10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

ŘECKO: Další zklamání

Řekové, kyperští i v „mateřské“ zemi, jsou hlavními viníku rozdělení Kypru a obsazení jeho severní části tureckými vojsky, což posléze vyústilo ve vyhlášení Severokypreské turecké republiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 24.1.2019 11:56

Re: "Zapomněl" jste se zmínit, autore, že pokus o puč

Na vybranou tehdy byly "demokratické státy" NATO a na druhé straně SSSR a jeho podřízené státy, kdy ta demokracie nemůže být zmíněna ani v uvozovkách.

M. Prokop 24.1.2019 11:54

Re: "Zapomněl" jste se zmínit, autore, že pokus o puč

Zelená linie je až výsledek puče a následné okupace. Do té doby to bylo víceméně promíchané, ale soužití dost konfliktní (logicky, vzhledem k historii).

M. Prokop 24.1.2019 11:53

Re: "Zapomněl" jste se zmínit, autore, že pokus o puč

V současnosti ovšem "prostí Řekové" mluví, dost nahlas a velmi často to vůbec není pěkný pohled.

V. Novák 24.1.2019 11:50

Re: "Zapomněl" jste se zmínit, autore, že pokus o puč

Že se Turci a Řekové nesnášejí, je známo. I když už mezi nimi není moc rozdílů, kde jsou staří Dórové a blonďatý Achilles!

Měli na vzájemné znenávidění stovky let a po 1. světové válce se obě strany staraly, aby se nezapomnělo.

Ale do převratu nemohli kecat ani řečtí Řekové, ani řeckokyperští Řekové, ani řeckokyperští Turci. No, turečtí Turci taky ne - vojenské diktatury byly ve obou "demokratických spojencích v NATO" a neměly si moc co vytýkat...

P. Han 24.1.2019 11:30

Re: "Zapomněl" jste se zmínit, autore, že pokus o puč

To je sice pravda. ale ti "prostí Řekové" nenáviděli "prosté Turky" už předtím. Proto mezi řeckou a tureckou částí ostrova byla tzv. "zelená linie", hlídaná vojsky OSN. Když jste chtěl z řecké části Nikósie odletět do Turecka, musel jste dojet řeckým taxíkem k oné linii, kde ve výloze vypáleného obchodu byly pytle s pískem a těžký kulomet modrých přileb, pěšky přejít hranici a tureckým taxíkem objet celé město až k turecké části letiště. Toto je můj zážitek dva roky před pučem.

V. Novák 24.1.2019 11:21

"Zapomněl" jste se zmínit, autore, že pokus o puč

provedli řeckokyperští důstojníci podporovaní řeckou fašistickou vládou, vzešlou z úspěšného puče, zvanou vláda řeckých (nebo černých) plukovníků.

Prostí Řekové do toho neměli možnost mluvit. Jako tehdy ostatně do ničeho...

P. Han 24.1.2019 11:14

Re: dodatek

Souhlas. A ještě třešinka na dort - Řekové tvrdí, že jižní Slované jsou vlastně poslovanštělí Řekové...

P. Han 24.1.2019 11:12

Re: Autor nezná dějiny a kecá

To se vám povedlo. Cizinec není našinec. Takže opět striktně národnostní státy, kde si každý národ bude hýčkat traumata z minulosti a územní nároky na okolní státy.

P. Han 24.1.2019 11:07

Re: Autor nezná dějiny a kecá

Ano, to máte jistě pravdu. Já jsem to zestručnil. Ta historie je barvitá a těžko říct, kdo má na Kypr největší "nárok". Podle mě sami Kypřané, ať mají etnické kořeny tam či tam. Problém je v tom, že se spolu neshodnou. Ale určitě ne pouze jedni s tím, že by vyhnali ty druhé, jak se tu se sebejistotou absolventa VUMLu snaží tvrdit O. Prokop.

O. Prokop 24.1.2019 11:03

Re: Autor nezná dějiny a kecá

Souhlasím pane kolego, ale že by Řekové po 1. světové válce chtěli obsadit Malou Asii? Měly bychom se poučit od Ŕeků, jak koexistovat s islámem a možná jednou dojde i na variantů Laussanské smlouvy na celou Evropu.

P. Han 24.1.2019 11:00

Re: FYROM

Byly tam desítky různě se od sebe lišících dialektů, i oficiální srbština a bulharština jsou si hodně podobné. Dialekty se postupně sjednocují do "úředního" jazyka. Chodové jsou také Češi.

J. Pokoutný 24.1.2019 10:59

Re: dodatek

Sranda ovšem je, že i Řekové jsou částečně slovanského původu - od 6.stol., kdy přitáhli ze severu a zpustošili území Východořímské říše od Dunaje po Peloponnésos (kde ještě r.1204 potkali Franncouzi jakýsi kmen, který nerozuměl většinově řečtině, oficiálnímu jazyku Byzance). Mj. Byzanc (Východořímská říše) se pochopitelně posléze vrátila, provedla jistou verzi reconquisty a část Slovanů opět pořečtila. Nicméně občané Byzance si, pokud vím, níkdy neříkali Graeci (Řekové) ale Rómaioi, tedy Římané. Jsouť to tedy veškeré ty balkánské nároky, včetně novořeckých, značně pofidérní. Doporučuji vyhledat na youtube následující dvě videa: The History of the Balkans Every Year a The Liberation of the Balkan peoples from the Ottomans. Jsou velmi poučná.

O. Prokop 24.1.2019 10:54

Re: FYROM

ano, ale těch 50% Slovanů byli Srbové a Bulhaři, žádní slavomakedonci

J. Pokoutný 24.1.2019 10:49

Re: Autor nezná dějiny a kecá

Inu, nejdéle patřil Kypr pod Římskou (později Východořímskou čili Byzancí) říši (1.stol.BC - cca 1200 AD). Dobytí Richardem Lví srdce, aby sloužil jako zázemí Jeruzalémského království, posloužilo od 13.stol. ke vzniku Kyperského království pod vládou Lusignanů, na konci 15.stol. dobyt Turky. Za Byzance Řeky pochopitelně nikdo nevyháněl, za Lusignanů rovněž ne (tvořili 90% obyvatel). A kam Turek vkročí, tam to pos.re - Malá Asie byla kdysi úrodnou zemí - a podívejte se dnes. Trosek antických a středovkých byzantských měst je nejspíše víc, než tureckých vesnic, až na to, že na původní, několik tisíc let platná jména, nejsou připomínána.

M. Krátký 24.1.2019 10:38

Re: FYROM

Ta sdituace tam je zapeklitá - k poslednímu odstavci vašeho vyjádření. Ti Řekové přijatí v ČSR po válce byli většinou komunističtí uprchlíci, kteří v té době byli silně vděční za přijetí u nás - ale později se ty jejich komunistické geny u některých z nich začaly probouzet a tak proto to pohrdání. Komunistu nepředěláš ani náhodou.

F. Svoboda 24.1.2019 10:31

Re: FYROM

Dobře vysvětleno !!!

P. Han 24.1.2019 10:22

Re: dodatek

Tak se poučte. To jste mohl dřív, než jste tu začal plácat.

P. Han 24.1.2019 10:21

Re: FYROM

Na konci 19. století žilo v Makedonii (regionu) přes 50% Slovanů.

Nazývejte si je jak chcete, ale Řekové to nebyli. Území Makedonie bylo

rozděleno po tzv. Balkánských válkách mezi Řecko, Srbsko a Bulharsko. V

té době bylo Titovi 20 let a sloužil v rakousko-uherské armádě. Po 2. světové válce, kdy na troskách Království Jugoslávie vznikla republika (pro vás zestručňuji), bylo území republiky rozděleno - víceméně podle etnického klíče. Království byl unitární stát.

P. Lenc 24.1.2019 10:06

Byl,

je a bude to znovu jenom Balkán a přilehlé oblasti.Rozumu málo, krevní msty hodně.

P. Harabaska 24.1.2019 9:59

Re: FYROM

Makedonština je mezinárodně uznávaný slovanský jazyk zapisovaný upravenou cyrilicí a je nářečím bulharštiny asi tak, jako je slovenština nářečím češtiny. Řekové se chovají pragmaticky. Dokud měli na sever od sebe přece jen poměrně silnou Jugoslávii, mlčeli, na mnohem slabší státní subjekt slovanského makedonského národa nově vzniklý po rozbití Jugoslávie by si ovšem jako hrdinní dávní rekové troufli. Víme, že v jisté době zasahovaly hranice slovanského Bulharska až do Středozemního (Egejského) moře, o toto území však Bulharsko po řecko-turecké válce v důsledku přesídlení maloasijských Řeků přišlo. Nicméně slovanská Makedonie do Bulharska nepatřila. Zdá se, že Řekové jsou poměrně nevděčné etnikum. I u nás někteří žijící Řekové (bezpochyby potomci Řeků, kteří byli Československem velkoryse přijati jako imigranti po 2. sv. válce) vyjadřují se ve svých komentářích n\ webech pohrdlivě a odmítavě o Češích a českém státu. Prostě vděčnost sui generis.

O. Prokop 24.1.2019 9:55

dodatek

a co na tom, že Skopjani ze své zástavy odstranily verginskou hvězdu( zmenšili počet cípů) Verginská hvězda je řecký symbol. Vergina ( pak Pella) byla hlavní město Makedonie. Vám by nevadilo, kdyby nějaký stát měl na zástavě českého lva? Musíme si uvědomit, že je to národnostně umělý stát. Nyní Albánci mluví o připojení albánské části Kosova k Albánii. Za pár desítek let bude Albánců v tzv. Severní Makedonii více než Slavomakedonců. Premiérem bude Albánec a pak je už jenom krůček k připojení k Albánii. A se bude říkat, že chyba se udělala v minulosti. Autor znalý jak to vypadá v Izraeli a problémy s Palestinci by to měl vědět.

Rád bych věděl a poučil se něco o tzv. makedonských ( slavomakedonských) dějinách .

P. Han 24.1.2019 9:54

Re: Autor nezná dějiny a kecá

Pokud nevíte, tak na Kypru jsou národnostně Řekové a Turci. Vaše formulace je nejen podivná, ale i lživá. S většinovými Řeky Kypr obývaly i další národy. Řecku jako takovému Kypr nikdy nepatřil - už proto, že v době prvotního osídlování byl "Řecko" pouze geografický pojem, na jehož území bylo několik městských států, většinou spolu válčících. Kypr postupně patřil nejrůznějším říším a dynastiím. Nakonec k říši osmanské, ovšem nikoliv až do jejího rozpadu. Lausannská smlouva Kypr vůbec neřešila, protože od r. 1878 byl Kypr pod britskou správou, od r. 1914 pak přímo britským územím. Kyperští Řekové a Turci se mezi sebou začali řezat od udělení nezavislosti v r. 1960, kdy řečtí nacionalisté požadovali připojení k Řecku, zatímco turečtí k Turecku. Až do řeckého puče z r. 1974 byl Kypr jednotným státem, byť národnostně rozděleným.

M. Prokop 24.1.2019 9:51

Re: Autor nezná dějiny a kecá

Na Kypru nejsou jenom Řekové. Jsou tam i Turci, celkem dost. Že je to výsledek Turecké výbojnosti a že řecká byla dlouhou dobu i Malá Asie, to je taky fakt, vysvětlující vzájemnou nenávist obou národů. Smlouva z Lausanne je jen následek toho, že se Řekové snažili využít poválečné Turecké slabosti a znovu si Malou Asii vojensky obsadit. Což se jim nepodařilo, byli poraženi a až potom došlo k výměně obyvatelstva, tedy hlavně k vyhnání Řeků, žijících v Turecku.

A i Řekové do těch končin přišli stejně jako později Turci, jen o hodně staletí dříve.

Nelze tedy Kypr ani jiná území zjednodušit na "jsou tam Řekové a mají hymnu.

K té Makedonii. Tahanice, zda jsou Makedonci Bulhary, Srby nebo kým vlastně jsou typicky balkánské a nevyhýbají se ani Řekům. Pokud by někdo vojensky nezvítězil a nevnutil tak okolí své pojetí (což se přes všechny snahy nikomu nepodařilo (a bylo těch snah dost), tak je nutné kompromisní řešení. Zdá se, že momentálně k němu Makedonie i Řecko směřují, nezdá se mi tedy rozumným propagovat nekompromisní extrém kterékoliv strany sporu.

O. Prokop 24.1.2019 9:18

FYROM

2. Co se týče FYROMU, tak by si měl autor taky prostudovat, že tento pseudostát nemá žádné dějiny. Vznikl po II. světové válce, založen byl Titem. V rámci Jugoslávie to Řekové tolerovali, ale po rozpadu Jugoslávie začali ve Skopje falšovat dějiny. V roce 1991 při sčítání lidu bylo 30% srbské, 25% albánské 20% bulharské národnosti. Nyní před několika lety při dalším sčítání, srbská a bulharská národnost vymizely a vznikly tzv Slavomakedonci. Přičemž tzv makedonština je nářečím bulharštiny, psaná latinkou. A Skopjani začaly si přivlastňovat řecké dějiny. Na školách se učí o velké Makedonii, kde hranice sahají až k Egejskému moři. Svoje nacionalistické choutky a kradením řeckým dějin potvrdili a samotní Skopjani- již odstranily po protestech Řecka( jako podmínka jejich vstupu do NATO a EU) sochy Alexandra Makedonského, názvy ulic, letiště s jménem Alexandra Makedonského atd. atd. Legrační je, jak dokazují přítomnost pár tisíců muslimů na svém území: Jsou to potomci otroků, které darovala Cleopatra Alexandru Makedonskému, když tam Alexander byl. A hlavně byste měl přečíst Ústavu tohoto pseudostátu. Teprve nedávno jí změnili ( nevím přesně- ale preambuli, čl. 49, 119 a ještě 2 články), ve které byly přímo protiřecké odstavce.

A FYROM je doposud oficiální název v OSN. Takže pane autore. Vím, že trpíte grafomanií, ale lži říkejte bulváru a ne zde.

O. Prokop 24.1.2019 9:04

Autor nezná dějiny a kecá

1. Pokud nevíte, tak na Kypru jsou národnostně Řekové. Hymna Kypru je stejná jako řecká. mají společné dějiny, řeč a taky zákony. To že byly Řekové 400 let pod tureckou okupací se projevilo, že na Kypru jich zůstalo nejvíc a chyba byla že po rozpadu osmanské říše a následnou smlouvou z Lausanne 1923 ten princip, že kdo byl jakého náboženství, tak musel opustit ( Turci Řecko a Řekové Turecko), se vlivem mocností neuplatnil i na Kypru, protože Britové tam chtěli mít pořád vliv.

To by mohl pan autor, který zná dobře izraelské dějiny pochopit a nelhat.

P. Dvořák 24.1.2019 4:02

Re: Souhlas s autorem?

To jste napsal moc hezky.

Ono by to také mohlo znamenat, že se Makedonie přimkne k Turecku. Tím by splnila oba vaše skvělé body. Turecko je v NATO a tak nějak ... jaksi ... se možná vydává směrem přiblížení k EU.

Ono už vlastně v EU je. To když jsem před časem viděl ty turecké davy v Německu podporující Erdogana a prohlašující něco v tom smyslu, že "Tady jsme doma."

To je maglajs, co?

:-))

V. Braun 24.1.2019 1:00

Souhlas s autorem

V tomto případě má autor můj souhlas a jsem rád, že se v Řecku vláda k tomuto kroku odhodlala, snad to vydrží a Makedonie se se vydá směrem přiblížení k EU a NATO.