19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Jedovaté zárodky věcí příštích

Na semináři k 300. výročí narození Marie Terezie (15. 6., Autoklub) jste vyjádřil uspokojení nad tím, že mocná vládkyně nepodporovala osvícenství, s encyklopedisty se nestýkala, na rozdíl od Kateřiny Veliké, která se velice přátelila s Diderotem. Proč?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Netzer 31.7.2017 21:31

Re: Tak jsem tu slátaninu

Ani překlep, ani "nedoklep", blboune nejapný.

Že to jako monoglot nechápete, nepřekvapuje.

P. Han 31.7.2017 22:09

Re: Tak jsem tu slátaninu

O mém vzdělání víte kulové. Vím velmi dobře, jak se Colbert jmenoval, současně také vím, jakým způsobem vzniká tisknutelný text. Dokonce i vím, co dělají automatické slovníkové opravy v textových procesorech, i když zrovna tohle bych na ně nesváděl. (Nikdy neříkej nikdy, v českém slovníku ve Wordu chybí jak Baptiste, tak Batista, ale cokoliv z toho mohlo být předtím individuálně doplněno.) Kdyby nešlo o rozhovor s Klausem, tak by vám to zkomolení jména nevadilo, ovšem když se jedná o Klause a polemiky nejste mocna, tak i jedno či dvě chybná či chybějící písmena vám ve vlastních očích pomůžou.

J. Kanioková 31.7.2017 22:46

1*

V. Kain 31.7.2017 15:45

Re: Tak jsem tu slátaninu

Tak sem strčtě něco z vaší mozkovny ať se pobavíme chytráku.

J. Kulheim 31.7.2017 16:41

Re: Tak jsem tu slátaninu

Vy máte hlavu bez mozku? Pokud ne, tak napiště něco k věci

J. Václavíková 31.7.2017 20:00

Re: Tak jsem tu slátaninu

Hlavu bez mozku má evidentně váš guru, protože k věci by tam člověk těžko něco hledal.

P. Han 31.7.2017 20:50

Re: Tak jsem tu slátaninu

Nesvádějte svou dyslexii na jiné.

P. Horak 31.7.2017 14:54

Cituji: "Macron...

... je ještě horší než srozumitelné a předem známé zlo. ...... Hlásá věci známé, ale hlásá je s elánem. A právě to mne děsí."

Preji Vam. abyste nebyl tak bojacny, mohl klidne spat a netrast se hruzou. Take Vasi obdivovatele - mezi ktere nepatrim - se po Vasich prispevcich, (pro ktere jsou Parlamentni Listy vhodnejsi platformou nez NP), take treba zacnou ve svem pokrocilem veku hrozne bat!

J. Kulheim 31.7.2017 15:00

Re: Cituji: "Macron...

V.K. jenom říká, že známé zlo je méně nebezpečné než zlo neznámé. Nic víc.

M. Valenta 31.7.2017 15:15

Re: Cituji: "Macron...

Říká něco jiného.

J. Brunner 31.7.2017 15:20

Re: Cituji: "Macron...

Mizerně slyšíte.

V. Student 31.7.2017 13:44

Mně by Václav Klaus...

...na hradě nevadil. On by toho stejně asi moc nezmohl, ale aspoň mu to pálí v souvislostech. To je u státníka docela důležitá vlastnosti. A slabost ješitnosti bych u hlavy státu klidně toleroval. Rozhodně víc, než slabosti jiných, pramenící z křupanství, alkoholismu a rádoby selského rozumu, který je dobrým rádcem opravdu jenom někdy.

M. Valenta 31.7.2017 15:17

Re: Mně by Václav Klaus...

A není Vám divné, že si ti dva tak notují. Dokonce sami sebe pasovali na jediné politiky co v této zemi po revoluci něco znamenali.

M. Bílý 31.7.2017 13:17

Jako obvykle, inspirativní článek a jako vždy dobře ....

.... se čte.Jistě je to i tím, že mé celoživotní zkušenosti jsou velmi blízké (pochopitelně o nějaké to společenské patro níž) názorům pana exprezidenta. O to, že jsem se ve svém dlouhém životě velmi dobře uplatnil (i proti vůli bolševiků) jsem se zasloužil hlavně já sám. Pomohla mi v tom má genetická výbava, můj optimismus, štěstí a v neposlední řadě i podpora mé (bohužel již zesnulé) ženy (65 let spolu).

S panem Václavem Klausem se rozcházím v názoru na 9 . Beethovenovu symfonii s Ódou na radost. Já ji chápu výhradně jako vynikající umělecké dílo a ne jako doporučení k uspořádání společnosti.

Š. Hašek 31.7.2017 13:38

Re: Jako obvykle, inspirativní článek a jako vždy dobře ....

Asi tak, pane Bílý.

Trochu nerozumím té poznámce o Ódě na radost.

M. Bílý 31.7.2017 14:22

Re: Dobrý den, pane Hašku! (13:38)

Pokud jde o názor pana Václava Klause na Ódu na radost zadejte si, prosím, do vyhledávače Klaus Óda na radost a zobrazí se Vám texty z nichž je zřejmý postoj pana exprezidenta k tomuto dílu. Moje poznámka shora je trochu zjednodušená, takže chápu, že jste ji nerozumněl. Omlouvám se. Přeju hezký den.

M. Valenta 31.7.2017 15:19

Re: Jako obvykle, inspirativní článek a jako vždy dobře ....

Pokud Vám není jasné ještě něco, např. vztah V.K. k džínové bundě, tak zadejte obojí do vyhledávače.

V. Student 31.7.2017 13:11

K počátkům francouzské vlády "svobody a práva"

Třeba tady. Není to dlouhé, nebojte.

http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/5618-velka-francouzska-totalitni-revoluce-a-genocida-vendee-esesaci-se-inspirovali-u-francouzskych-revolucionaru.aspx

Z nedostatku času nemůžu teď najít odkaz na serioznější zdroje než jsou

Parlametní listy, ale ten článek je dost dobrou zkratkou toho, co se tam

tenkrát dělo.

S. Netzer 31.7.2017 15:15

Re: K počátkům francouzské vlády "svobody a práva"

Euportal.cz, studna vědomostí!

P. Han 31.7.2017 21:24

Re: K počátkům francouzské vlády "svobody a práva"

Vám žádná studna nepomůže. Dokonce ani kdybyste do ní skočila. Zkazila byste vodu.

Ale pokud si nechcete přečíst ani příslušnou literaturu, protože na ni odkazuje euportal, zkuste proč to nezkusíte jinde? I když nevěřím, že by vám to nějak pomohlo.

http://martinkavka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=398649

V. Student 31.7.2017 21:48

Re: K počátkům francouzské vlády "svobody a práva"

Nějak postrádám reakci paní Netzer...

P. Han 31.7.2017 22:21

Re: K počátkům francouzské vlády "svobody a práva"

Studuje...

M. Moravcová 31.7.2017 11:12

Díky

zajímavé

D. Stirský 31.7.2017 10:07

A k Marii Terezii:

Samozřejmě, že v praxi osvícenskou politiku prováděla. Byla ovšem dítětem doby barokní, byla přesvědčena o boží milosti, z níž vládne a byla hodně nábožensky založená. Jinak její syn Josef, prototyp osvíceného monarchy... Jeden z dílů Toulek českou minulostí se jmenoval, velmi výstižně, 6 000 výnosů majitele pravdy. Nejsem si jist, zda se V. K. také za majitele pravdy občas nepovažuje.

A. Alda 31.7.2017 11:03

Mí předkové se dostali z moci Marie Terezie díky jakémusi

pruskému králíkovi... Díky Bohu za to.

S. Netzer 31.7.2017 10:01

Académie francaise

je "až příliš francouzskou institucí".

To se mi snad zdá ...

Mistr plytkosti vyslovil "názor".

B. Hančl 31.7.2017 10:46

Re: Académie francaise

Jste s Rudolfem sourozenci, neníliž pravda?

S. Netzer 31.7.2017 11:55

Re: Académie francaise

Ty víš, co je Académie francaise, skopová hlavo?

P. Rudolf 31.7.2017 12:18

Re: Académie francaise

Už se nemohu dočkat až ve stejném duchu napíše, že Goethe Institut je institucí až příliš německou a Ústav pro jazyk český institucí až příliš českou.

Ten už je na tom hůř, než Zeman, akorát to na něm "zvonku" není tak vidět.

S. Netzer 31.7.2017 15:14

Re: Académie francaise

Myslím, že ta "až příliš francouzská instituce" je synonymem pro nelibost, kterou pan prezident chová vůči Francouzům.

Něco tak zkostnatělého jako je Académie francaise musí přece mít přízeň každého konzervativního myslitele.