4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

SVĚT: Bažení po štěstí jako nejnáramnější hodnotě

Lapit štěstí, mušku zlatou! Knihkupectví jsou tu nakupena zbožím, nezřídka bestsellery, s tituly jako Infinite Happiness, Absolute Happiness, Everlasting Happiness, Compulsory Happiness či Happiness Is Your Destiny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Sedláčková 3.2.2018 10:01

Opravdu nechápu,

k čemu slouží průzkumy měřící míru spokojenosti. Je jasné, že hlavy států by se měly starat o blaho svých občanů, ale měření indexu štěstí nám chléb nenamaže. Podobně odtažitý vztah mám k povšechným frázím typu "Jak se máš", "Jak se vám vede?". Na ně se přece nečeká pravdivá odpověď, nýbrž zase fráze. V USA a obecně na západě MUSÍ být odpověď kladná, protože takový je navyklý úzus, aby na vás bylo nahlíženo jako na slušného člověka. U nás tyto navyklé normy chování narušila mnohaletá vláda jedné strany, jsme tedy paradoxně upřímnější, pardon ubrblanější.

M. Košťál 1.2.2018 16:50

Tak tady čtu ty škarohlídské komenty ...

...a vzpomněl jsem si na vtip, kterej má v jedné detektivce Emil Vachek: Povídá optimista, do roka budeme všichni žebrat. A pesimista na to: No jo, ale u koho budeme žebrat?

F. Houžňák 1.2.2018 22:34

To je tuším starý židovský vtip,

ale pěkný.

V. Kolman 1.2.2018 16:50

VÍTE PANE ULČI, ......

....kolik lidí v Čechách naštvu svojí odpovědí na otázku, jak se mám, lakonickou odpovědí (pronesenou se šťastným úsměvem): "STÁLE VÝBORNĚ!" :-))

I. Širůček 1.2.2018 15:56

Ono se také říká

"Nechval dne před večerem.

V pozadí (historickém) je asi obava, že všude číhají zlí duchové (džinové), kteří hledí, jak člověku uškodit. Proto brbláme a naříkáme, aby šli škodit jinam.

M. Pivoda 1.2.2018 11:51

V době post-faktické žijeme již poměrně dlouho

Ulč: "Čech to má jednodušší. Na takové „Jak se máte?“ odpoví standardním „Stojí to za hovno.“ ... "

J. Schwarz 1.2.2018 17:59

Re: V době post-faktické žijeme již poměrně dlouho

Jenže tohle vychází ze socialistické zkušenosti, kdy se nehodnotil výkon a odvedená práce ale míra trpitelství "pro vlast". Pokud jste byl spokojen, nebylo důvodu přidat vám na platě, nanejvýš vám tak přisunuli část práce od verbálně přetíženého kolegy. Nikdo se moc nestaral o to, že kolega ztrávil polovinu pracovní doby na cigaretku a kávu, důležité bylo neustále zdůrazňovat jak se obětuje. Takže "stojí to za h..." bylo rozumnou ochranou proti závistivcům.

J. Plíva 1.2.2018 11:15

Zvyšování kvality života

Každý politik "zvyšuje kvalitu života". Ale "kvalita života" je a bude vždy záviset na subjektivním vnímání. Mohou-li ti obézní a nemocní domorodci o sobě svobodně rozhodovat, je to jejich věc jsou-li, jací jsou. Možná jsou šťastni. Jsou-li svobodni, je to jejich věc.

Neštěstí pochází z toho, že se někdo plete do života jiného.

F. Houžňák 1.2.2018 10:29

V Německu ti humornější odpovídají na otázku

"Jak se máte" větičkou "Man kann nicht genug klagen".

A. Alda 1.2.2018 9:40

Pěkné čtení.

A na Vaši otázku "Jak asi může potěšit hora zlata chorého starce nad hrobem?" odpovídám: tím že ho rozdá svým vnoučatům a těší se z toho, že je materiálně zabezpečil.

Vnoučata jsou to nejdůležitější v našem životě. Děti máme proto, abychom mohli mít vnoučata!

J. Pospíšil 1.2.2018 10:19

Re: Pěkné čtení.

Děti jsou tu proto, aby se nám pomstily za to, co jsme prováděli rodičům.

A. Alda 1.2.2018 10:24

Re: Pěkné čtení.

To možná bývalo.

Dnes provádějí špatné věci rodiče dětem - od rozvodů po interrupce.

F. Svoboda 1.2.2018 9:40

Ještě budeme vzpomínat,

na dobu kdy bylo dobře, a přitom to stálo za hovno !!!

P. Lenc 1.2.2018 9:53

Re: Ještě budeme vzpomínat,

Obávám se, že máte pravdu.

I. Širůček 1.2.2018 15:53

Re: Ještě budeme vzpomínat,

To se přece říkalo za normalizace: "Kde jsou ty krásný časy, kdy to stálo za hovno."

P. Rada 1.2.2018 9:16

Podnětná úvaha ale ...

zarámovaná nikoliv adekvátními tedy spontálními vjemy ale spíše penězi a to asi proto, že i pro samotného autora jde o pojem sice zajímavý ale oproti penězům obtížněji uchopitelný.

Jiným rámcem by mohl být pojem pracovitost. Vidět je to na situaci v Nauru. Jako nápověda k vysvětlení tamních rozporuplných dopadů mi přijde podnětný výrok L.N.Tolstého:

... "Osvobodit se od práce je zločin" ...

Potíž s tou pracovitostí jako alternativním rámcem pro porozumění pojmu štěstí bývá v jeho zneužití pro situaci od lajdačení až po otročení. Analogicky jsou pak i různě nabyté peníze hodnoceny jako bohatství ale už odtrženě od procesu vzniku. Ten mohl nastat jak krádeží tak prací nebo tím otročením.... Typuji, že omezené či pokřivené rozlišování mezi procesy na životní cestě vzniku bohatství nebo i nabývání štěstí vede až k následné rozporuplnosti v hodnocení.

A. Alda 1.2.2018 9:41

Inu, jste marxista.

Sice pokřivený ekoideologií, ale stále marxista.

My katolíci na rozdíl od Vás víme, že práce je trest za prvotní hřích.

P. Rada 1.2.2018 10:05

Re: Inu, jste marxista.

Zřejmě pane Aldo předpokládáte, že jsem mluvčí nějaké skupiny podobně jak Vy.

Nikoliv - reaguji jen za sebe. Právě takto projevujete svou "ideologickou pokřivenost".

Technicky je pro mě smysluplná práce projevem přeměny vnější energie na lokální pokles entropie.

Lidštěji ale o práci napsal Gibrain: ...."Práce je láska která je vidět"... - Vy a Vaše tlupa to máte v hlavách naopak - že?

http://proroctvi.sweb.cz/

A. Alda 1.2.2018 10:28

Takže po Vašem:

práce je zrychlováním entropie.

Ale ani to nemění nic na tom, že jste ryzím marxistou, jen poblouzněným ekoterorismem. Kdybyste Marxovy myšlenky znal (do nás to narvali na školách), dokázal byste si to možná i přiznat. Ale než si to přiznáte, můžete si zpívat: https://www.youtube.com/watch?v=Zck4Xh-Nivk

P. Rada 1.2.2018 22:58

Re: Takže po Vašem:

Pane A.A. to, že rád škatulkujete na marxisty a sobě podobné snad aby jste měl komplexní svět jednodušší je metodou ktrerou Vám tolik nevyčítám.

Výrok ..."práce je zrychlováním entropie." ... je ale naopak už dokladem Vašeho hlubokého neporozumění pojmu který komentujete.

Oboje dohromady pak napovídá, že se chováte k okolí jako sprejer který o své ubohé existenci dává čmáranicemi zoufale vědět ale vůbec ho přitom nezajímá, že svět kolem sebe znovu a znovu špiní a špiní.

V. Student 1.2.2018 11:09

Re: Inu, jste marxista.

No, ono to tak po vyhnání z ráje vypadalo, ale dnešní církev práci za trest nepovažuje, aspoň co já vím...:-)

I. Širůček 1.2.2018 21:25

Re: Inu, jste marxista.

Hm, jakejpak asi hřích museli spáchat koně, osli a voli?

V. Student 1.2.2018 9:14

Vidno, pane Ulči, že žijete jinde.

Bejvávalo, tyhle české stesky. Po převratu jsme se dozvěděli, že Američani si nikdy nestěžují, chválí se, i když to za hov*o stojí. Souviset to mělo i se zdravým sebevědomím, celkovou biopsychosociální pohodou a já nevím, čím vším. Tehdy jsme je nadšeně kopírovali, a to pesimistické naříkání jsme velmi rychle opustili. Byla to tehdy taková móda, být "in". Čili nám se daří dobře. Své pesimistické naříkání jsme obrátili proti těm druhým; našim sousedům, politikům, prezidentovi zejména, mezinárodní a měnové politice. Teď stojí za hov*o tohle. Buďte in!

A. Alda 1.2.2018 9:45

Permanentní lež a předstírání

má být podle Vás projevem sebevědomí? A to dokonce zdravého?

V. Student 1.2.2018 11:07

Re: Permanentní lež a předstírání

Asi jsem tu ironii zdůraznil málo. Nebo spíš vůbec. Mea culpa.

M. Bílý 1.2.2018 6:56

Já zřejmě nejsem normální Čech, protože fekalistickou ....

.... odpověď na dotaz jak se mám jsem nikdy nepoužil. Vědom si ovšem, že jásání nad vlastním životem a dávání vlastního štěstí (které mě většinu života provázelo) na odiv, se v tuzemsku nenosí, odpovídal jsem : "Ujde to!" a to mi procházelo. Teprve ve stáří jsem se po pravdě pochlubil. Jednou jsem za to dostal v diskuzi na Neviditelném psu (už je to dávno) sprostě vynadáno. Autora už si nepamatuji.

J. Fridrich 1.2.2018 7:22

Re: Já zřejmě nejsem normální Čech, protože fekalistickou ....

Připojuji se.. Být spokojený s tím co mám, je moudré. Češi jsou ale velcí ubrblanci - a jsou tím známi po celém světě. Na otázku jak se mám odpovídávám - dobře. Je jasně cítit, že některé lidi to zlobí - oni si chtějí prostě zanadávat a postěžovat..

P. Rada 1.2.2018 9:49

Re: Já zřejmě nejsem normální Čech.

Mám totiž za to, že situace lidských pocitů v česku je dnes oproti minulosti poznamenána daleko více rozevírajícími se socio-ekonomickými nůžkami - jak změnou absolutní hodnoty životní úrovně.

To postěžování si tedy dnes častěji pramení s pocitu odloučenosti vzhledem k jinak situovaným a jinak se chovajícím i když biologicky a fiziologicky téměř totožným.

Moudrost ve smyslu vyjít spokojeně s tím co mám, sice socioekonomický stres opravdu mírní ale pokřivenosti k němu vedoucí nenapravuje a to postupně vede k dalším třeba velmi dobře sugestivě potlačovaným ale přesto životním potížím.

Extrémně např. situace, kdy 8 lidí na planetě vlastní polovinu jejího bohatství vypovídá spíše o celospolečenské míře zvrácenosti než o normálnosti ve smyslu Gaussova pravděpodobnostního rozložení jevů.

Můžeme to ale "lidsky" chtít nevidět a takto se zbavit spoluviny a nazvat nezájem až bezohlednost dokonce moudrostí.

J. Fridrich 1.2.2018 10:37

Re: Já zřejmě nejsem normální Čech.

V listopadu 18 jsem Vám napsal - a myslím, že to platí i dnes toto :

Autor: J. Fridrich Datum: 11.11.2017 16:13

Pane Rada - jen pro vás : Drtivá většina majetných lidí v civilizovaných zemích - na Západě, hlavně v USA - přišla k majetku normální, poctivou prací svou, svých rodičů, prarodičů prostě svých předků a rozumní lidé v jejich zemích si jich váží - dávají práci milionům lidí, rozvíjí vědu, průmysl prostě pokrok lidské společnosti. Většina těchto lidí se věnuje filantropii - jen Bill Gates se svou ženou dal na dobročinnost již přes 40 000 000 000 dolarů ( do r. 2006 - 31 miliard dolarů ) a stále pokračuje - a není sám. Jinak, on začínal s kamarádem Stevem Ballmerem jako kluk v garáži v Redmontnu. Šéf Applu Steve Jobs - největší firmy světa začínal také z nuly - je jich mnoho - tvůrci a majitelé GOOGLu Sergey Brin a Larry Page jsou mladí kluci. Facebook - Mark Zuckerberk - další " mlad'och „. Super firmy v Silicon Valley v Kalifornii posouvají IT technologie dopředu - díky jim máme počítače, zadarmo mailujeme, máme satelitní navigaci a vše ostatní - A TI VAŠI ČÁŇANI TO ZATÍM JEN KOPÍRUJÍ - jsou to chytré a pracovité opičky..

http://www.penize.cz/hdp/17994-svetovi-bohaci-filantropove-jiz-nestaci-jen-mit-musi-se-i-davat

On ten svět funguje jinak, než vykládali v 50.tých a 60.fých létech soužky učitelky na základkách a komunistická propaganda. Tam to bylo jasné - bohatí jsou zlí a chudí hodní, ale tak to vůbec není.

M. Bílý 1.2.2018 11:06

Re: 6:56/9:49 Dobrý den, pane Rado! Rozhodně se ....

.... necítím spoluvinen. Ale než Vám odpovím, můžete mi prosím sdělit jména oněch osmi lidí, kteří vlastní polovinu bohatství na planetě? Dík! Přeji hezký den!