5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 3.11.2010 13:51

Re: Proč Západ ovládl svět..

Jasně, církev dala světu vědecké zákony. A teď tu o Červené Karkulce.

J. Tachovský 3.11.2010 14:31

Re: Proč Západ ovládl svět..

Koneckoncu papezska dogmata maji charakter axiomu. Potiz je jen v tom, ze nejsou navzajem logicky konzistentni. Ale to budhisticke koany take nejsou.

J. Anděl 3.11.2010 15:43

Re: Proč Západ ovládl svět..

To je dobré připomenutí. Jak vnímáte budhistické koany? A jaký je váš názor na logiku ve vztahu k poznání (tj. jak vnímáte logiku v procesu pozná(vá)ní)?

J. Anděl 3.11.2010 14:45

Re: Proč Západ ovládl svět..

To je pochopitelně naprostá pitomost. Zákony dal světu Bůh. Kněží pracovali na objevení některých z nich. Někteří (mnozí) vědci byli křesťané. Některé věci byly v konfliktu s dogmatem, s udržovanou mocí a musely se na svět probojovat obtížněji. I proti vůli mnoha církevních představitelů.

Viděl jste či četl Jméno růže? Tam je docela hezky vidět, že nebyla žádná jedna církev, která by vládla světu a dovolovala či zakazovala poznání. Tehdy, tak jako i dnes, byli jednotlivci s různými názory. Rozpory existovaly a existují i v samotné církvi.

P. Joch 3.11.2010 8:33

proč zvítězilo křesťanství v Římě

Zajímavá je i úvaha proč se prosadilo křesťanství v Římské říši. Vždyť římané měli precizně propracovaný systém bohů a jejich náboženství bylo nesmírně tolerantní a ochotné přijmout nové bohy. Jenže žárlivý a netolerantní židovský bůh byla jako veš v kožiše. Dokud se ho drželi jen židé, dalo se s tím existovat, ale jakmile jeden náboženský horlivec začal prohlašovat, že tento bůh je pro všechny, bylo zaděláno na problém.

A kromě toho přinášelo toto nové náboženství lákadla pro nejširší vrstvy - i ten nejubožejší chuďas si byl rovný před bohem s nejbohatším boháčem. A tělesné obcování pro potěšení prohlášeno hříchem, tak se stalo nové náboženství velice populární pro ženy. Dokážu si představit jakým trnem v oku jim museli být římské bordely..

A při bedlivém zkoumání všech krutostí středověkých vládců se vždycky najde ženská, která měla toho kterého krále a hrdinu v hrsti, takže v tom je křesťanství malinko nevinně, záminka pro loupeživý přepad se vždycky najde.

J. Anděl 3.11.2010 14:24

Re: proč zvítězilo křesťanství v Římě

Židovský bůh - tedy Bůh - není konkurence bohům v Olympu. Je to jiné pojetí, které jde do větší hloubky a stanovuje prvopočátek a nejvyšší autoritu. Tedy laicky to chápu trochu jako ekvivalent Dia (z řecké mytologie znám jen klasické pověsti). Je škoda, že to někteří chápeme jako dalšího nového boha z širokého panteonu, který jen bojuje o přízeň oveček s ostatními bohy.

Je to však pochopitelné, pokud se nebavíme o Bohu jako o reálném stvořiteli a nejvyšší bytosti (tady se přiznám, že stále chápu Boha nejvyššího bez formy jako "nebytost" a bytost už jako projevenou část božství), ale spíš o lidmi stvořených formách, obrazech Boha a dalších bytostí s různými jmény.

Já třeba chápu (a věřím v) Boha jako bytí mimo mé kompletní pochopení, přesahující vše. Jakmile mu dávám nějaké vlastnosti, charakteristiku, do jisté míry už vytvářím lidskou představu.

Tyto představy mezi sebou pochopitelně soupeří. Nesoupeří však spolu bohové, Bůh je jen jeden. Tak to chápu.

J. Tachovský 3.11.2010 14:35

Re: proč zvítězilo křesťanství v Římě

Nojo, Vas buh je asi takovy jak pisete. Jini lide maji jine bohy. Az lidi nebudou nebudou ani bohove. Buh je  neco jako jazyk. Nejsou lidi, neni jazyk i kdyz nejake knizky mohou pretrvat, kdyz je nema kdo cist ...

J. Anděl 3.11.2010 14:50

Re: proč zvítězilo křesťanství v Římě

No. Na tom se nelze domluvit, protože ve Vašem vnímání je Bůh fikce. V tom svém pojetí chápu, že každý třeba vidí Slunce trochu jinak a tudíž každý má svým způsobem jiné Slunce, navíc totéž Slunce vypadá různě z různých částí vesmíru... ale přesto je jedno objektivní Slunce. Nezmizí, až zmizí lidé.

A nebo zmizí? Kdo nám to potvrdí, když nebudeme?

M. Hanko 3.11.2010 6:42

co se týká Islámu

Co se týká Islámu, tak moc pěkný článek! :) Podepisuji. Dovolím si malý citát:

I contend that we are both atheists. I just believe in one fewer god than you do. When you understand why you dismiss all the other possible gods, you will understand why I dismiss yours. -- Stephen F. Roberts --

Pan Frýbort uvažuje velmi dobře, jen by se ještě mohl pokusit podívat stejnou optikou i na své náboženství - na křesťanství :)

M. Hanko 3.11.2010 6:50

Re: co se týká Islámu

Jinak, já samozřejmě souhlasím s tím že Islám je pro nás vážné nebezpečí, a opravdu doufám, že všeobecné přijetí nesmyslu za Pravdu ("masový návrat ke křesťanství") není jediný způsob, jak se semknout a Islámu nějak úspěšně čelit.

R. Langer 3.11.2010 9:02

Re: co se týká Islámu

Ono další a jednoznačně univerzální způsob by byl návrat ke zdravému rozumu, ale to je ještě nepravděpodobnější, než to křesťanství...

J. Heincl 3.11.2010 9:50

Re: co se týká Islámu

Přestože plně souhlasím s tím, že zdravý rozum je lepší obrana proti islámum než křesťanství, nemohu souhlasit s formulací "návrat ke zdravému rozumu". Není možný návrat k něčemu, čím se lidstvo nikdy neřídilo.

R. Langer 3.11.2010 13:48

Re: co se týká Islámu

Ha, máte naprostou pravdu! To mi nedošlo... :-(

J. Anděl 3.11.2010 14:58

Re: co se týká Islámu

Nevím, s kým rozpráví pan Roberts v daném citátu. U mě by s ním však neuspěl. Já neodmítám jiné bohy. Snažím se je pochopit. Takže co tím chtěl básník říct? Zas tak chytrej argument to není.

Ostatně pan Frýbort se (alespoň myslím) v celém textu nijak nevyjadřuje v duchu, že by Alláh neexistoval. Jak by mohl, vždyť to je Bůh.

M. Hanko 3.11.2010 16:31

Re: co se týká Islámu

No pokud vím, tak Islám tvrdí, že Korán je absolutně pravdivé a autentické slovo Alláhovo, a Korán říká, že Ježíš NEBYL syn Boží (ale byl prorok).

Čili má-li pravdu Islám, pak nemá pravdu křesťanství.

Zcela analogicky celá Bible na mnoha různých místech přece klade extrémní důraz na to, NEUZNÁVAT jiné Bohy... je-li Alláh jen jiné pojmenování jednoho Boha, jaký smysl má pak Biblické přikázání "v jednoho Boha věřiti budeš"?

Ba ne: je-li pravdivé křesťanství, pak není pravdivý Islám. A je-li pravdivý Islám, pak nutně není pravdivé křesťanství. Tyhle rádoby ekumenické pokusy o smíření tak rozdílných náboženství jako křesťanství a Islám jsou podle mého názoru možné jen za cenu zásadního zrelativizování základů, na kterých obě ty náboženství stojí...

J. Anděl 3.11.2010 17:02

Re: co se týká Islámu

To je taková pastička na mysl, říkat platí-li křesťanství, neplatí islám a naopak. A to, že ta náboženství tvrdí, že ony mají absolutní pravdu a ti druzí absolutní lež je taky pastička na mysl. Mohou se hádat do nekonečna, tak jako se manželé mohou donekonečna hádat, jestli člověk, kterého potkali, byl blonďatý nebo černovlasý. Mění to snad něco na existenci toho člověka?

Podívejte, vy nevěříte, že nějaký Bůh je. Z Vašeho pohledu jde o to, že všichni, kdo debatují o tom, jaký přesně je, jsou mimo, protože je podle zdravého rozumu zcela evidentní, že neexistuje. Svůj příklad jste použil, abyste dokázal, že zcela rozumně fakt, že někdo neuznává jiného boha, než svého boha, je ekvivalentem toho, že ateista neuznává ani toho jeho jediného boha. Ha, blik, žárovka se rozsvítí a bůh se rozplyne v obláčku logiky.

Já říkám, že člověk může poznat v reálném životě existenci Boží, prožít ji a pak hledat, jak se k němu dostat do co nejbližšího kontaktu (v jistém hodně povrchním či zjednodušeném smyslu jak zopakovat a upevnit ten prožitek). Na cestě potkává různá učení, která spolu porůznu soupeří. Všechna vycházejí z nějaké míry poznání, z nějaké míry osvícení, z nějaké míry osobní zkušenosti jeho proroků, kněží i prostých věřících s Bohem, s absolutnem, se světem kolem nás a v nás. V některých věcech se ta učení navzájem shodují, v něčem jsou v rozporu.

Nesnažím se o ekumenické smíření křesťanství a islámu. Nerelativizuji. Respektovat muslimské chápání Boha neznamená být muslimem. Třeba u přírodních náboženství netvrdím, že neexistuje duch Země, že neexistují duchové stromu, že není žádný bůh ohně atp. Jen že to není ten nejvyšší Bůh. Jejich existenci respektuji, ale budu se radši modlit u ředitele (opět pokus o vtipnou nadsázku, nevím, zda uspěju). Tedy nebudu je uctívat jako Boha, ale to neznamená, že bych popíral jejich existenci.

J. Anděl 3.11.2010 17:16

Re: co se týká Islámu

A pak je tu druhý pohled, který podle mě platí zároveň:

Kromě Boha, který stvořil vesmír a stojí za zákony, mimo časoprostor a v něm v celém, jako absolutní vědomí, existují ještě lidé, kteří si stvořili spoustu bohů podle své míry pochopení, kterým vdechli život svým uctíváním.

Já souhlasím, že lidé si také tvoří bohy k obrazu svému.

To pro mě ale pořád není důkaz, že neexistuje opravdový Bůh. Ovšem není mým cílem Vás přesvědčovat, že ten opravdový existuje. Věřím, že hodnota člověka se nepoměřuje podle toho, jestli věříte v toho či v tamtoho boha. Existuje-li poslední soud, soudí se podle činů, podle toho, kolik zde člověk zanechal lásky, kolik bolesti a tak. Mnoha věřícím víra pomáhá nechat za sebou spíš dobro, než zlo. Zamyslete si, kolik kolem sebe reálně znáte zlých lidí, kteří jsou věřící. A kolik dobrých. A kolik zlých nevěřících a kolik dobrých. Zkuste se na chvíli oprostit od propagandy o historii či o politice. Já myslím, že byste mohl uvidět, že křesťané jsou v našem světě dobro. Ač máte pochybnosti (či nevěříte) o tom, že Ježíš je syn Boží. Jejich plody jsou dobré.

P. Brodský 3.11.2010 3:33

západ, západ, západ, ono to křesťanství asi přišlo do Palestiny z Aljašky, kde ho zvěstovali neolitičtí zápaďáci.

Svět byl v pořádku, pokud byl řízen západem. Byl v pořádku, když po definitivním vítězství křesťanství v římské říši za císaře Theodosia začalo plošné pronásledování všech nekřesťanských náboženství v říši.Byl v pořádku, když západní křesťanská lůza pod vedenim alexandrijského biskupa  vypálila alexandrijskou knihovnu a vraždila v ulicích helenistické intelektuály(viz vražda matematičky a filosofky Hypatie(. Svět byl v pořádku v osmém století, když zápaďák Karel Veliký po třicet let znovu a znovu dobýval hrdině se bránící Sasko a při každém novém dobití nechal popravit několik desítek tisic křesťanství odmítajících Sasů. Nakonec křesťanstvi téměř v celé Evropě slavně zvítěziko, když pro něj byli podobnými metodami získáni i polabští a pobaltští Slované.

Svět byl v pořádku i ve století šestnáctém až devatenáctém, kdy křesťanští zápaďáci z iberského poloostova a později z Anglie téměř úspěšně vyvraždili domorodé východňáry v obou Amerikách při jejich obracení na křesťanství. Svět byl taktéž v pořádku, když zápaďáci z Francie začali do celého světa vyvážet jakobínský antináboženský sekularismus a ideu národního státu, zápaďáci z Německa rozvinuli ideu národního státu do podoba nacismu a zápaďáci z celého západu vyexportovali komunismus nejprve do Ruska a odtud pak do třetiny Zeměkoule.

Teprve v poslední době se tento dosud uspokojivý pořádek vlivem multikulturalistických satanů, kteří nerozlišují východ ani západ, pravici ani levici, čím dál víc ser.e a ser.e. Svět už není takový, jaký býval.

Z. Jaromír 3.11.2010 6:11

Re: západ, západ, západ, ono to křesťanství asi přišlo do Palestiny z Aljašky, kde ho zvěstovali neolitičtí zápaďáci.

No ano, má tento svět noci své a není jich málo. Ani budoucnost ovšem není, co to bývalo...

F. Pavlis 3.11.2010 8:07

Re: západ, západ, západ, ono to křesťanství asi přišlo do Palestiny z Aljašky, kde ho zvěstovali neolitičtí zápaďáci.

Bývalo to i horší, pane Brodský. Ale to bylo dávno . Otázkou je moudrost našich časů, nebo naopak.  A že islám pronikl tak snadno do evropské kultury není dědictvím křesťanství, ale "sociálního modelu státu" , který je atheistický a holduje se v něm hedonismu, ale na podřadné práce nejsou lidi. Tak přišli Turci a po nich v průběhu desetiletí další ze všech koutů světa, protože v Evropě je  RÁJ sociálního smíru......Zatím udržovaný se zatnutými zuby...Jednou zcela bezpečně ty zuby povolí.... Ale to už tu také bylo.....

R. Langer 3.11.2010 9:05

Re: západ, západ, západ, ono to křesťanství asi přišlo do Palestiny z Aljašky, kde ho zvěstovali neolitičtí zápaďáci.

Ano, naše civilizace se křesťanství (za cenu mnoha obětí) nakonec ubránila. Ta muslimská část to nedokázala. Následky jsou myslím jasně viditelné.

V. Běhal 3.11.2010 9:17

Re: západ, západ, západ, ono to křesťanství asi přišlo do Palestiny z Aljašky, kde ho zvěstovali neolitičtí zápaďáci.

Vražda Hepatie byla ojedinělá,  lůza zabila milenku nenáviděného vládcw Alexandrie. Lřesťané, po své legalizaci nikoho nepronásledovali, to se v současnosti snaží namluvit světu prolhaní historikové.

S. Netzer 3.11.2010 9:39

Re: západ, západ, západ, ono to křesťanství asi přišlo do Palestiny z Aljašky, kde ho zvěstovali neolitičtí zápaďáci.

"Pohanská intelektuálka" Hypatia byla zavražděna lůzou, křesťanskou, chcete-li, ve 4.století. V roce 2007 byla v kurdské části Iráku ukamenována lůzou na ulici mladá dívka, o které kdosi rozšířil pomluvu, že konvertovala na křesťanství. Existuje o tom svědecví na YouTube.

Když jste takový zapálený multikulturalista, pane Brodský, mohl byste jmenovat nějakou, pod nadvládou islámu stojící zem, která praktikovala multikulturelní formu soužití  buďto v průběhu dějin, nebo v současnosti? Mně není známa jedna jediná.

P. Brodský 3.11.2010 17:33

Rád bych, paní Netzer, ale nemohu

Napsal jsem Vám na dané téma delší povídání, ale admin mi to nepustil. Proč nevím.

J. Schwarz 3.11.2010 9:50

Re: západ, západ, západ, ono to křesťanství asi přišlo do Palestiny z Aljašky, kde ho zvěstovali neolitičtí zápaďáci.

Víte, pane Brodský, ono to ty "nezápaďáky" dost silně sr.lo a sr.lo. Proto taky udělali všechno, aby  ve svých zemích obnovili dominanci svých kultur. Potud v pořádku. Nechápu už ale, proč bych kvůli existenci takových jako jste vy měl "tolerovat" doma, ve své zemi, menšiny s nepřijatelnými móresy. Když  už jednou přiznám Paštunům právo netolerovat evropské móresy v severozápadní provincii, proč bych měl čumět s posvátnou úctou na uplatnění práva sharía v Hradci? Pokud se vy cítíte zodpovědný za činy císaře Theodosia, Karla Velikého či Robespierra, vaše věc, spáchejte jako pokání třeba veřejně harakiri před rozvinutou reklamou Benettonu na "barevný svět". Mně ze svých omluv laskavě vynechte!

J. Valhová 3.11.2010 11:38

Re: západ, západ, západ, ono to křesťanství asi přišlo do Palestiny z Aljašky, kde ho zvěstovali neolitičtí zápaďáci.

Naprostý  souhlas  !!

V. Michl 3.11.2010 1:39

Opravdu hezky napsáno,

ale co je to platné, když za sto let, (či za 80?) bude celé Evropě vládnout muslim. Jejich přistěhovalectví a porodnost naše potomky jednoduše převálcuje. Chtěl bych potom vidět, jak bude s naší menšinou zacházeno. Ještě, že se toho nedožiju. Podotýkám, že jsem ateista. 

K. Kužel 3.11.2010 4:37

Re: Opravdu hezky napsáno,

Pokud je mi známo, tak muslim může ve slabé chvilce do jisté míry tolerovat příslušníka jiného náboženství. Ale my ateisté jsme pro ně méně než prasata.

J. Anděl 3.11.2010 15:35

Re: Opravdu hezky napsáno,

Tohle mě zaujalo. Fakt?

Mimochodem, setkat se s milovníkem vepřového, byl bych celkem rád, že jsem pro něj méně, než prase... ;-)

K. Kužel 3.11.2010 15:56

Re: Opravdu hezky napsáno,

Líbí se mi, že jste i z takového faktu dokázal vyvodit pozitivum. Ale musím Vás zklamat: muslimové mají tak jako tak vepřové zakázané, stejně jako židé.

Muslimové uznávají proroky jako Abraháma, Mojžíše i Ježíše, ovšem považují je za jakési předskokany. Ten hlavní a nejlepší je pro ně Mohamed. Občas jsou ochotni uznat, že všichni věřící vyznávají vlastně jednoho Boha, i když třeba pomatenými způsoby. Ale ateista má u nich utrum.

www.karelkuzel.cz