20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

POLITIKA: Internetové volby aneb Vítejte v Matrixu

V roce 2013 se tým bezpečnostních expertů pod vedením Alexe Haldermana z University of Michigan zúčastnil městských e-voleb v Tallinnu v roli pozorovatelů. Došli k závěru, že estonský systém I-voting trpí zásadními a neodstranitelnými nedostatky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 1.11.2016 9:17

Re: Ani náš systém není košer

Manipulátoři za plentu nesmí, členové komise také ne. "Bouře ve sklenici vody".

P. Zinga 1.11.2016 8:37

Ani náš systém není košer

I u nás lze manipulovat volby tím, že hlasovací lístky jsou upraveny mimo volební místnost pod dohledem a kandidátky konkurenčních stran jsou voliči odejmuty. Je sice teoretická možnost vyžádat si ve volební místnosti nové, ale zkuste to pod dohledem manipulátorů, kteří s vámi jdou volit anebo mají v komisi pozorovatele. Se divím, že to ještě nikdo u Ústavního soudu nenapadl.

Jestli si dobře pamatuji, soud v Německu internetové hlasování před několika léty zakázal

M. Hanko 1.11.2016 8:35

Nesmysl

Absolutně bezpečné samozřejmě nejsou ani papírové volby. Proto se také dělají ve volebních místnostech kontroly, které někdy manipulaci s hlasy odhalí. Pokud však k manipulaci došlo zrovna tam, kde ke kontrole nedošlo, ta odhalena není. Čili žádná absolutní bezpečnost.

Za druhé, scénář akce typu šmejdů, kteří někde drží důchodce zavřené po celé OBA dny voleb, hlídají je tak dobře, aby nemohli opravit svůj hlas ani z mobilu, udělají to celorepublikově v tak významném měřítku, že to způsobí významné zkreslení výsledků, a navíc o tom budou všichni ti zadržovaní důchodci mlčet, takže se to neprovalí - to mě opravdu pobavilo. Tento scénář opravdu za reálnou hrozbu nepovažuji, eufemisticky řečeno.

No a za třetí, pokud lze výsledky (a tedy jak kdo hlasoval) auditovat pouze z centrální úrovně, za součinnosti několika autorit (z nichž každý má pouze svou část klíče, nutného ke zpřístupnění lístků), pak ani toto jako reálný problém nevidím. Zejména to vůbec nesouvisím s tím, že by zlý útočník mohl chtít prokázat po podplaceném voliči, jak hlasoval. To zjevně nemůže ani zde.

Čili autor mě opravdu nepřesvědčil, že je estonský systém e-voleb jakkoliv reálně nebezpečný. Ještě tak nejreálněji mi zní ta námitka s devalvací ceny volby (snahy, kterou musí člověk na volbu vynaložit).

J. Vintr 1.11.2016 8:10

Celkem zbytečné starosti

o "čistotu" voleb. Ono je totiž v podstatě jedno, jací kašpaři se v politice dostanou nahoru. A mimochodem, největším volebním podvodem je to, že kandidáti můžou klidně slibovat i zcela nesplnitelné věci a po volbách se na všechny sliby vykašlat. Tenhle podvod dělají všichni.

V. Grycz 1.11.2016 8:00

Ano

u tak malé země je tento systém překvapující. Hlasovací lístek je prostě nějaká jistota.

R. Gramblička 1.11.2016 7:10

proč?

to je jednoduché: investovali do toho spoustu peněz a politického kapitálu, takže nejsou ochotní přiznat si chybu nebo selhání. Tohle je příznačné pro politiky napříč celou Evropou