20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

SVĚT: Arabské jaro nebo islamistická zima?

V západních médiích se v poslední době píše o "arabském jaru". Tento výraz má označovat proces započatý pádem vlády v Tunisku na konci roku 2010 a pokračující změnami režimů v Egyptě, Libyi a zatím neúspěnými revoltami v Sýrii a dalších arabských státech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 12.5.2012 10:27

Pro islamisty je to jaro

Jeho katalyzátorem je Obamova "mírová politika", kterou muslimové (nebo třeba severní Korea) chápou jako zbabělost.

Tato politika je horší než zločin, je to hloupost která bude stát západ hodně krve.

J. Vydra 11.5.2012 12:50

Myslím že si musíme počkat

protože stále platí: akce - reakce - syntéza. Uvidíme za 10 let, bohužel vývoj se uspěchat nedá.

T. Petrovič 10.5.2012 18:05

Arabská jar = nie revolúcia ľudu, všetko bolo zinscenované

Arabská jar = nie revolúcia ľudu, všetko bolo zinscenované

Rozhodne to nie je tak, že "Arabi zrazu povstali" proti svojim vládam, pretože boli chudobní a nespokojní. Schyľovalo sa k tomuto snáď len v Egypte, kde priemerný plat bol asi 2$ na deň. A možno Saudská Arábia, Jemen, Bahrain - kde síce ľud má peniaze, no ľudské práva sú tam katastrofálne.

Vzorec povstaní rozhodne nefunguje pri dvoch krajinách, ktoré Amerike už veľmi dlho ležia v žalúdku - Lýbia a Sýria. Lýbia, Sýria, Irak a Irán boli už pred 25 rokmi účelovo zaradené na čiernu listinu ako terorizmus podporujúce štáty. Každá vojna, či vzbura proti týmto 4 štátom je proxy vojnou v prospech Izraela.

V Lýbii Kaddáfího vládu (veľmi zle označovanú ako "Kaddáfího režim") podporovalo vyše 80% Lýbijčanov, väčšinovú podporu mal Kaddáfí aj v dvoch centrách vzbury Benghází a Misuráte. V Sýrii vládu Bašára al-Asada (opäť mylne nazývanú ako "Asadov režim") bezpochyby podporuje 70%-75% obyvateľov Sýrie. Dokonca to ani neznamená, že 25% Sýrčanov nenávidí Asadovu vládu. Proste opozícia v Lýbii aj v Sýrii je slabučká ako čaj. A navyše oproti Lýbii sa však dvojblok Západ-Alkajda nemá o čo oprieť, tu nie je nijaké "Benghází", nijaké centrum odporu. Západné tajné služby plus Alkajda to skúšali na každej hranici.

T. Petrovič 10.5.2012 18:05

Re: 4 Sýrske hranice - 4 záchytné body "povstania", všetko neúspešné

1) Nepokoje začali v mestečku Daraa (25 Apríl 2011). Ide o 60-tisícové mesto, ležiace na hraniciach s Jordánskom. Bezpečnostným silám trvalo asi 1 mesiac, aby urobili poriadok.

2) Akonáhle sa skončili nepokoje tam, začali sa nepokoje v meste Talkalakh (14 Máj 2011) (100-tisíc obyvateľov) ležiaceho na hranici s Libanonom. Armáde trvalo asi 1,5 mesiaca, aby mala veci pod kontrolou.

3) Potom vypukli nepokoje v Jisr al-Shughour (4 Jún 2011), ide o mesto ležiace na hraniciach s Tureckom. 10 dní pre vypuknutím nepokojov v tomto meste boli (DOPREDU) vystavané UTEČENECKÉ CENTRÁ práve v týchto miestach. Financovalo ich väčšinou Turecko. Al-Džazíra aj v Katare, aj v Turecku natočila falošné videá o tom, že v Sýrii sa odohráva humanitárna katastrofa.

4) Akonáhle mala sýrska armáda veci pod kontrolou v Jisr al-Shughour, vypukli nepokoje na irackých hraniciach v Deir ez-Zor (31 Júl 2011). Opäť neúspešne.

5) Keď "NATOrebelanti" (kriminálne živly a žoldnieri vedení západnými tajnými službami) vyskúšali všetky hranice, ale nepodarilo sa im vytvoriť NIJAKÚ nárazníkovú zónu, ako napríklad Benghází v Lýbii, sústredili svoju pozornosť na tretie najväčšie sýrske mesto Homs, charakteristické tým, že žiadne náboženstvo v Homs nemá absolútnu prevahu. Kresťania tvoria asi 25%, alaviti asi 20%-25%, sunniti okolo 35%, a zvyšné náboženstvá asi 20%. Cielom je pochopiteľne rozbiť náboženské spolunažívanie.

J. Tejkl 10.5.2012 20:20

Re: 4 Sýrske hranice - 4 záchytné body "povstania", všetko neúspešné

tak, a ještě doplňte kdo za tím vším stojí, a Váš obrázek paranoidního mimoně bude úplný...

T. Petrovič 10.5.2012 21:08

Re: 4 Sýrske hranice - 4 záchytné body "povstania", všetko neúspešné

Už som napísal, "rebelov" vyzbrojujú S. Arábia, Katar a Turecko, logisticky podporujú Západné štáty - v Sýrii bolo zadržaných desiatky príslušníkov rozviedky a aj vojaci (špeciálne jednotky) najviac bolo Francúzov, ale boli tam aj Briti a Američania, boli zajatí aj zabití.

Pri sýrskom prístave Tartus boli Rusmi zadržané ďalšie lode, pašujúce zbrane do Sýrie - Francúzi opakovane, a potom Kanaďania, Nemci a Turci - teda plavidlá týchto "národov" a štátov.

Západné mainstreamové médiá tak ako v prípade Lýbie o tom neiformujú, takže by ste musel čítať aj iné zdroje. Tie moje sú ruské, iránske a sýrske. Verím im, lebo na rozdiel od tých Západných nemajú dôvod v sýrskej kauze vymýšľať si rozprávky.

Ako však povedal jeden nemecký analytik - proti Sýrii sa vedie tajná vojna, no vďaka nezávislým médiám už nebude tajná a všetci túto špinavú "zainteresovanosť Západu" do sýrskej kauzy uvidia. Teda tí, ktorí chcú uvidieť. Tí, ktorí nechcú, nech len papagájujú nezmysly, že alaviti útláčajú ostatných, že väčšina Sýrčanov je proti Asadovi a že Asad masakruje vlastné obyvateľstvo.

T. Blecha 10.5.2012 23:33

Re: 4 Sýrske hranice - 4 záchytné body "povstania", všetko neúspešné

Při bombardování Lýbie jsem taky od některých mimoňů četl o britských kolonizačních armádách maskovaných za rebely.

T. Petrovič 11.5.2012 0:07

Re: 4 Sýrske hranice - 4 záchytné body "povstania", všetko neúspešné

Čo Vám na to mám povedať? No, britské, americké, francúzske tajné služby operovali v Lýbii - pomáhali "rozbehnúť povstanie" (v skutočnosti sériu sabotáží a zabíjania) v Lýbii. Agenti MI6 boli maskovaní za novinárov:

http://radoslav.blog.pravda.sk/2011/09/01/nezavisly-novinar-hovori-o-tom-co-zazil-v-libyi/

Boli aj "zamiešaní" medzi lýbijským obyvateľstvom, označovali ciele pre NATO humanitárne bombardovanie:

http://spravy.pravda.sk/su-specialne-jednotky-nato-v-libyi-d57-/sk_svet.asp?c=A110602_080257_sk_svet_p23

Existujú mnohé zábery z Lýbie - vždy beloch a Arab - teda CIA-rat (potkan) a bojovník Al-Kajdista, jeden pri druhom. Britské a americké tajné služby cvičia džihádistov, to nie je tajomstvom...

K. Křivan 10.5.2012 11:44

Kaddafí si smrt zasloužil

Hned po attentátu nad Lockerbie. Jeho zasloužená smrt přišla pozdě ale přece. Takže kecy o "zásahu do suverenního státu"  nejsou na místě.

M. Kosejk 10.5.2012 11:01

chaos v zahraniční politice

Ještě za Studené války rozdělovaly USA svět na: 1) My 2) Naši (demokratický svět) 3) Cizí bastardi 4) Naši bastardi.

* "Naši bastartdi"  = ti, kteří pro demokratický svět byli nějak prospěšní.

Sice to nebylo nic supermorálního, ale alespoň to mělo logiku. A cílem diplomacie bylo zajistit přežití a prosperitu USA (a potažmo celého demokratického světa). Co je teď cílem diplomacie Západu? To fakt nevím. Asi asistovaná sebevražda Západu.

V. Novák 10.5.2012 12:13

Re: chaos v zahraniční politice

Od té doby, co se "naši" bastardi v Afghánistánu přeučili na "cizí bastardy" (nebo spíš "své vlastní bastardy"), je to také zmätené.

Usáma je dobrý příklad.

M. Kosejk 10.5.2012 12:19

Re: chaos v zahraniční politice

Problém nebyl ani tak ve vyzbrojení Afghánců Problém byl, že když Afghánci odvedli svoji práci a vytlačili Sověty, tak se USA na ně vykašlaly - a tohle spousta Afghánců špatně nesla. A abych řekl pravdu, já jsem přesvědčemn, že Afghánci nám vybojovali svobodu pro střední Evropu, protože tahle prohraná válka byl poslední hřebíček do rakve CCCP.

V. Běhal 10.5.2012 9:34

Váleční zločinci

Sarkozy a Obama jsou váleční zločinci. Napadli vojensky suverenní stát, rozbombardovali co se dalo a představilrtele státu, se kterým se nedávno bratřili, nechali zavraždit, protože od nich žádal zaplacení dluhů, nechtěl kupovat zbraně a neobnovil licenci na těžbu nafty.

J. Tejkl 10.5.2012 10:16

Re: Váleční zločinci

o jakých dluzích to žvaníte?

P. Pavlovský 10.5.2012 10:44

Re: Váleční zločinci

Píšete jako Rudé právo ve svých nejlepších 50. letech. S touto ideologickou výbavou byste ale měl vědět, že lid má vždycky pravdu. Kaddáfího zabil lid a dodnes se z toho masově raduje.

M. Kosejk 10.5.2012 10:53

Re: Váleční zločinci

Jenže má docela pravdu. Já nevím, co opravňovalo "Spojence" k zásahu do suverénního státu. Podle mého nic morálního. Češi se svými historickými zkušenostmi s tím, jaké to je, když o vnitřních problémech státu rozhodují cizí mocnosti (Minchov), by to měli odsoudit.

P. Pavlovský 10.5.2012 12:01

Re: Váleční zločinci

Spojenci prostě podpořili revoluci, kterou chtěl Kaddafi utopit v krvi. Spočítali mu tak nescčetné minulé hříchy, především podporu mezinár. terorrismu (Lockerbee atd.). Kaddafi byl evidentní diktátorský šílenec, megaloman s mesiášským komplexem, něco jako Mao-ce-tung (také napsal vlastnoruční "bibli" pro své věrné). Pamatujete na nešťastné BULHARSKÉ SESTŘIČKY, údajně úmyslné vražedkyně Libyjských dětí?

Jistě, Kaddafi byl oblíben těmi, od kterých šílenecky nakupoval nesmyslnou výzbroj, ať už to byli naši a další komunisté, francouzští a italští zbrojaři atd. Držel ruku na skvělých naftových zdrojích tak dlouho, až mu ji usekli. A neudělali to především "spojenci", udělal to především jeho vlastní "lid".

V. Novák 10.5.2012 12:11

A teď to ten jeho lid (který nemá nejmenší důvod být Západu vděčný)

Západu spočítá. Mít základnu AlKáidy na dohled od italských ostrovů není nejlepší nápad. Pro Evropany... Myslím si...

M. Kosejk 10.5.2012 12:15

Re: Váleční zločinci

Ale to - sakra - nebyla naše věc. To byla věc libyjského. Prostě se Západ někam nacpal - a všechno to vraždění, které dnes v Libyi probíhá, jde na vrub Západu. A co ti mrtví, kteří zemřeli při spojeneckých náletech? Není jich náhodou víc, než kolik by jich povraždil Kaddáfí? Podle všeho ano!

p.s. Británie Kaddáfímu prodávala zbraně a sledovala na jeho přání jeho odpůrce. Francie také do poslední chvíle prodávala Kaddáfímu zbraně a Sarko si podle všeho od něj nechal zaplatit volební kampaň. Prostě prasárna. 

V. Novák 10.5.2012 13:28

První "porevoluční" velitel Tripolisu

byl jako Kaddáfího odpůrce zadržen Brity a vydán Kaddáfímu. Ten nemá důvod milovat ani Kaddáfího, ani Západ - naopak má všechny dúvody považpvat Západ za dekadentní, zrádcovský režim bez koncepce a morálky.

P. Pavlovský 10.5.2012 4:14

Konec Kaddafího

je srovnatelný s koncem Ceaucesca, ten rumunský byl dokonce drastičtější, protože zastřelena byla i manželka. Vzhledem ke krvelačnosti obou diktátorů mě způsob jejich zániku nijak nepohoršil.

Rozdíl je ovšem v tom, co následovalo. V Rumunsku se sice vlády zmocnily v podstatě "staré struktury", ale země se nesporně demokratizuje - vstup do NATO a EU. Naproti tomu u Libyje, ale ani u jiných arabských států prošlých "arabským jarem" o demokracii mlkuvit nelze, islamisace je bez diskuse. Nikde není náboženská svoboda, nejsou šetřena ani práva neislámských spoluobčanů, natož příslušníků nějakých dosud neetablovaných církví. Představa, že by si v některém z těchto států  postavila nějaká křesťanská menšina kostel (tak, jak to činí mohamedání v západní Evropě zcela běžně) je zcela absurdní, stávající neislámské svatyně jsou naopak ničeny.

K tomu přistupuje tradiční krvavá nenávist mezi šíity a sunity.

Obávám se, že v tomto islámském prostředí nemá demokracie ještě dlouho šanci, obzvlášť v tom arabském (větší je v Turecku, v Pakistánu, v Iránu, v Indonésii, mezi Kurdy).

Euroamerický svět by si toho měl být dobře vědom a situaci podřídit nejenom svou zahraniční politiku, ale i politiku vnitřní - svůj postoj vůči stále rostoucím islámským menšinám. Obávám se, že jde mnohdy o časované bomby, ne-li o nášlapné miny.

V. Novák 10.5.2012 9:58

Libye není stát -

stejně jako není státem Afghánistán nebo Jemen. Jsou to území obývaná kmeny žijícími v předstátních útvarech - něco srovnatelného s Čechami před sjednocením a vytvořením státu Boleslavem I. (Velikým). Z Libye se pokusil udělat stát Kaddáfí, z Afghánistánu taliban. Kaddáfí se pokusil rozšířit principy klanové správy na úroveň státu - a uspěl velmi omezeně. Proto ho taky nepřátelské klany svrhly. S cizí pomocí, resp. svrhla ho ta cizí pomoc. Taliban se pokusl vytvořit ranně středověký teokratický stát a dařilo se mu to do amerického útoku. Zdůrazňuji ranně středověký stát s odpovídající úrovní státní správy, justicí a trestním právem.

Očekávat v takových útvarech demokracii jinou než kmenovou, je naivní. Přeskakovat dějinné etapy nelze. Je to stejné, jako požadovat po Boleslavovi, aby vyhlásil referendum o sjednocení Čech pod Pražskem...

M. Krátký 10.5.2012 20:40

Re: Konec Kaddafího

Malý doplněk - Ceauceskova manželka byla ideovou vůdkyní svého muže - ona ho fakticky řídila a všichni to věděli - takže zaslouženě odešla společně s ním. Hezký večer