28.5.2024 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Evropa euro nepotřebuje

Pane Sarazzine, Německo nejenom páchá sebevraždu, ale teď už nepotřebujeme ani euro, alespoň tak zní název Vaší nové knihy. Nemáte Vy jistou zálibu v katastrofách?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Bílý 6.6.2012 13:43

Je to tak, pane Rybáku (00:36) díky za doplnění

B. Rybák 6.6.2012 0:36

Re: Pan Thilo Sarrazin uvádí svůj rozhovor základní myšlenkou: "V rámci demokratických struktur je opravdu velmi obtížné přijímat rozhodnutí, která berou v úvahu dlouhodobé aspekty."

Spontánní řád může vznikat jenom v takové oblasti, v níž dochází ke svobodné interakci lidí. Má-li tento řád zahrnovat i chování politické nebo ekonomické, musí se tedy jednat o ekonomicky (skutečně) liberální, demokratickou společnost. Ani ta se sice nevyhne chybám, pravděpodobnost, že by se ale mýlila dlouho, je na rozdíl od omylů souboru "vrcholných" a tedy nekritizovatelných a proto především o svou moc se zajímajících odborníků, zanedbatelná.

M. Bílý 5.6.2012 22:04

Spontánnímu řádu lidské interakce udělal dost medvědí službu jeho propagátor pan Janyška, svým nespolečenským chováním při diskuzi.

J. Skotnica 5.6.2012 21:08

Re: Lidé v EU

I velký Einstein se pokusil aplikovat fyzikální zákony na vývoj lidstva. Akorát že mu z toho vyšel socialismus. SŘLI, pamatujete? Pořád to funguje.

J. Skotnica 5.6.2012 21:05

Re: Pan Thilo Sarrazin uvádí svůj rozhovor základní myšlenkou: "V rámci demokratických struktur je opravdu velmi obtížné přijímat rozhodnutí, která berou v úvahu dlouhodobé aspekty."

Ano, ano, ano. Tolik zde vysmívaný spontánní řád lidské interakce stále platí a platit bude. Dnes, v Evropě při našem ignorantství, k naší škodě.

P. Pruner 5.6.2012 18:47

menšinový názor

Názory pana Sarrazina mi jsou sympatické. Nicméně pro pořádek nutno dodat, že v Německu jsou zatím dost menšinové.

V. Skalová 5.6.2012 16:07

Re: Lidé v EU

Spíš umí dobře "Copy-Paste"... ;-))

M. Bílý 5.6.2012 15:42

Pan Thilo Sarrazin uvádí svůj rozhovor základní myšlenkou: "V rámci demokratických struktur je opravdu velmi obtížné přijímat rozhodnutí, která berou v úvahu dlouhodobé aspekty."

     Místo  ´je velmi obtížné´ bych volil přímou formulaci ´je nemožné´. Bezchybné rozhodnutí o vzdálenější budoucnosti musí být totiž algoritmizovatelné, což je u složitého, rozlehlého a špatně průhledného sociálního systému (8. třída dle Bouldinga) nemožné (není v našich silách). Náhradou lze použít méně přesný a méně spolehlivý, přesto však s jistými omezeními vyhovující, heuristický přístup, ale pak jeho tvůrcem musí být soubor vrcholných odborníků s jediným zodpovědným vedoucím. Demokratické přístupy,  jsou škodlivé, selský rozum může být sebevražedný. Existuje jedna, celkem spolehlivá cesta, i když zdánlivě pomalejší, která je ovšem v opovržení zejména levicových intelektuálů vlastnících řidičský průkaz na kočírování světa a to : Spontánní řád. Není to vynález F. A. von Hayeka, tímto postupem se svět utvářel od nepaměti včetně kulturních univerzálií společných všem lidem. Je to cesta, která stojí za seznámení se s ní. Doporučuji, není to ztracený čas.

J. Hejna 5.6.2012 13:34

Re: Lidé v EU

Už na první výskyt někdo ragoval: samé kecy.

Zřejmě umíte psál, ale neumíte číst.

K. Kužel 5.6.2012 11:44

Re: Lidé v EU

Integrace jako přírodní zákon? Když se zintegrují dvě těsně podkritická množství uranu 235 nebo plutonia, tak to strašně bouchne.

R. Langer 5.6.2012 11:42

Re: Integrace 27 států v EU

Samé kecy... :-P

P. Fiala 5.6.2012 11:26

Lidé v EU

Doporučuji hodnotit uskupení 27 států západní a části střední Evropy združených v EU a řídících se ustanoveními Lisabonská Smlouva, také po stránce "kvantitativní" nejen po stránce "kvalitativní - obvykle individualistické, a tím pádem neúplné, neobjektivní".

Kvantitativním hodnocením rozumím, čísla o výkonech těch milionů lidí žijících pod hlavičkou EU. Hlavně o výkonech ekonomických. A ta hodnota GDP v EU vytvářená jasně ukazuje jak si stojíme vůči ostatním státům a uniím, či Číně. Avšak, dle me, hlavně jde o výkony ve vzdělávání se špičkou ve vědách všeho druhu, kdy aplikace objevů v praxi nám umožňuje žít v blahobytu, jenž si dost lidí v ČR neuvědomuje. Máme know-how a umíme ho používat v praxi, to nás odlišuje od mnoha jiných kulturních a společenských uskupení. Hodnoťme také tuto "kvantitu" praktických výkonů občanů těch 27 států v EU združených.

"Integrace" obecně je, dle mne, principem přírodním, podobně jako fyzikální zákon gravitační. Každý vnímá děje-konání lidí v průběhu času: soustřeďování lidí do měst, pak národní sjednocování, sjednocování ve státy, pak mezistátních spoluprací až sjednocování (viz bývalé kolonie GB a Francie v severní Americe v USA přetvořené, nebo ČSR) a již desítky roků velmi těsnou spolupráci na planetární úrovni při OSN praktikovanou. Zjišťujeme, že mnoho dějů týká se nás všech na palnetě Zemi, na souši, na vodách, ve vzduchu a též i ve vesmírném prostoru. Jsme integrováni na planetě Zemi, a snažíme se již dokonce o integraci v naší hvězdné soustavě.

P. Fiala 5.6.2012 11:24

Integrace 27 států v EU

Doporučuji hodnotit uskupení 27 států západní a části střední Evropy združených v EU a řídících se ustanoveními Lisabonská Smlouva, také po stránce "kvantitativní" nejen po stránce "kvalitativní - obvykle individualistické, a tím pádem neúplné, neobjektivní".

Kvantitativním hodnocením rozumím, čísla o výkonech těch milionů lidí žijících pod hlavičkou EU. Hlavně o výkonech ekonomických. A ta hodnota GDP v EU vytvářená jasně ukazuje jak si stojíme vůči ostatním státům a uniím, či Číně. Avšak hlavně jde o výkony ve vzdělávání se špičkou ve vědách všeho druhu, kdy aplikace objevů v praxi nám umožňuje žít v blahobytu, jenž si dost lidí v ČR neuvědomuje. Máme know-how a umímeho používat v praxi, to nás odlišuje od mnoha jiných kulturních a společenských uskupení. Hodnoťme také tuto "kvantitu" praktických výkonů občanů těch 27 států v EU združených.

"Integrace" obecně je, dle mne, principem přírodním, podobně jako fyzikální zákon gravitační. Každý vnímá děje-konání lidí v průběhu času: soustřeďování lidí do měst, pak národní sjednocování, sjednocování ve státy, pak mezistátních spoluprací až sjednocování (viz bývalé kolonie GB a Francie v severní Americe v USA přetvořené, nebo ČSR) a již desítky roků velmi těsnou spolupráci na planetární úrovni při OSN praktikovanou. Zjišťujeme, že mnoho dějů týká se nás všech na palnetě Zemi, na souši, na vodách, ve vzduchu a též i ve vesmírném prostoru. Jsme integrováni na planetě Zemi, a snažíme se již dokonce o integraci v naší hvězdné soustavě.

V. Němec 5.6.2012 8:12

Ústup

Aby bylo možné zahájit spořádaný ústup je nutné aby si evropští velitelé dokázali přiznat že se mýlili což je pro ně obavam se pro jejich ješitnost ještě těšínež ten spořádaný ústup

V. Vlach 5.6.2012 7:57

Zaujalo mě a vypíchl jsem:

"Tři prvky: mír a svoboda; práce pro všechny"

Problém je v tom,že nikdo nechce pracovat.Nejraději by každý seděl na nějakém teplém místečku a holdoval manikůře.Rukama se nikomu nechce - v tom je zkáza Evropy.Prostě - už na vás nemá kdo dělat!

Jinak článek výborný, z tohoto by se mělo vycházet. A také nelaborovat s pevně stanovenými termíny. Je třeba si ujasnit,co je racionální a co ne.

I. Schlägel 5.6.2012 7:28

Hm,

co na to pan Rouček? :-)))

J. Kanioková 5.6.2012 3:05

Výborný článek ! Konečně závan zdravého rozumu..

A ne, že je potřeba zase nepřemýšlet, neptat se - proč, a semknout se jako slepice kolem eura, neb to je naše jediná cesta ke spáse....!

Že se, sakra, nepodívají do historie, že už mnoho říší se pokusilo poručit penězům jak se mají chovat. Peníze se z toho nakonec vzpamatovaly, protože jsou reálným vztahem mezi lidmi a říšské zlaté (dnes z papíru) jsou jen jejich známkami. Ty říše to nepřežily, ale lidi se z decimace a útrap způsobenými říšemi (a jejich snahou o záchranu do poslední minuty) vždycky nakonec vzpamatovali. Ale to je spíš záležitost biologie, než politiky.

Dnes už Evropa jako ekonomické uskupení ve skutečnosti neexistuje, existuje jen Říše, která dusí a reguluje jednotivé ekonomické subjekty v Evropě od velkých firem až po živnostníky a jednotlivé zaměstnance, protože oni jsou subjekty na trhu.