1.2.2023 | Svátek má Hynek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Antijag,eurofederalista 22.7.2009 2:05

Pražští fotbaloví vlajkonoši

Diskuze jako obvykle na úrovňi pražských, monokulturalistických, antiintelektuálských,fotbalových vlakjkonošů.

Pardon, zapomněl jsem dodat fekalistických.Z hlediska pražských fekalistů jsou všichni a všechno na ho.no.

Libor 21.7.2009 22:36

Celý

problém je v tom, že přes to území, jdou plynovody a ropovody od Kaspiku a i z Ruska do Číny a nové se staví. Američanům se nelíbí hlavně to napojení od Kaspiku. Čína by klidně mohla celou produkci přeplatit a Nabuko by byl k ničemu. USA teď ty nepokoje budou finančně podporovat, ale Čína se nenechá od zdrojů odstřihnout i kdyby to tam měla vymlátit.!!!!

Antijag,eurofederalista 22.7.2009 2:09

V Pekingu nevládnou číňani,

ale reformní komunisti. Jenomže to je Vám nacionalistům ukradené.

Radek 21.7.2009 17:39

kdy se vyvěšují fangle?

Rád bych věděl,kdy věšíme Ujgurské a Baskidské vlajky.Rád bych přispěl k světové demokracii ,svobodě,lásce,pravdě a k takovým humanismům

Libor 21.7.2009 22:38

Re: kdy se vyvěšují fangle?

A ještě Irskou vlajku. Irsko je také okupovaný, stejně jak Španělskž Gibraltal.

Kanuk 21.7.2009 23:01

Re: kdy se vyvěšují fangle?

Libore, to můžete zkusit vykládat lidem, co v Gibraltaru bydlí.

gerontusinza 21.7.2009 14:40

Fuj

 ".....při těchto nepokojích zahynuly téměř dvě stovky mrtvých. "

 Sakra to byly už mrtví před tím?  Je hezké jak fandíte těm tísícům Ujgurů a že Turecko, náš spojenec má jiný názor..... ale nějak zapomínáte že se jedná jen o malý pokus zkusit si džihád v Číně....... ale to vám uniká, protože ten islám je tak nepopulární a zkoušel to dokonce už v 19. století.a i později...... a čína jaksi (nikoli komunistická ale císařská) sdělila chcete umřít? inu proč ne...... a já říkám muslimům totéž.... do toho, aspoň těch pár idiotů konečně prohlédne o co jde islámu a jejich 5. koloně v evropě........;-D

cc 21.7.2009 12:54

zahynuly téměř dvě stovky mrtvých

Tak to je dobrý, hlavně, že nepřišel nikdo o život....

gerontusinza 21.7.2009 14:40

Re: zahynuly téměř dvě stovky mrtvých

R^Vystihl jste to lépe...;-)

Teng 21.7.2009 12:16

Co je zajimave,...

...ze Zapadu na jedne strane vadi, ze se Cinane mnozi v Tibetu nebo v tom "Ujguristanu", ale pritom si je pousteji do vlastnich zemi, pricem v nekterych pripadech (napr. Vancouver) se Cinane uz stavaji vetsinovym obyvatelstvem. Zapadu take vadi, ze Cinane vytlacujou napriklad tradicni tibetskou kulturu, ale to stejne jim bez nejmensich namitek delaji Cinane primo "doma". A to nemam na mysli jenom tradicni Chinatowns, ale napr. v australskem Queenslandu muzete uz bezne platit japonskymi nebo cinskymi bankovkami a v nekterych obchodech se uz anglicky ani nedomluvite 

Kanuk 21.7.2009 20:46

Re: Co je zajimave,...

nekterych pripadech (napr. Vancouver) se Cinane uz stavaji vetsinovym obyvatelstvem.....No, tak to ouha, pokud se týče obyvatelstva. Ale je jich většina na universitě - engineering, medicina, exaktní vědy. Je ale fakt, že jsou oblasti, kde v obchodech mají jen čínské nápisy.

5P 21.7.2009 11:26

a ještě na závěr

Četl jsem nějaký článek s fotografiemi o Urumči od Vašeho kolegy "novináře" a bylo to na blití. Vyfotil pár bezdomovců ( typu to je Ujgur ) a dělníků při práci a hlavně se soustředil na to fotit liduprázdné periferie a otřískané baráky. To není problém nafotit v jakémkoliv městě na světě zvlášť když má přes 2 mil. obyvatel. Udělám Vám takovou reportáž o Praze, že se všichni leknou a utečou. Urumči je standartní velkoměsto s mrakodrapy. To jen tak naokraj, když už píšete "objevné" články.

5P 21.7.2009 11:15

nemohu si pomoci

ale v této kauze fandím Číňanům. A psát o tom, že Ujgurové chycení v Afghánistánu při bojích s Talibanem, tam byli "prodávat sušenky" je opravdu skvělé. A ještě lepší je vyjádření exilových Ujgurů, že jsou proti násilí. Jejich kámoši z islámských organizací jim to už vysvětlí, nebo už vysvětlili. Věrozvěsti Islámu s námi nechtějí komunikovat, chtějí nás vyhladit. A jen tak na závěr, psát o tureckém premiérovi, že je temperamentní v souvislosti s pojmenováním násilím v Ujgurské autonomní oblasti jako genocidou, je zvrhlost nejhrubšího zrna. Jak by se tedy měla jmenovat turecká genocida Arménů. Politováníhodný omyl? Běžte se bodnout.

vasekpav 21.7.2009 14:45

Re: nemohu si pomoci

Češi jsou fajn ,Rozumí všemu !!!8-o>-

Boris Drštka 21.7.2009 11:03

ČLR jako země rozsevající epochální civilizační proud

má, a to i vzájmu menších národů,právo na nová území. Přece se čínští občané nebudou mačkat a uskrovnovat , když je kolem tolik volného , jinými nevyužívaného prostoru.

Ludva 21.7.2009 11:27

Re: ČLR jako země rozsevající epochální civilizační proud

Nic proti ironii, ale Tibeťané by takový technický zázrak, jako je železnice do Lhasy, nepostavili, i kdyby točili modlicími mlýnky milión let.:-D

Boris Drštka 21.7.2009 11:48

Re: ČLR jako země rozsevající epochální civilizační proud

Naprosto kvalitní názor. I v 21. století je třeba vnášet světlo civilizace do tmy zaostalých národů a ty asymilovat a poučit jak mají nákladat se svým životním prostorem.. Lebensraum je potřeba i dnes a železnice z ČLR na řídce osídlenou Sibiř jistě nenechá na sebe dlouho čekat.

Ludva 21.7.2009 12:20

Re: ČLR jako země rozsevající epochální civilizační proud

Máte na mysli Indiány nebo australské domorodce ?

Alex 21.7.2009 11:48

Re: ČLR jako země rozsevající epochální civilizační proud

Ale oni ji nepotrebuji, takze proc by ji staveli? Zili tak cela staleti. Zeleznici potrebuji cicnani, aby tam rychle dostali armadu, zasobovani a t.d. Sem s dalsi zajimavou myslenkou jak nekdo nepostavi zbytecnost a tim dokaze svou menecenost ci nekdo jiny obhaji svou nadvladu.

Ludva 22.7.2009 9:19

Re: ČLR jako země rozsevající epochální civilizační proud

Tak si to zkuste, když obdivujete středověký způsob života. Zajímavé, že dalajláma se nechal operovat v moderní nemocnici - proč, když ovládá tradiční medicínu ?

Kiri 21.7.2009 10:52

To umřeli podrhé????

......že při těchto nepokojích zahynuly téměř dvě stovky mrtvých.

Autor si zřejmě nevidí do úst;-P

Ludva 21.7.2009 11:03

Re: To umřeli podrhé????

Nějak se mi pro ty muslimy plakat nechce a nechce. Aspoň někdo jim dá na p....l.:-D

R 21.7.2009 10:34

Nerozumím jedné věci.

Čína má určitě nějakou oficiální politiku pro zahraničí něco jako neutlačovat a podporovat rozvoj svých národností. Jinak by byla Čína automaticky prohlášena za stát potlačující menšiny a mohla by ty menšiny rovnou vyhlazovat represemi, na vztah jiných zemí k Číně by to mělo skoro stejný účinek. Proč se tyto národbnosti uvnitř Číny nezačnou ohánět tou oficiální čínskou polikou neutlačování menšin a nezačnou v rámci této politiky kulturu svých menšin prostě prosazovat? 

Velice vzdáleně podobné jako to, co jsme my dělali v 80 letech třeba v SSM a ve Svazarmu, získala se hlavička základní organizace, předseda a další k němu do oficiálního vedení, trocha nějaké té oficiální činnosti cca pár hodinek za rok a ve zbytku doby jsem dělali to, kvůli čemu jsme vlastně tam do toho vstoupili.

Proč třeba ujgurové nezaloží nějakou oficiální regionální organizaci, která v souladu s tou oficiální zahraniční politikou Číny bude mít ve svých stanovách rozvoj ujgurského regionu jako nedělitelné součásti Číny a v rámci toho nějak zamontovánou podporu místních zvláštností včetně kultury?

vita 21.7.2009 12:08

Re: Nerozumím jedné věci.

Čína menšiny naopak podporuje. Napsal jsem to dole.

Samozřejmě v rámci základního požadavku na loajalitu. Prostě separatisty nemá žádná vláda nijak v lásce.

Základní čínská představa je, že existuje jednotný národ Lid Číny (čung-kuo-řen), který se dělí na národnosti, ne národy - a ty si rozvíjejí svou kulturu v rámci Číny. Jednota Čína je mimo jakoukoli debatu a pochybnost. To není komunistický přístup - "demokrati" na Tchaj-wanu požadují mnohem víc než kontinentální Čína. Třeba "Vnější Mongolsko", Jinak Mongolskou republiku. Nebo Tuvu. Tibet nebo Sin-ťiang jsou mimo diskusi.

pbla4024 21.7.2009 21:29

Re: Nerozumím jedné věci.

Čína podporuje menšiny tím, že je vyvražďuje, soudruhu agitátore? Kolik mrtvých v Tibetu?

vita 22.7.2009 9:36

Leda v tvé hlavě,

pablbe.

pbla4024 22.7.2009 9:53

Re: Leda v tvé hlavě,

Do kolika mrtvých je to podpora menšin, soudruhu Nováku? Pod milion podpora menšin a nad milion jejich utlačování? To byste si měl urychleně zjistit.

Malá Násobilka 21.7.2009 10:23

Čínská Kalifornie

V případě čínského Sin - tiangu je vhodné srovnání s tímto americkým státem. Je zde největší surovinové bohatství v Číně - podobně jako v Kalifornii ropa a plyn, polopuštní i velehorská krajina s nedostatkem vody, ale na Čínu s relativně příjemným podnebím. Připočteme li k tomu, že jde o rozvíjející se hospodářskou zónu obdobnou pobřežním u Hong Kongu s volným podnikáním, Číňané se sem jen hrnou a nikdo je k tomu nemusí pobízet (naprosto odlišná situace od Tibetu). Kdo si najde na internetu skyline Urumči (několikanásobně lidnatějšího Prahy, s největším mezinárodním letištěm Centrální Asie), těžko ho na první pohled odliší při pohledu proti horám od skyline Los Angeles či Seattlu.  Číňané vbrzku  vysoce přečíslí původní byvatelstvo - Ujgury a jiné národnosti. V tomto případě nemusí čínská vláda hnout prstem, neboť pro běžné Číňany je tento čínský západ skutečně " malým západem " podobně jako pro ně nedostupný Hong Kong. Tento proces ostatně není ojedinělý, probíhá v rámci globalizace po celém světě neustále.

vita 21.7.2009 14:55

Re: Čínská Kalifornie

V Kalifornii ovšem žádní tamní "Ujgurové" nezbyli...

Malá Násobilka 21.7.2009 16:53

Re: Čínská Kalifornie

Právě naopak. Je to takový koloběh dějin, že Kalifornie, kterou Spojené státy získaly před 160 lety válkou od Mexika a kde tehdy převažovali Mexičané ( Indiáni zde žili velmi řídce) -  je dnes opět zaplavována Mexičany, kteří jako Američané hispánského původu v tomto státě do třiceti let snad převládnou ( v celých Spojených státech by se ve stejnou dobu měla stát menšinou dnešní většina - Američané evropského původu). Již v současnosti Hispánci v mnoha oblastech Kalifornie dominují včetně své španělštiny.