5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Demokracie není dvounohá, nýbrž třínohá

Dokud o jejím stavu můžeme veřejně diskutovat a máme k tomu různá média, kde se to smí, ještě na jejím konci nejsme. Ale že o tom diskutujeme už nejmíň dvě desetiletí a trend směřující ke konci se nám nepodařilo zastavit, tím méně zvrátit, svědčí o tom, že se nadále ke konci setrvačně chýlí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kučer 1.2.2022 20:44

Největší nebezpečí pro Evropu jsou evropští politici kteří pouštějí do Evropy v masovém množství migranty z islámského světa a likvidují evropskou ekonomiku pomocí grýndýlu. Vladimír Vladimírovič a Si Ťin-pching jsou politici se kterými se lze dohodnout.

F. Zrcek 1.2.2022 17:29

Vždycky, když je společnost v prů*eru, vyprazdňuje se střední třída a politický střed. Pokud dnes ještě existují echt liberální politici, musí oscilovat mírně podsvětelnou rychlostí mezi konzervativci a progresisty a být nenáviděni od obou. Tzv. "liberální demokracii" si přivlastnili wokeisti a greténi a je současným ekvivalentem předpotopní bolševické "lidové demokracie". Kdysi zpíval Werich o zlaté střední cestě, která je vyšlapaná, ale tráva kolem je vyžraná. Předzvěst totality z třicátých let je zpátky a politický osel v liberálním středu právě cepení hlady. Taková je totiž současná realita.

À propos, nevěděl by třeba obvykle dobře informovaný pan Kuras, zda se již našel kanadský premiér, nebo zda byl svým věrným voličům nakonec ukraden? Nejspíš tou okrajovou minoritou, o které mluvil na útěku před kamioňáky v Ottavě?

P. Diviš 1.2.2022 17:02

"Liberalismus se naklání někdy vlevo, někdy vpravo, a s ním se naklání celý demokratický systém. Když tu demokracie v roce 1990 začínala, liberalismus tíhl doprava. Od té doby se v současné Evropě, tedy i zde, svou praktickou politikou posunul směrem ke kolektivistickému nadnárodnímu progresismu, a pojmenoval se „liberální demokracie“."

Já bych spíše řekl, že liberalismus zůstal stejný, jen mu ubylo vyznavačů. "Liberální" demokracie je liberální jen názvem, který levičáci liberálům ukradli. Na progresivistech není lautr nic liberálního, ač toho pojmu mají plnou hubu i klábosnici.

Jan Schneider, Jaroslav Štefec, to jsou sice "hlasy odjinud", ale to odjinud, to je Rusko.

K. A. 1.2.2022 9:50

Škoda, že Benjamin Kuras, které mám jinak rád, se nemůže zbavit svého bipolárního vidění politiky. Každý pokus definovat pravici a levici selhává. Sice je dobře, že tentokrát upozorňuje na to, že existuje kromě socialismu a konzervatismu ještě liberalismus. Ale pak problém identifikuje v tom, že liberalismus se posunul doleva. Nesmysl. Problém je v tom, že konzervatismus přestal být konzervativní a socialismus socialistický a oba se posunuly k liberalismus. Zatímco liberalismus se posunul k liberálnímu extrémismu, který jsme dosud neznali. Vedle trojúhelníkového dělení existuje ještě schéma dvou os - ekonomická pravice a levice a konzervatimus a liberalismus. Dnešní česká vláda je liberální a ekonomicky pravicová.

V. Povolný 1.2.2022 12:41

Zapomínáte na to, že dnešní liberalismus není vůbec liberální v původním smyslu toho slova. Když se dnes něco oznacuje za liberální, měla by se k tomu dodávat vysvětlivka, aby bylo jasné o co jde. Např. tzv. liberální demokracie není vůbec liberální a vlastně ani demokratická.

D. Laurencikova 1.2.2022 14:05

Ja rekla dokonce i komunistka Sahra Wagenknecht, liberalni demokracie by se mela ve skutecnosti nazyvat demokracii illiberalni, protoze je obzvlast netolerantni k jinak smyslejicim.

D. Laurencikova 1.2.2022 14:01

Ja naopak povazuji Kurasovu definici levice a pravice za zdarilou. Problem je v tom, ze se nam koordinaty vubec posunuly. Co bylo driv uprostred je dnes vlevo, liberalismus i levice se posunuly k jakemusi extremismu, a drivejsi pravice o sobe tvrdi, ze je stred. Ja myslim, ze je take vlevo. Skutecny konzervatismus je dnes oznacovam za "pravicovy extremismus".... Je to slozite, ja vim:-/

P. Diviš 1.2.2022 17:04

Ono to ale je bipolární, pokud nedáte na to, co kdo prohlašuje a posuzujete, co kdo dělá. Levičáctví, kolektivismus se svým přerozdělování, zůstal levicí, jen si dává různé jiné názvy.

P. Diviš 1.2.2022 17:06

Vláda, obsahující TOP, KDU-ČSL a Piráty nemůže být liberální i kdyby byla liberální ODS. Což není a nikdy nebyla. Liberálové v Česku byli jedině Svobodní.

K. A. 1.2.2022 9:41

To, že sem přichází víc lidí než prchá, nemusí dokazovat, že je naše civilizace lepší. Proč si myslíme, že chodí za civilizací? Spíš chodí do země, kde se zadarmo rozdávají peníze. Evropané také chodili do Ameriky, protože si mysleli, že tam na každém rohu najdou zlato, nebo protože tam byla zadarmo půda. Rozhodně tam nešli kvůli tomu, že by indiánská civilizace byla lepší a oni po ní toužili.

D. Laurencikova 1.2.2022 14:09

Myslim, ze lidi, kteri prichazeji do EU ani tak nelaka "demokracie" a "svoboda", jako vysoke socialni davky. Ovsem - vseho do casu ;-)

J. Lukavsky 1.2.2022 8:13

Vzorem by mohla být nadace Hlávkova. Hlávka vzešel z poměrů myslím dosti prostých a vypracoval se na jednoho z největších stavitelů Rakouska-Uherska. Ale nejdřív se vyučil zedníkem. A žil sám velice prostě. Čili věděl co to obnáší "vypracovat se". To asi chybí řadě našich velko- . J.L. end

P. Dvořák 1.2.2022 6:57

Příklad:

Nadace Educa Petra Kellnera a manželky Renáty (Nadace The Kellner Family Foundation) v letech 2004–2005 poskytla celkem 382 milionů korun na vybudování a provoz osmiletého gymnázia internátního typu Open Gate – Gymnázium a základní škola ve středočeských Babicích.

Za dobu své existence rozdělily rodinné nadace manželů Renáty a Petra Kellnerových celkem 1,6 mld. korun.

I. Hermanek 1.2.2022 1:06

Jako vždy. Dobré

V. Šedivý 1.2.2022 0:16

Nadace Schwarzenbergova? No to byste tomu dal.