22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

SVĚT: Čínská zbraň posledního soudu

Dvěma stručnými větami potvrdil mluvčí čínského ministerstva obrany zprávu, že Čína ve čtvrtek 9. ledna úspěšně vyzkoušela nadzvukový nosič zbraňových systémů. Stejně skoupý na slovo byl i jeho protějšek z Pentagonu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 26.1.2014 16:33

Když tak "hypersonická", ne nadzvuková.

Nadzvukového je spousta - kulkou počínaje. Čína vyzkoušela hyperzvukovou zbraň. Ta se vyznačuje - z definice - tím, že létá rychleji než Mach 5, tedy více než pětkrát překročí rychlost zvuku v konkrétním prostředí. Nejedná-li se o kosmické a "balistické" rakety, které se většinu dráhy pohybují mimo atmosféru, jde obvykle o protilodní střely, které mají za úkol proletět obranou protivníka. Do stejné kategorie spadá i zmíněná protilodní raketa BraMos.

Vadí, pochopitelně, zejména USA, protože USA založily svou nátlakovou politiku na letadlových lodích a jejich svazcích, proti nimž jsou právě hypersonické střely určeny. Vyřazením letadlových lodí (ať už fyzickým nebo jen pohrůžkou "můžeme je potopit") se z loďstva USA stane fregatové loďstvo na úrovni velkých flot jiných velkých států.

J. Aspirin 25.1.2014 21:07

Zbraň poslednho soudu...

...titulek je asi úlitba novinářskému bůžkovi bulvárnosti - mám ten pocit. Zbraně posledního soudu byly vymýšleny na obou stranách ve vrcholném období jaderného odstrašování a měly za cíl víceméně automaticky dorazit po "prohrané" atomové válce to co zbylo z "vítěze" a koneckonců i z poraženého.

Nové supersonické nosiče by měly patřit do kategorie velmi přesných nosičů, které "vlastním" neubližují. Superson. nosiče starších generací jsou již řadu let v operačním nasazení. Na těch nových je právě ohromující rychlost 10 - 25 x vyšší než zvuk (podle letové hladiny) a schopnost "inteligentní" reakce na zaměření PVRO protivníka.

K. Křivan 25.1.2014 11:30

Třetí světová válka začala

krátce po skončení té druhé a skončila rozpadem SSSR. Říkalo se ji také studena válka, i když byla často, a na mnoha místech zeměkoule, velice horká.

Další válka bude čtvrtá. Už máme pro ni i jméno. Válka civilizací, válka s islámem. My nemu-slimáci máme už mnoho tisíc padlých.

J. Huml 25.1.2014 17:24

Re: Třetí světová válka začala

Ano, nemu-slimak Krivan padl na hlavu uz hodne davno.

K. Křivan 25.1.2014 20:15

Re: Třetí světová válka začala

Ti zavraždění z 11.9.2001 to nejsou oběti války radikálního islámu proti nemuslimům ?

J. Huml 26.1.2014 0:01

Re: Třetí světová válka začala

Jsou to obeti radikalniho islamu, bezpochyb, ke kteremu doslo take tim, ze par obrancu svobody jaksi usnulo na strazi, ale nebyli nikdy postizeni. Radikalni islam vsak zabiji stale mnohem vice muslimu, nez nemu-slimaku. Propagace nasili  nevede jinam, nez k dalsimu nasili. Postacilo by naproste embargo v dodavce zbrani bojovnikum jihadu, , ktere by nesmyslne nasili radikalne zmirnilo. Svetova politika na to nema koule, proto lide stale umiraji. Jihad je financne podporovan nekterymi vlastniky a producenty ropy. Kde jinde berou prachy jihadi a teroriste? Verte, ze to vsechno vyplave na povrch, tak jako spina komunismu.

J. Jurax 26.1.2014 22:50

Re: Třetí světová válka začala

"Radikalni islam vsak zabiji stale mnohem vice muslimu, nez nemu-slimaku"

Zatím ...

P. Brodský 26.1.2014 23:36

Re: Třetí světová válka začala

Co hulíte?

K. Drobková 28.1.2014 14:27

Re: Třetí světová válka začala

https://www.email.cz/download/i/Q23e4x8TgVTChDhYmgcQhTbA0QFbxDEqHWnQzuHebg5JdO6MxqJf9KDXalmsY3blie-Ccfc/trpaslci.JPG.jpg

P. Vaňura 25.1.2014 11:08

Hypersonický letoun, pohybující se v malých výškách

je téměř neuskutečnitelný, zejména, pokud by měl letět dlouho. Columbia shořela po odpadnutí části keranického ochranného štítu ve výši 60 km. Hlavice mězikontinentálních raket, dosahující  téměř první kosmické rychlosti mají odtavující se tepelný štít, podobně, jako Apollo a ochrannou odtavující se vrstvu dostaly v 60 letech i pokusné raketoplány X-15. Taková vrstva chrání samozřejmě jen po omezenou dobu.

J. Schwarz 25.1.2014 14:30

Re: Hypersonický letoun, pohybující se v malých výškách

Zatím je takový letoun bublinou. Jak by asi musel být velký, aby doletěl z Číny do USA? Kolik by musel vézt paliva? Čím by byla zajištěna ona přesnost? Pomalé drony mohou být ovládány člověkem na dálku jakby v něm seděl pilot. Co by asi viděl pilot letadla pohybujícího se rychlostí 3 až 4 km za sekundu? Jak by identifikoval cíle? Jedinou výhodou, kterou může "scramjet" nabídnout  ve srovnání s balistickou střelou je větší manévrovatelnost  - za předpokladu, že plasma v okolí letounu neznemožní spojení. Pokud totiž má fungovat náporový motor a směrové plochy musí stroj letět v atmosféře, byť řídké. A pokud poletí desetinásobkem rychlosti zvuku, zákonitě bude obklopen velmi horkým plynem podobajícím se spíše vodivému plasmatu.  Jakou by měl takový stroj výhodu proti manévrovatelné hlavici balistické střely vybavené aerodynamickými plochami , náporovým motorem a trochou paliva?

B. Uhlich 25.1.2014 1:59

Klídek pane Neffe,dokud platí fyzikální zákony...

..není třeba se zas až tak moc znepokojovat. To co vesměs dnes předvádí Čína...Američané už běžně zvládli před 40ti lety... myslím, že Vám chybí základní vzdělání ve formě celé řady dokumentů, které jasně dokládají co je možné a co ne... Já opravdu nevím, kdo Vás platí za to, abyste Vy a Vám podobní, hromadně vlhli z Číny.....já zatím, na rozdíl od Vás, nevidím nic, v čem bych padl na zadek...Čína nedokázala nic z toho co by nedokázala jiná technicky vyspělá země.... Chápu, že jste "sci-fista", ale to Vás nijak neopravňuje k tomu , abyste tady blouznil na téma, kterému zhusta nerozumíte.....

T. Kočí 25.1.2014 9:51

Re: Klídek pane Neffe,dokud platí fyzikální zákony...

Ve stokilometrové výšce je minimální atmosféra . Rychlost zvuku má asi těžko odhadnutelnou hodnotu. 1000 km /h +- to asi nebude.Odpor je tedy nízký. Dosádnout rychlost třeba 7km /s (první kosmická) není až tak obtížné. Ne však s náporovým motorem.Toho vzduchu je tam opravdu málo. Touto rychlostí proniknout do hustých vrstev atmosféry o to je oříšek. Raketoplán by mohl vyprávět. Jeden z toho už shořel. A kabina Apola se vždy odtavila na straně vniknutí do atmosféry. No nic . Třeba je to jinak.

J. Sinnreich 25.1.2014 0:29

Hudba budoucnosti.

Problem hypersonickych rychlosti zbrani pohybujicich se v malych vyskach (cruise missiles)neni zdaleka vyresen. Je to otazka materialu odolavajicich velmi vysokym teplotam. Dosavadni testy americkych zarizeni byly vesmes neuspokojujici. Takze casovy horizont pro pouziti je mozne odhadovat do doby vyvoje vhodnych materialu pro fungujici thermojaderny reaktor.

S. Prosek 25.1.2014 0:23

Kdo je nepritel?

Ted jeste najit nepritele. Vzhledem k tomu ze jediny mozny nepritel, bez rozdilu, je prave na hranici doby kamene, jakakoliv technologie takoveho druhu jako uvadi Aston je na nic!

P. Vinš 25.1.2014 0:53

Re: Kdo je nepritel?

V dnešním světě je potenciální nepřítel každý. jednoduchý bipolární svět skončil v 80tých letech.