3.6.2024 | Svátek má Tamara


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ludva 19.10.2009 11:51

Re: Ach, ti propagandisté!

Špatně jsem to vyjádřil - jde mi samozřejmě o tu rovnost lidí. Nikoliv o kvalitu života.

Ludva 19.10.2009 11:49

Re: Chinamerica

Nevím odkud máte údaje o HDP. Podle odhadu (před krizí) měl být HDP EU větší než USA o 5 biliónů dolarů a HDP Číny teprve nedávno předstihl Německo. Pochybuji, že dohromady dávají Čína a USA větší polovinu světového HDP. Zhruba to odpovídá EU.

Mažňák 19.10.2009 11:46

Re: Ach, ti propagandisté!

Na to je jediný lék. Prožít pár let v každé z těch "civilizací" a srovnávat až pak.

Mažňák 19.10.2009 11:42

Re: Ach, ti propagandisté!

R^:-)

Ludva 19.10.2009 11:41

Re: Ach, ti propagandisté!

Nemyslím, že by v těch civilizacích byl nějaký větší rozdíl. Pouze slovně. Ve skutečnosti mají rozhodující slovo i v naší společnosti centralizované skupiny. Jednotlivec moc šancí nemá.

pbla4024 19.10.2009 11:41

Re: Ach, ti propagandisté!

Jak přesně se liší SSSR od Ruska? Vládne Kreml a KGB, v srpnu s oblibou posílají tanky do sousedních zemí a na hlavním náměstí vystavují vycpanou mršinu syfilitického skřeta.

M. Zima 19.10.2009 11:38

S tou "hierarchií zájmů"

to možná není tak jednoduché. Maovi je dokonce připisováno, že se přes příbuzenství s Čan Kaiškem rozhodl pro komunismus právě proto, že v jeho ideologii viděl možnost rozbít uspořádání rodinných klanů, které považoval za brzdu rozvoje země.

Mažňák 19.10.2009 11:33

Re: Ach, ti propagandisté!

Hm, doufám že se čínský model uspořádání společnosti sem nedostane za mého života. Sice bych byl asi relativně navrchu (muž, otec, první syn ;-)), ale nechtěl bych v tom žít.

Ivan 19.10.2009 11:28

Ach, ti propagandisté!

Jak lze brát vážně cokoliv od propagandisty Svobodné Evropy, který je schopen takové lži, jako je ztotožnění SSSR s Ruskem?

 Čína se teď pouze dostává vzhledem ke světu do pozice, ve které byla po převážnou většinu své 5000 let trvající existence. Tedy na špici technologického i kulturního vývoje. Pro Čínu je podstatné to, že se řídí zásadami, které vždy upřednostňují kolektiv před jednotlivcem. Zájem rodiny je přednější než zájem jejich jednotlivých členů, přičemž členové rodiny si nejsou rovni. Starší děti jsou důležitější než mladší, synové důležitější než dcery, otec důležitější než matka atd.. Na těchto přirozených nerovnostech je založena organizace společnosti i v dalších rovinách. Zájem obce je přednější než zájem jednotlivých rodin, zájem státu pak je přednější než zájem jednotlivých obcí.

Toto pojetí uspořádání společnosti je výrazně perspektivnější než individualistický přístup anglosaské civilizace. Číňané se na američany dívají jako na nedospělé děti. Všichni přece vidí, že lidé si nejsou rovni a stavět tedy společnost na zásadě rovnosti je pošetilé (stejně pošetilé, jako budovat naivní komunistickou společnost). Společnost musí být vybudována právě na principu nerovnosti lidí, ale současně také spravedlivě. Tato spravedlnost pak musí být řízena a to směrem shora. Společnost se musí chovat jako kolektivní organismus (v přírodě úl nebo mraveniště).

Mažňák 19.10.2009 11:23

Re: Lidská práva pro Čínu

Ano, a srovnáváme nesrovnatelné. Nějaký škraloup má každý, ale kdybych měl stanout před soudem, vím kterou z těch dvou zemí bych si vybral... ;-)

Mažňák 19.10.2009 11:21

Re: Takto budou vypadat titulky novin za 20 let :

Kromě atomovek nejsou Rusové v ničem před nimi. Atomovky nepoužijou, protože ty už nikdo nepoužije, a navíc kam by prodávali plyn a rudu. Rusko kromě surovin nemá nic zajímavého, Čína čistý kapitalismus a stamiliony lidí, kteří nemají na vybranou nic jiného než dřít jako otroci. Ekonomicky úplně v jiné lize než Rusko.

Pro-amnesty 19.10.2009 11:20

Re: Lidská práva pro Čínu

USA si zaslouží pozornost také – ať již kvůli Guantánamu, nedávným případům mučení, trestu smrti, případům nepřiměřeného násilí ze strany policie či podmínkám zadržování migrantů. Ovšem nyní je řeč o Číně.

M. Zima 19.10.2009 11:16

Když už informace, tak ne jako pan Fištejn,

skutečností je, že Číňané respekt před Amis už ani nepředstírají, že se Amíkům i na konferencích a pod. veřejně vysmívají. Prohlášení, jako, že v USA kupují letadla, protože jinak už nemají Amis co nabídnout a Číňané nevědí kam s USD, jsou na denním pořádku. A ta Superfuze je totální nesmysl.

A ještě k Obama - Dalai Lama: Tibet je jako Česko pouze figurka. Tibetský odpor přinesl sice Amis brašnu čínského důstojníka prolitou krví plnou dokumentů, ale přesto  byl zrazen Kissingrem '69, potom, co byly tucty bojovníků zabity, tábor v Coloradu byl zrušen. Pouze podpora Dalei Lamy ve výši 180000.- USD/rok zústala.

Mažňák 19.10.2009 11:16

Re: Čína nebuduje kapitalismus, kdyby ho budovala, byla by v prdelce jako my !!!

Ona ho nebuduje, ona ho má. Nejtvrdší kapitalismus na planetě, rozhodně ne "sociální tržní hospodářství".

Mistr Jan Hus 19.10.2009 11:09

Re: Takto budou vypadat titulky novin za 20 let :

Rusové je srovnají jako v šedesátých létech. :-)

Mistr Jan Hus 19.10.2009 11:08

Re: Lidská práva pro Čínu

Kdy budou lidská práva dodržovat USA ? 8-o

Mistr Jan Hus 19.10.2009 11:07

Čína nebuduje kapitalismus, kdyby ho budovala, byla by v prdelce jako my !!!

Měla by nevýkonou zadluženou ekonomiku, která jenom žije z prodeje minulých hodnot a žila by na úkor budoucnosti!;-D

vita 19.10.2009 11:03

Re: Nesmysl, v Africe je Čína

Číňanihalt netrpí komplexem "břemene bílého muže", jak je tak krásně a ubrečeně popsal Kippling ve stejnojmenné básni.

Proč by přinášeli barbarům svoji skvělou civilizaci? Ať se barbaři sami snaží! Třeba ti nosatí v Evropě...

Informace 19.10.2009 10:29

Chinamerica

Čína je pro americké ekonomy velký problém.  Ekonomie obou zemí je natolik propletená, že oba státy nemohou existovat jeden bez druhého. V r. 2007 jejich výměna zboží dosáhla 410 miliard dolarů a vzájemný obchod byl motorem k růstu spotřeby jak v Americe tak v Číně. Tato vzájemná závislost vyšla jasně najevo v minulém roce, když Čína neuplatnila své úvěry vůči USA, úvěry ve výši 800 miliard dolarů. O této situaci napsal kritickou studii Zachary Karabell, ekonom, finanční podnikatel, historik. Kniha se jmenuje Superfusion a analyzuje právě ono propletení obou ekonomických systémů, o které se mluví již delší dobu jako o Chinamerice. „Kombinovaný GDP“ Chinameriky je větší než polovina GDP celé zeměkoule. Tento trend zesílení obchodních a ekonomických vztahů započal, podle Karabella, v devadesátých letech Bill Clinton a Obama pokračuje v této politice. To samozřejmě ovlivňuje zahraniční politiku USA – posledním důkazem je odmítnutí Obamy přijmout Dalaj Lamu. Amerika nebude podporovat Tajwan a nebude zesilovat své základny v Japonsku.

Karabell se hlavně zajímá, k čemu asi povede toto propletení dvou ekonomických systémů. Vyjadřuje obavu, že USA přestanou být první světovou velmocí, že jejich mezinárodní vliv upadne. Přirovnává situaci k době po II světové válce, když USA podpořily masovými půjčkami Velkou Británii, ale ta ztratila pozice velmoci.

http://books.simonandschuster.com/Superfusion/Zachary-Karabell/9781416584049

http://chinablog.cc/2009/10/book-review-the-future-is-superfusion/

j 19.10.2009 10:12

Re: Nadpis

tak tomu já nevěřím.

j 19.10.2009 10:09

Re: O Cine kriticky

a odkud je máme pujčené my?

WWPi 19.10.2009 10:07

Re: Vsechno je pouze obchod,

V Číně (už) není buddhismus.

Převládal tam ještě někdy v 12-13 stol., ale teď už ne. Nahradil ho neokonfucianismus, s přestávkou pro komunismus.

Pro-amnesty 19.10.2009 9:57

Lidská práva pro Čínu

Čínu je třeba přivádět na cestu dodržování lidských práv. Dělat by to měly především nestranné organizace jako AI či HRW. Každý jednotlivec se může zapojit – ať již jednorázovou podporou vězně svědomí či pravidelným podepisování peticí. Třeba to  trošku pomůže :-)

Jirka1 19.10.2009 9:47

Re: Nesmysl, v Africe je Čína

Je koloniálním činitelem, ale chová se jinak, než kdysi evropané. Nemá snahu tam zavádět vlastní pořádky. Jim stačí jen udržet u moci vládu, která s nimi bude obchodovat, vnitřní politika téhle vlády jim je ukradená.

M. Zima 19.10.2009 9:46

Jestli Vás zajímá

k tématu pár v Česku nežádoucích faktů: http://sites.google.com/site/zimamiloslavoa/  Na článku můžete vidět rozdíl mezi evropským a českým přístupem k problému.

JOPO 19.10.2009 9:31

Re: O Cine kriticky

No a co ?

RK 19.10.2009 9:28

Ja bych nebyl ke kapitalismu tak netolerantni.

Cina si samozrejme vyzkousela soucasny "moderni" system takze vi kam vede. Nasledne se rozhodla myslet vlastni hlavou a zacala kopirovat principy kapitalismu 19.stoleti, ktery dostal zapadni ekonomiku (Anglie, USA)  tam kde byla cele 20.stoleti. K tomu mix menove politiky povalecneho Nemecka a Japonska a hlavne pragramatismus - nic zbytecne nekomplikovat, uzavrit domaci trh pred zahranicni konkurenci, zajistit vyhodne podminky pro export a menovou a makroekonomickou stabilitu a hlavne nechat prostor lidem, aby se mohli (a hlavne museli) starat sami o sebe. Ty reci o socialisticke trzni ekonomice a rude vlajky pouze zakryvaji skutecnost, ze se o komunismus ani o socialismus davno nejedna, stejne jako vsechny ty Nobelovy ceny a budovy bank pred kterymi stojime se zatajenym dechem maskuji skutecnost, ze v USA a Evrope se uz davno nejedna o kapitalismus ale dalsi pokus o predem neuspesne socialni inzenyrstvi. Strucne receno, Cina dnes buduje za kapital, my za dluh.

čiang ling 19.10.2009 9:06

xxx

ekonomiky fascinuje. Keď zoberiem do úvahy, že v USA pôsobia skoro všetci nositelia Nobelových cien za ekonomiku, že sú tam najvychýrenejšie svetové univerzity ekonomického a finančného zamerania a pôsobia stovky najelitnejších finančných firiem, ktoré sa zaoberajú poradenskou službou pre banky, poisťovne, podniky a pre mnohé vlády vo svete. Sú to tie firmy, pred ktorými sa aj my hlboko klaniame a za ich rady im platíme veľké peniaze už 20 rokov. Ekonomický výsledok jasne dokázal, že celá táto uznávaná ekonomicko-finančná mašinéria, kapitalistické „know how“ nedokázali zastaviť krach ekonomiky USA a v riešení súčasnej kapitalistickej krízy nesiahajú ani po členky komunistom v Číne.

L 19.10.2009 8:23

O Cine kriticky

O Cine je treba psat kriticky, aby bylo jasne, kdo tomu rozumi. V USA si pujcuji od Ciny penize, tak je aspon treba delat chytraka.

Standa (nebolševik) 19.10.2009 8:21

Re: Nadpis

Já ne. I komunisté se pomocí kapitalismu mohou sobectví odnaučit !