7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

NĚMECKO: Země neznámá

Jak tak čítám české noviny, zjišťuji v nich trojí tón Jeden poněkud dětinsky uštěpačný: hahá, už teče do bot té jejich Unii, už mele z posledního to jejich euro… nu, nebudu pro tentokrát připojovat komentář, i když bych věděl jaký.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Kulhánková 30.1.2012 1:55

Re: Herr Frybort, jen malo opravu:

Druhá osoba jednotného čísla (thou) se v angličtině už drahnou dobu nepoužívá. Jak správně píše autor, v angličtině si všichni vykáme, "thou" je archaismus, který se používá pouze v citaci klasické literatury nebo v liturgii. Není tedy pravda, že by druhá osoba jednotného a množného čísla byly totožné.

Jak správně píšete Vy, formálnost oslovování se vyjadřuje používáním křestního jména nebo příjmení. Ještě jste vynechal jeden stupeň, a to je zdrobnělina křestního jména. Je velký rozdíl, jestli kolegyni oslovujete Deborah nebo Debbie.

P. Sulc 30.1.2012 1:46

Herr Frybort, jen malo opravu:

co se tyce clanku samotneho, naprosto bezkonkurencne vam to vysvetlila pani Kaniokova a byla by neskutecna drzost k tomu cokoli dodat. Ale jine veci: ve Vidni jsem skoro rok delal ve Wiener Molkerei pomocneho elektrikare, 1968. A my mladsi jsme si tykali, jen jeden starsi a pan mistr , Herr Smucker si tykali spolu, my jim ne. Co se Anglie tyze, jiste, druha osoba mnozna i jednotna je stejma. Tak si proste slovo tykat a vykat nahradte slovy formalni a neformalni oslovovani A hned tu bude setsakramentsky rozdil. Dokonce se da rici ze je tu jeste treti druh oslovovani, neco mezi tim.. Ctete si treba sherloka Holmese. Cizi lide rikaji pane Holmesi, dlouholety pritel jen holmesi ale jen bratr mu rika Sherlocku. V TV serialu "Rumpole of the Bayley" vidite to same. a v USA je tykani, ci at tomu lepe rozumite, neformalni oslovovani, naprosto bezne, a to i po telefonu s clovekem ktgereho jste nikdy nevidel.A v praci vetsinu prijmeni druhych lidi dlouho neznate, vsude padaji jen krestni jmena. Takze:"Netahejte nas za nohu".

J. Kanioková 30.1.2012 0:45

Pane Frýborte, ráda jsem čítávala vaše články,

ale mám pocit, že ve svém fandovství EU ujíždíte. Nic takového jsem nikde nezaznamenala - "Už zase duní prušácká bota, už opět se dobyvačný Němec hotoví zašlápnout něžnou květinku české suverenity!". A jako odpůrce EU čtu k tomu tématu vše! Jste vedle!

Lidi prostě nechtějí ekonomickou a politickou podřízenost vlastní země, gubernií jsme byli až moc dlouho! Což se čím dál úporněji děje. A jelikož je Německo v Evropě ekon. nejsilnější, tak ta VEDOUCÍ ÚLOHA na něj vyšla.

Kdyby byla ekonomicky nejsilnější Itálie (třeba)a stala se v EU hegemonem, který nás tlačí k silnější integraci, unifikaci, k Fiskální Unii, budeme nevrlí na ni. Vůbec nejde o normální běžné Němce, Francouze, kohokoliv !

Jde o to, co se nám snaží vnutit EU - ekonomicky a politicky a v jejím čele momentálně neformálně vedoucí politička Němka.

EU je dnes jen a jen DLUHOVÁ UNIE, a ani v této zoufalé situaci, ve které se nachází, Bruselská věrchuška nezapomíná tlačit na stále větší centralizaci a odevzdávání stále dalších částí suverenity členských zemí. Demokracie tak dostává stále víc na frak jen kvůli (c) Velké Evropské Myšlenky!

M. Zavala 30.1.2012 0:40

nemci byli vzdy civilizovany narod

ja osobne proti nim nic nemam, ani proti nikomu jinemu, vcetne rusu, ale jak je mozne ze se to dvakrat tak zvrhlo, a to za jedine stoleti? Jinde taky, pravda, takze asi nejsou tak jini ani civilizovanejsi.

A poukazovat na jmena, ze cesi jsou posmevacci, v nemcine nevim, ale v anglictine,treba, Sir Anthony  Trollop, Mr. Peabody, Mr. Hickey, a jine. To je horsi nez Zaoralek

Z. Kulhánková 30.1.2012 0:33

Moc krásné, díky!

Stejně jako Vaše knížky. K Bavorákům máme blízko, protože máme společné keltské předky.

Jednou mi v Manchesteru číšník naléval pivo z láhve zvysoka do sklenice, až jsem na něj zaječela, že to musí po skle. Odvětil drze, že ho nemám poučovat, neb pochází ze země, kde pivo vynalezli. Přeptala jsem se, kde že to je a on pravil, že Bavorsko. Tak jsem mu řekla, že s tím může oblbovat Anglány, ale nikoliv Češku.