2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SVĚT: Čína vyhrává technologickou válku 21. století

Na probíhajících „Dvou zasedáních“ v Pekingu nám Komunistická strana Číny veřejně oznámila, jak tohoto ambiciózního cíle dosáhne. Pokud čínská vládnoucí strana se svými ambicemi uspěje, tak budou zbytku 21. století dominovat jen „různé odstíny čínské červeně“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Petr 2.4.2021 8:58

Amerika přece musí bojovat proti globálnímu oteplování, masivně dotovat krimimálníky, zkoumat 126 pohlaví a jiné prioritní oblasti...

Postavit jadernou elektrárnu už třeba nedokáže!

J. Svoboda 2.4.2021 10:35

No a?

Vývoj jde směrem k malým reaktorům pro lokální použití.

Pěkný den.

O. Uživatel 2.4.2021 11:55

Uživatel požádal o vymazání
J. Nevrkla 2.4.2021 8:46

Včera jsem se náhodně stal svědkem online školení učitelů gymnázia. Rychle jsem nabyl dojmu, že jestli se podle těch tlachů budou děti vzdělávat, tak stejně rychle, jak Čína bude technologicky růst, my budeme upadat. Každé dítě má zažívat úspěch, žádný stres, žádné domácí učení, hra, prezentace.

J. Vágner 2.4.2021 8:21

Alarmují Američané Chang a Chien, protože rodilí Američané studují gender a tamní dokončená střední škola přestala garantovat jakoukoliv gramotnost. Jak dlouho půjde vykrádat chytré mozky z Číny a Indie? Jak chcete soutěžit se společnostmi kde se musí dělat tak tvrdě, usilovně a smysluplně, jak to dokázali naši předci, když to v čem žijeme vybudovali? Víte kolik studentů vystudovalo jaderné obory v posledních pěti letech v Belgii, v zemi, kde ještě provozují 2 jaderné elektrárny, které jejich předci dokázali postavit? Jeden. Nemáme sebemenší šanci. Jediné co ještě zvládnem je nad nimi vyhrát válku.

R. Langer 2.4.2021 7:41

Čína už pro ovládnutí světa nemusí dělat lautr nic, stačí jenom, když se na správném místě zasekne jedna větší loď, a stoupne Bitcoin, a celý svět je v .. ..... ;-D

J. Svoboda 2.4.2021 8:57

To se ale zasekla loď s čínským šmejdem na palubě.

Pěkný den.

O. Uživatel 2.4.2021 9:10

Uživatel požádal o vymazání
J. Svoboda 2.4.2021 10:41

Veze to k nám, ale už ani kancelář prezidenta republiky s tím šmejdem nechce mít nic společného a tak odmítla čínské respirátory FFP2. Na takového přítele čínských komunistů a generálního tajemníka především je to docela silný signál :)

Pěkný den.

O. Uživatel 2.4.2021 10:45

Uživatel požádal o vymazání
F. Kusák 2.4.2021 9:27

Já jsem v poslední době zaznamenal, že se šmejd vozí i z Německa. Nebo třeba britská AstraZeneca také není vrchol kvality. A Čína už před několika lety opustila politiku levné a nekvalitní výroby. Nic nevíte a věci nerozumíte, jen provokujete.

J. Svoboda 2.4.2021 10:37

AstraZeneka měla vedlejší účinky těsně nad statistickou chybou obvyklého stavu, takže z opatrnosti se neočkovalo do vyjasnění situace. Co tam máte dál?

Pěkný den.

O. Uživatel 2.4.2021 10:59

Uživatel požádal o vymazání
R. Vašíček 2.4.2021 11:09

Stiko empfiehlt AstraZeneca-Geimpften anderen Impfstoff als zweite Dosis

Die Empfehlungen zu AstraZeneca änderten sich mehrfach. Im SPIEGEL erklärt der Chef der Ständigen Impfkommission, wie es dazu kam – und warum das Gremium 60 als Altersgrenze wählte.

Ein Interview von Nina Weber • 01.04.2021, 21.11 Uhr

https://www.spiegel.de/gesundheit/diagnose/stiko-chef-thomas-mertens-erklaert-im-interview-die-entscheidung-zum-astrazeneca-impfstoff-a-7da92276-ba0a-402d-8f4c-256a0376709d?sara_ecid=soci_upd_wbMbjhOSvViISjc8RPU89NcCvtlFcJ

J. Ganaur 2.4.2021 8:58

Ta zaseklá loď byla plná zboží Made in China.

V. Církva 2.4.2021 7:36

No jo, prostředky jen tak z prstu nevycucáte. Pokud velká část peněz jde na gender studies, energie Západu se utlouká v MeeToo a restrikcích proti svobodě slova, firmu která se stará o inovace vláda solidně zdaní, aby peníze částečně rozkradli, částečně dali na nefachčenka, jak to asi dopadne?

Čína má ekonomiku nastavenu poměrně výhodně. Má agresivní vnitřní i vnější konkurenci svobodného podnikání a zároveň centrální investice do velkých projektů. Extrém prvního - Západ před desítkami let i druhého - SSSR je špatně. Pluralita soukromých a státních investic a podniků. Těch státních především ve vzdělání a vývoji nových technologií smysl dává.

Přesto by Západ mohl mít komparativní výhodu ve větší svobodě a decentralizaci. Jenže nemá. Svobodu ořezává, a na rozdíl od pragmatické Číny řeší počet žen a homosexuálů ve vedení firem.

Jediné řešení pro Západ by bylo. Vykopat politické neziskovky a gendristické a multikulti ideology od zdrojů a vládních funkcí. Migranty donutit pracovat a přizpůsobit se, nebo vrátit domů. Vrátit svobodu slova, zavést určitou ochranu trhu před Číňany alespoň trochu k úrovni jak to má to dělá Čína. Udělat pořádek ve financování výzkumu ale neházet klacky jakýmkoliv soukromým iniciativám ve vývoji nových technologií.

No a pro Evropu jednoznačně uvolnit centralizaci. Spolupráce a některé normy (technické) pomáhají, ale ne nadarmo někteří historici vysvětlují úspěch staré Evropy právě pluralitou. Paralelně se vyvíjely různé politické systémy a organizace výroby. Úspěšnější model ostatní automaticky přejímali. To v nesvobodné, příliš centralizované společnosti není. EU by mohla fungovat, kdyby se zbavila demokratického deficitu, uvolnila centralizaci. Pokud 60 procent našich zákonů jsou zákony které vznikají povinou harmonizací z EU je to byrokracie a nesvoboda a je nutno to odmítnout.

Semknout by se pak měla Evropa na velkých, drahých projektech a obraně, vztahu k Číně což nedělá. Přece jen na druhé straně existuje i příklad svatoplukových prutů.

Z. Lapil 2.4.2021 9:05

Výborně shrnuto. Děkuji.

J. Prikner 2.4.2021 1:18

No a proti tomu Brusel vsází na zelený úděl. Tu čínskou ofenzívu vědců snad ani ta EK s Pitomým EP nevnímá. A stímto Bruselem my zapadáme stále níž a níž. Kam to povede?

V. Církva 2.4.2021 7:42

Ani zelený úděl by nebyl takovým problémem, pokud 1) by znamenal rozvoj technologií v Evropě 2) Musely by utracené prostředky výhodně podporovat rozvoj Evropy.

Pokud většina solárních kolektorů, baterií atd. pochází z Číny, je to rychlá cesta do pekel.

Zelený úděl ale řídí fanatičtí neokomunisti, to je ten problém. Ještě větší je multikulturalismus který nese na Západ Islám, feminismus s rozpadem rodiny.

Piráty nevolit!

F. Kusák 2.4.2021 8:56

V EU není žádný výrobce solárních křemíkových panelů. Pokud vím, výrobci jsou v Asii (Čína, J. Korea, Japonsko), a pak Kanadě a USA). Tři z deseti největších výrobců větrníků jsou z Číny, největší vodní elektrárny jsou v Číně. Ale aby bylo jasno, do popředí se dere Indie a Vietnam. Takže my v Evropě budeme za chvíli jen technologickým skanzenem. Ale kultura má v Evropě neskutečnou tradici, tak se soustřeďme na to.

S. Pavuk 2.4.2021 0:24

Čína vložila svoje peniaze do štátneho výskumu nových technológií. EU ide vložiť požičané peniaze do zrušenia súčasnej energetickej základne členských štátov. Solárne panely budeme potom kupovať v Číne, aby sme boli bez uhlíkovej stopy. Skončí to tak, že EU zmizne bez stopy.

V. Církva 2.4.2021 7:50

Ano bohužel i zelený úděl je nastaven na podporu Číny. Čína sponzoruje čínskou vědu a vyvíjí technologie, které budou dodávat do Evropy...,

která je bude nakupovat. Evropa tak rovněž sponzoruje čínské technologie neekologickou výrobu posílá do Číny a pak už nebude za co nakupovat.

Komu se to líbí, volte Piráty. Dolují Bitcoiny a ty Evropu zachrání. Pokud si někdo myslí, že virtuální nicnedělání, které požírá víc energie než Praha a způsobuje nedostatek grafických karet a polovodičů nic dobrého nepřináší, tak Piráty nevolte.

F. Kusák 2.4.2021 9:36

Čína už špinavé technologie nechce. Důsledkem toho je, že jsme zahlceni odpadem, který ani tady neumíme kvalitně zpracovat. Pokud se jedná o kvalitní druhotné suroviny, pak o to mají Číňané zájem, ale jinak si to můžeme naložit. A Němci jsou tak schopni to schodit na černé skládce u nás.