26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

PROJEV: Timothy Snyder v Radě bezpečnosti OSN

Když hovoříme o „rusofobii“, předpokladem je, že se obáváme poškození Rusů. To je premisa, kterou rozhodně sdílím. Obavu o Rusy sdílím. Sdílím obavy o ruskou kulturu. Připomeňme si tedy akce, které v uplynulém roce způsobily Rusům a ruské kultuře největší škody.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Koutecký 20.3.2023 16:31

K nepochopení na tom není celkem nic. Stejně jako, že USA potřebují mít Ukrajinu v NATO a odříznout Rusku přístup k Černému moři. Mocnosti obvykle válčí, aby si udržely moc. Proto se jim taky říká mocnosti.

R. Tichý 20.3.2023 7:25

Jestli ona rusofobie nebude vysledkem pusobeni rusaku tam, kam slapla jejich bagančata....

F. De Winter 20.3.2023 6:56

Válka na Ukrajině stále trvá a Západ se noří do protiruské hysterie. Rusofobie byla faktem už dávno před válkou. Uvedu proto stručný přehled argumentů, které Západ ani pan Snyder nechtějí slyšet a neumí na ně odpovídat.

Majdan. V únoru 2014 vyvrcholily protesty obyvatel Kyjeva proti vládě a prezidentu Janukovičovi. Jejich příčinu zde nebudu uvádět, bylo by to na déle. Zprostředkovat přišli ministři zahraničí Polska, Německa a Francie, Sikorski, Steinmeier, Fournier. Demonstranti, z nichž pochází nynější moc v Kyjevě a kyjevská vláda a prezident Janukovič podepsali dohodu 21. února. Podle dohody vláda stáhne policii Berkut z před parlamentu a vládních budov, na podzim 2014 budou na Ukrajině nové prezidentské volby, do té doby přestanou protivládní demonstrace. Ministři tří zemí EU podepsali dohodu jako garanti. Vláda stáhla Berkut, ale demonstranti okamžitě vtrhli do parlamentu. Televize vysílala záběry, jak demonstranti chodili po parlamentu s kalašnikovy. Na poslance prováděli otevřený nátlak. Parlament schválil jako jeden z prvních zákonů, zákon prakticky o zákazu používání ruštiny v úředním styku, omezil vyučování ruštiny ve školách. Janukovič musel ujet z Kyjeva nejprve na východ Ukrajiny, jinak by ho byli povstalci zabili. Ruští výsadkáři mu nakonec pomohli ujet do Ruska. Západní garanti nenašli v sobě politickou a morální sílu, aby přiznali, že kyjevští demonstranti, z nichž pochází současná moc v Kyjevě, porušili dohodu, kterou oni garantovali. Majdan byl porušením ukrajinské ústavy - svržení platně zvoleného prezidenta, ozbrojený nátlak na parlament. Americká diplomatka Victoria Nuland později přiznala v americkém Kongresu, že USA vynaložily 5 miliard dolarů, „aby si ukrajinský lid svobodně mohl zvolit své vedení“. Protiústavní převrat pod názvem Majdan spustil řetěz událostí, vedoucích až k současné krizi.

F. De Winter 20.3.2023 6:56

Snajpeři na Majdanu. 20. a 21. února 2014 ze tří okolních budov na Majdanu snipeři stříleli do lidí na Majdanu, do demonstrantů i policistů. Zastřelili 102 osob. Stříleli z budov, které měli pod kontrolou demonstranti. Později západní novináři odhalili snipery. Pocházeli z Gruzie. V západních televizích běžel dokumentární film o střelbě na Majdanu i s výpověďmi některých sniperů do kamery. Z výpovědí sniperů vyplývá, že je objednal člověk z vedoucích kruhů Majdanu, směřuje to na Turčinova, později předsedu ukrajinského parlamentu. Kyjevská moc nepříliš přesvědčivě tvrdí, že snipery objednal Janukovič. Vyšetřování střelby na Majdanu neproběhlo.

Korsuňský pogrom. V noci z 20. na 21. února 2014 se autobusy vraceli z Kyjeva na Krym demonstranti ve prospěch Janukoviče. U města Korsuň autobusy zastavili aktivisté Majdanu. Přinutili cestující vystoupit výstřely do vzduchu. Několik zmlátili, poranili. Tři autobusy polily benzínem a zapálily. Benzínem polili i některé cestující a vyhrožovali jim, že je zapálí. V autobusech původně cestovalo asi 300 cestujících. 30 zůstalo pohřešovaných, 7 osob mělo být zabito. Nikdo nebyl za incident souzen. O události natočili dokumentární film „Korsuňský pogrom“. Událost velmi přispěla k rozhodnutí Krymu odtrhnout se od Ukrajiny.

Teror v Odesse. 2. května 2014 v Odesse demonstrovali lidé proti bezpráví, které zavládlo na Ukrajině. Přívrženci kyjevské moci na ně zaútočili a zahnali je do budovy Dům odborů. Policie jen přihlížela. Demonstranti se v Domě odborů zabarikádovali. Přívrženci moci Dům odborů zapálili a demonstranty, kteří z budovy vyběhli nebo vyskočili z oken, holemi dobili k smrti. Zavraždili 48 lidí. Všechno snímala televize. Pachatelé jsou identifikovatelní na video záběrech. Nikdo nebyl stíhán.

F. De Winter 20.3.2023 6:56

Krym. Generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu Nikita Sergejevič Chruščov daroval v roce 1954 Krym Ukrajině. Do té doby byl součástí Ruské federativní socialistické republiky, dříve Ruské říše. Během trvání Sovětského svazu to bylo jen jakoby administrativní rozhodnutí. Při rozkladu Sovětského svazu uspořádali na Krymu referendum 20. ledna 1991 o vyhlášení svrchovanosti Krymu, na jehož základě krymský parlament přijal 12. února 1991 zákon „O obnovení Krymské autonomní sovětské socialistické republiky“. Krymský parlament vyhlásil na 16. března 2014 referendum o svrchovanosti Krymu a vystoupení ze svazku Ukrajiny. Více než 90 % voličů hlasovalo pro a Krym vystoupil z Ukrajiny a požádal o přijetí do svazku Ruské federace. Ruská Státní Duma přijala Krym a tak se Krym stal součástí Ruské federace. Podle sčítání obyvatel v roce 2007 Rusové tvořili 58% obyvatel, Ukrajinci 24%, Krymští Tataři 12%, zbytek jiní. Na poloostrově vládne spokojenost s nynějším začleněním.

Doněck a Lugansk. Po událostech v Kyjevě po Majdanu iv Doněcké a Luganské oblasti vyhlásili referendum o vystoupení z Ukrajiny. Prezident RF Vladimir Putin obě oblasti vyzval, aby referendum nevyhlašovaly. Vedení Ruské federace zřejmě už tehdy bylo rozhodnuto, že obě oblasti nepřijme do RF, na rozdíl od Krymu. Referenda v obou oblastech se však navzdory Putinově výzvě konaly a více než 90% voličů hlasovalo pro vystoupení z ukrajinského státu. Obě oblasti patřily před Říjnovou revolucí do Ruské říše pod názvem Novorossija. Vstup do RF se však nekonal a obě oblasti začaly čelit útoku ukrajinské armády. Za pomoci ruských vojáků mimo oficiální svazek ruské armády a mezinárodních dobrovolníků, včetně Slováků, se ubránili, ale ne v celém územním rozsahu. Navzdory závazkům obsaženým v Minských dohodách, oblasti čelí až dosud dělostřeleckým a jiným útokům ukrajinské armády. Od roku 2014 až dosud, v oblastech zahynulo asi 13 000 lidí.

F. De Winter 20.3.2023 6:58

Minské dohody. Ukrajinská armáda se pokoušela vojensky zabránit odtržení Doněcké a Luganské oblasti od Ukrajiny. Během bojů na podzim 2014 a začátkem 2015 se ukrajinská armáda dostala do obklíčení u města Debalcevo (mezi Doněckem a Luganskem). Nejprve byl pokus o řešení situace diplomaticky. 5. září 2014 byla uzavřena v Minsku tzv. . 1. minskou dohodu Ukrajina, Rusko a obě oblasti, které se prohlásily za samostatné lidové republiky. Dohoda nevedla k utišení zbraní. Dne 15. února 2015 uzavřeli její účastníci Druhou Minskou dohodu s přesnějším uvedením povinností stran dohody. Následně 18. února 2015 obklíčená ukrajinská armáda ustoupila z debalcevského kotle, ze kterého by se jinak nedostala. Obě strany se obviňovaly z porušování dohody. Ukrajina zjevně nedodržela např. ustanovení, podle kterého měla přijmout ústavní zákon o rozsáhlé autonomii minimálně obou oblastí, později přisunula zpět těžké zbraně k linii dotyku.

Základna Očakovo. Za vlády prezidenta Juščenka a pak opětovně po Majdanu Ukrajina a na druhé straně Spojené státy chtěly dosáhnout vstupu Ukrajiny do NATO. V roce 2008 tomu Německo a Francie zabránily jen za cenu kompromisní věty v závěrečném komuniké ze summitu NATO v Bukurešti, že Ukrajina (a Gruzie) se v budoucnu stanou členy NATO. I bez členství v NATO Spojené státy začaly v roce 2021 stavět svou vojenskou základnu Očakovo v blízkosti Odessy, bez omezení druhu zbraní, které by na ní mohly být umístěny. Po dokončení by americká armáda mohla odpalovat na Moskvu (a jiné ruské cíle) jaderné rakety s dobou letu 6-7 minut až do cíle. Rusko by se stalo vydíratelným v každé otázce. V začátku vojenské operace v únoru 2022 ruské letectvo staveniště Očakovo zbombardovalo.

F. De Winter 20.3.2023 6:59

Nabídka neutrality. Před začátkem vojenské operace prezident Putin nabídl Ukrajině, aby se stala neutrální. Ukrajina to odmítla. Pak už Rusko mohlo dosáhnout své bezpečnosti jen vojenskou operací.

Raketový teror Ukrajiny. Čtrnáctého března 2022 Ukrajina vypálila na město Doněck v poledne raketu Točka-U. Protiraketová obrana sice raketu sestřelila, ale poměrně pozdě. Zbytky rakety dopadly na střed města. Zahynulo 21 obětí, další byli zraněni. 8. dubna Ukrajina vystřelila také Točku-U na město Kramatorsk. Zahynulo asi 50 obětí, další zranění. Ukrajina popírala, že raketu vystřelila její armáda také, že to byla Točka-U. Ze zbytků rakety na místě výbuchu je zřejmé, že to byla Točka-U. Zachovalo se registrační číslo rakety Š (v azbuce) 91579, které patřilo ukrajinské armádě. Čili ukrajinská armáda střílela rakety určené k zabíjení lidí proti městům, na které si Ukrajina dělá nárok. Tyto argumenty se v západním liberálním tisku nevyskytují.

J. Cimbálník 20.3.2023 7:24

Tak to se skutečně nedalo nic dělat než začít válku,obsadit území cizího státu a mít na svědomí statisíce mrtvých..

J. Kulheim 20.3.2023 7:49

Stačilo dodržovat podepsané dohody.

Paní Merkelová řekla, že dohody podepsané v Minsku byly podepsány proto, aby byl získaný čas na dozbrojení Ukrajiny. Proč asi? Atd.

J. Cimbálník 20.3.2023 8:35

Strategický dosáhl Putin izolaci od Západu,emigrovalo spoustu inteligence, z Ukrajiny udělal nepřítele na život a na smrt, Finsko a Švédsko vstupují do NATO a zvýšil závislost na odvěkém nepříteli - Číně. Vskutku pozoruhodný úspěch.

F. De Winter 20.3.2023 9:57

Ústup z dominance Západu. Fakticky začal být zjevný při neúspěchu protiruských sankcí. EU může žvanit o "celém světě" - fakticky jde o USA a zaprděný dvoreček Evropu. Těžiště moci se sunou na východ.

P. Diviš 20.3.2023 8:53

A zdůvodnit to kecy typu pana F. De Wintera.

V. Machálková 20.3.2023 10:18

To nejsou kecy, to je historie žitá s otevřenýma očima a ušima. Klapky na očích a uších zatemní i mozek.

L. Novák 20.3.2023 23:28

Ruské dezinformace a LŽI. Putin ve vás má silnou dezinformační pátou kolonu.!!

Dezinformace je lživá informace se záměrem zmatení veřejnosti

https://www.nelez.cz/

V. Machálková 21.3.2023 8:51

Pane Nováku, už jsem vám to psala, pokud jde o EU a současnou vládu projevujete velkou dávku kritického myšlení. Překvapuje mě, že to nedokážete v případě ukrajinsko-ruskeho konfliktu. Fanatismus je pro kritické myšlení zhoubný.

Nejsem proputinovska pátá kolona, ani protiamerická, čtyřicet let denně sledují politiku, přemýšlím, srovnávám a vyvozují závěry. Sledovala jsem v minulosti příčiny současného konfliktu na Ukrajině, která společně s neokony a deep state dělala vše pro to, aby tento konflikt vyprovokovala a nemůžu ji podporovat v sebevražedném úsilí za cizí zájmy. Je mi líto obyčejných Ukrajinců, kteří neoslavovsli UPA, Banderu a spol. a chtěli normálně žít. Dovedu si představit, jak se těch neobanderovcu báli.

Navíc jsem česká patriotka, podporuji americké patrioty a Izrael. Vše co je dobré pro prosperitu České republiky je dobré i pro mě.

Trochu jsem se rozepsala, doufám, že mě zase neodbudete urážkou nebo dezinformatorkou nebo něčí pátou kolonou. Nejsem ani jedno, ani druhé, ani třetí.

M. Boháček 20.3.2023 9:04

F. De Winter. Perfekné. R^

To ste spísal sám? Ak áno, klobúk dole pred vami, ak nie, poprosím o zdroj.

Na doplnenie - priamy účastník týchto udalostí i dohôd s Gorbačovom.

Jeffrey Sachs: Příčinou války je, že USA prostě nedokážou udržet svůj zatracený nos mimo něčí dvorek.

https://www.youtube.com/watch?v=CUl4ZTVvQ1w

F. De Winter 20.3.2023 9:12

Předloha Ján Čarnogurský.

M. Boháček 20.3.2023 9:48

R^

V. Kuhaj 20.3.2023 9:25

Děkuji, i za práci, kterou jste si s tím dal.

D. Stirsky 20.3.2023 6:06

Ještě se zeptám: kdo z diskutujících zde přečetl od Snydera nějakou knihu? Kostelanský, Machálková...

A. Teply 20.3.2023 13:41

Nečetl - a podle projevu v RB to byla úspora času. Projev je hlavně plný emocionálních výlevů a většinou v rozporu s realitou.

Jinak konflikt sleduji důkladně - minimálně od r. 2014.

A argumentace kolik jste přečetli knih onoho pána - obdobně "chytrý" dotaz:

Kolik jste přečetl knih Vasila Bilaka ?

J. Jurax 20.3.2023 13:55

Bilak nějaké napsal?

D. Stirsky 20.3.2023 6:03

“Exper” vystudovavší v Plzni je Kostolanský. Snyder je renomovaný a velmi známý historik zabývající se mimo jiné právě východem. Černá zem, Krvavé země... Obojí mám v knihovně. Jde-li skutečně o nezkreslený Snyderův text, nezbývá mně, než s ním plně souhlasit.

P. Diviš 20.3.2023 8:54

Jo, "sedí" to. Proto stoupenci ruské agrese tak kvičí.

V. Machálková 20.3.2023 10:21

Argumentují, to vy kvičíte pořád dokola.

M. Boháček 20.3.2023 13:02

R^

M. Boháček 20.3.2023 9:59

Ak mám dať na misky váh názor renomovaného historika a renomovaného priameho účastníka udalostí, vsadím na renomovaného priameho účastníka. ;-)

Jeffrey Sachs: Příčinou války je, že USA prostě nedokážou udržet svůj zatracený nos mimo něčí dvorek.

https://www.youtube.com/watch?v=CUl4ZTVvQ1w

Jeffrey Sachs (* 5. november 1954, Detroit, USA) je americký ekonóm. Vyštudoval na Harvarde odbor ekonómia, kde vo svojich 29 rokoch získal ako najmladší titul profesora.

V súčasnosti vedie Earth Institute pri Columbijskej univerzite a pôsobí ako poradca OSN v otázkach Rozvojových cieľov.

R. Langer 20.3.2023 5:27

Na Ukrajině si můžete říkat, co chcete... ;-D

F. Žůrek 20.3.2023 4:19

Papír snese všechno...

P. Zemcik 20.3.2023 1:43

Zcela souhlasím s tím, co pan Snyder napsal. Mimochodem, pan Snyder nenapsal, že by ukrajinsky mluvící Ukrajinci netrpěli, ani nenapsal, že ukrajinská vláda nedělá chyby. Určitě se před válkou i během války stalo hodně chyb i na ukrajinské straně, asi si nikdo nemyslíme, že na Ukrajině je vše ideální. To zcela určitě není. Jen tyto jejich chyby nemohou v žádném případě ospravedlnit skutečně šílenou agresi Ruska. A ještě k té "rusofobii". Rusky mluvím, četl jsem řadu ruských knih, několikrát jsem v Rusku byl a mám úctu k tomu, co tento národ dokázal. Bohužel, vzhledem k barbarství, kterého se agresí na Ukrajinu dopustili, se obávám, že se mohu sám stát "rusofobem", i když se pořád nějak bráním myšlence, že by snad takoví šílenci byli Rusové všichni. Ale vzhledem k situaci - chorobný strach z Ruska/Rusů, tedy "rusofobie" - vždyť by to mělo docela dobré opodstatnění, ne? Nikoli jako příčina, ale jako důsledek jejich vlastního otřesného chování. Asi by bylo dobré, kdyby si to Rusové a jejich příznivci uvědomili.