13.5.2024 | Svátek má Servác


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
nela 13.8.2008 10:50

Solzenicin zustane jednou z nejdulezitejsich osobnosti 20. stoleti

Nerozumel Americe. Nesel tam dobrovolne a mel zivotni cil - zdokumentovat dobu  doma, dobu ve ktere zil, podat svedectvi pro pristi pokoleni.Koukala jsem se na arte, venovali Solzenicinovi cely vecer.V rozhovoru s novinari na mne nepusobil jako nejaky zapskly moralista,prave naopak.No bylo to ze 70 nebo 80. let 20. stoleti. Skromny, uprimny a laskavy clovek - to nehral. Sedel v obrovske pracovne, ktera byla az do stropu zaplnena knihami, fotkami, dopisy etc. - to mu posilali pametnici, emigranti z celeho sveta. Vsechno musel cist, tridit a sepsat kroniku. Dalo by se rici, ze byl  tim  posedly.Mohl si  uzivat zivota, mel  konecne svobodu i financni prostredky, zvolil vsak zivot poustevnika. Kdyz se vratil na stary kolena domu, tak  tam zase vladl darvinismus pur, protoze byvali bolsevici byli nejen  u moci, ale i kapitalisty.  Mazany aparatcik Jelcin sice oslintaval ikony, ale toho prokoukl hned. Se svym misionarskym poselstvim jak narod po 80 letech komunismu "ozdravit", byl uz nejen  mimo misu, ale i  nahraval ruznym extremistum a blouznivcum, rozhodne ne demokratum.

Honza 13.8.2008 10:49

zdvořilý nesouhlas

Dovoluji si zdvořile nesouhlasit. Četl jsem jsem všechny Solženicynovy knihy, o kterých píše V. Klaus, a Souostroví Gulag na mne zapůsobilo zdaleka nejvíc - intelektuálně i emocionálně. Je to jedna z nejdůležitějších knih 20. století a skvělá literatura.

"Jeden den Ivana Denisoviče" je strhující povídka, ale takových  se i v Rusku za Chruščova vydalo víc (kolymské povídky Varlamovovy, například). Naproti tomu "Gulag" nesnese srovnání s ničím, je to velkolepé veledílo.

Zdeněk 13.8.2008 10:28

Jednoznačně souhlas

Sice jsem se zařekl, že už na psa nebudu psát, ale když už jsem se jednou vyjádřil, když jsem s Vámi nesouhlasil (ekonomika), tak beru jako povinnost se ozvat, když souhlasím.

Dobře napsáno R^

František I. 13.8.2008 9:55

Blbeni štěkají a ňafají.

Klaus jde dál a chechtá se jim do ksichtíků. Juž nyní, i kdyby se na pyje postavili, je historická postava s mnoha prvenstvími v ekonomii i politice. O jeho činnosti za komoušů těžko mohou zrůdičky typu Zfrantišku či Blbena, kteří v té době leštili milicionářské samopali a řvali"Já tě picnu", těžko debatovat. Při jejich dutohlavosti byly Klausovy ekonomické semináře přece jen silné kafe. Kdyby měli v té době něco podobného zorganizovat, pokáleli by si strachy trenýrky z vyřazených sovětských praporů. O ekonomické erudici se vyjádřil i pan Havel. Nikoliv ten chudinka z Hrádečku, ale onenen potentát CSSD, jinak jakési zviřátko z VŠE, který prohlásil, že přes veškeré výhrady počítá Klause mezi 10 nejlepších Československých ekonomů 70 a 80tých let. I za současné tažení proti ekoblbům si zaslouží podporu. Takže milý sockomoušský kale, kníkej. Prý to posiluje plíce;-D;-D;-D

Zebra 13.8.2008 9:51

Ále jó,

takňák ty knihy váží a působí, já osobně bych ještě vzpomněl Matrjoninu chalupu, myslím, že to byla první přeložená a tady vydaná Složenicynova povídka a emocinálně fakt pecka. Kdo včas přešaltoval z očekávání Souostroví Gulag jako dalšího románu a temné éře na drastický dokument, sotva může tvrdit, že už nic nepřidal.

Složenicynův problém byl asi drobek podobný vašemu, dobrý muži. Jeho zásluhy o odhalení a osvětlení zrůdnosti bolševického samoděržaví světu jsou stejně nepopiratelné, jako vaše zásluhy o rehabilitaci trhu, kapitalismu, dobrého oblečení a péče o tělo v očích a myslích Čechů. Bohužel on, stejně jako vy, si z nich udělal legitimaci ke vstupu do klubu (nevděčným a zpozdilým světem nepochopených) velikánů, opravňující ho ke kategorickým soudům a odsudkům o všem a všeho.

I. Laengsfeld 13.8.2008 9:50

Re: tak tomuhle klaus rozumí velice dobře

Taky mi pripada, ze to je napsane dobre a vystizne. Tez jsem nebyl nikdy  ze souostrovi Gulag schopen precist  souvisleji vic nez  par stranek ( je to prilis emocionalni, neusporadane

a asi i nepresne, prece jen jde o  zapis vypraveni ruznych osob)  a to jsem o gulagu precetl pomerne dost (pocinaje V.Salamovem a konce  treba J. Rytcheu, cukotskym  spisovatelem)  Verim VK i to, ze tohle tema ho zajimalo jiz pred 45 lety cili nechapu zapskle komentare lidi, co ho nemaji radi a vadi jim, ze pise i o tomhle. Nevidim nic  spatneho na te docela dobre a presne napsane (mozna  tedy az  prekvapive pro mne  s rusofilskymi  a antiamerickymi naznaky) vzpomince  - ani  kdyz to pise president

Miloš Zfrantišku 13.8.2008 9:30

Náš hradní rusofil

se staví do role stejně nepochopeného člena jakési nebeské ligy. Narozdíl od Solženicina proti bolševikovi ani nehnul. Naopak. Jediné co je spojuje je nenávist vůči západů.

www racek 13.8.2008 9:27

tak tomuhle klaus rozumí velice dobře

rozhodně mnohem víc jak ekonomii a právu ...

MUDr Jiří Kilian 13.8.2008 8:21

Re: Pane Klausi,vyprávěním o Solženycinovi nezakryjete . . . .

No,  není zřejmé, kdy a kde kterému novináři to autor měl říci, tak nevím, jestli je to vsjo.  V normalisačních letech museli lidé psát životopisy a ty měly předepsanou strukturu.  Krom  toho musely obsahovat vyjádření postoje v r. 1968.  Bylo takové zavedené klišé  " v roce 1968 jsem se nezůčastnil protisovětských a protisocialistických demonstrací  " nebo tak nějak, už si to přesně nepamatuji.   Někteří lidé psali i důvod, třeba že byli ještě mladí, nebo nemocní a pod.  Já jsem hodně přemýšlel a sestavil větu  "  v roce 1968 jsem měl zlomenou nohu a tak jsem se nemohl zúčastnit protisovětských demonstrací " a myslel jsem si, že tak dám najevo nesmyslnost té výpovědi i požadavku na ni  ( v ulicích byli všichnilidé a pak všichni psali, žze se nezúčastnili ) a že si mne třeba někdo z kádrového oddělení zavolá a bude zkoumat smysl té věty  docela jsem se v mladické nezkušenosti těšil a připravoval na nějaký polopohovor polovýslech o tom,jak je to myšleno, ale nestalo se.  Soudruzi na kádrovém asi potřebovali jen odškrtnout splněný požadavek.  Jedne můj kolega zase napsal, že se ničeho aktivně nezůčastnil,  ale jednou na procházce byl pohlcen davem lidí, kteří zpívali nějakou ruskou lidovou píseň o Ivanovi, kterou neznal, protože ruština mu na škole nikdy nešla. To byla troufalost daleko větší a také si ho nikdo nezavolal.  Chci tím říci, že normalisace přinesla takový neviditelný projev odporu, všlijak vyjádřený i nevyjádřený, národ to sice vzdal, ale jakmile mohl (viz hokej třeba) , dal najevo co si myslí a jak je to s tou láskou k CCCP. A že bych tedy nečinil nějaké závěry z těch vět té doby.

i.h. 13.8.2008 7:59

Když se komunistický kolaborant a zaměstanec ústavu

ÚV KSČ Klaus zaštiťuje Solženicynem, tak to už je opravdu na zvracení. ;-O;-O

PROKOP BUBEN 13.8.2008 7:46

Zdá se

že kLaus chce, aby se Solženicin nad jeho moudry humanisty a předního bojovníka proti komunismu z ústavu založeného na popud vedení SSSR i ODJINUD, hned po pohřbu musel v rovu obracet......

Frank 13.8.2008 7:46

Akorát mi není zcela jasné, když Klaus četl Solženicina a píše zde, že Solženicin

podrobně popsal poměru komunismu, proč se hlásil sám do KSČ? Nebo jej četl až po přihlášce?

MF 13.8.2008 7:38

Souhlasím částečně.

Já jsem měl k dispozici propašované 2 díly Souostroví Gulag myslím už od r.1985. Přečetl jsem je jedním dechem. A řada mých známých také. Jeden mi za ně tenkrát dával 2000 Kčs, já neprodal. Nemyslím si tedy že Souostroví Gulag není čtivé. Je ale pravda, že Jeden den I.D. byla kniha, která lidmi dost otřásla. Však také koministé pořádně litovali že ji nechali vydat.

Antonín I. 13.8.2008 4:51

Re: Václav Klaus

Pane Viktrpe,

i když nemáte pana prezidenta rád (řekl byste mi proč?), tak se nemusíte ješte navíc vyjadřovat k věcem, jež jsou asi nad Vaše myšlení. Oni jsou opravdu lidé, kteří rozumí víc než jedné věci, stejně tak jsou lidé, kteří jenom házejí bláto protože nerozumí ničemu. Myslíte, že patříte k těm prvním nebo k těm druhým? 

Viktpr 13.8.2008 4:39

Václav Klaus

je odborníkem na všechno, dokonce i na literaturu. všechno ví, všemu rozumí, všechno kritizuje,, sč sám nic  světaborného nenapsal. Nechápu, proč takovéhle povídání nachází v NP místo?

PetrH 13.8.2008 3:46

Re: Pane Klausi,vyprávěním o Solženycinovi nezakryjete . . . .

Co to proboha blábolíte???8-o

PetrH 13.8.2008 3:44

Re: Neobyčejně seběvědomé zhodnocení Archipelagu,

Nemáte pravdu. Hodnotím Souostroví Gulag podobně, jako pan president. Jeden den Ivana Děnisoviče byl klíčový. Ano, Souostroví Gulag mohlo změnit názory západních levicových intelektuálů, kteří se snažili nevnímat ruskou skutečnost a hledat v Rusku (resp. SSSR) splnění svých ideálů. Jeden den Ivana Děnisoviče je příliš osobní, než aby jim něco řekl. Souostroví Gulag dokumentuje masovost použití oněch ruských metod, ukazuje, že Ivanů Děnisovičů byly statisíce. Ale dokumentuje opravdu jen tu masovost. Tomu, kdo četl Ivana Děnisoviče a pochopil, že nejde o jeden exces, ale o systém, už opravdu nic - kromě počtu a jmen lágrů - nepřidává.

Jan Štýs 13.8.2008 2:50

Neobyčejně seběvědomé zhodnocení Archipelagu,

cit. "ale já mám pocit, že už mi nic nového nepřidala" - takové vyjádření v podstatě znamená, že kniha je nemožně napsaná a/nebo její obsah pan prezident už předtím znal. V takovém případě se naskýtá otázka, proč pan prezident takovou knihu nesepsal sám.

Ale 13.8.2008 1:41

Re: Čtenářský deník

Tak souhlas, stejný zážitek. Denysoviče bez dechu, Gulag zakoupil, neúspěšně rozečetl a odložil. možná někdy...

Bohata 13.8.2008 1:23

Pane Klausi,vyprávěním o Solženycinovi nezakryjete . . . .

zřejmý nedostatek averse vůči praktikám ruského imperia.Na otázku novináře ,jaký byl Váš postoj k ruské invasi 68,jste řekl,že jste to příliš nevnímal protože jste měl jiné starosti.To je vsjo.

dzanny 13.8.2008 1:16

Re: Čtenářský deník

"Bez dechu" je román, který neznám nebo jste se od toho neodtrhl?

Prétextat 13.8.2008 0:56

Čtenářský deník

Přečetl jsem Jeden den I.D. a Rakovinu. Bez dechu. Souostroví G. je něco jiného, byť ho zná každý pisatel nekrologů. Takže souhlas.

dzanny 13.8.2008 0:55

No, já ji třeba v roce 1990 četl,

a na lepší knihu o "Systému" jsem nenarazil nikdy. Zejména ve srovnání se zahořklými knihami zavřených reformních soudruhů to byl balzám. Občas se k ni vracím, jak už to u ruské literatury bývá, tak ve chvílích, kdy se mi nedaří. Vyzdvihl bych zejména:

- nadhled, nekňourání

- přiznání vlastních chyb

- vhled do duše a myšlení těch na druhé straně drátu

- vlastní skromnost, když autor neví, tak neví, též nevymýšlí vzdušné zámky

Ludek 13.8.2008 0:42

Solzenicyn se nezajimal o Ameriku, nikoli naopak

Solzenicyn se zabydlel v lesich odlehleho Vermontu, mluvil rusky, cetl a psal rusky, myslel rusky a myslel na Rusko. Amerika pro nej byla jenom zemi, kde nahodou zil, kdyz mu nedovolili zit v Rusku. Amerika jej nezajimala, nerozumel ji a nemel zajem se o to pokusit. Jeho jedinym zajmem, na ktery se soustredil a mozna ze dobre delal, aspon to delal poradne, bylo ovsem Rusko. Nikoli naopak.

Vlasta.on 13.8.2008 0:19

Za tu

poslední větu a předposlední odstavec to pěkně dostanete.