28.11.2022 | Svátek má René


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Sládeček 4.10.2022 15:26

A co největší "Čech" Karel IV? 😆

H. Lukešová 4.10.2022 15:41

Tak proč o něm nenapíšete článek sám? Pan šéfredaktor Neff vám ho jistě rád uveřejní.

J. Sládeček 4.10.2022 21:48

Nebyl on tak trochu masový vrah?

H. Lukešová 4.10.2022 22:11

Já nevím, natolik o osobě Karla IV. nejsem obeznámena. Avšak co vím je, že nezabránil protižidovským pogromům na území dnešního Německa, možná z nich sám tak trochu profitoval. Ovšem nic není černobílé, zajisté měl Karel IV. své dobré vlastnosti, ale i ty, z dnešního pohledu, horší.

V. Kuhaj 5.10.2022 14:17

Který úspěšný středověký panovník nebyl tak trochu masový vrah?

V. Kuhaj 4.10.2022 11:28

Paní Zbavitelová, o své víře mluvit nechci, nicméně Ježíš Kristus ve kterého věřím, byl-na rozdíl ode mě-Židem. Jakožto čtenář Písma, tedy i Starého zákona, se pokorně skláním před jeho úžasným svědectvím o Bohu. A také o hloubce poznání člověka a jeho charakteru, který měli Izraelci nejen dávno před Ježíšem, ale i před mnoha tehdejšími národy, považovanými dnes za kulturní. Při letmém pohledu na vědce, kteří posunuli svět významným způsobem kupředu, stojí ti židovští na prvních místech. Židé jsou národem kulturním i vzdělaným, já sám mám tu čest mít mezi svými přáteli židovskou rodinu-všechny děti dobře studují, jsou slušně vychované, do jejich kulturní výbavy patří m.j. hra na hudební nástroje.

Mám rád váš národ, a jsem si vědom jak jeho obrovského přínosu pro lidstvo, tak i strašlivých vyhlazovacích tažení, kterým byl vystaven. A není jim konce. V současné době celosvětově probíhá jakési podivné protižidovské tažení, které zasahuje nejvyšší politiku. Příkladem může být náš ministr zahraničí, který nepodpořil důležitou rezoluci ve prospěch Izraele. Prý kvůli potřebě jednotného postupu EU (!). EU má jiné priority než chránit Židy na svém území, byť (zatím ještě) tvrdí že ano.

Ani USA, váš dlouholetý spojenec, toho nezůstaly uchráněny. Ono to zatím ještě není moc vidět, ale ten proces započal a rozhodně nekončí. Já vím že to máte těžké, ale zkuste všechnu diplomacii napřít k tomu, abyste nepřišli úplně o každého. Ano, vypadá to, že Rusko bude natolik zdevastováno, že po dlouhá desetiletí nebude hrát žádnou významnou roli. Ale přece jen - je to země s velmi silnou křesťanskou tradicí. Myslím že to je v dnešním světě alespoň nějaká naděje pro zachování tradic pro vás důležitých. Na rozdíl od USA a EU.

F. Zrcek 4.10.2022 9:46

Pogromy v carském rusku byly proslulé, němečtí nacisti se jimi inspirovali. Taky za bolševika nebylo antisemitštější země než sověty. Historicky nejsou ani Ukrajinci bez viny, třeba taková kozácká záporožská Síč. Stačí přečíst si od Gogola (nebo Hohola?) Tarase Bulbu. Ale fakt je, že Ukrajina prochází procesem očisty, což se o putínii říct nedá. Ony ty byzantské poměry v zemi, kde zítra znamená včera a lžicar ďáďa Vovka předvádí, jak si představuje mírovou hráz, k ničemu jinému ani vést nemohly. Teď, když rusákům teče do bot, potřebuje kremlýn nutně nějaké viníky, na které to shodí. Být Židem v Rusku, zdrhám i nemobilizovaný.

Ale zbraně jsou dobrou odpovědí. Konečně, je třeba je otestovat i jinde než v palestině, a případně i sem tam vylepšit, ať se moskali podiví...

H. Lukešová 4.10.2022 10:31

Tak to je pravda, na Ukrajině během pogromů v průběhu 19. století, počátku 20. století a době druhé světové války bylo zavražděno 1,2 milionu Židů, vrahy byli jednak Němci, ale také místní ukrajinští kolaboranti. Ukrajina je jeden velký židovský hřbitov.

Takže je trochu drzost, když Zelensky tolik vyžaduje loajalitu k Ukrajině zrovna po Izraeli. Ten nemá povinnost Ukrajině pomáhat. Ano, Rusko napadlo Ukrajinu, Rusové tam páchají válečné zločiny, ale jak a kdy pomohli Ukrajinci Izraelcům v jejich spravedlivém boji s Araby?

Pomoc a solidarita by měla být oboustranná a nikdo by neměl být nucen zapomínat na své vlastní dějiny a kořeny.

F. Zrcek 4.10.2022 11:24

Žádná Evropská země nemá v tomto ohledu historicky čisté svědomí. Vyloučení Židů do ghett (podle benátského vzoru) bylo nejviditelnějším předstupněm jejich ostrakizace. Ale ruku na srdce - židovské komunity aškenazů i sefardů si často o průšvihy přímo říkaly. Už jenom svou odlišností - obarvíme-li vráně křídlo na bílo, ostatní ji uklofou. A také schopností jejich nobilit přijít vždy k penězům. Židé se etablovali vždycky individuálně na obou stranách barikády u soupeřících stran. Pro ně byli Židé vždy zdrojem financí - dobrovolným i vynuceným. A vždycky nakonec někdo prohrál a schytal to pak ten, kdo byl snadno po ruce. Zástupná oběť z jasně rozlišené a bezbranné menšiny.

To asi nemá smysl rozebírat. Horší je, že antisemitismus narůstá i na západě. A viditelně na levici.

H. Lukešová 4.10.2022 12:31

Že Židé uměli "přijít k penězům"? A co měli dělat? Středověká Církev jim zakázala veškerou řemeslnou činnost, židovské cechy existovat nesměly, nemohli nic kromě obchodování a lichvy, tak aby nějak přežili, tak holt obchodovali.

V období emancipace pak Židé pronikli i do jiných sfér současnosti a vynikají na poli vědy, umění a kultury, počet židovských nositelů Nobelových cen je sám o sobě dostatečně vypovídající.

A že se Židé v některých oblastech lišili? Právě to je obdivuhodné, že po dvou tisíci letech trvajícího exilu mezi národy si dokázali udržet svou kulturu, víru a tradice, že zůstali věrni svému Bohu i navzdory strašnému pronásledování.

Všechny starověké národy Kananejci, Pelištějci, Chetité, Punové (Kartaginci), Asyřané... zanikli, ale Židé přežili a zůstali naživu navzdory všem Amálekitům v dějinách a Stát Izrael kvete i přes nenávist islámu a západní levice.