23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

NÁVŠTĚVA: Íránsko-izraelské vztahy kdysi a dnes

Íránce a Židy pojí pouta stará mnoho staletí. Vypráví o nich už Kniha Ester, v níž židovská hrdinka zabrání vyhlazení Židů v Persii v šestém století př. n. l., a o životě tamějších Židů se v Bibli zmiňují i proroci Izajáš, Daniel, Ezdráš, Nehemjáš nebo Letopisy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Farda 24.4.2023 12:03

"... v lednu 1979 íránský premiér Šápúr Bachtijár obrátil na Mosad s žádostí o likvidaci Chomejního v Paříži. Mosad to údajně dlouho zvažoval, ale nakonec odmítl. Kdyby to byl udělal, dějiny by se ubíraly úplně jiným směrem."

Kdysi jsem kdesi četl vzpomínku ambasadora Británie let třicátých v Německu a době stupňování Hitlerových příprav na válku, že ze zadního traktu ambasády bylo vidět před Braniborskou bránu, kde Dolf předváděl davům svá velkoněmecká show. Napadlo ho sice, že by dobrý sniper mohl z okna záchodu Fýru snadno odstřelit, ale myšlenku nehodnou džentlmena bryskně zavrhl!

:-(!

K. Křivan 24.4.2023 17:23

V Paříži ho Mosad mohl zlikvidovat sám. Mohl a měl. Věčná škoda, že to neudělal. Teď musí vymyslet něco mnohem těžšího, než Irán dostaví A-bombu.

J. Farda 24.4.2023 22:06

Máte pravdu, věčná škoda. A reparáty za některé chyby jsou, pokud vůbec jsou možné, ale sakramentsky těžké. :-(

F. Navrátil 24.4.2023 8:26

Likvidací jedné osobnosti se dějiny jiným směrem neubírají. Osobnost sama neformuje dějiny. Dějiny generují osobnost.

V. Církva 24.4.2023 8:39

Ne tak docela, po smrti Stalina a nástupu Chruščova se SSSR změnil, a Československo nakonec až k pražskému jaru, to by za Stalina ani nezačalo. Bez Hitlera by to asi taky bylo všechno trochu jinak. I bez Napoleona.

Jakkoliv v Německu poptávka po nějakém Hitlerovi jistě byla a Stalin, Hitler ani Chomejní nevznikli ve vzduchoprázdnu.

V. Čermák 24.4.2023 17:15

No a pak přišel Gorbačov, SSSR přestal být říší zla a všechno se změnilo. A po Reaganovi přišli další Američtí váleční prezidenti, říše zla se přestěhovala do USA a zase se všechno změnilo. Inu, BVČS...

V. Kučer 24.4.2023 17:52

Muž číslo 2 po Hitlerovi byl Göring, ten válku nechtěl a neměl ani nic proti židům. Kdyby se Kerenskýmu podařilo při bolševickém puči povolat včas kozáky z fronty VŘSR by se nekonala a jména jako Lenin nebo Stalin by znali pouze historici. A kdyby Napoleonovi nezmrzla v Rusku armáda dnes bychom tady psali francouzsky.

V. Mokrý 24.4.2023 6:53

Páhlaví se moc kamarádil s tehdejším východním blokem, proto se Západ postaral o jeho odstranění.

No a Kadáffí byl zase moc bohatej i chtěl Africkou unii, což Západ nemohl potřebovat.

A našli by se další nepohodlní.

J. Pokoutný 24.4.2023 9:36

Jo, chtěl tu unii tak moc, že válčil v letech 1978-87 s Čadem. Neúspěšně.

K. Křivan 24.4.2023 17:15

No a Kadáffí byl zase moc bohatej parchant, nechal sestřelit letadlo s rodinama, letící domů na Vánoce, 189 mrtvých civilistů, žen a dětí, ... spousta mrtvých při útoku na diskotéku v Berlíně, ... Kadáffí si smrt plně zasloužil. Jen měla přijít dřív a být krutéjší.