4.7.2024 | Svátek má Prokop


Diskuse k článku

NĚMECKO: Kdo nechce volit, měl by platit pokutu

Dva němečtí studenti z Berlína, kterým je kolem pětadvaceti, Vincenc - Immanuel Herr a Martin Speer, se domnívají, že stále vzrůstající trend vyhýbání se volbám ohrožuje demokracii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Charvát 2.9.2013 20:18

Re: Právě naopak

Klobouk dolů, co slovo, to perla, jako obvykle. Až založíte politickou stranu, hlásím se do ní.

Z. Sohorova 2.9.2013 17:43

Soudruh smažák

E. Sevrát   zde predvadi ty jeho slataniny z jeho vypaplane hlavicky

J. Kuka 2.9.2013 17:35

No..

No ja nevim , podle meho je lepsi , kdyz clovek nezabyvajici se politikou a neznajici kandijujici volit nejde . V dnesni dobe je zde stale jeste velka skupina lidi poznamenanych komunismem , kteri maji volby za povinne a bez premysleni ten hlas nekomu hodi . Pokud nejsou schopni se ani seznamit z kandidatkou a nazory stran , tak at radeji zustanou doma a nechaji za sebe vybrat nekoho kompetentnejsiho .

E. Pavel 2.9.2013 16:45

Re: Já bych spíš zavedl,

Sice tam máte smajlíka, ale já bych s tím souhlasil. Volič by musel do 14 dnů před volbami zaplatit např. 500 Kč (třebas z domova převodem na účet) a následně by to dostal kvitanci, se kterou by se prokázal ve volební místnosti.

V následujícím zdaňovacím období by tu částku (třeba ne celou) dostal zpět formou slevy na dani z příjmu.

K. Vážný 2.9.2013 16:44

Volební povinnost byla

i za první republiky.

Za bílé lístky bych snižoval počet křesel v parlamentu za daný volební kraj. Případně délku volebního období...

E. Sevrát 2.9.2013 15:50

Re: Právě naopak

Mám podobné zkušenosti,leč zase žádný velký postih za to nehrozil.Když jsem na konci roku nedostal premie,tak na můj dotaz proč,když jsem pracoval stejně jako ostatní tak mi ekonomický náměstek mezi čtyřmi očima sdělil "protože jsi byl za plentou".A také mě ty tři-čtyři stovky stály za ten dobrý pocit.

E. Sevrát 2.9.2013 15:35

Re: My tady v Austrálii máme volby povinné!

Taktéž, zcela souhlasím i když nevolba je také svobodná volba,ale pak nemám co kritizovat.

E. Sevrát 2.9.2013 15:33

Re: Právě naopak

Smažko,opět jste nepochopila,že jsem proti povinné volbě právě proto,že jsem to bohužel zažil.Jestli je tedy povinný systém v Belgii jak píše paní Kulhánková, je to stejně špatné jako za komunistů,protože i jít nevolit je svobodná volba.Ovšem problém je,že vy nejste zřejmě sto pochopit psaný text a ironii.Vás už neprobudí ani princ,kde nic není ani čert nebere,

J. Vlk 2.9.2013 15:29

Re: Přesvědčovat ano,

A co vy si slibujete od voleb jako takových ? Může být demokracie při např.5% účasti ? ANO - pro zúčastněné !

M. Urban 2.9.2013 15:29

U nás a povinně?

Pokuď budou volby povinné, tak ti co nechtějí  volit si najdou nějakou malou stranu a možná by jsme se potom divili.

E. Sevrát 2.9.2013 15:24

Re: Právě naopak

Tak to buďte ráda,ale pak píšete o něčem o čem nic nevíte,nebo víte velmi málo.A abych pravdu řekl,nemám zájem ani čas poslouchat člověka,který nazývá muslimy slimáky apod.,to by se mi mohlo po večeři udělat nevolno.Nedávno vyšly v ČR projevy vůdce A.Hitlera,taky jsem si je nekoupil.Možná by bylo lepší kdybyste oblažovala své spoluobčany v Kanadě,nebo svého drahokama či jak nazýváte svého manžela z Belgie doma,než se prezentovat v ČR.Ale,zřejmě jste četla knihu Tulák po hvězdách od J.Londona,inspirace v názvu je zřejmá.

R. Langer 2.9.2013 15:14

Re: My tady v Austrálii máme volby povinné!

Přesně!

R. Langer 2.9.2013 15:14

Re: Přesvědčovat ano,

Co je správného na tom nutit volit toho, kdo nechce, jako komanči? Co si od toho jako slibujete? Víc "demokracie"? :-D

B. Graf 2.9.2013 14:38

Volební povinnost ano, ale...

...pouze s tím, že tam nebude to "zdržení se hlasování", ale plnohodnotný bílý lístek. A dostane-li bílý lístek 70 % hlasů a ve sněmovně bude 60 poslanců, co na tom? Zákony aspoň budou 4 roky neměnné, což je dobře, protože se pořád všechno zhoršuje (a dělají to i ti, od kterých se dalo čekat, že sem tam něco i zlepší).

J. Vyhnalík 2.9.2013 14:33

Re: Kdo je víc - volič nebo odborář ?

I já bych byl pro 1000 Kč, jenže to by bylo řevu. Nakonec voličů je víc než 8 milionů, takže by volby včetně organizace vyšly na nějakých 9 miliard a to je docela pecka.

Pokud by se rozdávalo jenom 100 Kč, vyšlo by to na cca 1,3 mlrd.

J. Vyhnalík 2.9.2013 14:24

Re: My tady v Austrálii máme volby povinné!

Co ví o politice člověk, který ji ignoruje a volit jde pouze z donucení? Jakou logiku má požadovat po takových lidech, aby rozhodovali o věcech, které je nezajímají , které nesledují a proto jim prostě nemohou rozumět?

J. Vyhnalík 2.9.2013 14:20

Re: Právě naopak

IQ je zajímavé číslo, ale je to pouze orientační ukazatel, někteří lidé zvládají testování snadněji, jiní hůře. Někdy stačí pouze hluk v místnosti a někdo podá výkon stejný a jiný se propadne o desítky bodů. Kdyby se IQ dalo snadno a objektivně měřit, tak bych byl pro. Už jenom proto, že politické strany by se musely začít cíleně zaměřovat hlavně na inteligentnější voliče.

J. Vyhnalík 2.9.2013 14:15

Re: Právě naopak

Můj názor rozhodně není špatný, maximálně chybný i když ani to si nemyslím. Možná to pro Vás bude překvapením, ale výsledek povinné účasti se dá docela dobře odhadnout na základě průzkumů a porovnání čistých stranických preferencí a odhadovaných výsledků, kdy se zohledňuje i ochota jít volit. Možná by Vás to překvapilo, ale na povinné účasti u voleb by "vydělali" právě komunisté, trochu ČSSD a více populistické strany. Ještě více by se posílil vliv billboardů a TV reklam politických stran na úkor volby na základě politického programu.

To si vážně myslíte, že člověk, který jde k volbám jenom kvůli tomu, aby nemusel platit pokutu si přečte volební programy několika stran a dlouhodobě sleduje jak politici těchto stran vystupují a jak tyto strany hlasují?

Přitom by mělo platit, že volič, který neví o čem hlasuje, by hlasovat neměl. Kdyby to bylo možné, jako, že není, byl by dobrý "voličský řidičák", kdy by hlas byl platný pouze po složení testu ze základních politických znalostí.

Už takto chodí k volbám dost politických analfabetů, proč jejich počet zvyšovat povinnou účastí.

J. Vyhnalík 2.9.2013 14:02

Re: Právě naopak

Oni evidovali, kdo za plentu jde a kdo ne. Pochopil jsem to na vojně, když na mne vytáhli statistiku kolik času jsem strávil za plentou.

Podle tehdejšího volebního zákona byl platný hlas pro Národní frontu prakticky cokoliv, včetně roztrženého lístku, přeškrtaného atd. Jediný způsob, jak nevolit komunisty, bylo jméno škrtnout a vedle napsat jméno jiné EXISTUJÍCÍ osoby. Dělal jsem to tak, že jsem jména nejprofláknutějších soudruhů na kandidátce do Federálního shromáždění škrtl a místo nich napsal jména soudruhů z kandidátky do Národního shromáždění, případě do místních a městských zastupitelstev.

Na svou revoltu jsem byl hrdý až do doby, než mi jedna vzdálená příbuzná, která pracovala ve volební komisi v malém městečku vysvětlila, jak se to dělá. Jak volební účast, tak procento hlasů pro kandidátku NF byly sledované ukazatele a žádný místní komunistický pohlavár si neriskl, že by na sebe upozornil a proto se v podstatě sledovala jenom volební účast a lístky se nijak extra nezkoumaly, pouze se počítaly a pokud bylo lístků do některé komory méně než voličů, komise je doplnila z rezervy.

Takže pěkně po soudružku plenta neplenta, ale chodit za plentu bylo jedním z mála způsobů, jak dát najevo hrdost a to právě proto, že to komunistům tolik vadilo, že to evidovali.

J. Vlk 2.9.2013 13:42

Re: Přesvědčovat ano,

Zbytečná diskuze. Vede to k tomu, že vítězem voleb budou ti, co mají početnější rodiny a mafie kolem sebe.  A tak to ma byť ! :-)

J. Vlk 2.9.2013 13:16

Re: Já bych spíš zavedl,

Nebo pan podnikatel zaplatí pitivo na cikánské veselici za volbu správné strany a do roka "své" voliče vykvartýruje  :-)

J. Matuška 2.9.2013 12:34

Jak to funguje ve světě?

Domnívám se, že většinou vítězí volební právo nad volební povinností. Jsem pro změnu, ale jiného druhu. Uvítal bych většinový systém, v kterém by republika byla rozdělena na 200 volebních obvodů. Pravděpodobně každá strana, hnutí by se snažila nasadit ty nejkvalitnější kandidáty, kteří by měli šanci vyhrát. Odvolatelnost poslanců by nebyla problém, pokud by pro odvolání bylo vyšší procento voličů. Možná, že by naše česká politická bramboračky dostala jiné parametry /jsem totiž realista/. Je dobré si všimnout, kdo tuto změnu navrhuje...

Z. Sohorova 2.9.2013 12:03

Re: Právě naopak

I ja Vas zdravim do USA pane Sulc

Z. Sohorova 2.9.2013 12:02

Re: Přesvědčovat ano,

Jasne co je spravne je u Vas blbost Je videt ze to mate z Klause  Ten taky mele jen tam kde z toho neco kouka a Vy jak jsem napsala jste v nem zakukleny   Dat pokutu tem co nejdou volit  by bylo spravne reseni a hlavne spravedlive.  Mnoho lidi by  zaplatit pokutu a nebo jit volit

Z. Sohorova 2.9.2013 11:55

Re: Právě naopak

Jasne!!!!! Soudruh Servat zabodoval jak skvele fungoval volicky system komunistu  ano kdo je pro 99.99% kdo je proti neni tomu tak jednohlasne at zije KSC  Tak byste to chtel ze ano?? Probudte se vstavejte z nory pise se rok 2013......

R. Langer 2.9.2013 11:48

Re: Já bych spíš zavedl,

No, to si myslím, že je něco trochu jiného.

M. Starý 2.9.2013 11:38

Re: Kdo je víc - volič nebo odborář ?

Naopak KSČSSD si pěstují "své" odbory. Co nezmůžou ve Sněmovně, to si vyřvou na ulici.

M. Starý 2.9.2013 11:33

Re: Já bych spíš zavedl,

"Někomu"? Vy zapomínáte, co se dělo kvůli 30 Kč u doktora?

M. Prokop 2.9.2013 11:28

Re: Kdo je víc - volič nebo odborář ?

nepotřebují zakládat, mají KSČSSD.

J. Hlubek 2.9.2013 11:25

Re: Já bych spíš zavedl,

Já, kdybych na ulici dostal dvě stovky, nechal bych si je obě.