6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

NĚMECKO: Ekologický snobismus

Frakční šéf Svobodných Rainer Brüderle označuje budování nových solárních elektráren jako "ekologický snobismus". Podporu k tomu našel i v Severním Porýní-Vestfálsku: tamější šéf CDU Armin Laschet varuje před "deindustrializací" Německa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Smrž 31.10.2012 15:04

Trochu informací z Německa

Energetické koncerny vám tleskají, pakliže vás již předtím ovšem neplatily.

Nárůst ceny proudu výstavbou nových FV zdrojů je v BRD ve skutečnosti velmi malý. Mezi lety 2010 a 2011 se zvýšil podíl ceny elektrické energie připadající na OZE z 3,53 na 3,592 eurocentů, přičemž v BRD bylo vybudováno 7,5 GWp fotovoltaických zdrojů. Z celkové ceny 26,4 euro centu za kWh se tak platí 3,6 eurocentu, což je méně než půl eura denně, při značné spotřebě přes 10 kWh denně. Za tu cenu si kafete v bistru ani srknete . Stále a více rostou přenosové poplatky. Dalším aspektem je ale jiný počet odběratelů, kteří platí zvýšenou cenu za OZE. V roce 2011 se jednalo v BRD o 813 podniků, zatímco letos se jedná o 2083 podniků, které mají výjimku. To se podílelo na výši poplatku pro povinné odběratele - těch, co musí příspěvek na OZE platit. Náklady velikých a bohatých odběratelů nesou drobní spotřebitelé. Neznáme to odněkud? Uvedenou praktiku ale ruší nová směrnice EU.

Hlavními aktéry energetické změny chtějí být veliké energetické koncerny, které nechtějí pustit větší segment trhu malým provozovatelům (V BRD je 51% OZE vlastněno soukromými osobami), u nás předpokládám, to budou procenta. Dnes je totiž v BRD již 25% obnovitelné elektřiny v síti.V Německu chtějí zákon EEG (pevné výkupní ceny) zaměnit na systém kvót, kampaň vede lobbystická skupina INSM. Systém kvót jak bylo prokázáno v různých zemích vede k desetkrát nižším rychlostem výstavby obnovitelných zdrojů.

Branže obnovitelných zdrojů energie poskytuje v BRD 380 tisíc pracovních míst a má obrovský inovační a vědecko-výzkumný potenciál.

V ČR je situace komplikovanější navíc ještě tím, že výkupní ceny FV proudu počátkem roku 2010 byly pro fotovoltaiku na polích o 66% vyšší než v Německu. To nakonec, spolu s mediální masáží, jak vidět i v této diskuzi, vedlo k absolutní diskreditaci OZE a především fotovoltaiky. Ta ovšem bude v budoucnu vyrábět podle předpokladů z Německa a Rakouska více jak 30% elektřiny.

P. Schuster 31.10.2012 15:45

Re: Trochu informací z Německa

A co mediální masáž trvající v Evropě i díky Němcům proti jaderné energetice? Ta Vám nevadí?

A využívání a zneužívání přenosových soustav v ČR a Polsku k vůli německým OZE ze severu na jih?

Vidím, že pán je zastáncem FV. Jak kvalitní je elektrický proud vyráběný ve fotovoltaických elektrárnách, který je neregulovatelný, nepředvídatelný - slovem neřízená střela?

J. Boleslav 31.10.2012 16:11

Re: Trochu informací z Německa

FV, spolu s fofrňáky, jsou jedna z největších zhovadilostí. Už od pohledu. Je zvláštní, že zeleným, kteří se jinak bijí za zachování panenské přírody, nevadí.

R. Langer 31.10.2012 16:10

Re: Trochu informací z Německa

Máte to marný, u nás (v naší zeměpisné délce a šířce) se NEDÁ sluneční a větrná energie smysluplně využívat. A můžete se třeba postavit na hlavu... :-P

V. Novák 31.10.2012 17:26

CO si představujete pod 25% obnovitelné elektřiny v síti?

Instalovaný výkon? Okamžitý výkon když zafoukalo? Celkový podíl na roční výrobě/spotřebě energie? Co to má být? Tak, jak jste to napsal, je to blábol.

To, že OZE potřebují tolik pracvníků, znamená jen jejich neefektivitu. Kolik potřebují OZE zaměstnanců na 1 GWh? Kolik JE? Kolik uhelné?

Cudně jste ve svých výhledech do budoucna pomlčel, že BRD počítá s dovozem 20-30% své spotřeby.Odkud? No, asi ne z jiných stejně "zelených" zemí - ty na tom nebudou lépe než BRD.

Odstranit pevné - naoktrojované, proti tržním násobné a z palce vycucané ceny čímkoli je jen dobrý nápad. Ještě by se mělo pokročit dále a zrušit povinný výkup elektřiny bez ohledu na okamžitou potřebu. Což by ovšem znamenalo okamžitý odchod od veškerých OZE kromě vodních elektráren a snad bioplynových.

J. Jurax 31.10.2012 18:12

Re: Trochu informací z Německa

Ono je celkem jedno, kdo ty vynucené dotace platí - jestli drobní spotřebitelé přímo nebo oklikou přes velké firmy - vždycky zaplatí konečný spotřebitel. Ta elektřina z OZE je prostě drahá a a u fofrníků a fotovoltaiky navíc obtížně využitelná.

Dokud nebude existovat levná, bezpečná a obecně dosažitelná technologie ukládání velkého množství (řádově GWh) již vyrobené elektrické energie, jsou fofrníky a fotovoltaika jen komplikovaný způsob vyhazování platného oběživa do záchodové mísy. A taková technologie - kromě snad přečerpávacích elektráren - dosud není.

J. Šrámek 31.10.2012 9:20

Je něco užitečné a něco jen ,,zelené".

Zelený mozek není moudrý mozek.Jinak náš energetický komplex JE Dukovany-VD Dalešice-VD Mohelno by měly být vzorovou ukázkou souladu s obnovitelnými a neobnovitelnými zdroji energie.Působí úsměvně požadavek na náhradní diesel agregáty v případě havárie.1 turbina dává 80MW/hod,což stačí i na spotřebu Temelína (technolog.energie) a ještě zbude dostatek energie,aby zbylé turbíny čerpaly vodu zpět a ta znovu vyráběla elektřinu.Jak perpetuum mobile.Nechápu jen nedostatek propagace tohoto energetického řešení.Navíc je v zásobě i to,čeho se skutečně bojí sedláci u sousedů.Že vedle atom.elektráren vzniknou skleníky na zemědělskou výrobu,vytápěné odpadním(!) teplem z výroby!Energie zdarma,3x nižší mzdy,co lepšího pro konkurenci?

P. Lenc 31.10.2012 8:22

To

probuzení mám takový dojem přichází poněkud pozdě.

P. Zeman 31.10.2012 8:48

Re: To

Myslím, že pozdě ještě není. Pozdě by bylo, až by byly odstaveny a zbourány všechny jaderky a uhelné elektrárny. Asi naštěstí ne všichni Němci mají v palicích zeleně naděláno.

J. Jurax 31.10.2012 18:14

Re: To

Ale vysocepostavení politikové včetně kancléřky ano ...

F. Eliáš 31.10.2012 7:34

Takzvaná ekologie

stojí daňové poplatníky hodně peněz. Nejedná se jenom o ony zprofané obnovitelné zdroje. Do stejného balíčku patří biopotraviny, překážky, které kladou ekologičtí zblblíci rozvoji dopravy, průmyslu, studijní programy vysokých škol zaměřené na ekologii, milované méně chytrými a línějšími studenty, přemnožování užitečných zvířátek, třeba bobrů a podobně.

V. Šťastný 31.10.2012 7:13

Nezbývá než si přát

aby toto prohlášení nezůstalo oslyšeno jako všechna ta varování jež chodila od německé odborné věřejnosti, která dokázali zelení hujeři přeřvat.

K. Kužel 31.10.2012 5:08

Pikantní detailek

V článku stojí: "Dolní Sasko a Šlesvicko-Holštýnsko zase tvrdí, že mají vítr z moře, který chtějí vést do vnitrozemí, ale chybí k tomu odpovídající síť,...". Zajímavé. Ani staré spolkové země nejsou dostatečně propojeny?

Větrníky na Baltu takové problémy nemají: pumpují svoji elektřinu do starých spolkových zemí PŘES NAŠI SÍŤ! Ano, z dob RVHP jsme propojeni docela mohutně, a tak vítr z Baltu cloumá NAŠÍ SÍTÍ a hrozí jejím rozložením (black out). My to vypnout, ba ani omezit, nesmíme. Musíme jen převádět tu valící se energii do Bavor a modlit se, aby naše síť vydržela.

J. Hejna 31.10.2012 10:06

Re: Pikantní detailek

Nejsem žádnej štváč,

ale co kdyby ta naše síť někdy chvíli nevydržela?

Člověk, i Němec, se musí celý život učit, popř. musí být učen.

J. Hejna 31.10.2012 10:08

Re: Pikantní detailek

Nejsem žádnej štváč,

ale co kdyby ta naše síť někdy chvíli nevydržela?

Člověk, i Němec, se musí celý život učit, popř. být učen.

J. Hejna 31.10.2012 10:09

Re: Pikantní detailek

Chtěl jsem to jenom jednou.

Poprvé mi to řeklo, že prý ne.

K. Kužel 31.10.2012 10:56

Re: Pikantní detailek

Nevadí, opakování je matkou moudrosti.

Co by se stalo? Nevím, jak dlouho by trvalo, než by se síť znovu rozjela. A hlavně, jak by se chovali lidé. V civilizovaných krajích se odhaduje, že asi po pěti dnech výpadku přijde rabování. Znalci říkají, že u nás by začalo prakticky okamžitě.

Zajímalo by mě, jak by se chovali disciplinovaní Němci.

R. Gramblička 31.10.2012 11:19

Re: Pikantní detailek

hek, to jsme ale civilizovaní :-)

J. Jurax 31.10.2012 18:16

Re: Pikantní detailek

No jo, on ten lidovkový server poslední dobou často blbne

B. Uhlich 31.10.2012 0:18

Njn, to se asi dalo čekat, ne?

Myslím, že to v dějinách není nijak neobvyklé..každá demagogie jednoho dne narazí na nějaký doraz...v tomto případě se jedná o doraz ekonomický. Holt environmentální zločinci (tedy spíš ti zločinci, kteří se "obsloužili" environmentální filozofií) musí pochopit, že systém do nekonečna ždímat nelze a to i u tak prosperující země jako je Německo..v podstatě vše zmařila krize, kdyby byla bývala krize nepřišla, asi by se nic nedělo.... lítý antiuhlíkový boj zde mohl probíhat a nikdo by si toho ani nevšiml...ale ekonomiky se celkově potácí a pak je velmi těžké dál ze systému čerpat prostředky, které v něm v podstatě nejsou.... tedy je opravdu dobře, že zrovna v Německu se začínají vést takové debaty...konec konců myslím si, že to nebude trvat dlouho a začne se debatovat i o konci jaderné energetiky.. ono to půjde pomalu, ale lidem to bude docházet čím dál tím víc.... :-)

J. Vyhnalík 31.10.2012 15:06

Re: Njn, to se asi dalo čekat, ne?

Ono je to spíš naopak. O konci jaderné energetiky ekologisté debatují už nějakou dobu a je na čase, aby jim začlo docházet, že to je jedna z cest, jak mít dlouhodobě stabilní dodávky elektřiny. Francie dodnes těží z toho, že po prvním energetickém šoku v 70. letech masivně investovala do výstavby jaderných zdrojů.