeho zaostávání vyspělých demokracií. Od uložení peněz v bance, až po manželství - do rizika už nikdo nejde. Jenže všechno, co za něco stojí, v sobě nějaké riziko skrývá. I to manželství.

P. Sulc 23.6.2012 2:07

Pinocheta si mnozi preji

nikoliv bezmala, ale doopravdy. Svine od koryt dobrovone nepujdou, snad je jedine mohou nahradit jine svine, jeste nenazrane, ale svine za svini, to neni obrat k lepsimu a podle zakoona to proste jinak nejde, uz pres dvacet let ne. Takze nezbejva nez nejakej ten general. Horsi je ta loutkova mikroarmada, ta muze delat prevrat jedine v Narodnim divadle, nanejvejs jeste pred divadlem Ale nebojte se, EU doda bratrskou pomoc, jiste by se nasli soudruzi, co by poslali zvaci dopis. Vsak je to beztrestne.