6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Němečtí Zelení ovládli školství

Tenhle trend hodně posílil během posledních deseti let a poté, co jej západoněmecká média dost dlouho ignorovala, se teď předhánějí s různými vysvětleními.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 3.6.2019 19:32

Skvěle zhodnoceno, jako vždy, díky

Ovšem ten zelený fanatismus... ten mě děsí..

J. Fialová 3.6.2019 14:40

Z Viditelného Macka:

Čtenář glos T. M. M. mi napsal:

Politická korektnost v SRN dosáhla další mety. Přestal jsem být rodičem. Mám nezletilé dítě ve škole v SRN. Dříve mi chodily dopisy s oslovením "Liebe Eltern" nebo " Sehr geehrte Eltern", tedy "Milí rodiče" či "Vážení rodiče". Jistě v pořádku. Jenže, asi by se to oslovení "rodiče" mohlo někoho dotknout.

A tak mi teď přišel dopis (viz příloha) s oslovením " Sehr geehrte Erziehungsberechtigte" - tedy něco jako "Vážení oprávnění k výchově".

L. Severa 3.6.2019 14:55

Re: Z Viditelného Macka:

U nás se říkalo " Sichr je sichr".

J. Anděl 3.6.2019 19:12

Re: Z Viditelného Macka:

Njn, rodičovství vám vzít nelze. Oprávnění snadno, když budete zlobit.

Gugl to překládá jako strážci. To už nezní tak skandálně, ale pořád je to jen společenská či profesní role, nikoliv biologický fakt.

Ale zase přemýšlet, kdo je doopravdy rodič, může být citlivé :-)

K. Dvořák 6.6.2019 0:13

Re: Z Viditelného Macka:

No, moje nemcina je slaba, tak jsem se poradil se slovnikem Seznamu a z nej vypadl preklad "zakonny zastupce". To nezni kdovijak skandalne ...

A. Alda 3.6.2019 12:16

Německo je úplně v prd... a velmi hluboce tam vězí.

Kdyby se Bismarck nesnažil o "sjednocení" Německa, svět by dnes vypadal mnohem laskavěji. Hohenzollernové by sice nebyli císaři, ale slovanská říše s německým jazykem jménem Prusko by stále existovala a nadále by byla majákem svobody a pokroku.

K. Janyška 3.6.2019 9:06

Vláda zelených je jen krůček vlády nacistů !

Pozor na to. To Němci umějí... Dzp.

F. Houžňák 3.6.2019 6:54

Kurzova strana je momentálně v průzkumech

na 38%, FPÖ na 19%, socani na 21%.

J. Anděl 3.6.2019 5:12

Děti

Děti jsou tvárnější, proto si je chce přivlastnit kdekdo. Z dětí se však často v jistém věku stávají rebelové proti stávajícímu establishmentu. Děti tak, zcela přirozeně, dávají vývoji lidského světa dynamiku. Dnes rebelové stávkují a chtějí po vládách, aby přijaly radikální opatření, v patách jim pak dospívá další sub-generace a rodí se další, která už vstupuje do jiného světa. Proti čemu budou rebelovat ti?

Dneska mi děti ze školy chodí s tím, že komentují odpadky, povalující se na chodníku či v trávě, že to prý škodí přírodě. Vymyté mozky? Nezdá se mi to. Vůle uklízet po sobě odpad a neškodit svému okolí může mít v lidském světě tisícero projevů. Záleží pak na jiných postojích.

Dává smysl, že "to" trápí víc obyvatele měst a stojí pak za to, aby se tito soustředili především na ekosystém města, aniž by škodili svému okolí (viz rozumný požadavek k umístění větrníků, zmiňovaný v článku). Elektromobilita ve městech, snad vhodná pro ovzduší těchto měst, nesmí krátkozrace stěhovat škodu pod okna venkova. I to může být výstup k zodpovědnosti vedeného městského dítěte, zmiňovaný v předchozím odstavci.

A nebo může být výstup ideologický, soustředící se na působení nadnárodních institucí a hnutí (čím větších, tím lépe), řešící ve skutečnosti spíše obsah hlav druhých lidí, nežli své a druhých důsledky konkrétních činů. Tito si kladou maximalistické cíle - radši ideologický boj za světový mír, nežli ochota řešit vlastní konflikty konstruktivně.

Jak umím (moc ne), snažím se vést své děti spíš k tomu chápání důsledků svých činů, vnímání přesahu svého činění na své okolí. Pokud při tom budou uklízet své (či jiné) odpadky v lese či pro sebe zvolí dopravní prostředek, který je podle nich ohleduplnější k okolí, aby "chránili přírodu a život" (včetně lidí v okolí, protože lidé v okolí jsou taky "příroda"), nevidím v tom nic škodlivého. Rozhodnutí o konkrétní podobě jejich činů pak bude na nich. Dopodatek: život jsou i krysy ve městech, komáři, ba i rakovina (bujení je život).

J. Pokoutný 3.6.2019 8:08

Re: Děti

chodí a komentují odpadky, nebo s tím něco aktivně dělají? To je totiž dost velký rozdíl. V tom Grétině Švédsku také "děti" chtějí po vládě, aby "něco" dělala, ale určitě nepůjdou ve volném čase sbírat odpadky do muslimských čtvrtí.

J. Anděl 3.6.2019 8:50

Učím je uklízet po sobě, jsou to ještě mrňousci. Někdy v lese něco sebereme, ale základ je chápat svoji zodpovědnost, nikoliv sloužit cizím lemplům.

J. Vrzal 3.6.2019 8:56

Re: Děti

Mno, vite, tak jako v 80. letech nam rodicove museli doma vysvetlovat, ze ne vse, co se v skole rika je, tak uplne pravda, tak to dnes musime delat s nasimi detmi.

JA jen, ze v 90. letech nam nic takoveho rodice vysvetlovat nemuseli. Mohli byt uplne klidni.

Mimochodem, prave to, ze ve funkcni rodine, obcas nekdo se skolakem sedne a vysvetli mu ideologickou zhuverilost ze skoly, privadi celou pokrokarskou indoktrinaci skolstvi okamzite vnivec. Proto dnes pokrokari cili na zniceni rodiny a nejradeji by prevzali deti do ideologicke pece ihned po odstaveni.

J. Anděl 3.6.2019 19:05

Re: Děti

Já bych si nebyl jistý ani těmi devadesátými lety. Ne, že bych věděl, co tam neříkali ve školách špatně, spíš soudím z toho, že žádný systém, žádný učitel se vždycky netrefí vždycky do světonázoru či pohledu rodiče. Takže tenhle "konflikt" je univerzální a věčný a žádnému dítěti neuškodí, když se včas dozví, že lidé mají názory různé, oficiální pravdy nejsou posvátné, učitelé a školy jsou různé kvality a koneckonců, ani ti rodiče nemají vždycky ve všem pravdu.

Ale máte pravdu, ideologie aspirující na vládu nad myslí občanů potřebují vymanit dítě ze spárů rodiny.

Ovšem i toto, nejen bohulibá potřeba obecného vzdělání, bylo od samotného počátku v myšlence povinné školní docházky. Je to nevyhnutelné (nejsem ovšem anarchista, který chce povinnou školní docházku zrušit, jen si nedělám iluze o tom, že by jakékoliv systémové opatření v historii lidstva bylo vedeno jen a pouze snahou o všeobecné blaho lidí).

Z. Lapil 3.6.2019 11:07

Re: Děti

Trochu odbočka, ale sem se to snad hodí.

Teď v sobotu jsem byl na Pirkštejně na jakémsi zcela soukromém sympoziu k 200. narozeninám W. Whitmana. Nějaké povídání, nějaké předčítání Whitmanových i vlastních ("od Whitmana jsem nikdy nic nečetl, ale bylo mi řečeno, že to nevadí") veršů. Kulturní vložka: Oldřich Janota.

Mj. tam byl zmíněno jisté dvojverší a jeho překlady, od Vrchlického přes Eisnera až po autory zcela aktuálního překladu ("už nevím, jak jsme to přeložili, ale vím, že jsme se u toho strašně zhádali").

Konečně to důležité: přednašeč ten Vrchlického překlad označil za "úplně špatný". Zdůvodnil to (metafora "A je B" byla přeložena "B je A"). Mladá generace si v rámci volné zábavy stěžovala, že to nebylo vhodné, takhle mluvit o Vrchlickém. Zaujalo mě: neřešili, je-li neuctivé vyjádření správným či nesprávným názorem. Řešili vhodnost neuctivých řečí o ?ikoně.

Pointa: připomnělo mi to aktuální řeči o cenzuře Facebooku a pod. a potřebě zakázat nevhodná vyjádření. "Ti mladí" JSOU jiná generace. Ne že by "mladí" se "starými" nedokázali komunikovat, ale člověk si musí dávat zatraceně pozor, aby pochopil a byl pochopen. Neboli aby nedošlo ke srážce samozřejmostí.

J. Anděl 3.6.2019 18:50

Re: Děti

Setkávám se s mladými profesně a nejsem ještě vysloveně nejstarší (45). V IT je taky vidět ten rozdíl, ale nikoliv takhle radikální, spíš jednoduše ve větší pružnosti.

Snad je to tím, že tam jsou lidi orientovaní na v nějakém smyslu systematický způsob myšlení.

V profesích umění, etiky, vztahů atd., tam to bude asi jiné.

Jinak na okraj, sám jsem zdrženlivý v kritice ikon, ovšem ve vámi zmiňovaném příkladu by mě zajímalo, že něco bylo přeloženo špatně, aniž by to u mě nějak narušilo respekt k dané ikoně.