7.6.2023 | Svátek má Iveta, Slavoj


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Richard III. 2.4.2008 21:02

Ne přítel!

Podle toho, co vím, nejsem ochoten akceptovat poslední větu článku. Nešlo o přítele, jeho chápání bylo až příliš vstřícné vůči Arabům (kteří asi byli Evropany podvedeni) a příliš nevstřícné vůči vlastnímu světu (který v té chvíli zákonitě bojoval především sám o sebe). Až nepříjemně to připomíná dnešní relativizaci hodnot vedoucí k neúměrné a nezodpovědné preferenci toho, co znám méně, před tím, co je mi bližší a proto v tom mnohem vidím více slabin..

R 2.4.2008 16:32

zvláštní osobnost

Autor o Lawrenci píše, že byl poněkud zvláštní. Je otázka, kdyby jak dítě ve dnešní době šel na dneska obvyklé testy, co by "nachytal" za diagnózu.  Třeba by ho dneska na základě testů v předškolním věku ani nepustli do obyčejné základní školy....;-P Jak ho autor popisuje, jestli se nepletu, tak podobné chování mívají autisté.

Ivo Fencl 2.4.2008 20:20

Re: zvláštní osobnost

To mne nenapadlo-s tím autismem, ale klidně bych tomu věřil. Nejen podle filmu Davida Leana byl TEL do určité míry masochistou a ačkoli na tom zase tolik nezáleží, více ho asi přitahovali muži. I.

joe 2.4.2008 21:02

Re: zvláštní osobnost

Nebo také Aspergerův syndrom, což je forma autismu...

( http://en.wikipedia.org/wiki/Asperger_syndrome )

Marat 2.4.2008 11:34

Je to hezké povidání o zajimavém muži,ale ...

Jenže za ty úspěchy plukovníka Lawrence, se dnes platí velká cena.Nejsem si jist,zda stojí za oslavování.Anglání nadělali ve světě spousty hanebnosti,daleko více jak ti Němci.

ps 2.4.2008 13:40

Re: Je to hezké povidání o zajimavém muži,ale ...

To, že přispěli k rozpadu Osmanské říše má být hanebnost??

Poloněmec 2.4.2008 16:38

Re: Re: Je to hezké povidání o zajimavém muži,ale ...

Bezpochyby, byl to poslední slušný stát na Středním Východě. Bohužel se dal ve válce na špatnou (tedy poraženou) stranu a měl velké zásoby ropy. Je smutné se dívat na opuštěná nádraží zaniklé turecké železnice.

R 2.4.2008 16:27

Re: Je to hezké povidání o zajimavém muži,ale ...

Osmanská říše byla v rozkladu, přitom se účastnila světové války na nesprávné straně. Rozsáhlá území, která dobyli Osmané v předchozích staletích nedokázala vůbec spravovat a ubránit. Bylo jen otázkou času, kdy se ty území od budoucího Turecka odtrhnou a jak krvavé události to budou. Lawrence to jen trochu urychlil, pravděpodobně přispěl k tomu, že období, kdy se na těchto územích válčilo, bylo o hodně kratší a obětí proto bylo méně. Je možné ale , že bez Lawrence by se v nějakém delším krvavém konfliktu tehdy vyřídily i ty věci, které se hodně později staly záminkami pro následující krvavé konflikty na Středním východě.

eva 2.4.2008 7:40

Lawrence of Arabia

Taky byl výborný film Lawrence z Arábie, Peter O' Toole v hlavní roli. Nestárnoucí snímek byl oceněn sedmi Oscary včetně Oscara za nejlepší film roku 1962

Edmont Dante 2.4.2008 5:48

Protipól Lawrence

Jako kluk jsem četl o Čechovi, který bojoval na opačné straně a byl srovnáván s touto dnes již legendou. Ovšem, jednak Turci prohráli a za druhé my nemáme hrdost Britů, takže o našem krajanovi se toho moc neví a je smutné, že i já jsem zapomněl jeho jméno.

Bohužel postrádám zde již delší dobu komentáře Doxy, který byl chodící encyklopedií a vždy moje vědomostní díry doplnil. Najde se někdo kdo o našem Lawrencovi četl?

Jana 2.4.2008 6:56

Re: Protipól Lawrence

Jo, jo, vycházely od něj v Karavaně příběhy, jmenoval se Alois Musil, tady je o něm článeček.

http://muzeum.vyskov.cz/musil/klobas_cs.htm

Edmont Dante 2.4.2008 8:09

Re: Re: děkuji

MF 2.4.2008 8:34

Re: Protipól Lawrence

Alois Musil tam ovšem působil jako Rakušan. Nebyl možná tak dobrý špion jako Lawrence ale spisovatel pro mládež byl asi lepší.

lucina pes 2.4.2008 11:15

Re: Re: Protipól Lawrence

On přece Rakušan byl, stejně jako všichni naši čeští, moravští, slovenští a další předkové až do r. 1918. Až do vzniku samostatné ČSR byli legionáři vlastizrádci.

Bohata 2.4.2008 15:02

Re: Re: Re: Protipól Lawrence

Američané věděli co dělají když garantovali ČSR -včetně zakarpatí-protože věděli ,že je nutno germánskou hegemonii přepůlit.Bohuže ušlápnuté duše nemohli pochopit myšlení legionářů ,mužů ve své většině podobných Lawrenceovi.

Bohata 2.4.2008 15:05

Re: Re: Re: Protipól Lawrence

Censor mě to vymazal.Děkuji.Vymaž to zase.