3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

SVĚT: Boj o přežití?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Atei 10.2.2007 19:20

Objektivní názor

Tak mě napadlo, jestli tza vším nejsou výrobci větrníků a  etylakoholu? Jinak to celé moc logiky  namá.

Ještě  by to mohla být akce  Čínských  tajných služeb: Vypustí fámu a  potrhlí Zápaďané  se půjdo oběsit kvůli výčitkám svědomí.

BERAN 9.2.2007 22:50

Pěkný článek

Emoce patří do politiky, do mezilidských vztahů, ale ne do vědy. Na rozdíl od mnoha jiných názorů i "názorů" je ten váš blízký mému vidění světa.

Se všemi zastánci jednoznačného názoru si rád o pravdivosti jejich teorie popovídám za 100 000 let, až ty teorie bud možno ověřit.

neklaus 9.2.2007 21:11

co budeme žrát a hlavně ,kdo bude žrát

http://www.croptrust.org/main/why.php?itemid=17       a kdo chcípne? Ať žije pan prezident Klaus co ale všechno ví :-/

marek 10.2.2007 13:44

Re: co budeme žrát a hlavně ,kdo bude žrát

Co budeme žrát ví pouze EU, která nás z potravinové soběstačnosti dostala na pozici závislého dovozce potravin.

dragfon 9.2.2007 17:10

poručme větru dešti

někdo si myslí, že ví, že by hodnoty obsahu CO2, průměrná teplota atd. měly být takové a ne jiné.

Karim 9.2.2007 18:15

Re: poručme větru dešti

Nekdo chce poroucet vetru desti - to mate pravdu, ze to nemusi vyjit, nebo ze by to bylo tak drahe, ze by to stalo vice nez skody napachane oteplovanim.

Na druhe strane vsak stoji bandicka ktera chce jakakoliv ekologicka omezeni zrusit - a take to nemaji spocitane. Mnoho z nich je neefektivnich ale ne vsechny.  Presto lze precist mnoho hura clanku ve smyslu - zruste vsechny ekologicke dane - co tu je at se co nejdrive a nejlacineji vyuzije.

Je to stejny postoj jako  - lesy a pralesy tu jsou tak je honem vykacejme, ryby tu jsou tak je honem vylovme a sezerme - ze po nas nic nezustane? Vsak i to jsou hodnoty, ktere mohou byt takove nebo jine. 

Muzete rict, ze nekdo si mysli, ze vi kolik by melo byt lesu ci ryb ci pousti a ze to muze byt snadno i jinak.   Coz snadno muze.  Viz napriklad kaceni pralesu, a to, ze nejake ryby uz opravdu z oceanu zmizly, a ze vylovy jsou rok od roku mensi a mensi. Obcas je dobre pocitat a neco pribrzdit - aby deti nemuseli zit na pousti. 

Nikdo nevi, jake je optimalni mnozstvi stromu, ryb a zvere "a CO2".  Jedna indianska pisen ale  rika cca toto - az porazite posledni strom, snite posledni zvire, snite posledni rybu - k cemu vam budou penize?      

eva 10.2.2007 12:15

Re: Re: poručme větru dešti

S plným žaludkem, při plné lednici, s bytem plným elektrospotřebiči a autem se dobře filosofuje o ochraně přírody. Zkuste se vcítit do Afričanů, kterým umírají děti hladem, aby přestali lovit chráněnou zvěř, protože Evropanům nebo Američanům se to nelíbí. Oni by také mohli po nás chtít, ať obnovíme původní pralesy plné medvědů, vlků a zubrů.

oakman 9.2.2007 15:56

Míra zavinění

zpolitizace tohoto problému je jednoznačně na straně zelených. Oni zdánlivě vystupují na straně vědy, ale tím, že zvolili extrémní a ducha vědy popírající metody interpretace věci a hlavně jako politická strana mají velmi mizernou úroveň komunikace svých cílů - mnozí exponenti zelené politiky nemají tu odbornou erudici, která by jim umožňovala komunikovat věc věcně správně a nedostatek vzdělání je zesměšnuje v očích těch, kteří jimi mají býti politicky zastupováni. Hovořit o globálním problému hned od začátku znamená takovou míru heslovitosti, že to celé zní opravdu spíš jako politika než věda, přitahuje to ty, kteří chtějí ze situace těžit, odrazuje to ty, kteří do věci vidí. A hlavně je to příliš vzdálené mikrosvětu českého člověka. To, že se dusíme prachem a automobilovými exhaláty, už pak zapadá jako problém malý lokální, i když zabije více lidí než globální změna klimatu. To je nudně jisté.

oakman 9.2.2007 15:44

Pan Vondráček

je moudrý muž a proto nepíše o problému samém, ale o postoji těch, kteří ho mají řešit. Vaše reakce mu nadto dávají plně zapravdu. Bez urážky, ani it rešeršní činnost, ani velikost prostoru na serveru vám nepřejí. Problematika e složitá, pod politický pojem - globální změna klimatu se totiž vejde takové spektrum problémů, že je musí řešit hned několik vědních disciplín. Nadto, politizací tohoto tématu došlo k jisté banalizaci pro nejširší masy a tím zároveň k znevěrohodnění varování samého. Pan Vondráček má pravdu v tom, že opravdu dnes ještě nikdo neumí úplně a perfektně popsat ani modelovat celkovou výměnu energie mezi Zemí a "skleníkem", mezi "skleníkem" a vnějším okolím. Zrovna tak ani nejsme schopni kvantifikovat podíl lidské aktivity na globálních změnách, které zde probíhají. Na druhou stranu jen hlupák dnes pochybuje o tom, zda lidská činnost má primárně negativní vliv na zbytek světa či nikoliv. Víme málo, proto bychom se měli méně bičovat fragmenty z "vyřčených pravd" na obou stranách, zelení by měli brzdit svou menšinovou xenofobii, ostatní by měli připustit obavy těch, kterých se to týká více (přímořské národy) a hlavně to nepolitizovat. Ono například omezení exhalátů ze spalovacích motorů má své opodstatnění i bez globální hysterie. Mám pocit, že tu příliš mnoho lidí pochybuje o argumentech druhých, ale nepřipouští pochybnosti o těch svých. To je politika, ne věda. A politika je to poslední, co tenhle problém potřebuje. 

OMAR 9.2.2007 15:38

poraďte

někde v TV nebo v novinách jsem se dozvěděl, že jedním ze závěrů té proběhlé konference o klimatu je, že množství CO2 v atmosfeře vzrostlo od předprůmyslové éry- můžete mi někdo říct, kdo v předprůmyslové éře měřil CO2 v atmosfeře a jak to dělal?

Čtenář zdrojů 9.2.2007 16:32

Re: poraďte

od konce doby ledové do poloviny 18.století byl objem CO2 v rozmezí 270 až 280 ppm. Dnes je to 381 ppm.

honzak 9.2.2007 17:41

Re: Re: poraďte

tiše sipředstavuji Prokopa Holého, jak měří CO2 v atmosféře:-D

čtenář zdrojů 9.2.2007 18:45

Re: Re: Re: poraďte

tohle neměřil Prokop Holý, ale současní geologové. A jsou na to přesné vědecké metody.

NoName 9.2.2007 15:08

Čtenáři zdrojů .---

Globální teplota ale roste ? Odkaz na nějaký zdroj ?

Čtenář zdrojů 9.2.2007 16:21

Re: Čtenáři zdrojů .---

http://www.ncdc.noaa.gov/paleo/pubs/jones2004/fig5.jpg . Ten graf je slavná "hokejka" od klimatologa Manna. Ten graf a data byly mnohokrát zpochybněny. Avšak nikdo nezpochybnil tu fialovou křivku na grafu, která ukazuje skutečně naměřené hodnoty skutečnými teploměry na skutečných observatořích po celém světě. Tahle natvrdo naměřená čísla všichni berou jako skutečnost. A ta křivka nepřesvědčí pouze slepého.

Čtenář zdrojů 9.2.2007 16:24

Re: Re: Čtenáři zdrojů .---

koukám, že jsem barvoslepý. Ta křivka je hnědá a označuje "instrumental records" (záznamy měřícimi přístroji)

MRKEW 9.2.2007 19:51

Re: Re: Čtenáři zdrojů .---

"Slavná hokejka" je všeobecně známý podvod podvodníka Manna. Odvolávat se na takový podovd je co? Buď  to "Čtenář zdrojů" ví a pak je ... nebo to neví a pak je .... 

http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml?xml=/news/2006/11/05/nosplit/nwarm05.xml

http://www.telegraph.co.uk/news/graphics/2006/11/05/warm-refs.pdf;jsessionid=XXEOAP0ESZAWNQFIQMGCFFOAVCBQUIV0

marek 10.2.2007 13:47

Re: Re: Čtenáři zdrojů .---

Tak si udělejte křivku od doby ledové nebo několika cyklů dob ledových. Roste-klesá-roste-klesá....

Čtenář zdrojů 9.2.2007 16:27

Re: Čtenáři zdrojů .---

 a ještě zkuste toto :  http://www.ncdc.noaa.gov/paleo/ei/ei_reconsa.html

hodne neRath 9.2.2007 17:07

Re: Re: Čtenáři zdrojů .---

drahy ctenari, jenze na zaklade udaju pane Metelky, jsou PRESNA data znama jen od roku 1950.... takze ten zbytek je vice-mene vycucan z prstu....

čtenář zdrojů 9.2.2007 18:50

Re: Re: Re: Čtenáři zdrojů .---

to je pitomost. Přesná měření se provádějí už minimálně 200 let. Anglie má dokonce teplotní řadu od roku 1650. Basilej má teplotní řadu od poloviny 18.století, stejně tak Miláno. Praja ji má od roku 1770. V USA je teplotní řada dlouhá asi 200 let. Naměřené teploty se ale udávají jen od roku asi 1850 (nikoli 1950), protože předtím se měřilo na málo místech a proto ty hodnoty nelze použít pro celý svět.

NoName 9.2.2007 13:01

A jinak, co se měření teploty týče, čtenáři zdrojů,

na Crichtonových stránkách (ale jistě i jinde) naleznete odkazy na vědecké práce zkoumající, jaký vliv na měření teploty má to, že se drtivá většina stanic nachází v aglomeracích, to, že mnohé staré záznamy zaznamenávali nadšenci a nakonec data z mnohých amerických stanic, které žádný výrazný nárůst teploty prostě nepotvrzují.

jerry 9.2.2007 13:37

Re: A jinak, co se měření teploty týče, čtenáři zdrojů,

No stačí si projet záznamy z Klementina , hlavně období 1960-2007 a zaměřit se na leden a únor.To jsou smutná fakta. No Name si přeje, aby byla příští zima lepší. Když jsem tu 27.12.06 tvrdil, že žádná zima nepřijde, všichni se bavili...;-(

hodne neRath 9.2.2007 13:43

Re: Re: A jinak, co se měření teploty týče, čtenáři zdrojů,

jerry.... proboha... to myslite VAZNE?

poradim... mikroklima v Praze spojene s jejim narustem a s vyssi spotrebou energie....

NoName 9.2.2007 13:44

Re: Re: A jinak, co se měření teploty týče, čtenáři zdrojů,

Ach jo. Co dokazuje to, že na jednom místě je tepleji ? Jinde je zase chladněji. V jiné diskuzi jsem Vám dal odkaz, který zde uvedl Ostap Bender o měření teploty atmosféry  pomocí satelitů a sond na balonech ... Díval jste se na to ?

hodne neRath 9.2.2007 12:53

pane autore...

sezerou Vas.

V tomhle sporu jse dost presne rozdeleno, komu je to vse jasne a kdo pochybuje... viz treba diskuse Mach x Metelka

NoName 9.2.2007 12:40

Čtenáři, to máte pravdu.

 Pokud se ale zeptáte, kolik bude stát rozpočet rodinného domu za 100 let, tak vám stavební firma nesdělí ani rozptyl, který udávají klimatologové. Proto taky nepříjímám žádná opatření proti katastrofě, kterou způsobí vysoká cena rodinných domů za 100 let. Dokonce nevím ani o žádné konferenci stavebních firem, které varují před růstem cen nemovitostí za 100 let a vyzývají k celoplanetárnímu snížení spotřeby hlíny, aby byly cihly i za 100 let  ;-)

čtenář zdrojů 9.2.2007 12:49

vy máte dnes špatný den, že?

něco jiného je přijímat opatření proti katastrofě a něco jiného je nevěřit studiím klimatologů. Já například se na to globální oteplování těším, protože tu budeme mít klima jako v Itálii. To by se tu ale muselo oteplit o těch 1,4 až 4 stupňů, jak předvídají klimatologové. Mimochodem, klimatologové nestraší katastrofou. Pouze předkládají scénáře budoucího vývoje. Já v tom scénáři nic katastrofického nevidím. Zelení, antiglobalisté, bulvár a další kreatury katastrofu vidí. Tak je při tom nechme a nenadávejme za to klimatologům.

NoName 9.2.2007 12:57

Re: vy máte dnes špatný den, že?

Nejdelší známý slunečný cyklus má 249? let, a vliv slunečných cyklů na počasí je velmi výrazný. Ještě v 70. letech klimatologové strašili vracející se dobou ledovou-stačí zajít do knihovny a vzít staré knížky. Z čeho vychází Vaše přesvědčení, že teď se klimatologové trefují lépe, než se trefovali v 70. letech ?

hodne neRath 9.2.2007 13:03

Re: Re: vy máte dnes špatný den, že?

no kdyz ti klimatologove vesti budoucnost na zaklade matematickych modelu ktere nelze validovat... a presentuji to politikum a neodborne verejnosti jako 90ti% jistotu...