25.5.2024 | Svátek má Viola


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Urban 7.7.2011 13:31

Je snadné být nejlepším vladařem,

pokud dotyčný nevládne a nemusí tudít svoji inteligenci a rozhled testovat v roli pohaněče dobytka. Koneckonců historie habsburské rodiny zná arcivévodu, který byl svým rozhledem a inteligencí nepochybně převyšoval svého pomazaného bratra, na rozdíl od něj ovšem vládl jen pár let a skončil před popravčí četou.

V devadesátých letech se kdosi Otty Habsburka zeptal, zda by chtěl usilovat o titul českého krále. Otto to odmítl s tím, že je nutné se soustředit na reálné věci. To znamená, že to byl člověk nejen velké inteligence a rozhledu, což není zas tak zvláštní, ale že také dokázal tyto dvě věci spojit do podoby praktického poučení. To už ocenění zasluhuje, neboť s něčím takovým se člověk setkává mnohem méně.

A. Hrbek 7.7.2011 9:37

Malý příspěvek

Franz Joseph Otto Robert Maria Anton Karl Max Heinrich Sixtus Xavier Felix Renatus Ludwig Gaetan Pius Ignatius von Habsburg byl rakouským arcivévodou a zatím posledním následníkem trůnu Rakousko-Uherské monarchie a hlavou domu Habsburgského .  Malý problém je v tom, že RU monarchie již neexistuje a namíto ní vznikly jednak samostatné státy - Rakousko, Maďarsko, Česká republika, Slovenská republika, Slovinsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, kde byli Habsburgové zbaveni trůnu. Další části monarchie byly začleněny např do Polska, Itálie, Černé Hory, Srbska,  Ukrajiny, Rumunska.

Otto byl poslední útěchou stařičkého mocnáře FJI a díky Zitě se mu dostalo perfektního vzdělání a vychování (mimo jiné i v Lovani, kde se o totéž bezvýsledně pokoušel pan Dlouhý). Jeho morální autorita byla obrovská, jeho politická síla nulová a po řadě neúspěšných pokusů o obnovu monarchie skončil jako jeden z europoslanců za CSU. Do Rakouska měl na dlouhá léta zakázaný vjezd, napřed se musel vzdát všech nároků na trůn a majetek.

Za porovnání stojí osud dvou synů následníka trůnu Františka Ferdinanda d''Este Maxmiliána a Arnošta, kteří byli Rakouskou republikou plně uznáni za Rakušany. Na rozdíl od Čechů jim jejich majetek nebyl zestátněn. Svůj boj proti nacistům si odpykali v koncentračním táboře Dachau (vybírali latriny a výkaly vozili na skládku) a Buchenwaldu. Po osvobození se v Rakousku aktivně zúčastnili společenského života a byli převážnou většinou občanů (včetně komunistů) plně respektováni. Bohužel se věznění nepříznivě projevilo na jejich zdraví a tak poměrně brzy umřeli.

S. Ševeček 7.7.2011 10:22

Re: Malý příspěvek

Děkuji Vám, vážený pane Hrbku, za "malý" příspěvek.

M. Krátký 7.7.2011 12:49

Re: Malý příspěvek

Také děkuji i autorovi základního článku - ostatním hezký den

P. Sulc 7.7.2011 3:43

Rad bych vedel, jaka byla jeho predstava spojene Evropy

Urcite to nemohla byt ten odporny byrokraticky spolek, kteremu vladnou nevoleni potentati, kteri se staraji o zarovky, pseudo-lidska prava, nazvy rumu ci masla a podobne prkotiny. Jestlipak by  von Habsburga kdy napadlo, ze se v Unii budou registrovat spekacky ci syrecky K takovymto kravinam Unie dospela, po zahnutych okurkach a bananech.

O. Kadlec 7.7.2011 0:21

Úsměv

Pane Romantiku, Otto von Habsburg byl formát. Úctyhodný muž, jehož charisma podtrhoval zajímavý rodokmen. Ale nebyl našim králem a císařem. Ani nekorunovaným. Nebyl jím v žádném slova smyslu, ani jako Ludvík VII. pro tehdejší Francouze. Když mu bylo pět tak naši dědové vyhlásili republiku. Naše země je republika.

J. Bakulová 7.7.2011 5:34

Re: Úsměv

škoda, ne ?

O. Kadlec 7.7.2011 10:04

Re: Úsměv

Škoda? Zisk má vždy nějakou cenu. Něčím musíte zaplatit, abyste získala. Jsme občany republiky a kéž to tak dlouhé generace zůstane.

F. Matousek 7.7.2011 12:55

Re: Úsměv

Je tezké hodnotit, bylo-li by lépe, kdyby zustala zachována RU monarchie, nebo zda je lepsí soucasný stav, tzv. Cesko ?!

Kazdopádne by nedoslo ke druhé WW tak jak doslo, jestli by k ní vubec kdy doslo?

Ale to jsou jen spekulace. Tak nejak si myslím, ze stav rekneme federativního státu Böhmen zaintegrovaného do Rakouské monarchie, kdyby dnes existovala, by byl morálne a politicky mnohem uspokojivejsí, nez je v soucasnosti. Nevím kdo kdy prohlásil, ze Cesi nejsou schopni si vládnout sami a jeví se, ze mel pravdu.

O. Kadlec 7.7.2011 13:38

Re: Úsměv

Naprosto s vámi nesouhlasím.

Není žádné kdyby. Válka byla a v případné záchraně Habsburského trůnu by nebylo nic, co by jí mohlo zabránit. Prní světové císař taky nezabránil. Ve Vídni se nerozhodovalo jako se nerozhodovalo v Praze.

F. Matousek 7.7.2011 14:03

Re: Úsměv

Domníváte se tedy, ze by si Hitler troufnul jen tak na RU-  monarchii?  Jako drze zabral Rakousko a nakonec i pod záminkou Ceskoslovensko? Inu já si to nemyslím.

A ono Kdyby, je v historii velmi zajímavé a poucné, máme-li z ní cerpat pro prítomnost a budoucnost.

O. Kadlec 7.7.2011 14:22

Re: Úsměv

A proč by se tím zabýval? Vycházejme ne ze spekulací, ale z dějin jak se děly. Nacisté chtěli být vůdčí mocností světa. proto potřebovali půdu a suroviny na východě, a zlomit moc Francie a Británie. Ovládnout potřebovali neomezená ložiska ropy na Středním východě, a oceány. Proto Hitler rozpoutal válku.

A Rakousko? To je jen cesta do Istanbulu. A zdroj potravin. Úplně stačilo bylo-li přátelské. V nějaké neformální nacistické unii. Nemuselo být dobyto.

J. Tejkl 7.7.2011 14:13

Re: Úsměv

Když už mluvíte o ztrátách a ziscích, měl by jste rozvést, co jsme vytvořením republiky, která přežila pouhých 20 let,  vlastně získali oproti RU monarchii.

O. Kadlec 7.7.2011 14:26

Re: Úsměv

Nezávislost a postavení jednoho z Evropských národů. To není málo. Z toho plynoucí vlastní kulturu a sebevědomí. Dnes, v EU, spoluvytváříme Evropu jako člen týmu, a ne jako region.

J. Tejkl 7.7.2011 15:18

Re: Úsměv

nezávislost? Míníte snad těch 7 let nacistické okupace a později 40 let trvající potupnou roli  sovětského satelitu se statisíci sovětských vojáků na vlastním území?  

ČR je nezávislá (dnes, i před 2 sv. válkou) jen díky spojeneckým dohodám a  díky současné gepolitické konstalaci. Je to nezávislost velmi křehká, a je vždy "závislá" na spojenectví s někým, kdo je schopen tuto nezávislost mocensky garantovat. Takže to v podstatě žádná skutečná nezávislost není. Evropským národem jsme byli i před r. 1918. Vlastní kulturu jsme měli (a to neskonale bohatší než kdykoliv později) rovněž před rokem 1918. Osobně by mi vůbec nevadilo "spoluvytvářet Evropu" jako regionální součást státu, která by dnes měl něco kolem 80 milionu obyvatel, než jako desetimilionový státeček, jehož moc a váha je pouze iluzorní a papírová. Navíc termín "spoluvytvářet Evropu", je vzhledem k všeobecné neochotě podílet se na Evropském projektu a chabých schopnostech našich politických elit, které se dobře ukázaly např. během našeho přesednictví Evropské unie, velmi, velmi diskutabilní. Co konkrétního jsme, coby samostatný stát, v EU "spoluvytvořili"?   

O. Kadlec 7.7.2011 15:42

Re: Úsměv

Mluvte rozumně, člověče. jinak to nemá cenu.

SAMOZŘEJMĚ, každý stát naší velikosti a síly je nezávislý jen díky spojeneckým dohodám a mezinárodní konstelaci a vůli. To je objev!

Jsme členy NATO a Evropské unie. To je tvrdý FAKT.

A pokud by vám nevadilo spoluvytvářet Evropu jako regionální součást státu s 80 Mil. obyvateli, který ovšem nemáme, pak vám jistě nevadí, že tutéž Evropu spoluvytváříme s uznanou národní vládou jako součást unie s 500 Mil. obyvateli, která tu hlavní výhodu že existuje. Je to zřetelně na vyšší úrovni, a to jak ústavní, tak ekonomické a silové, než před 1.světovou.

J. Tejkl 7.7.2011 17:47

Re: Úsměv

samozřejmě že na tom není nic objevného, já jen reagoval na Vaše tvrzení, že samostatný stát nám přinesl jenom výhody a jaké.  Pokud bych si měl vybrat mezi samostatností a možností, že by neproběhla 2 sv. válka ( což je  v případě udržení RU monarchie možnost reálná), a Čechy by se konsekvetně nestaly ruskou provincií, pak jednoznačně hlasuji pro setrvání v RU monarchii. Pokud jde o kulturu, není nutné připomínat, jak devastující dopad na ní měly obě totality.

Samozřejmě mi nevadí, že spoluvytváříme Evropu (ať už tím myslíte cokoliv) jako samostatná ČR, stejně jako by mi nevadilo tutéž Evropu spoluvytvářet jako součást nějaké konsituční RU monarchie. Jen si myslím, že pokud by se dějiny střední Evropy vyvíjely jinak (viz výše), byli bychom na tom o mnoho lépe. To je vše       

J. Tejkl 7.7.2011 17:48

Re: Úsměv

míněna je samozřejmě kultura česká...

O. Kadlec 7.7.2011 18:26

Re: Úsměv

Jenže nemůžete vybírat zpětně. Volili naši dědové. Rizikově a správně. I ten komunismus zvolili naši dědové. Špatně. Taková je historie.

J. Tejkl 7.7.2011 20:03

Re: Úsměv

ano, zvolili jak zvolili. Zda to ovšem bylo správně, totˇ otázka...

M. Stuchlik 7.7.2011 22:01

Re: Úsměv

Mám obavu, že odpověď na otázku zda volili předkové správně, známe

J. Dlouhy 7.7.2011 23:57

Re: Úsměv

Velice dobre receno. Mimoto uz 21 let dokazujeme, ze nejsme schopni vlastni samospravy.

J. Jelínek 7.7.2011 7:44

Re: Úsměv

A to je právě ten průšvih.