28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

KANADA: Pozdrav ze socialistické země

Diskusí pod svými články tady na Psu se ze zásady nikdy neúčastním. Občas je proletím, ale reagovat na některé ubožáky, demagogy a frekventanty 4. cenové by byla naprostá ztráta času.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 9.1.2019 20:20

"Řekl bych, že ano" ..... hmm, to je fakt argument !

M. Krutý 9.1.2019 15:11

nekonečná ješitnost pana Štěpánka

již začíná připomínat dalšího chronického ješitu pan Jakla. Musím říci, že vyjádřit v úvodu vlastního textu faktický nezájem o veřejnou zpětnou vazbu, je něco, na co se zatím nezmohl dokonce ani prezident Zeman a to už je co říct.

No, co už, tak prostě Štěpánka přestanu číst, stejně je mu fuk, jestli někoho zajímá :-D

D. Polanský 9.1.2019 13:06

Tak co se nevrátí?

Jasné love jsou love.

P. Papež 9.1.2019 12:17

Každý s jiným názorem než máte vy je demagog, ubozak a frekventant 4. cenově skupiny. Skutečně bolševický přístup. Ale to samé si o Štěpánkovi může myslet každý s jiným názorem. To by si měl presstitut z PL uvědomit.

P. Manda 9.1.2019 13:13

Re:

zmiz !

V. Patkoš 9.1.2019 16:56

Re:

Po soudružsku rozhodujete kdo může mluvit a kdo má držet hubu?

J. Havelka 9.1.2019 11:44

Tak to pravidlo porušte pane

Štěpánku a se zakladatelem ODS, prohodte pár slov, ať NP lid demokraticky rozhodne...

M. Pivoda 9.1.2019 11:24

Autor by se měl povinně pokusit obhájit to, co napsal

Štěpánek zahajuje prezentaci svých moudrostí takto: "Diskusí pod svými články tady na Psu se ze zásady nikdy neúčastním. Občas je proletím, ale reagovat na některé ubožáky, demagogy a frekventanty 4. cenové by byla naprostá ztráta času. ..."

Poznámka č. 1: I tzv. ubožáci, demagogové a frekventanti 4. cenové mají v demokratickém společenském uspořádání stejnou váhu svého voličského hlasu jako má autor Štěpánek.

Poznámka č. 2: Kvalitě Neviditelného psa by prospělo, kdyby pisatelé článků měli povinnost se (alespoň v omezené míře) pokusit v diskuzi obhájit své prezentované názory. Na druhé straně by redakce Neviditelného psa měla ale zajistit, že zde nediskutují zlomyslné anonymní "svině".

J. Fridrich 9.1.2019 12:42

S. Pivoda - stavet na jednu uroven hlupaka a moudreho cloveka muze jen HLUPAK, rozumite ?

M. Pivoda 9.1.2019 12:58

Pro Jaromíra Fridricha

Český zákon o volebním právu v demokratické zemi nic takového nerozlišuje (žádné hlupáky a žádné moudré lidi). Rozumíte?

P. Grigar 9.1.2019 17:15

Re: Pro Jaromíra Fridricha

.. a hned máte jasnou demonstraci, co tím autor myslel. S některými lidmi se domluvíte jen těžko, přetěžko, často vůbec. Tudíž snad ani nemá cenu se o to pokoušet.

M. Pivoda 9.1.2019 17:44

Pro P. Grigara

I pokud by byl poctivý přístup z obou stran diskutujících (který v diskuzích na Neviditelném psovi často není), propasti ve znalostech a koncepci některých diskutujících nelze překonat s pomocí (počtem znaků) omezeného diskusního příspěvku. Autir by se ale měl alespoň pokusit naznačit v čem spočívá hlavní nedorozumění.

R. Langer 9.1.2019 16:59

Re:

A na jakoupak úroveň se stavíte vy, můžete nám to prozradit?

K. Janyška 9.1.2019 11:18

LIDÉ SI MYSLÍ O SVĚTĚ NĚCO JINÉHO, NEŽ BY SI MĚLI MYSLET.

Tento neuvěřitelně provokativní výrok není můj, i když by se ke mně jistě hodil. Je výrokem snad největšího myslitele v dějinách lidstva, nositele Nobelovy ceny za ekonomii Augusta Friedricha von Hayeka, člověka skrze dědečka, s moravskými kořeny. Co mu na první pohled tak drzé vyjádření umožnilo ?

Je to samozřejmě jeho dílo, které nemá obdoby. Nikdo, opakuji nikdo, se nedostal ve svém vědeckém bádání tak daleko, hluboko a zároveň vysoko, jak jinak to vyjádřit, než on. Vždyť přináší jen a jen na vědecké bázi a úrovni vysvětlení vzniku a funkce lidské mysli, která je v jeho podání zároveň, jak nástrojem vědeckého bádání, tak sama o sobě i jeho předmětem.

Velmi košatý a složitý vědecký výklad procesů a zejména principů, na kterých lidský svět vyrostl a stojí, a který je popsán v Haykeových knihách a v jeho díle, je samozřejmě základem a studnicí vysvětlení této nejsložitější vesmírné entity. Lidská mysl je supersložitým spontánním řádem s vývojem souběžným, který nám umožňuje stále vyšší a vyšší kvalitu našich životů ne proto, že by ho organizovala nebo dokonce organizovala lidský svět, ale proto, že nám umoňuje se na něho stále lépe a efektivněji adaptovat.

Jak je to možné ? Tak, že lidská mysl je vnitřním informačním adaptačním uzlem spontánního řádu lidské interkace a lidského světa, souběžně s ním vznikajícím a spontánními silami vývoje evolučně cizelovaným. Je dominantní možností jejího nositele, tedy lidského jedince, přežít a zejména rozvíjet se v interakci s ostatními jednotlivci.

K. Janyška 9.1.2019 11:18

Re: LIDÉ SI MYSLÍ O SVĚTĚ NĚCO JINÉHO, NEŽ BY SI MĚLI MYSLET.

Lidská mysl sídlí v mozku, tomuto neuvěřitelmému zařízení, které takovou možnost dává a co víc, je schopno se přizpůsobovat během lidského života podle toho v jakém prostředí a opakujících se situacích se člověk nachází a umožňuje mysli svým vnitřním uspořádáním produkovat rozum, tedy člověku myslet. Rozum však není ničím jiným, než naší vědomou kázní v závislosti na naší momentální pozici ve spontánním řádu lidského světa, tedy adaptačních potřebách, naší kázní v přístupu k abstrakci, jako nástroji lidské mysli k uchopení nekonečného množství konkrétního. Co je rozum jsem však popsal jinde.

Vraťme se tedy na závěr k nadpisu eseje. Proč tvrzení v něm obsažené je pravdivé ? Jednoduše proto, že o takovém uspořádání našich vnitřích procesů a dějů v mozku lidé nemají ani tušení. Vůbec nevědí, že jejich mysl se skládá z evolučních pravidel chování spontánního řádu, tedy z tzv. pravidel správného chování, potom z pravidel organizačních, generovaných rozumem pro konstrukční práce a postupy a z instinktů geneticky předávaných a že této směsici plně podléhají. Rozum nám umožňujě zejména udržovat naši pozici v mezích, které vyhovují našim adaptačním potřebám.

V žádném případě nám neumožňuje organizovat tento rej spontánních sil a už vůbec ne spontánní řád lidského světa, tedy lidský svět sám. Meze a hranice rozumu jsou takto stanoveny a lidský rozum je při jejich obří složitosti nemůže zachytit a nemůže je vysvětlit. Jen bez výjimky přijmout, natož, aby jim diktoval.

Tohle nikdo neví a tak pravda v nadpisu eseje je zřejmá. Lidi chtějí organizovat lidský svět a ono to nejde ! Proto tolik mrtvých mezi nimi a zmaru z jejich nekonečných svárů a válek... Dzp.

P. Aron 9.1.2019 14:41

Re: LIDÉ SI MYSLÍ O SVĚTĚ NĚCO JINÉHO, NEŽ BY SI MĚLI MYSLET.

Nemáte někde vypínač ?

P. Grigar 9.1.2019 17:17

Re: LIDÉ SI MYSLÍ O SVĚTĚ NĚCO JINÉHO, NEŽ BY SI MĚLI MYSLET.

..snad jenom 9x19 luger.

J. Kanioková 9.1.2019 20:23

:))))))))))))

K. Janyška 9.1.2019 11:15

K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,

TEDY KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?

Vědecká kompozitivní teorie, tedy suma informací získaná vědeckou kompozitivní, tedy skladnou, metodou společenských věd, navzájem provázaných a neodporujících si, viz slavná Kontrarevoluce vědy od nositele Nobelovy ceny A.F.Hayeka, je vždy nejvyšším, stále vědou aktualizovaným, věděním lidstva a přináší právě taková vysvětlení. Vždyť zkoumá a předkládá informace o samotné podstatě lidského světa a jediné možnosti lidstva existovat a jde do takové hloubky, že vysvětluje až samotnou lidskou mysl. Je to tedy vysvětlení lidské mysli jejím prostřednictvím.

Samozřejmě, výhradně bez pověr a mýtů a žádné náboženské nebo okultní předsudky nejsou povoleny. Jinak by přístup k tomuto zkoumání nebyl čistě vědecký a nebyl by prost jakýchkoliv zavádějících pseudovědeckých praktik, tedy by nebyl seriózní.

Co tedy relevatní společenští vědci zkoumají, když mají tak vysokou ambici lidstvu předložit hluboké a důkazy podložené vědecké informace, které, jak se ukázalo, zcela mění dosavadní představy lidí o svém původu a principech, které nám, lidstvu, umožňují být. Samozřejmě, imkdyž to nebylo původním záměrem, bylo to vědeckým postupem odhaleno a prokázáno. Okřídlené rčení, lidé si myslí o světě něco jiného, než by si měli myslet, tady dostává skutečně reálný a realistický průkaz.

K. Janyška 9.1.2019 11:15

Re: K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,

V první řadě berou vědci do úvahy, samozřejmě za využití všech poznatků věd přírodních to, odkud se člověk biologicky vzal a jaké jsou jeho první jakési předlidské, pololidské a časem už lidské kroky na Zemi a jeho chování, které si už dovedeme představit a které umíme uchopit inteligenčním instrumentáriem našich myslí. Lidé svoji pouť vesmírem a po zemském povrchu začali ve smečkách a kmenech o velikosti zhruba 50 jedinců a žili v kmenové společnosti se vším všudy, drženi pohromadě altruismem a pudem sebezáchovy, tedy neosobními, genetickými a doslova přírodními principy, shodnými s ostatními druhy.

Kompozitivní teorie se však nezabývá genetickými a biologickými základy lidstva, ty si kdykoliv vypůjčí od věd přírodních, lépe řečeno, zahrne je v případě potřeby a jejich trvalé platnosti do výkladu, nýbrž kulturní evolucí a spontánnímí, tedy neosobními silami, které ji vyprovokovaly a vyprodukovaly. Zabývá se vznikem inteligence, rozumu, mentální výbavou člověka a zejména mezemi a mantinely, které nám souběžná souhra spontánních sil, které nás stvořily a dále nekonečně dotvářejí stran obsahu a výbavy našich myslí, doslova diktuje a klade.

Zabývá se tedy zejména objevem obchodu, coby základním hybatelem kulturního vývoje, neboť to on a důsledky z něho přinesl civilizaci, tedy přeměnu divocha v civilizovaného člověka a tento proces vyšší a vyšší subjektivizace a individializace jednotlivců probíhá stálem a je nekonečný.

K. Janyška 9.1.2019 11:16

Re: K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,

Zejména se však zabývá řídící strukturou, a jiná není možná a nikdy nebyla, spontánním řádem civilizovaných a celého lidského světa. To je podstata a jediná možnost přežití lidstva a nelze ji zorganizovat. Je také jedinou možností, jak mohou jednotlivci a jejich organizace, sledovat nekonečný počet cílů a účelů svých jednání tak, aby nenaráželi do ostatních. Souběžně tato struktura vyvinula skrze interakci jednotlivců pravidla chování, která se stala obsahem souběžně se vyvíjející lidské mysli. Tedy spontánní řád lidského světa, tedy lidský svět, řídí nás, ne my jeho. Kdykoliv se pokusíme to zvrátit, a nepůjde to nikdy, přivoláme si na sebe katastrofu.

Tedy důvod existence kompozitivní teorie je, aby lidstvo vyvedla z toho strašného omylu, Myslí si, že je už tak chytré, že si může dělat co chce a že může řídit lidský svět. Nejde to a nikdy to nepůjde.

Lidská mysl je totiž vnitřní součástí tohoto supermechanismu, je složena z jeho pravidel chování a nemá žádnou možnost se dostat mimo něho a organizovat ho. Strašných příkladů takovéto nemožnosti je dost a dost, zejména v novodobých dějinách - SSSR a jeho světová socialistická soustava. Lidé však nevědí proč to dělají a nevědí ani proč jich u toho vždy tolik zahyne. Věčným pokusům zorganizovat nezorganizovatelné, tedy spontánní řád světa, tedy lidský svět sám, říkáme socialismus. Má nespočet podob. V poslední době například zejména rudočernými socialisty řízenou Evropskou unii.

Kompozitivní teorie, tato nejsložiitější vědecká materie ze všech, nám odpověď dává, a stále přesněji. Jeji výuka však není možná, neboť náboženské a politické předsudky tomu zatím brání a nejsou tedy ani učitelé, kteří by tuto složitou koncepci zvládali. Kandidát na post prezidenta České republiky, bývalý předseda Akademie věd Drahoš, je toho důkazem. Ani slovem se o tomto neodstranitelném fenoménu vesmíru a tedy i lidského světa nezmínil.

K. Janyška 9.1.2019 11:16

Re: K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,

Doufejmě všichni, že jednou učitelé budou. Situace dnes nepoučeného lidstva kompozitivní teorií se tak rapidně zlepší. O tom není pochyb. Až rozdíl mezi tím, jak lidský svět funguje ve skutečnosti a mezi tím co si lidé o tom myslí naroste do kritických rozměrů. Snad tu hroznou srážku přežijeme... Dzp.

K. Janyška 9.1.2019 11:13

CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ? JSOU TO "STANOVY" LIDSKÉHO SV

OBJEVENÉ VĚDOU.

Metoda relevantních společenských věd je výhradně kompozitivní, tedy skladná. Viz slavná Kontrarevoluce vědy od nositele Nobelovy ceny A.F. von Hayeka. Vědecké informace jí získané, navzájem provázané a neodporující si, tvoří kompozitivní teorii. Myslíme zásadně a vždy v teoriích, tedy jinak se takový obří soubor nebo dokonce koridor souvisejících vědeckých informací o lidském světě nazvat ani nedá.

Co tedy obsahuje ? Úplně všechno, co věda ví o kulturní evoluci i jejich počátcích, tedy o oddělování našich lidských prapředků ze zvířecí říše a kulturním vývoji světa lidí, tedy světa týkajícího se jen lidského rodu, tedy světa lidského, a principů, na kterých vyrostl a stojí. A to jen a výhradně bez pověr a mýtů, tedy bez náboženských a okultních ohledů, tedy na vědecké bázi.

Čím se tedy zabývá konkrétně ? Vysvětlením motoru kulturního vývoje lidstva, tedy objevem obchodu, coby generátorem zisku a důsledky z něho. Tedy vysvětlením procesu civilizace, coby nástroje přeměny divocha, nejprve v samostatného, od kmene odděleného, jednotlivce a návazným procesem masívní emancipace lidí od kmenového způsobu života vůbec, v občana.

K. Janyška 9.1.2019 11:14

Re: CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ? JSOU TO "STANOVY" LIDSKÉHO SV

Studuje principy, které k takovému pohybu v čase a v prostoru vedly a vysvětluje je. Vysvětluje vznik civilizačních pravidel chování, lidské mysli, inteligence, lidského rozumu, abstrakce, soukromého práva a zejména vznik a vývoj neustále se souběžně od civilizovaných více k civilizovaným méně rozšiřujícího v čase a v prostoru generátoru všeho lidského, spontánního řádu lidské interakce a lidského světa.

Z toho jasně vyplývá, že člověk není vědomým konstruktérem vývoje lidstva, ale že to je jen jeho aktivita a jsou to spontánní síly, které ovládají vesmír a cokoliv na Zemi. Jejich neosobní souhra určuje svými regulačními, záchovnými a pořádacími vlastnostmi to, co bude a co ne. Nepředstavitelná složitost jejich interakce člověku stanoví meze toho, na co má vliv a co musí ponechat k "řešení" na nich.

Kompozitivní teorie je tedy vždy nejvýše možným věděním lidstva, neboť je neustále vědou verifikována a aktualizována a je česky řečeno skladná a celostní, tedy zahrnující všechny vědecké poznatky z obou větví vědy a tvoří neustále vědou upřesňovaný koridor relevantních vědeckých informací o lidské situaci. Jsou to tedy jakési vědou určené stanovy lidského světa.

Začít se vzděláváním kompozitivní teorií je bezpodmínečně nutné. Vždyť každou aktivitu lidí je nutné tímto věděním poměřovat. Více lidstvo totiž neví a nikdy vědět nebude... Dzp.

K. Janyška 9.1.2019 11:14

Re: CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ? JSOU TO "STANOVY" LIDSKÉHO SV

Měli bychom vždy, a za každých okolností, respektovat to, co tento nejvyšší intelektuální výkon lidstva, tedy vědy, přinesl.

Bez takového vzdělání, které odhaluje nastavení hranic, které nám spontánní síly neosobně stanovují a určují tedy i možnosti vývoje lidského světa, se neobejdeme. Už proto, že vývoj jde jinudy, než si lidé myslí a nerespektují ho. Proto ony války a proto onen zmar.

J. Jelínek 9.1.2019 12:16

Re: CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ? JSOU TO "STANOVY" LIDSKÉHO SV

Janyško, z tebe se Štěpánek posere, dobře jedeš.

K. Janyška 9.1.2019 14:37

Re: CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ? JSOU TO "STANOVY" LIDSKÉHO SV

Vy už jste se posral, osle... Dzp.

M. Pivoda 9.1.2019 11:13

Milovat se nemusíte, naučit se soužití ale musíte.

Suchodol: "ČR ... má zkušenosti s komunistickým svinstvem a proti současnému EU svinstvu se snaží aspoň nějak bojovat. Tady prostě ne! Všichni jsou úžasní a všichni se budou povinně milovat. A já když vidím, jak se sem plíživě salámovou metodou dere to, z čeho jsem kdysi před 35 lety utekl, tak mně je z toho pěkně zle. Protože moji kanadští spoluobčané to vůbec netuší, jelikož to nezažili."

Komentář k minulosti: V Česku se lidé nemilovali, protože většina členů KSČ (například ing. Vlastimil Tlustý, později místopředseda ODS) byli "morální svině", kteří potřebovali být u moci (v jakékoliv politické straně), nikoliv naplňovat myšlenky sociální spravedlnosti, ... což formálně vyhlašovala KSČ.

Komentář k budocnosti: Dnes žijeme v technologicky intenzivní době. Budoucnost proto nebude stejná, jako byla minulost!!! Milovat se nemusíte, naučit se soužití ale musíte, protože se jinak lidstvo navzájem vyhubí. Suchodol neutekl dostatečně daleko. A má životní smůlu: dnes je už hodně starý na to, aby ho ELon Musk poslal osídlovat Mars.

R. Langer 9.1.2019 11:22

Re: Milovat se nemusíte, naučit se soužití ale musíte.

Musk v životě na Mars nikoho nepošle... :-P

Vsadíme se?

M. Prokop 9.1.2019 10:59

O těch univerzitách psal už Škvorecký.

Nadšení z pana Štěpánka ovšem dopis poněkud devalvuje.