10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

SVĚT: Čína je naším Kartágem

Připomeňme si něco z moderní historie Číny. Když začneme od konce, vidíme, že se v 21. století (2000-2020) Čína stala druhým nejbohatším státem světa, díky hybridnímu spojení komunistického teroru s bezohledností raného kapitalismu, přičemž ekologicky zdevastovala svá území a snížila kvalitu spotřebního zboží po celém světě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kalina 25.3.2020 13:41

úplně by stačilo zrušit všechny dotace, snížit daně a nechat ať se prosadí v EU naši podnikatelé, kteří nebudou tím pádem naším státem okrádáni, aby tento mohl dotovat. Zaplavili bychom EU levnějším zbožím a pokud by někdo v EU byl tak blbý a byl by ochotný prodávat třeba máslo pod výrobní cenou, tak bych si ho od něj koupil. Měl bych dvojí výhodu: neokrádaná odvětví by expandovala a ještě bych si kupoval za polovic to co druzí dotují, aby prodali.

Nebo s fotovoltaikou: chce li někdo dodávat takovou elektřinu, prosím, řekne za kolik bude dodávat, ale dostane zaplaceno

za tolik, kolik si koncoví odběratelé (fanoušci pokroku, zelení) dobrovolně předepíší, že chtějí odebrat a zaplatit. Místo toho se tu opět zavádí dotovaní na foto ze střech domů o dotovaných elektroautech ani nemluvím. Tomu se nedá říci dohánění Číny, tomu se říká s vymytými mozky zpět do otroctví. A aby se někdo nedivil, příroda už předvedla několikrát jak to může dopadnout viz mravenci, včely, termiti.

P. Staronový 25.3.2020 13:41

Na to je jednoduchá pomoc, cestování. Do SSSR na kukačku se nesmělo a obecně se tehdy cestovalo méně. Do PRC i na Kubu se jakž takž může, takže se každý takový trotl, který by se chtěl přimykat, může podívat k čemu.

P. Staronový 25.3.2020 13:38

Problémem bude definice toho "nás". Pro mne a pro Vás může být rozdílné od pro něj.

V. Novák 25.3.2020 13:37

Myslím, že je zbytečné si takovou otázku pokládat, protože na nás vůbec nezáleží, kdo tou první supervelmocí bude. My se jen výsledku budeme muset přizpůsobit.

Že by se velmocí stala i EU, těžko očekávat...

J. Jurax 25.3.2020 13:28

No jo no ... a položil jste si otázku pohříchu sobeckou, totiž co je pro nás lepší: první supervelmoc USA nebo ČLR?

Š. Hašek 25.3.2020 13:21

Doufám, že se bude kolkovat.

A že Jourové proplatíme její výplatu v Kč v poměru 1:1. K jouru.

Jinak může jít do Tuzexu ve štrasbrusele.

Š. Hašek 25.3.2020 13:17

Vaším.

J. Pokoutný 25.3.2020 13:16

Ovšem ve svém komentáři tvrdíte "oni totiž nenabízejí světu zbraně", což je trochu jinde. Také mi není z vaší poznámky jasné, zda vyvážejí méně kusů zbraní, nebo jsou jejich jejich zázraky levnější, takže i srovnatelný objem vyjde levněji?

Druhý problém je ten, že Čína opravdu nepodepsala mnoho obvyklých smluv pro, týkajících se zbraní, patentů atd.

R. Fiala 25.3.2020 13:11

Neměl by se p. Guttmann spíš zajímat o to co se děje v USA, resp. v Izraeli? On to asi jako každý správný zasvěcený Žid ví ale místo toho se zaklíná "komunistickou Čínou", jež navzdory všem politickým, ekonomickým, finančním, mediálním aj. manipulacím a intrikám tzv. Západu vedeného či spíše vláčeného ŽABím blokem dál roste a sílí. Dokonce zvládá i tu epidemii ať už ji vyvolalo cokoli nebo kdokoli. A dál vytlačuje Ameriku z pozice první a jediné supervelmoci, kterou si po pádu SSSR a východního bloku přisvojila a nechce se jí vzdát.

H. Paculová 25.3.2020 12:35

V neděli bylo ve státě New York pět procent všech nakažených z celého světa. Bylo tam asi 15 000 případů, velká většina v New York City a přilehlých předměstích. V pondělí to však bylo již 21 700 případů – byl to skok skoro o čtyřicet procent, takže podíl na světových součtech ještě vzrostl. Zemřelo tam 167 lidí. Ve městě samotném bylo přes třináct tisíc nakažených, z toho víc než 2 200 jich leželo v nemocnicích a 525 na jednotkách intenzivní péče.

Š. Hašek 25.3.2020 12:27

Tedy Guttmanne,

mně se zdá, že jste opisoval od Šiklové.

Ta nejdřív zobala z ruky Novotnému, potom Dubčekovi, potom nevěděla, který ten komunismus ......... a potom "všem nadávala", že nepochopili Listopad podle ní.

Nechápete svět. A nadáváte Číně. Zkráceno.

J. Jirka 25.3.2020 12:19

Však víte, jak to v životě chodí milý De Wintře: Kdo chce pracovat, hledá způsoby, kdo ne, hledá důvody.

V. Petr 25.3.2020 12:14

ANO!

V. Petr 25.3.2020 12:13

Není pravda, ten Bruselský vede k zániku civilizace a vyhubení/vymření původních Evropanů!

NEEXISTUJE a nikdy neexistovalo nic horšího!

V. Petr 25.3.2020 12:10

EU zrušit a národní státy by to ustály!

V. Petr 25.3.2020 12:09

To bylo bezduché opakování manter ze západu!

V. Petr 25.3.2020 12:07

Byla to EU, která se z rudozelené blbosti rozhodla, v rámci dobroserství, předat výrobu textilu třetímu světu. Ovšem země, kde je zvykem, že pokud mám jídlo na druhý den, nejdu do práce této možnosti nevyužily...

V. Petr 25.3.2020 12:03

Souhlas!

Brusel nám nemá co nabidnout, pouze představuje hrozbu!

J. Krynický 25.3.2020 12:02

Asi jste myslel větší část ekonomiky, že? V oblasti ekonomie jsme více než soběstační, ekonomy bychom mohli vyvážet.

J. Krynický 25.3.2020 12:01

Souhlas.

S. Rádl 25.3.2020 12:01

Je to celkem jednoduché - důsledným a direktivně prosazovaným správným směrem namířeným řešením situace. Nezapomeňme, že měli zkušenosti s epidemiemi MERS, SARS, ptačí chřipkou, atd.

J. Nevrkla 25.3.2020 12:00

Většinou se dezinfekce dělá z čistého alkoholu, peroxidu vodíku a glycerinu, věřil bych tomu více.

Taky mi vadí to spolehani na Čínu. Na jedné české lince dovedou vyrobit 4 km látky s nanovlakny denně. Nemáme jich více? Pracuji nonstop? Je veškerá produkce spotrebovana na rousky či filtry? Umíme vyrobit plicní ventilace. Je v tom zapojeno hodně firem, abych jich bylo vyrobeno maximum a třeba jsme je i vyvazeli do světa? Na to bych chtěl být hrdý. Máme na to.

V. Petr 25.3.2020 11:59

"Měli bychom se snažit přesvědčit naše spoluobčany (ať již žijeme kdekoli), kteří hledají něco dobrého na západní „liberální demokracii“, že nejde jen o ekonomické nebezpečí, ale že bruselské vedení je zcela bezohledné a má zcela jinou psychologii než my a že jde o existenční nebezpečí pro celý západní svět. Těžké samozřejmě bude přesvědčit ty, kteří prošli nějakým tím levicovým rudozeleným brainwashingem, buď jako členové eurohujerských stran, nebo lidé pod vlivem takových členů, ale snažme se."

S. Rádl 25.3.2020 11:55

Ještě k výše uvedenému příspěvku. Nespoléhejme se na to, že vrátíme veškerou výrobu zpět do Evropy. Následné zvýšení životních nákladů by EU neustála.

Ale něco by se dělat mělo.

Trochu se bojím efektu po coronaviru. Stejně jako po 2. světové válce řada lidí se z vděčnosti za osvobození přimkla ke komunismu, podobně některé státy (Itálie, Španělsko, ...) by mohly být ovlivnněny tím, že jediný, kdo jim rychle pomohl byla Čína, v poslední době i Rusko a dokonce Kuba..

S. Rádl 25.3.2020 11:49

Mám obavy, že nenávistným hýkáním vliv Číny nesnížíme. Měli bychom se poučit z našich chyb a také z jejich předností.

Celý svět ve snaze zlevnit přesouval výrobu, ale i výzkum do Číny. Cesta zpět je prakticky nemožná, cenově nejsme schopni Číně konkurovat, zatím je ještě cena pracovní síly v Číně nižší i než u nás (ne podstatně), ale hlavní je jejich pracovitost.

Jak si autor všimnul, v USA, ale i jinde na Západě, je řada čínských studentů. Již v devadesátých letech, když jsem pracoval v USA u farmaceutické firmy tam bylo mnoho čínských kolegů. Řada čínských startupů je zakládána Číňany vracejícími se z USA, řada z nich se v USA narodila. Další část jsou Číňané z celého světa, kteří se do Číny vracejí, protože tam vidí potenciál ke zbohatnutí. Ona ta Čína je sice formálně komunistická, ale ve skutečnosti je to tvrdý kapitalismus.

Dalším aspektem je vzdělání. jak bylo řečeno, velké množství Číňanů má kvalitní vzdělání z USA. Úroveň čínských universit se také velice zvýšila, což je vidět i na oficiálních ukazatelích, jako jsou publikační aktivita, IF, ... Před lety jsem měl zvanou přednášku na Shanghai Institute of Organic Chemistry a když jsem tam viděl předešlé řečníky, doslova jsem ztrnul a pokládal jsem svoji přítomnost tam za neobyčejnou drzost - byla mezi nimi řada Nobelistů.

Čína masivně podporuje rozvoj exaktních věd, hlavně přírodních, zatímco na Západě je populární studovat obory, jejichž absolventi mohou "obohatit" tak státní správu nebo fronty na úřadech práce.

B. Lukáš 25.3.2020 11:26

Přikláním se k názorům autora, který staví na faktech a jakožto pamětník doby válečné, poválečné, poúnorové i současné, mohu některá z nich potvrdit. A i kdyby s přihlédnutím k mému věku byla již má paměť děravá, jeví se mně chování politiků Činy vůči světu jako nevěrohodné. Čína , odkud koncem r. 2019 vzešla pandemie viru COVID-19 se nacházela ještě před měsícem téměř v katastrofální situaci. Nedovedu si vysvětlit, jak se obratem dovede změnit krutým neštěstím postižená společnost, navíc volající o pomoc, v záchrance světa.

V. Novák 25.3.2020 11:20

Opravdu?

Opravdu pouze na službách nemůže náš stát opravdu stavět?

Takže vývoj v 90. letech, kdy se nám tvrdilo, že samostatnost je socialistický přežitek na úrovni ču-čche, že průmysl nepotřebujeme a zemědělská družstva je třeba rozkulačit, stáda vybít, budeme se navzájem obsluhovat a z toho všichni zbohatneme - to bylo co?

No - a pomáhají nám USA nebo Čína? Itálii pomáhají USA - nebo Rusko, Čína a Kuba?

V. Novák 25.3.2020 11:17

Opravdu?

Opravdu pouze na službách nemůže náš stát opravdu stavět?

Takže vývoj v 90. letech, kdy se nám tvrdilo, že samostatnost je socialistický přežitek na úrovni ču-čche, že průmysl nepotřebujeme a zemědělská družstva je třeba rozkulačit, stáda vybít, budeme se navzájem obsluhovat a z toho všichni zbohatneme - to bylo co?

V. Novák 25.3.2020 11:12

K věci by nic nebylo?

P. Lenc 25.3.2020 10:57

Stále stejná nána...