10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

SVĚT: Česká politika a Čína, krteček a panda

Čínská pandička vycenila na českého krtečka dračí zoubky

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Čermák 28.2.2015 20:06

Re: Pan Joch se nám zase rozkatil,

A Vy budete zřejmě úň? Taky pěkný večer, slušňáku.

A. Richter 28.2.2015 19:58

Re: "Kapitalista nám s radostí prodá i ten provaz,

Nám to o tom provaze ve škole tvrdili, že to byl sodruh Gottwald.

Tak teda komu ho s radostí prodával?

.... *8-D

A. Richter 28.2.2015 19:53

Re: Pan Joch se nám zase rozkatil,

Vy jste ale ůl.

Pěkný večer přeju.

....*8-D

V. Novák 28.2.2015 19:52

Něco jsem napsal dole. Klidně to zopakuji.

Územní celistvost Číny uznává celý svět - a to včetně Tchajwanu. Komunisté z ČLR a kuomintangci z ČR se jen neshodnou v tom, kdo je vzbouřenecká provincie.

A pak ještě v tom, co vše je integrální součástí Číny - kuomintangci vyjadřují nároky nejen na Tibet a Ujgursko, ale i na "Vnější Mongolsko" a velice se zlobili, když se ČLR dohodla s RF na rozhraničení na Amuru a Ussuri...

Co víc napsat ke kecům o tom, jak jsme zlí, když neuznáváme dvě Číny? Nikdo je neuznává - včetně obou Čín.

V. Čermák 28.2.2015 19:03

Pan Joch se nám zase rozkatil,

Pu pu pu pu tina nechal tentokrát vydechnout, ale schytala to Čí čí čí čína.

B. Rybák 28.2.2015 13:39

Bouřka ve sklenici vody!

Paní Ma dělala to, zač je placena a nikoli náhodou uštědřila arogantní diplomatický políček zemi, která se stala "poskokem "Bruselu". Uštědřila ho tedy "Bruselu". Ten se ovšem bránit nebude a to nejenom proto, že to nemá žádný reálný dopad.

USA i EU navzdory problémům s Tibetem, Hongkongem, Tajwanem... soutěží o horlivě a pokorně o čínský trh i kapitál. Své "hrdinné" postoje předvádějí pouze občas a to výhradně před kamerami kterými se předvádějí před svými domácími svými voliči (čínští občané se o nich nedozvědí), a svým čínským hostitelům je jistě vysvětlí potížemi s tou protivnou demokracií. Prezident Zeman v Číně realizoval v podstatě to, co např. prezident Obama (jenomže ten doma nemá vlastizrádnou EU-hujerskou opozici).

J. Lepka 28.2.2015 13:22

Re: "Kapitalista nám s radostí prodá i ten provaz,

Buďte klidný, ta hranice na Amuru se už kývá v základech. Je jen otázka času, kdy si čínští soudruzi uvědomí účinnost ruských kroků vůči Ukrajině a aplikují je, jako ostatně všechny ruské kroky, pro své cíle. A vznikne amurská oblast Číny

J. Lepka 28.2.2015 13:16

Re: Vypadá to tak,

Sice máte pravdu, pane Kopečku, ale vy snad nemáte v počítači automatickou kontrolu pravopisu ? Já ano a přestože je to docela užitečný aparátek, mnohdy mne dovádí k šílenství, když zarputile setrvává na řešení, které jsem mu už mockrát opravoval zpátky. Pak stačí chvilka nepozornosti a je průšvih na cestě. Ovšem daleko větší problém vidím zásadní gramatické chyby u profesionálů, tedy novinářů, ale to je jiný příběh.

M. Vondráček 28.2.2015 11:47

Příklady táhnou :-)

Zkuste napsat něco Vy. Ať se má pan Joch kde poučit :-)

J. Boleslav 28.2.2015 11:31

Re: Vypadá to tak,

Přesně tak.

P. Mach 28.2.2015 11:21

Re: Vypadá to tak,

že jestli má článek nějakou chybu, tak především tu, že nekonvenuje ideologickému výplachu, který jsi ty nebo kopeček absolvovali.

P. Mach 28.2.2015 11:16

Copak nováku,

ropa je levná a rubl proklatě nízko, tak sháníš vedlejšák u číňanů..:-)

V. Novák 28.2.2015 10:50

Re: "Kapitalista nám s radostí prodá i ten provaz,

Územní celistvost Číny uznává celý svět - a to včetně Tchajwanu. Komunisté z ČLR a kuomintangci z ČR se jen neshodnou v tom, kdo je vzbouřenecká porovincie.

A pak ještě v tom, co vše je integrální součástí Číny - kuomintangci vyjadřují nároky nejen na Tibet a Ujgursko, ale i na "Vnější Mongolsko" a velice se zlobili, když se ČLR dohodla s RF na rozhraničení na Amuru a Ussuri...

I. Dvořák 28.2.2015 10:48

Pane Jochu jsme pevně stabilizovaní.

A co na to náš pan prezident. Možná ze Čína, po tak vřelém setkání se Zemanem,   začíná v Česku stabilizovat společnost a to po čínsku. Oni tu fakt nemají dost špiónů, jinak by dávno věděli, že naše společnost je již dávno stabilizovaná. Po kocourkovsku.

Dokazují to fakta , kdy  po volbách vzniklá vláda a začne stavět most. Po nových volbách přijde vláda jiná, most zboří a začne jej stavět o kilometr vedle. Následují další volby a z nich další vláda,  již téměř hotový most nechá strhnout, a na místo něj zřídí přívoz. Zdůvodní ekologií a snahou o  zvýšenou zaměstnaností o 4 převozníky. 

Jenže toto všechno šikmé čínské oči nevidí. A tak se nás snaží polidštit po čínsku. Patrně došli k závěru,  že u vzorku,který jsme tam s krtečkem nedávno vyslali se jim to podařilo, tak proč to nezkusit na celém národě.  Vždyť těch Čecháčků je jen hrstka. Snad ani ne víc,  než dest milionů.

V. Novák 28.2.2015 10:46

Re: Vypadá to tak,

Je uveden v příspěvku, na který reagujete, Ztěžovateli...

Článek má chybu - je úplně zbytečný kromě posledního odstavce, který je naopak zcela samozřejmý.

V. Novák 28.2.2015 10:44

Stačilo napsat poslední odstavec - a bylo by.

To je pan Joch placen od řádku jako A.Dumas otec, takže musí naplácat těch řádků tolik?

I. Schlägel 28.2.2015 10:05

Re: A proč by

a navíc to má souška velvyslankyně v popisu práce. Ale je dobré na soušku a její velkou zemi i s jejími metodami sem tam upozornit. Aby i v české kotlince věděli, že ta země nejsou pouze levné telefony.

B. Rudolf 28.2.2015 8:45

Re: Číňané ani jinou reakci nečekají, ale ...

Máte pravdu v tom, že článek pana Jocha nebyl míněn jako návrh diplomatické nóty.

Ale při úrovni politiky mám trochu obavy, že by někdo mohl vzít pana Jocha doslovně.

J. Boleslav 28.2.2015 8:28

Re: Číňané ani jinou reakci nečekají, ale ...

Nejsme a ani p. Joch není diplomat. Diplomatické nuance a empatické pročínské hrátky ponechme diplomatům a čínským vlezdop.delkům jako je Ovar.

J. Boleslav 28.2.2015 8:25

Re: Vypadá to tak,

Můžete uvést nějaký příklad? Kromě toho, gramatika je na Psu přece jenom vedlejší, podstatný je obsah článku. A ten nemá chybu.

B. Rudolf 28.2.2015 8:03

Re: "Kapitalista nám s radostí prodá i ten provaz,

Bohužel, máte v této věci pravdu. Zaorálka si jinak dost vážím, ale "Česko-Čínská  deklarace o územní celistvosti Číny" skutečně obsahuje (jak si pamatuji) několik pro naši stranu ostudných a do budoucna problematických vět.

P. Lenc 28.2.2015 7:51

A proč by

soudružka velvyslankyně necenila zoubky, když máme prezidenta ochotného veřejně si brát Čínu za vzor?

B. Rudolf 28.2.2015 7:45

Číňané ani jinou reakci nečekají, ale ...

Reakce: "Naši občané včetně poslanců mohou mít názory, jaké chtějí, a mohou cestovat, kam chtějí." je reakce, kterou od nás Číňani víceméně očekávají a akceptují.

Věty: "Smiřte se s tím." a "Toto je svobodná země." jsou v tomto kontextu díky kulturním kořenům Číny již nevhodné. To, že Čína není svobodná země, si můžeme myslet, ale způsob, jakým to v komunikaci na vládní úrovni dáme najevo, je nutné volit obezřetně. Zrovna tak uličnické "smiřte se s tím" by z naší strany bylo projevem nevychovanosti.

Jedním z nejdůležitějších pravidel Čínské kultury je snaha, aby se žádná ze stran sporu nebo diskuse nedostala do situace, kdy "ztratí tvář". Číňani většinou respektují naši kulturní odlišnost, ale nemusíme ze sebe dělat burany.

Jinak Číně a Číňanům samozřejmě přeji, aby jejich země  směřovala co nejrychleji ke svobodě a ochraně lidských práv.

J. Kopeček 28.2.2015 7:14

Vypadá to tak,

že Jochovi někdo ztěžoval výuku gramatiky a na toho někoho by si měl stěžovat. Pan ředitel hraje machra, ale zatím nezvládl češtinu.

V. P 28.2.2015 5:57

"Kapitalista nám s radostí prodá i ten provaz,

na kterém ho pak pověsíme", pravil kdysi soudruh Lenin.

Nevím, jak kapitalista, ale na Zemana se Zaorálkem to sedí jak ta prdel na hrnec.

Z. Jaromír 28.2.2015 4:13

Musíme si postěžovat

hlavně na našeho pana prezidenta, ten za své návštěvy té jedné jediné Číny popletl svým slouhovským poklonkováním tamním vůdcům paní velvyslankyní a jejím nadřízeným kapánek hlavu.

B. Hudzieczek 28.2.2015 2:21

Ne ztěžovala, ale stěžovala je správně,

pak se to významově shoduje s kontextem článku. Jinak mě udivilo, že bychom se měli zabývat otázkou co je to Čína, potažmo uznávat její jednotu. Je tady Čínská lidová republika (anglická zkratka PRC) a Čínská republika. Jedná se o dva státní útvary, asi tak jak byly vedle sebe 40 let dva německé státy. Samozřejmě, že volení zástupci občanů mohou cestovat, kam se jim zachce, bez ohledu na politickou orientaci země. Někomu se nemusí líbit poslanecké výlety do Ruska nebo Severní Koreje, někomu poslanecké výlety na Tchajwan. Bohužel diplolmat PRC musí držet basu s názorem vedení země.