19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

SVĚT: “Budu dělat dědu Mráze”

Milí čtenáři, je to sotva měsíc, co jsem v článku “Neoddávejte se snění o občanské válce, je to noční můra” psal, že moderní státy nemohou vést válku ve stylu Čingischána či Caesara, protože jim záleží na vlastní reputaci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Sedlák 5.3.2022 11:50

Cože??? Můžete sem tedy dát pár řad procesorů, co dělají? Jednočipové transceivery?

To nemá ani Čína, vtipálku.

D. Bowman 5.3.2022 12:08

Doufejme, že si pro to Čína nedojde na Taiwan. Gen Milley je sice kamarád se svym čínskym protějškem ale řekl bych, že nepochopil svoji roli v tom vztahu.

F. Navrátil 5.3.2022 8:28

Sankce mají vždy oboustranný dopad. Odříznutí Ruska od Evropy by mělo význam v jednopolárním světě.

R. Vacek 5.3.2022 8:04

A takový nudný plyn jako neon se z 80% vyrábí v Rusku + Ukrajině. Nejde o to, že by nebyly skvělé neonové nápisy, ale jedná se o nezbytný plyn při výrobě čipů.

https://venturebeat.com/2022/02/24/ukraine-supplies-90-percent-of-us-semiconductor-grade-neon-what-it-means-to-chip-supply-chain/

R. Langer 5.3.2022 8:14

Kdyby to byl jenom neon... ;-)

I. Schlägel 5.3.2022 8:28

Technicky zaostalý západ ten neon už vyrobit nikdy nedokáže.;-D

J. Pokoutný 5.3.2022 8:30

Klídek, v Rusku to je stále ještě spíš odpadní produkt těžby. Neon je totiž prvek, nevyrábí se (i když by to dost komplikovaně jadernou syntézou šlo).

I. Schlägel 5.3.2022 10:06

V pohodě. Z nedostatku neonu obavy určitě nemám.;-)

V. Novak 5.3.2022 10:11

Leccos je odpadní produkt - přesto je to potřeba... Další odpadní produkt těžby je třeba helium, které se získává na Amurském závodě přepracování plynu ze zemního plynu. To, že je to odpad, neznamená, že o ně není zájem.

J. Pokoutný 5.3.2022 8:28

No, ono je relativně dost snadné najít něco na ploše 1/8 veškeré souše.

R. Vacek 5.3.2022 8:34

Neon se vyrábí snad destilací ze zkapalněného vzduchu. Jde to tedy kdekoliv, ale je to energeticky náročné:

https://en.wikipedia.org/wiki/Neon

K. A. 5.3.2022 8:01

Myslím, že autorova analýza je příliš optimistická. Návrat do 90. let Rusku nejspíš reálně nehrozí. A jak píše na konci, sankce začnou bolet za několik let. Jenomže budou bolet i Evropany. Možná míň, ale i tak je otázka, kdo to déle vydrží. Pokud Putin vyhraje, dosadí loutkovou vládu a situace se zklidní, tak EU začne s Ruskem nejspíš brzy obchodovat. S Talibánem se začala domlouvat ještě během útěku z Afghánistánu. Byl bych rád, kdybych se mýlil. Třeba dnešní politika sankcí vydrží, jenže v minulosti podobná politika vůči komukoliv ani dlouho nevydržela, ani příliš nefungovala.

V. Kučer 5.3.2022 9:24

Afghánistán vyváží hlavně opium a sankce to moc nenarušily.

P. Hák 5.3.2022 7:50

Jinak tím, co jsem napsal předtím, proboha netvrdím, že začít válku bylo racionální rozhodnutí. Nebylo, přikláním se k názoru vyjádřeném v jiné diskuzi, že "Putinovi regulérně hráblo".

P. Hák 5.3.2022 7:48

Nemíním předstírat, že panu Kechlibarovi dokážu konkurovat ve znalosti burzy apod. To fakt ne :-)

Přesto si dovolím jednu poznámku. Představu toho "mužika v láptích" u nás šířili především ti, co tvrdili a tvrdí, že se po sankcích Rusko zhroutí. Vzhledem k tomu, že vycházejí z mylného předpokladu, nemají jejich úvahy valné ceny. Co si představují politici a byznysmeni za nimi, kteří rozhodují, nevím. Nejsem si tudíž jist, že odhadují situaci naprosto přesně. Už se sekli jednou, v roce 2014.

Co se týká SpaceX, USA stejně deklarovaly, že ruské rakety používat přestanou, tak to holt přišlo o něco dřív. V Rusku to nepochybně věděli.

Ruští programátoři přišli o práci, ale na druhou stranu západní firmy přišly o zaměstnance, kteří jim asi k něčemu byli, jinak by je neplatily. Na to, že teď všichni programátoři odejdou na Západ, bych nesázel.

Že na obyčejné lidi v Rusku přijdou ekonomicky horší časy, je jasné, tady není o čem diskutovat. Válka je drahý špás a následné sankce budou bolet. Ovšem kam to povede, se neví.

B. Liborek 5.3.2022 6:40

Pane Kechlibare, hlavně měli u nás v republice lidi co jíst a za co žít...A jestli někdo bude mít radost z bídy Rusů....8-o

R. Vacek 5.3.2022 8:07

Copak my, my jsme beránci. Ale bída v Německu vedla k Hitlerovi, proto se Německo tak snažilo, aby k válce nedošlo.

R. Hansmanova 5.3.2022 6:37

Zdá se, že Rusové nedokážou bez dodávek z EU ani vyrábět většinu svých moderních zbraní. Což je dobře. Ona ta Stalinova velkovýroba tanků, letadel a děl nevznikla jinak, než na strojích z USA a Německa v továrnách postavených a aspoň zpočátku řízených Američany a Němci. Všechny sovětské zbraně 2. světové války byly modifikace amerických a evropských typů, bez výjimky. Nějaká originální ruská zbraň neexistovala a neexistuje dodnes.

Ostuda je to hlavně pro země EU, že dovolovala export do země, která už napadla a okupovala části Ukrajiny a Gruzie. Teď jsou všichni údajně překvapení válkou, hrozně překvapení, ale jak jinak to Putinovo hraní si na Stalina mohlo skončit?

J. Lukavsky 5.3.2022 11:33

"Teď jsou všichni údajně překvapení válkou" No nějak se mi nechce věřit, že by tajné služby jako CIA, Mosad... neměly informace, že Rusko plánuje "speciální válku...". Jistěže mluvící hlavy v TV vědí houbelec, ale že by ani Mosad....? Připadá mi to jako když v 68 spousta lidí varovala naši vládu, že na hranicích jsou připraveny kolony, ale A.Dubček věřil, že "to by mi souzí přece neudělali.." J.L. end

T. Kohout 5.3.2022 12:57

Že bude válka můžete vyhlašovat pořád, protože jednou za čas se určitě trefíte.

J. Jurax 5.3.2022 12:48

"Všechny sovětské zbraně 2. světové války byly modifikace amerických a evropských typů, bez výjimky."

Nebyly. Nevíte, o čem píšete. Odsudek současné ruské agrese by neměl zatemňovat rozum.

Ledaže byste to myslela tak, že řekněme Jak-9 byl modifikací Flyeru bratří Wrightů a T-34 modifikaci Renaultu FT-17 a jeho motor byl modifikací motoru Rudolfa Diesela stejně jako motor dieselové Octavie. Ano, systém odpružení T-34 vycházel z amerického patentu Christieho, ale to třeba bylo u britského Crusaderu taky. Kdežto KV-1 byl odpružen torzními tyčemi.

A ano, sovětské letecké motory té doby vycházely ze západních licencí a proslulý Maxim vz.1910 taky. Řeknete ale, čeho modifikace byla puška Mosin 1891/30?

Stejně pitomé jako Vaše kategorické tvrzení by byly výroky, že MG 34 z roku 1934 je kopií Avtomatu Fjodorova obrazca 1915 goda, neboť jeho automatika funguje na stejném principu krátkého zákluzu hlavně, a že StG 44 je kopií téhož automatu, neboť používal náboje středního výkonu.

Mimochodem, co možná nevíte - všechny letecké motory užívané naší armádou a vyráběné u nás před rokem 1938 vycházely ze západních licencí. Neboť osvědčená technická řešení cestují světem ...

J. Strakoš 5.3.2022 6:11

Škoda, že pan Kechlibar nezkusil odpovědět na otázku, která se nabízí - proč, sakra, na tu Ukrajinu vůbec Putin šel? Ano, pravděpodobně počítal s menšími ztrátami a sankcemi, ale to opravdu jejich analytici neměli připraveny černé scénáře (a napadaíj mne ještě horší, např. že se EU natruc odpojí od plynu, zapojí se NATO, vzniknou teroristické útoky v Moskvě apod.) - a přesto se stále vyplácelo válku zahájit kvůli dalšímu území?

Samozřejmě je možné, že se prostě opil svou mocí a zbláznil se, ale je to pro mne taková příliš lehká odpověď.

R. Hansmanova 5.3.2022 6:24

Tak složitá odpověď není. Putinova klika uvěřila vlastní propagandě. Vždyť jí věří naprostá většina Rusů.

A v Rusku nikdy nevládli nějací inteligenti nebo snad dokonce (nedej Lenin!) nějací obchodníci, vždycky tam všechnu moc drželi tupí armádní a policejní zupáci. Putin je bývalý komunistický fízl a pozdější kriminálník a jeho parta jsou přesně stejné typy.

No a když 20 let lidem mlátili do hlav vymyšlenou Velkou vlasteneckou válku (pravdu zakazovali až úplně zakázali) a nesmysly o "russkom mire", uvěřili tomu sami. Nemůžou pochopit, že někdo na světě nechce žít jako ruský otrok.

T. Pospěch 5.3.2022 8:23

Souhlas, z té poslední věty mě až mrazí, jak je pravdivá.

R. Langer 5.3.2022 6:07

Hm, tak hlavně že EU je na tom úplně jinak, a na nikom vůbec závislá není. Pracovala na tom celou dobu! ;-D

P. Dvořák 5.3.2022 7:30

Ona EU není závislá ani na EU.

V. Sember 5.3.2022 0:09

Pane Kechlibare, motat do současného konfliktu Čingischána natožpak Caesara je úplně mimo mísu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cingisch%C3%A1n

https://cs.wikipedia.org/wiki/Julius_Caesar

[UA]

J. Koníček 5.3.2022 18:05

Naopak, reference na Čingischána je od pana Kechlibara velmi relevantni. Pokud byste se na odpovidajici obdobi dejin chtel o Mongolech privzdelat, doporucuji knizni serial od ConnIggulden - Genghis Khan Series - 5 dilu. Jednoznacne DNA Mongolu je ve velkem procentu obyvatel Ruska, vrchni predstavitele nevyjimaje.

P. Diviš 5.3.2022 0:07

Díky autorovi za trochu optimismu.

P. Labaj 5.3.2022 1:04

Hmmm. Optimismu.

Opravdu si myslíte, že je dobré, aby Rusko padlo až na dno? Fakt byste chtěl mít blízko sebe zemi, která je vojensky silná, ale jinak velmi chudá a tedy problematická? Zbraně Rusové vyrábí ve svých fabrikách a svými technologiemi.

A protože jsme už sankce uvalili snad na všechno myslitelné, tak už není čím jim dál vyhrožovat. Ony ty sankce by jako nátlakový prostředek možná fungovaly lépe jen ve formě hrozby. Když už jsou jednou uvalené, tak už Rusko nemá co ztratit. Tak co by se omezovalo.