27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

LIBYE: Ve jménu humanity

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 13.4.2011 12:10

Sakryš! Stačí, aby válku nevedly USA

a v USA vládl nemilovaný president - a gospodin Fištějn náhle prozřel...

K jeho hodnocení není (téměř) co dodat. Snad jen to, že na Balkáně se angažovala spíše Ruská říše než nějaké koalice a ty evropské koalice ji pak zpravidla připravily o výsledky bojů, ale to je detail historický, přímo plusquamperfektní.

To vás tentokrát pí Netzer nepochválí, gospodin...

B. Rybák 13.4.2011 18:09

Re: Sakryš! Stačí, aby válku nevedly USA

Snad prozříte konečně vy a vyvodíte nezbytné závěry z toho, že americký národ jako jediný národ na světě vznikl na principu společně sdílených mravních hodnot, které osvědčil i tím, že "Evropu" už dvakrát zachránil právě před tím zamindrákovaným velikášstvím, které ji teď žene do Libye. Jeho "řízení" světa je proto dosud tím nejmenším ze všech reálných zel tohoto světa. Alternativa (v pravdě obamovská) k němu je jediná. Atomová, bakteriologická a chemická (nakonec světová) válka.

Připouštím, že toto přiznat, je pro levicového intelektuála nadlidský výkon.

J. Schwarz 13.4.2011 10:44

Mezinárodní právo

je oxymorón - nejde o žádné "právo" ale o spontánní pořádek, jaký vzniká třeba v tlupě paviánů. Tady to nikdo "právem" nenazve, proč to tedy nazývat právem "mezi národy"? Co národ, to pavián - mezinárodní vztahy jsou určeny silou a koalicemi. Žádným právem.

L. Orlita 13.4.2011 15:04

Re: Mezinárodní právo

Přesně tak. Ale na Izrael furt nějací idioti chtějí používat odlišný metr, metr jakéhosi pofidérního práva palestinců na návrat. Nic nebudou mít, ať si udělají pořádek tam, kde teď jsou a začnou normálně pracovat.

J. Kanioková 13.4.2011 18:56

A ať nerodí jak šílení,

když jich neustále přibývá

J. Kilian 13.4.2011 7:51

do kamene tesat

" Platí jako axiom, že každý projev úzce národní nebo korporativní hmotné zainteresovanosti na výsledku ozbrojeného konfliktu zásadně podkopává a diskredituje doktrínu humanitární intervence."

B. Volarik 13.4.2011 7:29

plukovník Kaddáfí ztratil důvěru libyjského lidu, a tím i legitimní právo ho vést

To se dá říct o Hussejnovičovi Obamovi taky. Jsem zvědav, kdo přijde humanitárně bombardovat Washington D.C. až to tady rupne?

O. Kadlec 13.4.2011 1:38

Ale pane Fištejn!

V Libyi se přece nevede válka za nějaké humanitární principy! Toho jsou akorát plná média, nikdo tomu nevěří a novináři teprv ne, ti jsou nevěřící z povolání. Na to není potřeba zaujímat cynické postoje a obviňovat Západ z čehokoli.

Západ tu válku nerozpoutal. TO JE PODSTATNÉ. Angažuje se v ní, protože tam má své zájmy. Co je na tom k polemice? Pokud si myslíte, že Západ lépe obhájí své zájmy, pokud se na tu řežbu bude jen dívat, tak můžete mít pravdu, ale uveďte nějaký racionální argument proč by to mělo být lepší a pro koho. To je vše.

K. Kužel 13.4.2011 10:32

Re: Ale pane Fištejn!

Argumenty proti zásahu:

1. riskování životů vojáků / 2. vynaložení velkých finančních prostředků / 3.riskování dlouhotrvajícího chaosu - povstalci, pokud zvítězí, budou dlouho bojovat o to, který kmen bude disponovat roupou / 4. riziko roztržky s Africkými zeměmi, které budou pomoc povstalcům nakonec považovat za neoprávněné zasahování do jejich záležitostí. Pravděpodobnost ještě většího příklonu Afriky k Číně a Indii.

Můžete říci, jaké zájmy tam chce Západ hájit? Tedy kromě těch, které uvedl p. Fištejn, a které samozřejmě nejsou ani ušlechtilé ani perspektivní.

O. Kadlec 13.4.2011 10:44

Re: Ale pane Fištejn!

Riziko dlouhotrvajícího chaosu je podle mne argumentem PRO zásah Západu.

Riziko roztržy s Afrikou sice existuje, ale pravděpodobnější je opak. Celá afrika bude ráda, pokud se toho kašpara zbaví. A na angažovanost Evropanů je Afrika zvyklá a žádá si ho častěji, než je Evropa ochotna. Nebude-li pomáhat v takovýchto případech Evropa, brzy to bude dělat Čína, protože Afrika to potřebuje a chce.

Zájmy: 1/ co nejrychleji stabilizovat zemi, pomoci na nohy nějaké legitimní vládě, protože Evropu ohrožují proudy uprchlíků. 2/ ochránit evropské investice do těžby ropy a pracovní místa nejméně milionu cizinců v zemi.

V. Novák 13.4.2011 12:16

Was heisst "legitimní vláda"

a jak se lí dobrat? Jako v Iráku, kde neměli vládu řadu měsíců a dodneška se v podstatě neshodli na ničem, kromě toho, že nějakou teda mají? O Afghánistánu se radši nebudu zmiňovat.

Íránu taky rozhodně nevadilo, když USA odstranily "toho kašpara" Saddáma - ale k nějakému sblížení to nevedlo.

Mimochodem - před proudy uprchlíků dokázala Evropu uchránit tvrdá

vláda schopná použít i tvrdých metod. Demokratická vláda nebude chránit

Evropu před přílivem subsaharců - a proč by to dělala? Protože si evropské demokratické a humánní vlády nechtějí špinit ruce vlastní obranou?

K. Kužel 13.4.2011 12:57

Re: Was heisst "legitimní vláda"

Souhlasím, jen doplním, že toho "kašpara" závidí Libyi značná část Afričanů - viz článek p. Frýborta:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/svet-lidumil-kaddafi-0ls-/p_zahranici.asp?c=A110412_171916_p_zahranici_wag

Skoro bych řekl, že Americe toho jejich lidé tak moc nezávidí.

B. Rybák 13.4.2011 18:19

Re: Ale pane Fištejn!

V Libyi ale bohužel nejde o zájmy západu, ale o výhody, které někteří imitátoři slavných vojevůdců minulosti chtějí získat pro sebe a pro své národy na úkor ostatních (evropských) národů. Proto reálně hrozí, že ty "africké" vášně přeskočí do Evropy. Už teď je vidět, jak bezmocná je EU, proti svým velikánům.