28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

OSOBNOST: Bobby - a šachy

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Delam Sikozy 9.2.2010 15:48

Re: Velmi dobré

To nevím. Kterou partii máte na mysli? Je třeba rozlišit psychologický boj mimo partii (požadavky na křeslo, osvětlení atd) a boj při partii samotné. Tam mi není známo, že by Fischer používal nějaké nefér prostředky, jako to bylo např při zápase Karpov-Korčnoi (jogurtová aféra či "hypnotizérská"). Snad až na ty opožděné příchody, ale to není nefér a Spasskij by se tím neměl nechat rozhodit.

Někde jsem četl i vzpomínky Pachmana, a ten Fischera na turnajích, kterých se účastnili spolu, hodnotil jako gentlemana.

Aljechin - s oblibou držel na klíně kočku při zápase s Euwem, protože soupeř na ní měl alergii. Topalov-Kramnik, "záchodová" aféra také nebylo nic moc košer. Kasparov kdysi nepozorovaně vrátil špatný tah (či přehmátl z již dotknuté figury. Pak se hádal jak Maradona. Kdysi si šachisti naschvál kouřili pod nos.

Magnus Carlesen nedávno prohrál se ženou - v afektu ji ani ruku nepodal (což je základní rituál). Každej je nějakej....

Bertiik 9.2.2010 9:09

Děkuji

Krásný článek...

Vznik "Velmistra"+peníze 9.2.2010 9:01

Cit. podle P. Šustrové, iLiteratura

Poslední ze tří sanktpetěrburských mezinárodních turnajů se konal v roce 1914. ... na tomto turnaji udělil car Mikuláš II. pěti finalistům oficiálně titul „velmistr“. Byl to ještě ryze čestný titul, o němž nebylo do šedesátých let 20. století nijak přesně rozhodnuto, ale zněla v něm ozvěna středověkých vojenských náboženských řádů i současnějšího svobodného zednářství, což šachové hře propůjčovalo jistou tajemnost... Znakem vzestupu postavení šachu bylo i to, že odměna za účast mistra světa, 4000 rublů, byla mnohem vyšší než první cena, která činila 1200 rublů. Byla to nevídaná částka, ovšem Laskerův starý soupeř Tarrasch to komentoval: „Ne­ shledávám ji nijak nadměrnou. Za to, jak skvěle hraje, by si klidně zasloužil ještě větší bonus.“ (IF)

Z článku P. Šustrové II 9.2.2010 8:56

"Šílenství" a šach

První turnaj v Sankt Petěrburgu na přelomu let 1895–96 byl čtyřstrannou soutěží, při níž každý ze čtyř největších tehdejších mistrů sehrál krátký zápas o pěti partiích proti každému z ostatních. Ně­ mecký mistr světa Emanuel Lasker vyšel z turnaje jasně první, zvítězil v jednotlivých zápasech se všemi ostatními. Svrchovaně nadaný a všestranný Lasker hrál šachy vždy na nejvyšší úrovni a udržel si titul mistra světa dvacet sedm let – to je rekord, který nejspíš už nikdy nebude překonán. Jeho poražený soupeř Wilhelm Steinitz skončil navzdory svému věku druhý, mladý Američan Harry Pillsbury byl třetí a ruský mistr Michail Čigorin čtvrtý. Výsledek povzbudil Steinitze, aby Laskera vyzval k odvetnému zápasu o titul, což bylo u devětapadesátiletého člověka pozoruhodné. Ten se rovněž hrál v Sankt Petěrburgu, ale Steinitz těžce prohrál. Ve skutečnosti trpěl nerozpoznanými srdečními potížemi, jejichž vedlejším důsledkem byl záchvat šílenství vedoucí k jeho dočasnému umístění v blázinci. Historky o tom, jak si Steinitz představuje, že hraje šachy s Bohem, lahodily schadenfreude (škodolibosti) jeho soupeřů a podněcovaly posměch lidí, kteří si – tenkrát i dnes – mysleli, že člověk, který věnoval život šachu, rozhodně musí být šílenec.

Z článku 9.2.2010 8:52

.. Petrušky Šustrové (cit dle Iliteratura)

Howard Staunton, největší šachová osobnost viktoriánské Anglie, neviděl nic nedospělého na hře, jež mohla soutěžit s jeho celoživotním zaujetím shakespearovskou vědou – a rozhodl se předvést její mužné přednosti. Šach není „výmluva za nečinnost“, napsal. „Šach je míněn jako zábava nadaných lidí s praktickou energií, lidí, kteří jsou si plně vědomi odpovědnosti za svou společenskou existenci, lidí, kteří i při zábavě touží utužovat a povzbuzovat své intelektuální schopnosti až k nejzazší mezi.“ I Staunton však silně pociťoval, že šach „nikdy nemůže být profesí. Může do velké míry posilovat myšlení profesionála, ale nikdy se nesmí stát předmětem jeho života.“

I 9.2.2010 9:59

Re: .. Petrušky Šustrové (cit dle Iliteratura)

... což zřejmě ve Fischerově případě nebylo splněno.

Více také v 9.2.2010 8:04

... v knize

V knize (pro tento článek nepoužité) "Studená válka na šachovnici". Její recenze od Jana Lukavce, zde http://www.iliteratura.cz/clanek.asp?polozkaID=24941

Baghíra 9.2.2010 7:31

Nemůžete si odpustit ty rádobyvtipnosti

a soustředit se na plynulost slohu? Téma je jistě fascinující, ale slohové poskakování mu nesvědčí.

ladik53 9.2.2010 7:24

Mám dojem...

..., že pouze jednu partii v tom památném zápase se Spaským nezahájil Fischer tahem e2-e4. Psalo se o tom, jako o největším překvapení. A ukázalo se, že přestože měl Spaský údajně nejlepší sekundanty, na tohle neměli. Fischerovi u nás tehdy fandila snad celá republika!?

Dodatek 9.2.2010 0:43

Bobby nebyl nepraktický. Vynalezl..

1996 začal propagovat dokonalejší pravidla: Fischerovy náhodné šachy Chess960. Vyhýbají se nespravedlivé "teorii zahájení": úvodní postavení figur dělá počítač z 960 možností vč. pozice klas. šachů. Právě kreativitu, co mu chyběla, tím podpořil. "Opět jen skvělý interpret," vnímá však Kasparov to, že i tady šlo už předtím o ruský vynález:-) (Bronštejna, jako i v násl. případě, ale Fischerovy varianty jsou jednodušší.) 2. jeho inovace jsou nové dig. Fischerovy hodin, patentoval si je 1988. Dnes ¨se běžně užívají, ale patent vypršel po nezaplacení poplatku. (I to, že tradicionalisti odmítli "Náhodný šach" přijmout, vedlo snad k Bobbyho odmítání účasti na turnajích.) I. F.

MUDr. Mstibor Háborů 9.2.2010 0:24

Luděk Pachman

Luděk Pachman vyhrál s Bobbym dvě partie, ne jen jednu. Indický šachista je Anand, nikoli Ananda. A to jsou jediné drobnosti, které jsem v článku našel:-)

Vasekpasek 9.2.2010 2:23

Re: Luděk Pachman

Ovšem to, že Kasparov se Fischerovi jen blíží, už zase taková drobnost není. Nejlepším v historii byl totiž právě Garri :)

Ludva 9.2.2010 11:37

Re: Luděk Pachman

Nejlepší v historii bude nepochybně počítač. Přece jenom jde o hru s konečným počtem variant.

kpt 9.2.2010 10:04

V tomto případě jde zřejmě jen o prstovou chybu

autor měl nepochybně na mysli Karpov, Kasparov, Anand a Kramnik.