6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

JAPONSKO: Rok poté

Za tři dny tomu bude rok, kdy mě brzy ráno vzbudil telefonát bývalé spolužačky. Nacházel jsem se totiž tou dobou v rodné kotlině. Její hlas mi vzrušeně oznamoval, že Japonsko postihlo velké zemětřesení následované mohutnou vlnou tsunami.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 9.3.2012 17:14

Re: Tak tohle je téma

Neznám žádné "zelené" kteří hlásají to co jim pan Rybák přisuzuje. Byl bych rád kdyby takovéto lidi konkretizoval - jinak to vypadá jen na jeho výmysl.

Římský Klub k jehož ideím se zelené strany i hnutí hlásí od svého etablování trvale zastával a zastává stanoviska principů limitů růstu, která jsou vidět všude v okolní přírodě. Tak to vypadá, že do ní pan Rybák nikdy nevkročil nebo se pokládá za něco umělého či nadpozemského?

Znám řadu nalezišt surovin jež jsou už vyčerpaná - např olovo na Příbramsku, zlato na Jílovsku, ropa na Jižní Moravě .... Všude ještě něco je - ale už v netěžitelných koncentracích.

Tu předpověd osídlení nekonečného vesmíru jsem také slýchával. Scifi povídek na toto téma vyšlo hodně. Jinou věcí je jejich realizovatelnost. S výdajů na kosmický výzkum to vypadá na ústup s ambicí - viz rušené programy NASA, SETI či FERMIHO PARADOX jež naznačuje, že to s osidlováním vesmíru asi není "hračka" podobná osídlení kontinentů ale spíše velmi masivní bariera.

B. Rybák 9.3.2012 9:08

Ano. Atomová hystérie zabíjí

Fakta uváděná autorem jsou smutným dokladem vědecky zjištěné skutečnosti, že největší poškození lidí (včetně Černobýlu) vzniká (psychickým) působením protiatomové hystérie. Této hystérii podléhají z alibizmu i oprávněných obav z paniky vyvolané prolhanými lobisty neatomového, pohodlně dotovaného eko-byznisu. Je samozřejmé, že vyklizená oblast musí být hermeticky uzavřena. Nejde ale o ochranu před radiací, ale o ochranu majetku před vandalizmem a zloději. Kdo není padlý na hlavu tak vidí, že "atomové" škody byly naprosto zanedbatelnou částí této japonské katastrofy (0 civilních obětí!!!).

P.S. Součástí tohoto podvodu jsou i nesmyslně (vědecky nesprávně) nízko stanovené limity radiace.

B. Rybák 9.3.2012 8:52

Re: Tak tohle je téma

Ještě do nedávna byla v módě jiná pohádka. Je o tom, jak lidé získávají víc a víc energie z biomasy a ze slunečních elektráren a ta energie nikde v přírodě nechybí, pralesy a lesy neubývaly, biodiverzita se nezmenšuje, neklesá ani zemědělská produkce , což odhlasují i zvířátka, zastoupená "lidmi zelenými", kteří jediní rozumí zvířecí řeči a vůbec nemyslí na sebe. A lidstvo několikanásobně sníží svoji početnost, zakáže aplikovanou genetiku, atomovou energii, chemizaci...a přesto dokáže vyhrát svůj závod "o život" s bakteriemi, viry, parazity, plísněmi, degenerací (epidemiemi, morovými ranami), klimatickými změnami, pády asteroidů,...ničícími je i tu část přírody, na níž jsou existenčně závislí.

Ale té pohádce věří stále méně a méně lidí a nevěří již ani její mnozí vypravěči a někteří autoři. Protože normální (nevymyté) mozky ví, že zásoby všech fosilních paliv vystačí na cca 1000 let a že zvládnutí jaderných přeměn je jedinou rozumnou cestou na dalších pár set tisíc let. A nezapomínají, že na nás čeká nekonečný vesmír.

M. Hubáček 8.3.2012 19:37

Re: Tak tohle je téma

No a co nám požene kamna a internet v mezidobí?

Všichni jaderníci, které znám, berou uran coby zdroj tepla pro výrobu páry jako dočasný, než bude zprůmyslněno něco nového - jaderná fúze? Nemyslete si o nich, že to jsou šílenci, kteří jiný zdroj energie neuznávají.

Břidličný plyn je docela průšvih: těží se dost drastickou chemií a metoda těžby výrazně narušuje geologickou stabilitu - v Americe už pár zemětřesení, touto těžbou způsobených, zažili.

M. Hubáček 8.3.2012 19:24

Re: Tak tohle je téma

Jenže od těch lišek je to do civilizace coby větérek dofoukl...

A potenciální průšvih čili riziko nese všechno, co pácháme, třeba i taková jízda vlakem je vlastně proti přírodě. Mně se ovšem zpět na strom nechce, na to jsem příliš sobecký...

J. Tolman 8.3.2012 19:19

Re: Tak tohle je téma

Maká se na tom usilovně. Když si vezmete, že v našich podmínkách trvá výstaba 10-15 let, tak bude Temelín dostavěn do úplně jiné reality. Nebo máte představu, že jádro představuje rychlé a efektivní řešení? 

I největší projety OZE mají dobu výstavby cca 3 roky. Navíc se rýsuje břidličný plyn. Česku by navíc stačil program energetických úspor.

J. Tolman 8.3.2012 19:14

Re: Tak tohle je téma

Japonci měli k dispozici pobřeží, na kterém dávají lišky dobrou noc. To jihočeši nemají. Průšvih nemusí vždy zavinit tsunami.

M. Hubáček 8.3.2012 19:14

Re: Tak tohle je téma

A zahřeje a posvítí to brzo? To si pište, že bych měl také radši něco jiného...

J. Tolman 8.3.2012 19:09

Re: Tak tohle je téma

Já už to něco jiného vidím, ale pokud to vy nevidíte, nebude vám to vnucovat.

M. Hubáček 8.3.2012 18:54

Re: Tak tohle je téma

Máte pravdu, navíc dost se to navzájem podobá: obojí nás zúčastněné hřeje, ovšem to teplo má nepředvídatelné vedlejší účinky a nevíme, kam s odpadem, kterého stále přibývá (export bídy)...

P. Rada 8.3.2012 18:29

Re: Tak tohle je téma

K údajné demokracii. Jsme na tom sice podstatně lépe jak za totality jež končila v 89tém - alespon občas v možnostech projevu. Ale na druhou stranu žijeme v postatně hůře průhledném dynamicky se vyvíjejícím prostředí, kde na demokracii v pravém slova smyslu kde kdo už nemá čas a i to má důsledky ve zkorumpované společnosti, které vládne chtivost a chamtivost bytostí sídlících teba na druhé polokouli.

Navíc je i tato demokracie zavedena jen pro jeden živočišný druh, ačkoli tento dosud v dlouhodobém pohledu fatálně závisí na celém okolm prostředí které si ale totalitně podmanuje. Právě tento paradox nevěstí stabilitu natož udržitelný rozvoj o kterém ale rádi slýcháme jak o pohádce dětem na dobrou noc.

. Podobnou pohádkou je ale i ta o bezpečné a efektivní JE která se vyprávěla i v totalitě jež měla ale ma mysli totální moc jaderných zbraní které bez reaktorů nelze stavět. Ještě dnes proto žijeme s 20 tis jaderných hlavic za zády a o ryze civilní využití jádra upadá zájem - viz investice státu do výzkumu. Zájem ale nadále trvale je o MOC diktovanou prostřednictvím centalizované energetiky.

P. Rada 8.3.2012 18:09

Re:Vím proč to téma pane Hubáček vytahujete.

Pokud kdo četl nikoli jen téma ale i obsah, tak je z něj zřejmé, že jde o jednoroční ohlédnutí. Naopak pan Kadeřábek by měl nyní umět vysvětlit - kdo, že má kdy mlčet a proč a také to proč jen někdo má apriorní právo na pravdivý komentář? Vždyt takto nikde situaci nepopisuje ani ten pan Wágner na kterého je odkaz a kterého si relativně vážím i když se sním leckde věcně i ideově nestotožnuji.

Podle mého Hubáček mimo jiné pravdivě komentoval, že v době Fokušimské havárie odvál příhodný vítr radionuklidy vesměs našěstí nad moře... Mohl také napsat, že následné deště spláchly kde co rovněž do oceánu - jak to naznačil Wágner. Ten ale uvádí jen tuny materiálu jako splach po tsunami - nikoli splach území pozdějším deštěm terý už ale byl masivně kontaminován - to je trochu nefér a mimo téma. Tsunami totiž ještě radionuklidy nemohla odnést a porovnávat tuny radiací kontaminovaného s tunami běžného odpadu je podivná logika.

Právě pro tu příhodnou povětrnost ale mělo Japonsko štěstí v neštěstí. a připomenout si to u příležitosti ročního výročí vidím na místě (mementa respektuje i Wágner - jen je všechna neuvádí).

Podobně jsme měli i štěstí v neštěstí v době Černobylské. Ten reaktor co tehdá bouchl... totiž byl právě spouštěný a nikoli dlouhodobě provozovaný a tedy tak plný radionuklidů jak mnohé jiné.

Takovému upřímnému konstatování štastných okolností se ale i Wágner na Oslu poněkud vyhnul. Je asi pragmatik a zjevně opatrný na spekulace co by to třeba znamenalo pokud by vloni vítr vál nad Tokio.... Uznávám ale, že jiných zajímavých dat uvedl ve svém příspěvku dost a dost - možná ale i proto, aby některá nedošlo a právě proto došlo na vyzvedl dnešní schopnosti technické nad rizika podnikání v tomto oboru. Takovéto aspekty jsou ale už diskutabilní a věcí osobního svědomí a dalších neuváděných pohnutek k projevu.

M. Hubáček 8.3.2012 17:20

Re: Tak tohle je téma

Na pobřeží Fukušimy spíše dávají lišky dobrou noc... Místo pro stavbu elektrárny bylo vybráno špatně, ale po (prohrané) bitvě je každý aspoň majorom. Paradoxem je, že když vláda v 90. letech v rámci pokusu o nakopnutí ekonomiky uvažovala o stavbě nového hlavního města (Japonci ho čas od času stěhují), byla prefektura Fukušima jedním z horkých kandidátů.

Byl bych nerad, kdyby moje povídání vyznělo protijaderně - zatím bohužel nic méně špatného, co by nám stabilně svítilo, než toto "uhlí konce 20. století" nemáme. S demokracií jsme na tom podobně...

M. Hubáček 8.3.2012 17:07

Nějak nechápu smysl Vaší reakce, pane Kadeřábku.

V první části jde především o subjektivní zážitky. Ve druhé části se zabývám především humanitárními aspekty, které jsou médii poněkud přehlíženy. Vložená jaderná moudra jsou zprostředkovaná informace, takže Vám mohu dát odkazy, abyste si to vyříkal s autory příslušných reportů. A proč to téma vytahuji? Inu, je to rok poté...

J. Tolman 8.3.2012 17:04

Tak tohle je téma

které nukleární hlavy nerady slyší. Díky. 

Hezké připomenutí, že nukleární elektrárna nemá uprostřed civilizované krajiny co dělat.

J. Kadeřábek 8.3.2012 16:16

Nevím proč to téma pane Hubáček vytahujete.

O zemětřesení a tsunami toho bylo napsáno hodně a daleko objektivněji. To, že si Japonsko neporadí s následky zejména tsunami do roka je známá skutečnost. Ve věci Fukušimy lze objektivní informace získat na www.osel.cz od pana Wagnera (poslední http://www.osel.cz/index.php?clanek=6163). A Vy se svými jadernými moudry raději mlčte.

P. Fiala 8.3.2012 9:00

Jaká je reakce paní Drábové v současné době?