7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

SVĚT: Bojiště navštěvovati - 1

Předpokládám, že nejeden z nynějších čtenářů kdysi viděl hodně dlouhý film s jménem svého pozoruhodného představitele, jímž byl americký generál George S. Patton, který za druhé světové války v květnu 1945 se svými vojsky dorazil až do českého Holoubkova.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Chvojka 13.6.2015 19:34

Rainbow 5

se jmenoval americký plán, vypracovaný PŘED vypuknutím 2. sv. války, který počítal s válkou na více frontách, kde ORANGE bylo Japonsko, a který počítal se skoky z ostrova na ostrov, s obcházením opevněných základen a s nutností postavit si své vlastní ... takže ne až ex post, jak píše autor.

J. Chvojka 13.6.2015 19:12

Nesmysl s kanóny ...

v Singapuru zmíněné kanóny byly samozřejmě schopné střílet kamkoliv v okruhu 360 stupňů, tuhle pitomost od sebe opisují neználkove dokolečka dokola. Problém byl ve střelivu, jak autor správně píše, počítalo se s útokem z moře, proto byly zásobeny AP (protipancéřovými) granáty, ale ne HE (explozivními). Ale střílet mohly kamkoliv.

J. Slanina 11.6.2015 8:35

Jestlipak....

... si, pane Ulči, tohleto Vaše hezké povídání přečte také khakiguma soudruh podpraporčík novák, jinak zastánce teorie, že svět zachránila před zkázou pouze "hrdinná" rudá armáda?

P. Vaňura 9.6.2015 22:48

A ještě, před útokem na Austrálii se Japonci museli

zmocnit Nové Guineje, ale její hlavní město, Port Moresby nikdy nedobyli. Když tam poslali konvoj s posilami, narazili na americkou flotilu. V nastalé Bitvě v Korálovém moři sice Američané ztratili jednu těžkou letadlovou loď a Japonci jen jednu lehkou, konvoj s posilami se ale obrátil. V důsledku těžkého poškození letadlové lodi Šókaku a ztrátám pilotů na Zuikaku zaútočili Japomci následně na Midway jen se čtyřmi letadlovými loďmi namísto šesti. Američané dokázali v rekordním čase zprovoznit v téže bitvě poškozený Yorktown a v Bitvě u Midway všechny čtyři japonské letadlové lodě zničili, za cenu ztráty Yorktownu a 150 letadel.

P. Vaňura 9.6.2015 22:37

Jurax má pravdu, až na to, že Jamamoto měl smůlu,

se svým doprovodem se přepravoval ve dvou bombardérech se stíhacím doprovodem a Američané sestřelili oba. Tomu druhému se ale podařilo nouzově přistát.

Během námořních bojů o Guadalcanal dospěla situace až do bodu, kdy ani jedna ze stran neměla provozuschopnou žádnou letadlovou loď. Ztráty lodí na obou stranách byly přibližně stejné, ale Japonci ztratili mnohem více vojáků v pozemních bojích. Museli se totiž mimo jiné dostávat k americkým pozicím pochodem přes džungli.

P. Kmoníček 9.6.2015 8:39

Pro doplnění,

celou tu dobu,zásobován Spojenými státy,dodržoval SSSR s Japonskem smlouvu o neútočení.

J. Jurax 9.6.2015 3:56

Technická

Jamamoto nebyl sestřelen do pacifických hlubin, nýbrž do džungle. Trosky toho letadla (bombardér Micubiši G4M1 model 11, ve spojeneckém kódu Betty, viz třeba http://www.aviation-history.com/mitsubishi/g4m.html) snad jsou ještě v džungli na ostrově Bougainville; Jamamoto byl zabit ještě ve vzduchu střelami stíhaček; jeho ostatky byly dopraveny do Japonska, kde mu byl vystrojen státní pohřeb se všemi vojenskými poctami.

Ta japonská bitevní loď potopená u Guadalcanalu se jmenovala Kirišima (v anglické transkripci Kirishima), nikoli Košima; šlo o bitevní loď třídy Kongo - viz http://www.warshipsww2.eu/lode.php?language=&period=&idtrida=180. Byla potopena u ostrova Savo děly bitevních lodí USS Washington (BB 56) a USS South Dakota (BB 57) dne 15.11.1942. Japonci tam dva dny předtím přišli ještě o další loď této třídy jménem Hiei (viz http://www.warshipsww2.eu/shipsplus.php?language=&period=&id=20450)

Loď jménem Košima (Koshima) jsem v dostupné literatuře ani na netu nenašel; Japonci měli jen bitevní loď Kašima (Kashima), ale to byl pre-dreadghnout postavený v letech 1904 až 1906 a vyřazený v roce 1923.

Tokio expres byly japonské rychlé lodě, zpravidla torpédoborce, které na Guadalcanal pod velením kontraadmirála Tanaky víceméně pravidelně dopravovaly vojáky a zásoby vesměs v noci a do rozednění musely odplout do bezpečné vzdálenosti (ve dne měli Američané vzdušnou převahu).