29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

SVĚT: Cena odvety za eskalaci krize na Ukrajině

V těchto dnech má vstoupit v platnost nová várka sankcí proti Rusku, které byly dohodnuty Evropskou unií již v předvečer čtvrtečního summitu v Cardiffu. Jejich uskutečnění ovšem bude záviset na tom, zda bude dodržován režim zastavení palby na Ukrajině.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 13.9.2014 11:02

Re: pane Fištejne

Jak se to mohlo stát, že situace na východě Ukrajiny je výsledkem špinavé politiky? Že by politici nemysleli na obyčejné lidi? A to má zachránit pan Fištejn?

P. Vaňura 13.9.2014 11:31

Válečný štváč byl svého času i Winston Churchill

a dokonce i F. D. Roosevelt (alespoň podle Goebbelse).

Takže pan Fištejn je v "dobré společnosti."

J. Boleslav 13.9.2014 11:35

Re: pane Fištejne

Máte pravdu, válka je swiňstvo. Musíte to ale hlavně říkat kremelské KGBácké swini, která tyto války v různých "oblastech rusáckých zájmů" vyvolává. Říkat to p. Fištejnovi moc nepomůže.

P. Vaňura 13.9.2014 11:43

"Před nepříznivými okolnostmi nelze utíkat, ani kdyby

měl být zachován mír. Válka se tím jen oddálí a povedete ji za nepříznivých podmínek." (C) Nicollo Machivelli, více než 400 let před Churchillem.

Jak dopadl Chamberlainův "Peace for our time?"

M. Balázsová 13.9.2014 20:43

Re: pane Fištejne

Vy jste opravdu velký válčný štváč, který ještě k tomu i lže.Vaše nenávist Vám úplně zatemnila mozek.Ale to už většina lidí u nás o Vás ví, tekže se nenamáhejte.Nic to není platné!!

K. Vyšata 13.9.2014 9:33

Jefim Fištein pochází z východu,

narodil se na Ukrajině a vzdělání získal v SSSR, to na jeho duši a charakteru zanechalo výraznou stopu. Odešel z toho, pro něj proklatého prostoru, a z dálky zasvětil život okopáváním všeho ruského. Dobrá, jistě ho to docela v naší společnosti živí, ale, neměl by se mírnit ve svém vášnivém tažení za vyvoláním III WW? Ať si jde, když je takový bojovník, bojovat za své ideály na svojí rodnou Ukrajinu a nevyvolává u nás válečnou psychozu.

J. Boleslav 13.9.2014 9:36

Re: Jefim Fištein pochází z východu,

Válečnou psychózu nevyvolává p. Fištejn svými články, ale hnusní rusáci v čele s KGBáckou kremelskou swiní svými činy. P. Fištejn coby Ukrajinec má ty rusácké bastardy zřejmě velmi dobře přečtené.

V. Kain 13.9.2014 11:30

Re: Jefim Fištein pochází z východu,

A může sebou vzít další štváče jako např.Štětinu a Schwarzenberga.Proč by Putin obsazoval vojensky východní Evropu? Co by z toho měl? USA vyzbrojovali radikály proti Asadovi a dneska chtějí likvidovat ty,kterým ještě včera dodávali zbraně.Ostatně není to poprvé co se spálili.Pan Fištejn je jenom prozápadní oblbovací hlásná trouba.

J. Boleslav 13.9.2014 11:39

Re: Jefim Fištein pochází z východu,

Proč by Putin obsazoval východní Evropu? Ze stejných důvodů, z nichž se různí grázli snaží expandovat co nejvíc. Mj. proto, aby je jejich osvícení vlastní lidé víc milovali a oni tak posílili svou moc a slávu. Putinovy preference šly před krymskou anexí strmě dolů, po ní raketově nahoru.

J. Lepka 13.9.2014 12:12

Re: Jefim Fištein pochází z východu,

Nenapadlo vás, pp Atlasi a Kaine, že, na rozdíl od vás, zná p. Fištejn velmi dobře ruské reality a hnutí mysli místních satrapů ?

K. Vyšata 13.9.2014 23:11

Re: Jefim Fištein pochází z východu,

Setkávám se s výplody pana Fištejna spoustu let a dospěl jsem k poznání, že svůj život zasvětil boji proti všemu ruskému. Časem mu jeho fanatismus zaslepil  funkce výplně mozkové dutiny tak, že není schopen pochopit změny v Rusku a akceptovat, že tam na východě není SSSR. Že jeho fanatický boj, omezující se na slepování dehonestujících článků, je směšný, to by nevadilo, ale štvát a vyzývat k válce by si měl vyzkoušet ve své rodné zemi.

B. Mrázek 13.9.2014 19:23

Re: Jefim Fištein pochází z východu,

Blahoslavení chudí duchem... Vy půjdete do nebe zcela určitě. Tak za konflikt na Ukrajině může Fištejn.....

J. Václavíková 13.9.2014 23:04

Re: Jefim Fištein pochází z východu,

:-)))

Máte tu ovšem takového blahoslaveného jmenovce.

V. Hajková 13.9.2014 9:07

DÍKY - za skvělý článek

SANKCEMI-  nelze  čelit  válce!!  Nechápu-  proč  EU  -  nemuže  Ukrajině   pomoci  alespoň   zbraněmi!!!

V. Kain 13.9.2014 11:36

Re: DÍKY - za skvělý článek

Dobrý nápad.Že bychom měli za humny druhý Vietnam?

M. Zikmund 13.9.2014 6:30

Tak ono se to může?

"Kdyby Západ tehdy poskytl vojenskou pomoc umírněné opozici a nedovolil Assadovi.." píše se v článku pana Fištejna. Sice tím přepisuje slova někoho jiného, ale zjevně s nimi souhlasí. Nemůže mne ale nenapadnout - tak ono se to smí? USA tedy mohou pomoci revoltující opozici proti vládnoucímu režimu v cizí zemi, aby tak dosadily sobě výhodný režim? Zjevně ano, smí se to, ale s výhradou - někdo může a jiný ne. USA mohou, ba přímo musí, za to když to samé udělá Rusko, tak je to agrese, za kterou je třeba ho potrestat.  To už je holt takové to naše pojetí demokracie a spravedlnosti.

V. Hajková 13.9.2014 8:53

Re: Tak ono se to může?

Vy  máte  nějak  zkreslené  prokremelské  názory!  RUSKO-   vojensky  anektovalo  KRYM- a  i  na  východní  Ukrajině  má  tisíce  svých  vojáku.  SICE  JSOU  TAM  NA  SVÉ  DOVOLENÉ  - na kterou  se  tam vydali  na  tancích-  obrněncích  s  nejmodernějšími  raketomety   URAGAN  ale  tomu  snad  nemuže  věřit  ani  takový  proruský  BLB -  jako  jste  vy!  Do  nedávna  celou  tuto  GAUNERSKOU  - operaci  řídili   2  ruští  občané  -  ideolog  BORODAJ-  který  se  ustanovil  do  čela  vlády  Luhanska  a  Doněcka-  a  zkušený  voják  IGOR  GIRKIN- STRELKOV-  který  stejné  akce  vedl  v  ČEČNĚ -  GRUZII-  PODNĚSTŘÍ-  na  KRYMU!  Jaké  je  ve  vašem  pojetí  ta  demokracie  v  8 milionové  oblasti  Luhanska  a  Doněcka????

M. Zikmund 13.9.2014 9:35

Re: Tak ono se to může?

Evidentně neumíte reagovat na podstatu mého příspěvku, ale jenom tak, jak jste naprogramována. Podstatou je přece tato otázka: může nějaký stát podporovat opozici v jiném státě a to včetně vojenského zasahování? Může nebo nemůže? Může podporovat převrat v jiném státě nebo separatistické tendence v jiném státě bombardováním vládních sil, vojenskou a ekonomickou podporou opozice nebo dokonce přímým vojenským zasahováním? Obávám se, že Vaše odpověď nebude ani ano ani ne, ale takováto: MŮŽE, ALE JENOM NĚKDO (=JENOM MY). My můžeme podporovat separatisty a vzbouřence, my můžeme bombardovat cizí země, abychom pomohli vzbouřencům a separatistům a to proto, že to je v našem zájmů. Proto pan Fištejn zde přetiskuje větu o potřebě vojensky pomoc opozici v Sýrii (jejíž "umírněnost" je dána jen tím, že není součástí ISIL). Když je to ale proti našim zájmům, tak se to nesmí a odporuje to mezinárodnímu právu a my jsme najednou strašně moc rozlobení na tyto praktiky a vynášíme sankce. Toto tedy opravdu moje pojetí demokracie není, já tomu říkám obyčejné pokrytectví. Klidně si proti Rusku vynášejte trumfy v podobě jeho provinění, ostatně většina bude pravdivá, ale stejně toto pokrytectví nezakryjete, protože naše pokrytectví je dáno rozdílem mezi našimi slovy a naším skutečným jednáním. Platí to i ve vztahu k Ukrajině.

J. Boleslav 13.9.2014 9:40

Re: Tak ono se to může?

Vy jste nějak naprogramován? Leccos by tomu ve Vašich příspěvcích nasvědčovalo. Podstatou není ta otázka, o níž píšete. Podstatou je, zda může nějaký grázlovský stát kašlat na mezinárodní právo a anektovat cizí území, jak se mu zachce.

M. Zikmund 13.9.2014 10:24

Re: Tak ono se to může?

To mi připomíná, jak za totáče komunisti říkali, ano, diskutujme, ale jen o tématech, které my určíme. Takže to snad už ne. Já si tudíž vyberu to téma z článku, které mne zaujalo a k tomu se  svobodně vyjádřím, nikoliv k tomu, co mi předepíšete. Takže znovu: pan Fištejn prosazuje tezi, že západ měl vojensky pomoci syrské opozici a mě to vedlo k otázce, zda toto právo platí pro každého a obecně a nebo jen pro nás. Buď se k této mnou vyslovené otázce chcete vyjádřit a argumentovat a pak na to reagujte a polemizujte podle svého názoru nebo se chcete vyjádřit k něčemu úplně jinému, ale pak má smysl reagovat přímo na text pana Fištejna a na na můj příspěvek. To jsou běžná pravidla diskuze.

J. Boleslav 13.9.2014 11:28

Re: Tak ono se to může?

Nechápu, kde jste v mé reakci našel, že Vám předepisuju, o čem můžete diskutovat. Klidně si diskutujte o čem chcete. Položil jste otázku a já jsem Vám na ni odpověděl, že je méně podstatná, než jiná, kterou jsem uvedl. V diskusi je dobře rozeznávat a pojmenovávat podstatné věcí od méně podstatných a nezaměňovat příčiny a důsledky. Podstatou současných ukrajinských problémů jsou znovu obnovené rusácké imperiální snahy. Pouze slepí, blbí či navedení toto nevidí.

M. Zikmund 13.9.2014 12:52

Re: Tak ono se to může?

Kus pravdy máte v tom, že kdyby "rusáckých imperiálních snah" nebylo, problému s UA by nebylo. To ano. EU by schlamstlo UA, NATO by se posunulo na východ a rusáčci by se poslušně stáhli, jak jim velí role, kterou jsme jim ve svých hlavách přisoudili. Jenže rusáci mezitím posílili ekonomicky i vojensky, jaksi se nechtějí (a to pochopitelně naprosto zlovolně a odpudivě) podřídit naší vůli. To je nehoráznost, protože my jsme ta pravda, spravedlnost, láska a vůbec dobro celého světa, které můžeme prosazovat hlava nehlava a to po dobrém i po zlém. Takže rusácký imperiální snahy tady jsou (co si to vůbec ti rusáci dovolujou mít stejné snahy jako vůdci světa, že ano?) a narazily na imperiální snahy EU a USA.

Když už nechcete zaměňovat příčinu za důsledky, tak taky neposouvejte důsledek časově před příčinu. Vše, co se děje na východě UA a na Krymu jsou jen důsledky toho, co se stalo na Majdanu. Majdanem a jeho následky totiž přestala platit ústava Ukrajiny . Ten, kdo schvaluje Majdan nemůže  vytýkat Krymu, že se referendem odtrhl od UA a porušil tak ústavu. Chápu, že je těžké si to přiznat, ale Krymská autonomní republika a její obyvatelé se drtivou většinou chtěli odtrhnout od UA a chtěli se připojit k Rusku. Může mi to připadat divné, já bych proto nehlasoval, ale je to prostě tak. Jen blbí a zaslepení si to mocí mermo nechtějí přiznat a tak se ohánějí frází "referendum pod hlavněmi samopalů".

J. Boleslav 13.9.2014 14:26

Re: Tak ono se to může?

Rusácká (komunistická) říše zla se před více než 20 lety rozpadla, protože byla hospodářsky i vojensky na huntě. Musela opustit i své evropské kolonie, k nimž jsme rovněž patřili. V poslední době se opět hospodářsky a vojensky vzmáhá a snaží se znovu expandovat. Ukrajina se těmto jejím expanzivním snahám vzepřela, chce se dostat z jejího neblahého mocenského vlivu, a o tom je celá tato story.

J. Jurax 14.9.2014 22:52

Re: Tak ono se to může?

Pane Boleslave, uhýbáte. Celkem to chápu, protože na takhle položenou otázku páně Zikmundovu se blbě odpovídá. Po pomoci opozici v Sýrii se volalo, pan Fištejn pro ni horuje i dnes, pomoc opozici v Lýbii proběhla (a země je stále rozvrácena), pomoc kosovské opozici a bombardování Srbska taky, ale pomoc opozici na východě Ukrajiny je odsouzeníhodná. Stejně jako kdysi byla pomoc separatistické opozici třeba v Baskicku nebo severním Irsku - obé bylo podporou terorismu.

Jistě. lze to všelijak vysvětlovat i vysvětlit. Tak to vysvětlete ze svého pohledu a neuhýbejte.

A ještě - pravíte, cituji "Podstatou současných ukrajinských problémů jsou znovu obnovené rusácké imperiální snahy. Pouze slepí, blbí či navedení toto nevidí." - konec citátu. Budiž. Ovšem lepší by bylo "Podstatou současných ukrajinských problémů jsou TAKÉ znovuobnovené ...", neboť tyto nejsou příčinou jedinou. Jen slepí, blbí či navedení nevidí, že dalšími příčinami je dlouholetá neutěšená politická situace na Ukrajině a s ní související neutěšená situace ekonomická a last but not least - taky neobratná politika EU.

J. Jurax 14.9.2014 22:59

Re: Tak ono se to může?

Pravíte - cituji "Může podporovat převrat v jiném státě nebo separatistické tendence v jiném státě bombardováním vládních sil, vojenskou a ekonomickou podporou opozice nebo dokonce přímým vojenským zasahováním? Obávám se, že Vaše odpověď nebude ani ano ani ne, ale takováto: MŮŽE, ALE JENOM NĚKDO (=JENOM MY)" - konec citátu.

No, kladete otázku a předjímáte odpověď. Budiž - ale lepší by byl se tázat "KDO A PROČ A ZA JAKÝCH PODMÍNEK může podporovat převrat v jiném státě nebo separatistické tendence v jiném státě bombardováním vládních sil, vojenskou a ekonomickou podporou opozice nebo dokonce přímým vojenským zasahováním?" - a na odpovědi si počkat; jistě by byly zajímavé. Protože to KDO A PROČ A ZA JAKÝCH PODMÍNEK je podstatné.

V. Běhal 13.9.2014 10:35

Re: Tak ono se to může?

Krym byl od r. 1783 ruským. Chruščov ho daroval Ukrajině, tak jako darovali bojaři nevolníky někomu jinému. Krym je autonomní republika, 75 % obyvatelstva jsou Rusoví. Za posledních 20 let vyhlásil krymský parlament čtyřiklát referendum, ve ktrém se většina obyvatel přihlásila k připojení k Rusku. Po páté to Rusko akceptovalo, protože hrozilo, že si USA instaluje na Krymu svoje rakety a odřízne Rusko od Černého a Středozemního moře. Rusko prostě reagovalo na agresi USA.

B. Rybák 13.9.2014 11:22

Re: Tak ono se to může?

Přesně tak!

J. Boleslav 13.9.2014 11:31

Re: Tak ono se to může?

Ježíšmarjá. To máte z Haló novin nebo z vlastní hlavy?

P. Vaňura 13.9.2014 12:11

Máte moc bujnou fantasii, nebo prostě LŽETE

USA rozhodně nepomýšlely na umístění svých raket na Krymu. Američtí vojáci nebyli ani v pobaltských republikách a teprve teď tamní vlády ze strachu z Ruska volají po jejich přítomnosti...

J. Lepka 13.9.2014 12:16

Re: Tak ono se to může?

Že si upravujete fakta, jak se vám líbí, budiž, že lžete jako když tiskne, no budiž, ale že zrovna rusofil jako vy, zcela elimitujete klíčový vliv na situaci na Krymu, a sice národnostní politiku Pepy Stalina, mne fakt překvapuje.