25.6.2024 | Svátek má Ivan


Diskuse k článku

RUSKO: Agresivita nabírá na síle

Poslanci ruské "Dumy" podali návrh na stíhání Michaila Gorbačova za to, že se podílel na "ilegálním" rozpadu SSSR z konce roku 1991. Je to další kamínek do mozaiky ruské politiky, jejímž cílem by mělo být obnovení Ruska v hranicích SSSR.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vyhnalík 12.4.2014 17:15

Re: Aha...

Nejen Nordstream, ale i plynovod přes Bělorusko a Polsko. Putin také nepsal o nedostatku plynu pro Evropu, ale o problémech s dodávkami přes Ukrajinu, která za dodávky plynu neplatí od chvíle, kdy eskalovala revoluce na Majdanu.

Naše "objektivní" média ovšem urputně interpretují ukrajinský bordel a neschopnost platit za plyn, jako Ruský nátlak.

J. Gogo 12.4.2014 7:24

Takže podle ředitele zeměkoule Bartoně každý, kdo chce,

aby za své suroviny dostal zaplaceno a upozorňuje ostatní, vyhrožuje. Není to tak dávno, kdy plyn, který měl proudit dále do Evropy Ukrajina sprostě kradla. Teď je to obdobné. Když hlavy evropských států tak vehementně podporují ten bordel, který je na Ukrajině, tak Putin neudělal nic víc, než to, že je upozornil, že tak dále to zkrátka nepůjde. Zajímalo by mně, co zadarmo poskytuje Bartoň? Otázka zní, proč by mělo NATO reagovat tam, kde země nejsou členy tohoto paktu? A další otázka zní, je Bartoň opravdu tak  hloupý nebo je to jen placený roztleskávač?

J. Slanina 12.4.2014 9:27

Re: Takže podle ředitele zeměkoule Bartoně každý, kdo chce,

Tak tebe zajímá co zadarmo poskytuje PAN Bartoň? Třeba by Ti velmi rád odpověděl, ale jelikož se jako správný soudruh stydíš za vlastní jméno a anonymu se velmi těžko odpovídá, budeš se holt muset i nadále spokojit s moudry z haló novin.

P. Vaňura 12.4.2014 10:39

Země NATO garantovaly územní celistvost Ukrajiny,

výměnou za to, že se Ukrajina zřekla jaderných zbraní. Nejvíce na Ukrajinu tlačila EU. A ta územní celistvost se dokonce vztahovalo i přímo na Krym, který se vzdal práva odtrhnout se od Ukrajiny, což měl v dřívějších dohodách.

Teď se pouze už asi po sté ukázalo, že pokud se někdo vzdá významné či dokonce rozhodující vojenské síly výměnou za jakési záruky je buďto zrádce nebo pitomec!

J. Vyhnalík 12.4.2014 17:09

Re: Země NATO garantovaly územní celistvost Ukrajiny,

Krym není jedna osoba. Krym měl právo na sebeurčení ve své ústavě z roku 1992, ale po rozdělení sfér vlivu mezi Ruskem a Ukrajinou, byla tato ústava z Kyjeva změněna.

J. Kanioková 12.4.2014 17:59

Ano,

je fakt zajímavé, jak se tamní události v době r.92 - 95 účelově pomíjí !

V roce 1992, po rozpadu Sovětského Svazu, bylo u zeleného stolu bez zástupců Krymských občanů rozhodnuto, že Krym zůstane částí Ukrajiny. V únoru 1992 rozhodl Krymský parlament o nezávislosti Krymu, schválil Krymskou ústavu.

Druhý den, na nátlak Ruska a Ukrajiny, kteréžto státy právě domlouvaly smlouvu o rozdělení Černomořské flotily a pronájmu základen, byla do ústavy včleněna věta která odvolala Krymskou nezávislost a proklamovala, že Krym zůstává částí Ukrajiny. V květnu byla ústava znovu novelizována, proklamace nezávislosti z ní byla vypuštěna a Krym dostal širší autonomii.

V říjnu 1993 Krymský parlament na základě ústavy zvolil prvního, a zároveň posledního, prezidenta autonomní Krymské republiky Jurije Meškova. Konflikty ale trvaly a byly řešeny dalšími změnami ústavy. V květnu 1994 se do věci vložil Ukrajinský parlament v Kyjevě a zrušil Krymskou ústavu úplně, zrušil i funkci Krymského prezidenta a obvinil jej z protistátních akcí. Krym se podle nové prozatimní ústavy stal Autonomní Krymskou republikou. "Krym patří Ukrajině. Jistě?" - http://jdem.cz/bad3f5

Rovněž i toto - Porušil Západ své sliby vůči Rusku? - http://jdem.cz/badvt4

J. Vyhnalík 12.4.2014 2:20

Kde jsou zdroje napětí, aneb obrácená optika

Zdrojem napětí není Rusko, ale nestabilní Ukrajina. To není myšleno jako obvinění Ukrajiny a Ukrajinců, ale jako konstatování faktu. Na Ukrajinu konečně dorazila národní revoluce a to sebou nese rizika a výzvy, které EU, ani USA nechápou. USA jsou daleko a EU je založena na zásadním omylu, že za světové války mohl nacionalismus a jedinou cestou k míru je popření národů. Přitom tomu bylo právě naopak. Příčinou válek byly nestability způsobené nefunkčním rozdělením světa podle feudálních a ne národních hranic.

Ukrajina, ale zejména Rusko jsou v podobné situaci, v jaké byly velké nehomogenní státy, jako třeba R-U, Otomanská říše, či koloniální mocnosti před sto lety. Bohužel ideologická omezenost brání politikům EU, aby si to přiznali a už vůbec jim nedovolí, aby se poučili z draze zaplacených zkušeností, které Evropa získala během přirozeného přechodu od heterogenních říší k homogenním národním státům. EU, která místo toho, aby se poučila z vlastních dějin, pokouší se opět budovat mnohonárodnostní potenciálně nestabilní impérium, toho prostě není schopná. Politici EU místo toho, aby se dokázali podívat nepříjemné pravdě do očí, snaží se odvádět pozornost vytvářením vnějšího nepřítele v podobě Ruska. A jak denně vidíme, bohužel se jim to daří. Je to jízda na tygru. Pokud Rusku nedáme šanci spolupracovat jako rovný s rovným, tak si vyrobíme nepřítele tam, kde bychom mohli mít spojence.

P. Dvořák 12.4.2014 4:14

Zdroje napětí, aneb národnostní politika

Koneckonců vidíme, kam vedla politika rozdělení národů podle pravítka např. v Koreji, Vietnamu, ve značné části Afriky. Oproti tomu kam vedla politika smíšení národů a kultur (vlastně předchůdce multiukulti) třeba v bývalé Jugoslávii a koneckonců i na Ukrajině. My jsme sice byli zlí na Sudeťáky, ale dnes si na pivních srazech vyřvávají a jódlují mimo naše území. Oproti tomu Slováci byli hodní a dnes mají potíže s neodsunutými Maďary.

K jakým hrůzám přivede Evropu politika multikulti, je snad každému jasné. Různé postoje jsou dány pouze tím, za kterou stranu dotyčný kope.

D. Polanský 12.4.2014 9:10

Re: Kde jsou zdroje napětí, aneb obrácená optika

Mohu jenom souhlasit, z Ukrajiny je potřeba přirozeným procesem vygenerovat funkční celky.  To jsem již na NP zmínil několikrát, jenomže mnoho lidí má temno, kvůli protiruské rétorice.