28.6.2024 | Svátek má Lubomír


Diskuse k článku

RUSKO: Agresivita nabírá na síle

Poslanci ruské "Dumy" podali návrh na stíhání Michaila Gorbačova za to, že se podílel na "ilegálním" rozpadu SSSR z konce roku 1991. Je to další kamínek do mozaiky ruské politiky, jejímž cílem by mělo být obnovení Ruska v hranicích SSSR.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Polanský 12.4.2014 9:10

Re: Kde jsou zdroje napětí, aneb obrácená optika

Mohu jenom souhlasit, z Ukrajiny je potřeba přirozeným procesem vygenerovat funkční celky.  To jsem již na NP zmínil několikrát, jenomže mnoho lidí má temno, kvůli protiruské rétorice.

D. Polanský 12.4.2014 9:07

Re: Západ sa namlsal Gorbačova

Bol to taký Alexander Dubček.

D. Polanský 12.4.2014 9:06

Jenomže chudák Gorbačov

ani netušil, že to s tím jeho SSSR tak dopadne. Jeho představa byla zcela jiná. Vlastne jenom vyvolal chaos a děj se co děj. Ale rád se s manželkou ukazoval na veřejnosti hezky oblečen.

J. Kostelanský 12.4.2014 7:54

Západ sa namlsal Gorbačova

Gorbačov má v dejinách nezávideniahodnú situáciu. Vďaka nemu padol komunistický blok a desiatky miliónov ľudí vo východnej Európe získali slobodu. Z hľadiska deštrukcie komunistického systému bol perfektný a oceňujem to.

Bohužiaľ bol to intelektuál, ktorému sa politika úplne vymkla z ruky. V Rusku - ktoré nemalo a stále nemá veľké demokratické tradície - systém jeho vládnutia fungovať jednoducho nemohol. Aj preto po ňom v Rusku zostal len chaos, ktorý umocnil ešte Jeľcin.

Ale práve takéto Rusko bolo absolútne ideálne pre USA i západnú Európu. Bez politického sebavedomia, so sklonenou hlavou, automaticky akceptujúce čokoľvek zo Západu. Z Gorbačova a Jeľcina sa na Západe stali prototypy "ideálnych ruských vodcov". A to je hlavný dôvod, prečo súčasnému Putinovi nevedia prísť na meno. Jednoducho Putin je taký "drzý", že dokáže robiť vlastnú politiku na svetovej úrovni - na rozdiel od Gorbačova a Jeľcina, ktorí sa len hrabali vo vlastných ruských sjačkách...

O Gorbačovovi mám takýto názor - každý chvíľku ťahá pílku. Bol dobrý na ukončenie komunistického systému, ale úplne nevhodný, aby sa z neho stal sebavedomý politik na čele veľmoci... Ale aj špinavú prácu - teda vyčistiť Augiášove chlievy - musí občas niekto urobiť.

Z Gorbačova by som nerobil modlu, ktorej názor je vždy správny. Krátkodobo zohral svoju historickú úlohu, ale pre neskorší vývoj v Rusku bol už nepoužiteľný - Rusi jednoducho potrebujú relatívne tvrdú ruku. Je to súčasť ich historickej pamäte.

M. Zikmund 12.4.2014 7:37

Jen tak pro porovnání

Hrozíte se, jak ruští poslanci chtějí soudit svého bývalého prezidenta - tak (když pominu, že to jsou pouze názory několika z nich)  to my už máme za sebou, protože naši poslanci obvinili svého bývaléh prezidenta za amnestii (t.j. za využití pravomoci, dané mu Ústavou). Představitelé EU se s USA scházejí, aby se dohodli, jaké uplatní sankce vůči Rusku, ale Vy se hrozíte z toho, že si Rusko dovolí požadovat od Ukrajiny splacení dluhu za plyn v řádu desítek miliard (nic jiného Putinův dopis o tom, že nebude dodávat dlužníkovi další zboží totiž není). Bývalá premierka hrozí Rusku jadernými zbraněmi spálenou zemí a .... no tady žádná podobné prohlášení z druhé strany není. Nedokážu si představit, jaké mediální tornádo by tady prošlo, kdyby bývalý vysoký představitel Ruska řekl něco podobného.

Někdy mám pocit, že pro naše představitele, politiky a publicisty není skutečný nepřítel Rusko, ale jejich spoluobčané. Proto je nutné na ně použít ZHN (pro mladší zbraně hromadného ničení) v podobě naprosto stupidní argumentace a propagandy. Toto, prosím pěkně, není obrana Ruska, ale sebeobrana před lobotomií, kterou na nás neustále uplatňují skrze sdělovací prostředky.

J. Kanioková 12.4.2014 7:25

Aha...

to, čemu autor říká "Výhružný dopis "státníkům Evropy"", to normálně uvažující vidí jako reálný popis a rozbor situace.

Uvedení informací na pravou míru..!

J. Gogo 12.4.2014 7:24

Takže podle ředitele zeměkoule Bartoně každý, kdo chce,

aby za své suroviny dostal zaplaceno a upozorňuje ostatní, vyhrožuje. Není to tak dávno, kdy plyn, který měl proudit dále do Evropy Ukrajina sprostě kradla. Teď je to obdobné. Když hlavy evropských států tak vehementně podporují ten bordel, který je na Ukrajině, tak Putin neudělal nic víc, než to, že je upozornil, že tak dále to zkrátka nepůjde. Zajímalo by mně, co zadarmo poskytuje Bartoň? Otázka zní, proč by mělo NATO reagovat tam, kde země nejsou členy tohoto paktu? A další otázka zní, je Bartoň opravdu tak  hloupý nebo je to jen placený roztleskávač?

P. Dvořák 12.4.2014 4:14

Zdroje napětí, aneb národnostní politika

Koneckonců vidíme, kam vedla politika rozdělení národů podle pravítka např. v Koreji, Vietnamu, ve značné části Afriky. Oproti tomu kam vedla politika smíšení národů a kultur (vlastně předchůdce multiukulti) třeba v bývalé Jugoslávii a koneckonců i na Ukrajině. My jsme sice byli zlí na Sudeťáky, ale dnes si na pivních srazech vyřvávají a jódlují mimo naše území. Oproti tomu Slováci byli hodní a dnes mají potíže s neodsunutými Maďary.

K jakým hrůzám přivede Evropu politika multikulti, je snad každému jasné. Různé postoje jsou dány pouze tím, za kterou stranu dotyčný kope.

J. Vyhnalík 12.4.2014 2:20

Kde jsou zdroje napětí, aneb obrácená optika

Zdrojem napětí není Rusko, ale nestabilní Ukrajina. To není myšleno jako obvinění Ukrajiny a Ukrajinců, ale jako konstatování faktu. Na Ukrajinu konečně dorazila národní revoluce a to sebou nese rizika a výzvy, které EU, ani USA nechápou. USA jsou daleko a EU je založena na zásadním omylu, že za světové války mohl nacionalismus a jedinou cestou k míru je popření národů. Přitom tomu bylo právě naopak. Příčinou válek byly nestability způsobené nefunkčním rozdělením světa podle feudálních a ne národních hranic.

Ukrajina, ale zejména Rusko jsou v podobné situaci, v jaké byly velké nehomogenní státy, jako třeba R-U, Otomanská říše, či koloniální mocnosti před sto lety. Bohužel ideologická omezenost brání politikům EU, aby si to přiznali a už vůbec jim nedovolí, aby se poučili z draze zaplacených zkušeností, které Evropa získala během přirozeného přechodu od heterogenních říší k homogenním národním státům. EU, která místo toho, aby se poučila z vlastních dějin, pokouší se opět budovat mnohonárodnostní potenciálně nestabilní impérium, toho prostě není schopná. Politici EU místo toho, aby se dokázali podívat nepříjemné pravdě do očí, snaží se odvádět pozornost vytvářením vnějšího nepřítele v podobě Ruska. A jak denně vidíme, bohužel se jim to daří. Je to jízda na tygru. Pokud Rusku nedáme šanci spolupracovat jako rovný s rovným, tak si vyrobíme nepřítele tam, kde bychom mohli mít spojence.