16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

RUSKO: Konec náboženské svobody

V dobách komunismu byli křesťané v Rusku pronásledováni nesrovnatelně krutěji než v Československu. Být křesťanem znamenalo – zejména na venkově – zákaz studia na vysoké škole a pochopitelně i nemožnost zastávat nějaké odpovědnější zaměstnání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Morava 16.8.2016 14:12

Re: Vážený pane Drápale

Tak za naši círvev lidožroutů, nábožných Dajáků. Taky mi vadí že nemůžem ve školním bufetu pojídat s dětmi spolužáky a dokonce ani v armádních misiích nám nepovolili četu Muslimožroutů.

Anebo jinak, vše má nějaké hranice. I v svobodném státě platí určitá pravidla a zákony. Občas mají i nějaký smysl a důvod. Bez nich je anarchie. A občas některé zákony smysl nemají, pak je možno je změnit či zrušit.

B. Volarik 16.8.2016 7:30

Re: Vážený pane Drápale

Takže například Svědkové Jehovovi mohou vyučovat na státních školách "náboženství", kdežto atheisté nikoliv.

Ehm...náboženství zvané atheismus? Zajímavé. Oni někdy někde atheisté učili náboženství?

A. Hrbek 16.8.2016 8:53

Re: Vážený pane Drápale

Prosím nesměšujte náboženství a církve. Pokud chápeme církev jsko společenství lidí se společným vztahem k transcendentnu, pak i atheismus určitého druhu může vytvářet církev a měl by mít právo učit svou víru.

A. Zajícová 16.8.2016 9:08

Re: Vážený pane Drápale

mimochodem, pro pravoslavné je církev náboženství. Tož co včil s vaší úvahou?

P. Švejnoch 16.8.2016 9:43

Re: Vážený pane Drápale

Prosím?

Mohla byste mi nějak vysvětlit smysl věty: "pro pravoslavné je církev náboženství"?

A. Zajícová 16.8.2016 13:03

Re: Vážený pane Drápale

nastudujte si podstatu pravoslaví, pokud vás to zajímá. Pokud nezajímá, tak proč bych já měla ztrácet čas vysvětlovaním?

Krátce - bez církve není víry

P. Švejnoch 16.8.2016 13:35

Re: Vážený pane Drápale

Milá paní Zajícová, myslím, že Vámi uvedené věty: "pro pravoslavné je církev náboženství" a "bez církve není víry" jsou sémantický nesmysl. A to odhlížím od toho, že volně zaměňujete "víru" a "náboženství", což ovšem zdaleka není totéž

A nevěřím, že by studium jakéhokoli náboženství mohlo na tomto závěru cokoli změnit.

A dovolím si doušku: Když se chcete vyjadřovat zkratkou, musíte být připravena na to, že spoludiskutující budou chtít takovou zkratku vysvětlit. A pokud nejste ochotna či schopna svou zkratku vysvětlit, nu, pak se nehněvejte na ostatní, že si z toho vyvodí své závěry... ;-)

A. Zajícová 16.8.2016 15:14

Re: Vážený pane Drápale

ble ble ble...sémantický nesmysl, nicméně realita.

Nezaměňuji. Já ne.

Ale žádné studium vám samozřejmě nenutím.

P. Švejnoch 16.8.2016 15:29

Re: Vážený pane Drápale

Ano, Vaše odpověď přesně ilustruje závěry, o kterých jsem psal.

Summa summarum - informační hodnota Vašich tří příspěvků v threadu je, v lepším případě, nulová.

Tak buďte neobyčejně zdráva, milá paní Zajícová, takto expertní religionistko... :-)

J. Sova 16.8.2016 13:43

Re: Vážený pane Drápale

Židé tedy nejsou věřící? Církev nemají.

"Výraz církev výlučně přísluší náboženskému společenství křesťanskému."

https://cs.wikipedia.org/wiki/C%C3%ADrkev

B. Volarik 16.8.2016 9:47

Re: Vážený pane Drápale

atheismus určitého druhu může vytvářet církev a měl by mít právo učit svou víru.

Ehm...pane Hrbek, ta jahoda, ze které jste spadl naznak, ta musela být ale hodně vysoká. Nechtěl byste se jít i s tím vaším vztahem k transcendentnu vycpat?

A. Hrbek 16.8.2016 11:29

Re: Vážený pane Drápale

Nehodlám posuzovat, odkud jste spadl vy. Pokud byste mlčel, mohl jste být považován za filozofa.

Atheismus znamená odmítání nebo neuznávání víry v boha. Přitom atheista může věřit v něco úplně jiného, například v nějakou vesmírnou sílu, přírodu, duchy, atd., Proč by, podle Vás, například animisté nemohli vytvořit církevní společenství?

Je smutné, že například nevíte o tom, že v ČR byla roku 2012 založena církev militantního ateismu, a to na podporu ateistů, ateismu a zdravého rozumu. Bojuje proti tomu, že "věřící" mají výsadní postavení, které je zvýhodňuje proti nevěřícím, kteří nemají stejné postavení.

J. Sova 16.8.2016 11:35

Re: Vážený pane Drápale

Ta církev je ovšem parodie. Píší to i na svých stránkách.

A. Hrbek 16.8.2016 11:42

Re: Vážený pane Drápale

Která není?

J. Sova 16.8.2016 10:18

Re: Vážený pane Drápale

K čemu by měli mít ateisté církev? Aby prováděli nějaké ateistické rituály?

A. Hrbek 16.8.2016 11:46

Re: Vážený pane Drápale

Rituály, a to převážně ateistické, jsou pravidelnou součástí každodenného života. A často tvrdě dodržovány.

J. Sova 16.8.2016 11:48

Re: Vážený pane Drápale

Myslíte které?

A. Hrbek 16.8.2016 12:14

Re: Vážený pane Drápale

O těch Vašich nevím ,ae určitě nějaké máte. Byl jste někdy na Slovácku na ochutnávání vína? Nevíte o rituálech při konsumaci piva, které výborně popsal Hrabal? Nezažil jste někdy rituál podávání čaje? Nebo rituál podávání jídla v dobré restauraci? Rituály při shromáždění nějakých společností? Pohřební rituály? Rituály jakýchkoliv shromáždění? Nezažil jste někoho, kdo chtěl pohladit komínka, kdo nepokračoval dál, když mu přešla černá kočka přes cestu. A řadu a řadu dalších?

J. Sova 16.8.2016 12:18

Re: Vážený pane Drápale

Tedy vámi vyjmenované rituály dělají pouze ateisté?

A. Hrbek 16.8.2016 16:17

Re: Vážený pane Drápale

Napsal jsem:

Rituály, a to převážně ateistické, jsou pravidelnou součástí každodeního života. Tedy všech lidí, jak deistů, tak i ateistů.

Nepodsouvejte mi něco jiného.

J. Sova 16.8.2016 18:21

Re: Vážený pane Drápale

Který je tedy vyloženě, pouze a jen, ateistický rituál?

A. Hrbek 16.8.2016 21:27

Re: Vážený pane Drápale

Vážený pane Sovo,

vyloženě, pouze a jen není na světě skoro nic.

Nevím ale že by bylo na tom něco deistického na rituálu, že každé ráno, když se probudím, se jdu vyčurat.

Jiným mojím rituálem před odchodem z bytu je, že si zkontroluji, zda mám klíče od bytu a domu, peněženku, hodinky, brýle a hůl. Nic deistického na tom také není.

Rituál je totiž činnost, která má přesně stanovený postup, velmi často se opakuje a může nabýt rutinní povahu.

J. Sova 16.8.2016 21:38

Re: Vážený pane Drápale

Tedy tyto rituály popírají Boha, jsou a-teistické?