25.6.2024 | Svátek má Ivan


Diskuse k článku

RUSKO - UKRAJINA: Vzpomínky na dohodu

Foreign Affairs píšou, že tyto jednání ve zkratce nazvané jako Istanbul budou zařazeny do učebnic diplomacie. Když poskládali všechny střípky, to co našli bylo překvapivé a bude mít signifikantní dopady na budoucí diplomatické jednání o míru na Ukrajině.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kanda 19.4.2024 8:04

Rusko nemá právo bránit dalším zemím v tom, aby se kamarádili s kým uznají za vhodné. Ukrajina svým chováním neporušila ani mezinárodní právo a ni žádné jené právo.

Russko se mělo zamyslet nad důvody, proč se ho sousedé bojí a hledají ochranu. Místo toho učinilo pravý opak. Myslíte, že teď ho bude Ukrajina milovat?

Anebo je zaděláno na nepřátelství na desítky generací?

V. Bartoš 19.4.2024 8:10

Fajn, tak proč odsuzujete Fica a Orbána za to, s kým a jak kamarádí. Není to stejné?

J. Ganaur 19.4.2024 8:18

Pak ale ať si táhnou za hlasem svého nového kamaráda!:-P:-P:-P

V. Bartoš 19.4.2024 8:22

V tom případě Ukrajinci by měli táhnout za oceán.

M. Kanda 19.4.2024 10:18

Jste si jistý, že jste ve správné diskusi? O Ficovi a Orbánovi jsem se ani slovem nezmínil.

L. Píchová 19.4.2024 8:10

nemá právo bránit dalším zemím....? Říká vám něco Karibská, nebo také označováno jako Kubánská krize? Svět byl krok od jaderné války, protože samostatný stát Kuba se rozhodl "kamarádit" se SSSR a mít tam jeho vojenské základny. USA byly ochotné kvůli tomu rozpoutat jadernou válku - žádná velmoc nepřipustí, aby těsně u jejich hranic (v případě Ukrajiny přímo na hranicích) měla vojenské raketové základny svého geopolitického nepřitele. *To , čemu zřejmě věříte, je propagandistická verze pro důvěřivé občany.

J. Ganaur 19.4.2024 8:13

RuSSko a zamyslet?8-oVždyť to byla po staletí jejich úspěšná(!!!) politika!;-€Nejvyšší čas je zničit!Před sto lety bylo pozdě!!![UA]

V. Bartoš 19.4.2024 8:50

Bohužel pro vás, očkování proti blbosti zatím nevymysleli. Tak si alespoň šlehněte heráku a bude vám líp.

O. Kaucký 19.4.2024 11:19

Vy ovládáte dějiny Ruska? To jste překvapil. Já myslel, že začaly v únoru 2022.;-D

(Vietnamci v tržnici říkali: „Čím víc proužků, tim víc Addidas.” vás by se dalo říci: „Čím víc smajlíků, tím víc nesmyslů.”)

A. Renjascu 19.4.2024 8:18

Rusko nemá sice právo bránit dalším zemím s kým se mají kamarádit, ale má právo chtít po USA, Francii, Británií a Německu splnění slibu, který dali Rusku a za nějž tyto země také něco dostaly. A samozřejmě pokud v USA platí Monroeova a Wolfowitzova doktrína, tak proč se divime , že Rusko po těch svých historických zkušenostech má svou vlastní bezpečnostní doktrínu. Zvláště, když mu USA chtěly stavět vojenskou základnu pět minut doletu rakety do Moskvy. Až USA skousnou ruskou vojenskou základnu na Kubě, tak poté můžou druhým kázat o svobodě rozhodnutí

J. Nevrkla 19.4.2024 10:31

Tak jenom připomenu, že Ukrajinci zabili v letech 2014-2022 na Donbase 14000 Rusů, i mezinárodní soud to uznal jako genocidu. Američani by si nechali líbit ruské základny v Mexiku? Jednou je jako vyvážení amerických raket v Turecku chtěli postavit na Kubě a Američani okamžitě vyhrožovali jadernou válkou. Tenkrát se dohodli, teď už Západ dohody odmítá.

R. Langer 19.4.2024 11:43

No, na Donbase se chtěli kamarádit s Ruskem. A?

V. Bartoš 19.4.2024 8:05

S vaším názorem lze jen souhlasit. Jak naši mocipáni rádi zapomínají a překrucují nedávnou minulost a realitu.

V. Pokorný 19.4.2024 8:22

Zdravím, S vypatlanci, jako je ten, kterému v 7:58 píšete, nediskutovat. Ten jejich jeden závit v palici to neumožňuje.

J. Lukavsky 19.4.2024 17:03

"bez amerických základen, že to pro Rusko znamená nepřijatelné ohrožení." No to si Rus opravdu polepšil. Teď má hranici s NATO ve Finsku a Švédsku. Ale tam to asi nevadí že? Ono ve válce se to může všelijak zvrtnout a "není radno výše pšoukat, než kam může zadel koukat". J.L. end

A. Teplý 19.4.2024 19:09

Že členství Švédska a Finska v NATO byl "trest" pro Rusko máte naprostou pravdu.

Proto teď Rusko musí požadovat / dobít i Charkov a Oděsu. Inu - vyvažování.

J. Lukavsky 20.4.2024 8:02

Rusko nedělá a nedělalo nikdy nic jiného, než že vyvažuje. No za SSSR I. toho k vyvažování zbývá ještě hodně. No jsem docela zvědav, kdy Čína vyváží Rusko a vezme si zpátky půlku (na začátek) Sibiře, která jí kdysi patřila. Rusko si hraje na ředitele Země a přitom kdo může ten z něho uteče. A hodně už jich uteklo. Ale "nás mnógo.....". J.L. end

F. Navrátil 19.4.2024 7:41

Proti USA stojí dvě velké výzvy, které mohou přejít do fáze konfliktu. Spory s Čínou a islámským světem. Rusko, jako součást euroatlantické civilizace by mohlo být v těchto konfliktech spojence. Bohužel válka USA proti Rusku na území Ukrajiny takové spojenectví znemožňuje. Naopak, Rusko je zahnáno do pozice, kdy se ve svém vlastním zájmu musí stát spojencem Číny a islámského světa.

R. Vacek 19.4.2024 7:17

Prostě Ukrajina se zařadila na seznam zemí, které Americe naletěly. Naletěla Americe (anglosasům), ne celému západu. EU totiž naletěla rovněž a s velkou nechutí se z výhodné mírové spolupráce předělává na válečnou mašinérii.

J. Kostelanský 19.4.2024 6:25

Článku nemožno upřít jistou snahu o hledání pravdy. Ale ve skutečnosti jde v něm jen o to, jak co "nejšetrněji" zdůvodnit skutečnost, že mír byl na Ukrajině Západem zhatěn hned v samém začátku konfliktu. Tenhle citát je výmluvný:

"Foreign Affairs dále píší, že ale není žádná kouřící hlaveň, která by naznačovala viníka proč nedošlo k uzavření z 99% odsouhlasených dohod, které mohly zastavit válku v počátku běsnění. Dle nich šlo o soustavu souher, kdy nesouhlas Západu hrál možná hlavní, ale jen jednu z rolí, další byly nově zveřejněné zločiny v Buče a Irpinu, které ovlivnily ukrajinské veřejné mínění, další bylo Zelenského přesvědčení, že s ujištěním Západu že dostane vše, co bude potřebovat, bude schopen Rusko odrazit a zároveň se všichni domnívali, že zavedené ekonomické sankce budou hrát hlavní roli v porážce Kremlu."

Tedy vůbec nešlo o záměr Západu, ale jen o "soustavu souher", ve které byl Západ jen součástí, a kde velkou vinu nese i Rusko se svojím "masakrem" v Buči a samozřejmě taky Zelenskij. Západu šlo jen o to, aby ekonomické sankce uvalené na Rusko byly účinnější... 😁

Je vidět, že tenhle koktejl polopravd a nesmyslů, který "jakože" hledá pravdu, funguje. I ve zdejší diskuzi.

Co je na tomhle článku pozoruhodné, je skutečnost, že do jedné věty se naskládaly jak informace o "možná" hlavní roli Západu, tak i o "masovém" hrobu v Buči, tak Zelenského přesvědčení, že Ukrajina může být schopna bojovat proti Rusku.

Jak to s Bučí bylo, je v alternativních zdrojích poměrně známo. Jen pro úplnost, jakou absurditu se nám západní propaganda snaží 2 roky vtlouct do hlav: Rusko se na konci března předběžně dohodlo s Ukrajinou na mírových podmínkách. A aby dodalo svým závazkům punc důvěryhodnosti, hned na druhý den se jeho vojska začala stahovat z okolí Kyjeva. Buča mimochodem leží několik kilometrů západněji od Kyjeva. (Zcela jiná kapitola je, jak se to dnes líčí, že ukrajinská armáda tu ruskou od Kyjeva vyhnala.)

A Rusy nenapadlo nic jiného, že při odchodu udělat masakr a oběti ledabyle pohřbít do masového hrobu. Na území města, kde z jedné strany b

J. Kostelanský 19.4.2024 6:26

... kde z jedné strany byl několik desítek metrů vzdálený kostel, a z druhé strany několik desítek metrů vzdáleny paneláky. Logiku to sice nemá, ale vlastně má: to jsou Rusové, u nich nikdy nevíte, jaké mají myšlenkové pochody. :-) Podle mně ale jsou alespoň natolik schopni používat svůj rozum, aby případný masový hrob "odklidili" někam jinam. 300 těl se dá odvézt na 3 - 5 náklaďácích a rotě vojáků to nezabere více jak půl dne.

Krom toho existují články z počátku dubna, které situaci v Buči líčí jinak. Žádné zprávy o masovém hrobu, "jenom" bizarní panoptikum různě naskládaných mrtvol na jedné ulici.

Před několika týdny jsem chtěl najít ty původní články z 3. nebo 4. dubna 2022. Není snadné je najít, ale po jejich přečtení jsem utrpěl menší civilizační šok. Ty články byl všude zpětně pozměněny. Všude. Nebo alespoň Google dává odkazy na pozměněné články. Obsah je víceméně stejný, jen formulace je změněna tak, aby více odpovídala pozdějším interpretacím události v Buči. Něco v článcích chybí, něco je řečeno jinak, něco doplněno. Dokonce aj fotky jsou jiné. Ale běžný čtenář nic nepozná.

Já sem to těch článcích na NP psal snad 10 krát. Dával jsem na ně link, ale také z nich citoval. Ty články mi byly důvěrně známé.

A nejen to. Koukl jsem se taky na zpravodajství Reuters z 3. a 4. dubna 2022 a tam to samé - mírné přeformulování obsahu. Reuters byla totiž první agentura, která o Buči informovala, a médiá po celé Evropě to v první den jen přebrala. Některá podrobněji, jiná jen zevrubně.

Někdo si tedy dal tu práci, aby na internetu "změnil historii". Ne moc, aby to nebilo do očí, ale dost na to, aby sa to po přečtení "původních" informací jevilo v jiném světle.

Rozumím, že mnozí, kteří to čtou, si myslí, že si to nepamatuji, potažmo si to pamatuji tak, jak se to nikdy nestalo. Není tomu dávno, co o tomhle fenoménu byly dlouhé články: že mnozí lidé si události pamatují jinak než se skutečně staly.

Na to je relativně snadné

J. Kostelanský 19.4.2024 6:27

... Na to je relativně snadné řešení: vyhledat si články na NP z tohto období, které jsem psal. Ale chyba lávky - Google nic takového najít "nedovede".

Naštěstí jsou i jiné vyhledávače, které se nestarají o "ideologickou čistotu". Jen to chce najít si čas a hledat. Jen se obávám, zda ty články na NP ještě budou a v jaké podobě.

Čistě teoreticky existuje ještě jedna, absolutně spolehlivá metoda: jít do knižnic a tam si články najít v čištěné podobě. Nepředpokládám, že by falšování historie šlo až do takových detailů, že by se zpětně tiskly dobové noviny s upravenými články a ty se pak rozesílaly všude tam, kde je archivují. To totiž neodpovídá době a generaci lidí "odkojených" internetem.

Článek tedy nakonec byl užitečný. Názorně ukázal, jakým směrem jde současná západní propaganda, a jakým způsobem se "vyrovnává" s nežádoucí minulostí.

D. Laurencikova 19.4.2024 6:48

Vy si s tím opravdu dáváte práci, pane Kostelansky. Všechna čest! 👍👍

D. Laurencikova 19.4.2024 6:48

Vy si s tím opravdu dáváte práci, pane Kostelansky. Všechna čest! 👍👍

J. Ganaur 19.4.2024 8:07

Mohl jste si ušetřit psaní těhle kravin, ale asi vás to baví....:-PAle máte kladný lajk, vlastně dva ;-D od čůzy odněkud z Germánie, ikdyž to vypadá na robotka Robertka z Moskálie!;-D:-P

J. Kostelanský 19.4.2024 11:20

Když blbci dojdou argumenty, přejde na urážky. Jinak vy jste typický libtard - argumentační impotenci nahrazujete invektívy. A to okamžitě a z voleje.

A. Teplý 19.4.2024 19:15

Zkuste najít i nějaké klady na té reakci...

Např. - že umí používat smajlíky.

L. Kocián 19.4.2024 8:30

1984?

V. Němec 19.4.2024 5:50

Dohoda, a tedy mír, nebyl v zájmu zbrojního průmyslu na:

1. Vyprázdnění skladů;

2. Testování nových systémů za účelem vývoje lepších;

3. Start nové výroby, a tedy zisků.

V zájmu Západu je vzájemné se vybíjení nás podřadných Slovanů a oslabení Ruska. Že přitom umírá tisíce lidí? No a?

R. Langer 19.4.2024 5:36

Vida vida, jak nám to začíná vycházet na světlo...