2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SLOVENSKO: Kiska, další tvůrčí prezident

Český prezident Miloš Zeman je kritizován za svůj „tvůrčí“ přístup k ústavě České republiky. Podobně tvůrčím způsobem přistupuje k výkonu své funkce i slovenský prezident Andrej Kiska. Ten se radí s organizátory protestů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 21.3.2018 13:41

Re: Ráž

Nedělej serpentiny, Zeman instaloval vládu bez důvěry, ač mu byla nabízena vláda s důvěrou právoplatně zvolených zastupičů. Nic víc v tom není.

V. Klepetko 21.3.2018 18:31

Re: Ráž

Je. Podle Ústavy je náš sistém, respektive jeho legitimita, založena na SVOBODNÉ SOUTĚŽI politických stran. Legitimita Němcové by byla odvozena od poslanců, kteří výsledky této soutěže popřeli!

Němcová byla v podstatě v situaci Fica: důvěra veřejnosti v její "„většinu", založenou na Kristýně Kočí, byla nulová. Kiska odmítnul "první Pelegriniho vládu" z podobných důvodů, jako Miloš Zeman tu nešťastnici Němcovou - a pro drtivou většinu obyvatel země by byla vláda "Kristýny Kočí" asi tak stejně legitimní, jako Milouš Jakeš! :-))))))).

Jestli zítra na Slovensku opravdu dojde ke jmenování nové vlády která následně získá důvěru, tak to znamená, že Kiska si trochu natáhnul Ustavu - jako Zeman - a tak jako Zeman i uspěl !

V. Klepetko 21.3.2018 18:32

Re: Ráž

"Systém":-)

J. Václavíková 21.3.2018 15:59

Re: Ráž

Ano. Kiska dělá to, co má. Mediátora při sestavování vlády, která má šanci získat důvěru parlamentu i lidí na náměstích.

M. Valenta 21.3.2018 8:35

Kiska narozdil od Bartoně

ví co je Ráž ml. zač. Ústavnost jeho konání posoudit nedovedu, předpokládám ale, že zemanových "kvalit" ve věci znásilňování ústavy zdaleka nedosahuje.

P. Lenc 21.3.2018 8:53

Re: Kiska narozdil od Bartoně

A co vlastně "dovedete posoudit"?

M. Valenta 21.3.2018 9:11

Re: Kiska narozdil od Bartoně

Přinejmenším to pane Lenci, že jste zvolil špatného prezidenta.

P. Lenc 21.3.2018 10:17

Re: Kiska narozdil od Bartoně

Já ho nevolil.Ale to je vám zbytečné vysvětlovat.

M. Valenta 21.3.2018 11:16

Re: Kiska narozdil od Bartoně

V tom případě přijměte mojí upřímnou omluvu.

R. Langer 21.3.2018 10:18

Re: Kiska narozdil od Bartoně

Kdepak, to vy jste volil špatného prezidenta. Přinejmenším. :-)

S. Ševeček 21.3.2018 8:30

Zemanovo fiasko?

MM: Zdá se, že neústavní převrat na Slovensku je v plném proudu: prezident Kiska ohýbá ústavu tak, že prezident Zeman proti němu působí jako úplný žabař. Co na to čeští obránci ústavnosti? Budou protestovat před slovenským velvyslanectvím? Jistě ne. Je to sice sviňárna, ale „pro dobro věci“, žeano?

J. Jílek 21.3.2018 9:00

Re: Zemanovo fiasko?

Kiska se pohybuje v rámci ústavy, nemění stávající koalici a jmenuje vládu s důvěrou

Ten "žabař" odmítl 101 ověřených podpisů a jmenoval vládu kamarádíčků bez důvěry

zdá se, že IVK a jeho stoupenci jsou postiženi provozní slepotou

P. Smatlak 21.3.2018 8:09

Pastičkáři

to je Slováci asi už ztratili rozum a soudnost.Kdyby sye za to co se stalo měli všude měnit vlády tak by tak museli býti volby každý měsíc.Za chvíli bude vláda vinná,když někoho nakopou do zadku nebo když se v rodině pomlátí.Potom za to.alespoň ,podle Slováků bude na vině vláda ,protože chce vládnout zase někdo jiný.Je to takový kolotoč a Kocourkov nebo Absurdistán,a hlavně voliči by se měli pokud to je v nacionalistickém Slovensku teálné.Jim stále někdo ubližuje a ubližoval a nyní,kdyý si vládnou sami tak si zase paradoxně ubližují sami.A Kiska to je druhý posbolševický a nadutý narcis Zeman,a lidé mu to žerou jako u nás Zemana. Zatím se tam měli dobře,ale bude li ta nenávist a hloupost ,hlavně voličů pokračovat ,tak se mají na co těšít..

P. Papež 21.3.2018 8:19

Holt v Cechach jsme si uz zvykli na prorůstání soukromych a kriminalnich činností do politiky. Slovákům se to nelíbí.

R. Langer 21.3.2018 10:20

Re:

A oni už někoho odsoudili? Myslím že zatím ještě nikoho ani neobvinili, co? Ale tak hlavně že v tom máte jasno... ;-)

P. Papež 21.3.2018 8:08

Pan Barton potřebuje dokazovat "genialitu" našeho prezidenta na slovenském případu. Trochu blbě, ale snad z toho nějaká prebenda bude.

P. Zinga 21.3.2018 7:55

Představte si,

že bychom měli na Hradě Drahoše: Ten by pověřil sestavením vlády třeba Kalouska, jehož vláda by samozřejmě nezískala v parlamentě většinu. To by ale naším ochráncům velmi pravděpodobně nevadilo a Kalousek "v demisi" by mohl v klidu vládnout do konce volebního období.

Zrovna tak, jako na Slovensku, se politické síly, které nemají na to, uspět v demokratických volbách, pokoušejí uchopit moc "neparlamentní cestou".

I u nás jsou to ti samí, co vykřikovali, že politika se na ulici nedělá.

Únor 48 jak vyšitý.

Jsem rád, že máme Zemana.

P. Papež 21.3.2018 8:04

Nemam rad lidi, kteří říkají "co by bylo, kdyby" a pak te vlastní hlouposti věří. Pitomost o pověření Kalouska nemůže být že zdravého mozku.

P. Smatlak 21.3.2018 8:15

Re: Představte si,

Pleteš a motáš tady Zinga jablka s hruškama,ale vysvětlovat ti to je jako házet perly sviním.A Zaeman ,bolševický prognostik,to je kapitola sama pro sebe a choval se jako Kiska a je to on kdo hlavně skoro zlikvidoval ČSSD ,a nyní se chová jako jejich zachránce a ochránce.Je to farizej a bazilišek a hlavně klhář,ale co chtít o bývalého-hlaně myšlením, komanče,že?

Z. Lapil 21.3.2018 17:27

Re: Představte si,

To si povíme, až za pár let Zeman, poučiv se od čínských soudruhů, kterak stabilizovat zemi, vyhlásí referendum o možnosti volit téhož prezidenta opakovaně.

Mimochodem - jak jste přišel na to, že by Drahoš pověřil sestavením vlády Kalouska? Babiše jmenoval Zeman ještě ve svém prvním období a případný další pokus má předseda parlamentu.

P. Rudolf 21.3.2018 7:25

Nejsem ústavní právník

a už vůbec ne expert na tu slovenskou, ale je v ní jeden zajímavý bod:

"Čl. 116, odst. 7 - Ak prijme prezident SR demisiu alebo ak odvolá člena vlády, určí, ktorý z členov vlády bude dočasne spravovať veci člena vlády, ktorého demisiu prijal."

Fico podal demisi, čímž podala demisi celá vláda (Čl. 116, odsr. 5). To znamená, že prezident má přece jenom trochu jiné ústavní pravomoci, než ten v ČR a do složení vlády může nejspíš zasahovat daleko víc. Ale třeba se pletu a tuto část ústavy je nutno vykládat úplně jinak.

To jen, že tady mají mnozí (laici) okamžitě jasno.

Z. Rychlý 21.3.2018 7:33

Re: Nejsem ústavní právník

Měl jsem bratrance vám podobného. Vždycky proti, i kdyby měl tvrdit 3,14čoviny těžkého kalibru. Vždy a za všech okolností, jako vy. Máte kliku není to choroba. Odchylka od normálu.

P. Papež 21.3.2018 8:01

Kdo nemele kraviny jako vy, je hned nepřítel? Jiný názor je odchylka od normálu. Vy určujete, co je normal?

P. Rudolf 21.3.2018 8:19

Re: Nejsem ústavní právník

A kde čtete to "proti"? A proč je moje alternativní možnost pí*ovina? Tak ji, znalče, vyvraťte! Jinak jste propásl příležitost mlčet.

A. Nikoloki 21.3.2018 10:52

Re: Nejsem ústavní právník

Když už obcházíte sprosťárny, tak prosím důsledně. Takže příště sem to pí koukejte vypsat hezky celé ;-) ...

V. Klepetko 21.3.2018 8:20

Ústavy jsou psány pro nás občany, ne pro ústavní právníky!

Věc se zdá být jasná i pro právní laiky. Pro srovnání - Ústava ČR, Článek 62. "Prezident republiky... d) pověřuje vládu, jejíž demisi přijal nebo kterou odvolal, vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády."

Z toho plyne, že český prezident pověřuje prozatímním výkonem funkce vždycky stávajícího ministra v demisi (pokud mu předseda vlády nedá nějaký jiný návrh, mohl by dočasně vést ministerstvo i sám), ale na Slovensku si prezident může dočasně pověřeného ministra vybrat i mezi jinými ministry.

Při jmenování nové vlády se ale zdají být pravomoci českého i slovenského prezidenta velmi podobné - a podobná je o ústavní tradice. Prezident může vznášet k navrženým kandidátům různé dotazy a brzdit jejich jmenování, ale ve finále by měl návrhům premiéra vyhovět. Extremní výklad říká, že z nějakých opravdu velmi závažných důvodů by prezident mohl jmenování nějakého jednotlivce zcela odmitnout (třeba na základě informací z tajných služeb). Ovšem svévolně odmítnout jmenování celé nové vlády - to zní jako ústavní hyperaktivismus, ústavní puč - na Slovensku i v ČR!

P. Rudolf 21.3.2018 8:24

Re: Ústavy jsou psány pro nás občany, ne pro ústavní právníky!

Že je věc právním laikům, mezi které patříte evidentně i vy, jasná, je to, o čem píšu.

V. Klepetko 21.3.2018 9:22

Re: Ústavy jsou psány pro nás občany, ne pro ústavní právníky!

Ano, jak pravil Lincoln (1864): Demokracie je „vláda lidu, prostřednictvím lidu a pro lid“.

Je dobré že u nás třeba i studenti vědí, že žijeme v parlamentní republice (i na Slovensku), nikoliv v té prezidentské, a že vláda je jmenována prezidentem republiky na základě výběru, který provádí designovaný předseda vlády. A že taková je i ústavní tradice - a když ji Havel, Klaus nebo Zeman rozporoval, tak byl oheň na střeše! A i právní laici vidí, že Váš citát z ústavy Slovenska se vůbec netýká jmenování nové vlády!

V Portugalsku, Rakousku, na Slovensku i v ČR máme v ústavním systému některé prvky "poloprezidentské republiky", postavení přímo voleného prezidenta v těchto zemích silnější než tam kde mají třeba kancelářský systém. Jenže pokud jde o JMENOVÁNÍ nové vlády - tak česká i slovenská ústava jasně říká věci srozumitelné i dvanáctiletému dítěti, u nás i na Slovensku. Je to zhruba toto:

"Prezident si vybere koho chce jmenovat premiérem a jmenuje jej. Ten premiér si pak vybere ministry a požádá prezidenta, aby je jmenoval do funkcí. Načež se prezident může u některých jednotlivců různě kroutit, ale jmenovat by je nakonec měl. Případná výjimka by se mohla týkat nějakého jednotlivce ale nikoliv celého seznamu nově navržených ministrů ! A je naprosto nemyslitelné aby to byl prezident a nikoliv designovaný předseda vlády, kdo si vybírá ministry".

Čemu z toho nerozumíte Vy? :-)))

R. Langer 21.3.2018 10:23

Re: Ústavy jsou psány pro nás občany, ne pro ústavní právníky!

Soudruh Rudolf jako obvykle nerozumí ničemu, ale řečí má plnou hubu. :-D

D. Polanský 21.3.2018 7:09

Snad Slováci pochopí, že je s nimi

manipulováno, třebaže chápu, že změny na politické scéně jsou potřebné, ale ty by do řádných voleb jistě počkaly. Mnozí z těch, co demonstrují, určitě ani nebyli volit. Uliční demokracie je zajímavější. Zakřičet si, poslouchat silácké řeči, dav, atmosféra. To je vzrušo.