6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

KNIHA: Sebedestrukce Západu

Už od dob Patricka J. Buchanana se mnoho autorů zabývá krizovými jevy západní civilizace, její destrukcí, úpadkem a dokonce přímo smrtí. Také IVK vydal nedávno knihu ke shora uvedenému tématu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Kučera 29.12.2020 18:53

Tak z Klause se stala černá díra, kdybychom mu pustili záznamy z 90. let, co říkal, už by se nepoznal. No, a jinak v jiném článku na tomto webu padl návrh na vytvoření česko-polské konfederace. No, to si neumím představit, jak si bude ateistický Čech rozumět s bigotním Polákem. To už by bylo lepší Čechy prodat Němcům a Moravu s tím Polskem spojit. Hlavní města cyklicky Brno, Ostrava, Bialystok a Varšava. Občas bychom se opatrně přijeli podívat, jak se vám daří.

M. Kolář 29.12.2020 15:14

Tak jednou z příčin kulturní krize je "exaltovaný individualismus" ? Ale k jeho korekci máme občanskou společnost, kterou takto správně podporoval již Václav Havel. To je v podstatě jediná možná odpověď, neboť občanská společnost v sobě spojuje individuální svobodnou pozici občana s odpovědností za obec, stát, civilizaci. Naopak řešením rozhodně není nějaký návrat ke kolektivistické kmenové psychologii, ke které by vývoj rádi směrovali autor článku a IVK .

V. Mokrý 29.12.2020 15:41

Nepřechválit VH, tam byl sklon k elitám.

P. Milan 29.12.2020 10:14

Obávám se, že bez stavu krize a nouze (ne, že bych si to přál) k žádnému řešení nedojde a možná že se západní společnost nevzchopí ani v krizi a nouzi. Příliš zpohodlněla a nemá chuť za své pohodlí v případě ohrožení bojovat. Hrozí ovládnutí méně zhýčkanou a odhodlanější společností.

L. Severa 29.12.2020 10:33

Což není v dějinách nic nového.

P. Milan 29.12.2020 11:27

Ne, bohužel ne. Je lepší o tom číst, než to zažívat.

J. Nevrkla 29.12.2020 9:22

Dobrá kniha.

Pan Podracky si tam myslím něco přidal. Dovolil bych si nesouhlasit s bodem 2, znečištění životního prostředí se alespoň na západě stále snižuje a vycerpatelnost přírodních zdrojů také nevidím, pokud se nějaký ukáže vzácnější, cena se zvedne a poptávka se otočí jinam.

D. Polanský 29.12.2020 9:18

No a co s migranty, píše se o tom v té knize?

V. Podracký 29.12.2020 12:26

Pan Nevrkla a Dolanský. Vyspělé státy mohou převážně za znečištění planety a vyčerpání zdrojů. Dnes mezi ně patří i Čína. Likvidace tzv. Atlantského lesa v Las Amerikas, likvidace Amazonského pralesa. Znečištění moří, výlov moří. Převážně slouží vyspělým zemím a jejich blahobytu.

O migrantech se kolektiv IVK jen zmiňuje jako o jedné z hrozeb. Ale správně chápe, že migranti nejsou prvotní příčinou, tou je neschopnost Západní civilizace se bránit.

J. Vlček 29.12.2020 14:17

Naprosto přesně zmiňujete prakticky nevratné poškozování životního prostředí, ničení plic planety Země likvidací amazonských pralesů, proti kterémužto zlořádu nikdo neprotestuje, zato se brojí proti spalovacím motorům a uhelných elektrárnám. Na příkaz malé Gréty bude od této chvíle patrně vše na elektriku. Jak je vše jednoduché a snadné. Ještě, že se zrodila Gréta. ;-)

J. Lukavsky 29.12.2020 18:03

"ničení plic planety Země likvidací amazonských pralesů" prales natož Amazonský je kyslíkově i CO2 neutrální. Ve dne produkuje kyslík a v noci ho spotřebuje. CO2 naopak, určitou část ale uloží do biomasy a dřeva stromů, z ní se ale uvolní při hnití. Čili dlouhodobě šull-null. To by musel ten prales dělat uhlí. Oceán může část naprodukované biomasy řas uložit do sedimentů dna a přikrýt, také skořápky živočichů C ukládají na dno. J.L. end

J. Vlček 29.12.2020 18:25

Pane Lukavský, žijete v omylu. Ten prales vyprodukuje mnohem více kyslíku, než ho spotřebuje. Naopak váže do sebe kysličník uhličitý. Svojí rozlohou a množstvím stromů, a tedy svojí produkcí kyslíku, spolu se spotřebou CO2, je tento prales pro Zemi nenahraditelný. Žádné šull-null.

V. Petr 29.12.2020 20:12

Trochu se nad tím zamyslete. Pokud zůstává hmotnost biomasy v pralese konstantní a uhlík se nikam neztrácí (netvoří se uhlí, což se opravdu netvoří) pak prales MUSÍ být uhlíkově neutrální! Kam by jako ten uhlík mizel???

J. Lukavsky 29.12.2020 7:19

"nezájem o pokračování rodu, hroby zarůstají travou" no možná v Praze, ale zajeďte si někam na ves a podívejte se na hřbitov. Pár opuštěných hrobů najdete, ale naprostá většina je velmi pečlivě udržována. Rodinné sleziny a hledání rodokmenů také docela kvete. Jinak ale je legrace když si tenistka stěžuje, že má nastoupit proti mužovi. Jestliže se nesmí rozlišovat mezi pohlavími tak se to prostě ani nesmí vědět kdo je co a nastupuje A proti B. J.L. end

J. Kouk 29.12.2020 7:00

Klausovy nazory bych jako vzor nebral. Německo po válce bylo naprosto rozbombardované a vykradené a dokázalo se za 30 let dostat na stát s nejlepší ekonomikou a životní úroveň v Evropě. My jsme se za 30 let dostali tam, kde jsme a nepatří nám téměř ani voda. Klaus byl kormidelník, který nás řídil k dnešku. Mám za to, že hůř už to nešlo... Pokud je pravdou, co po 20 lety řekl bývalý ministr vnitra Jan Ruml, že ODS v čele s Klausem vzala tajné 100 milionů za privatizaci Telecomu, které uklidila do ciziny, odkud je vozila v igelitkach, Klaus, místo toho, aby tomu zabránil se jen obával, že to praskne. Patří podle mého názoru do vězení jako Rath.. zdroj si najdete

.stačí zadat vozily se peníze v igelitkach a Ruml...

V. Mokrý 29.12.2020 8:32

Na tom začátku se podíleli VH.

No a Ruml by měl být vedle Ratha, nejen s Klausem.

P. Milan 29.12.2020 10:17

Máte to moc jednoduché. Jeden Klaus nedokáže vytvořit chování společnosti. Sice o tom existuje a bude existovat spousta spikleneckých teorií, ale nic to nezmění na tom, že podstata věci je v lidech, ne "kormidelnících".

B. Rudolf 29.12.2020 10:46

Klaus byl premiér a později prezident. Nevytvořil chování společnosti, ale v součinnosti se sobě podobnými ho dost ovlivnil. Za kormidelníka ho nepovažuji ... .

P. Milan 29.12.2020 11:29

IMHO kormidloval asi jediným možným směrem. Na nějakou zásadnější změnu myšlení lidí musí být hodně činitelů a i tak se mění strašně pomalu.

B. Rudolf 29.12.2020 6:41

Ano, náš - západní - svět není dokonalý. Řešíme pitomosti, vážné problémy řešíme idealisticky, zavádíme nesmyslné regulace a jako samozřejmost bývá brána "cancel culture".

Do toho nám občas nějaký prezident z pozice své moci zastaví vyšetřování nejzávažnějších ekonomických zločinů a prakticky tím znemožní odškodnění jejich obětí, přitom adoruje Rusko a jiný náš prezident se jezdí do Číny učit jak stabilizovat zemi. I to možná patří k západní demokracii.

Nežijeme v dokonalém světě, ale ve světě, který je schopen sebereflexe a vývoje. S tím mají (některými našimi státníky milované) diktatury a autoritativní režimy z podstaty věci problém.

Žijeme v relativním dostatku (a snad i v materiálním blahobytu) a v relativní svobodě (vyžadující aspoň nějakou osobní odvahu). Naše budoucnost je otevřená a můžeme ji ovlivnit. Lidskostí, rozumností a odvahou k lepšímu.

V. Podracký 29.12.2020 12:30

Samozřejmě, že můžeme ovlivnit budoucnost. Jinak bych nepsal tento článek a Klaus knihu.

P. Hatina 29.12.2020 2:48

Ono je to sice /a bohužel/ pravda - jenomže to /a bohužel/ není žádné novum - ani posledních dekád. Když půjdeme zpět v čase, zjistíme, že toto téma zpracoval realisticky na svou dobu už Hailey ve svém románu Přetížení v roce 1991. Stejně jako v dalších svých románech už vlastně jen postuloval tehdy aktuální dopady této cesty - doporučují třeba Penězoměnce--

A že vlastně k zásadním změnám v těchto oblastech docházelo na Západě už od 60.let.

A že dnes už je tento systém na Západě natolik zarostlý, že naděje na radikální změnu už je vlastně nulová. Co s tím? Carpe diem, nebo už spíše jen Dance macabre?