26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

JAPONSKO: Radiační rozvod

První impuls rozvodovosti uštědřila ekonomická emancipace žen, které tím, že se víceméně vymanily z mužské ekonomické nadvlády, mohou o svém životě rozhodovat podstatně nezávisleji. Zprvu měla emancipovanost žen především demonstrativní charakter - začala se projevovat například zvyšováním počtu kuřaček, když u mužů nastoupil právě opačný trend.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 9.2.2012 14:26

V článku chybí jedna důležitá informace,

a to, jestli za to krvácení opravdu mohla nějaká zvýšená radiace, nebo se jednalo jenom o vystrašenou hysterickou matku. Bez této informace je článek celkem bezpředmětný.

M. Hubáček 9.2.2012 14:46

Re: V článku chybí jedna důležitá informace,

Příběh Sačiko a její (bývalé) rodiny byl jen ilustarcí toho, kam až fukušimská havárie Japonce zahnala. To, jestli rodina skutečně ohrožena byla či nebyla, článek neřeší. Sám věřím tomu, že šlo jen o přeustrašenou (ani snad ne hysterickou) matku.

Jinde v textu jsem naznačil, že radiační pozadí v Japonsku je natolik nízké, že jej dovede rozhodit jakákoli anomálie. Avšak nedávná havárie práh vnímání ohrožení značně posunula. A věřte tomu, že nejen Japoncům, ale i zde žijícím cizincům. Zdrhly jich odsud mraky.

B. Rybák 9.2.2012 17:48

Re: V článku chybí jedna důležitá informace,

Jestli zdrhli do Evropy, tak se nezastavili, protože je vyhnala hrůza z děsné ptačí chřipky. Budou bloudit věčně jako Ahasver.

P. Rada 9.2.2012 15:00

Re: V článku chybí jedna důležitá informace,

Já mám také pochybnost v tom smyslu, že dopady radiačního zamoření by se ve vzdálených zonách mohly projevit takto rychle. Pravděpodobněji to může být efekt pod vlivem stresové situace. Ve vzdálenější zoně je pak spíše riziková možnost dlouhodobé komulace radioizotopů ve specifických a uniformních potravinovývh řetězcích.

Jako příklad mohou posloužit divočáci v Evropě po rozptylu radiace s Černobylu kteří za určitých klimatických podmínek velmi často konzumují specifický druh chub a pak takové zviřátko přektračuje mnohokrát povolené normy. Pokud by se někdo jen masem místních divočáků živil - asi by mohl mít problém - tedy třeba nikoli on - ale změny se mohou projevit až v další generaci.

Polutantů s takto významným rizikem máme však v potravních produktech relativně dost. Je tedy pravidelně našim štěstím, že míváme stravu rozmanitou a různého původu.

B. Rybák 9.2.2012 17:42

Re: V článku chybí jedna důležitá informace,

Když tu strašlivou radiaci přežily generace těch divočáků (reagují prý podobně jako mnozí lidé), přežili bychom ji taky (tahle "kachna" je pane Rado až moc "zelená").

P. Rada 9.2.2012 19:19

Re: V článku chybí jedna důležitá informace,

Pane Rybák v tom smyslu strašné radiace se zde vyjadřujete právě jen Vy . Text zněl  "přektračuje mnohokrát povolené normy".  Pro upřesnění měl jsem na mysli higienické pro konzum potravin. Jiné jsou navíc rozdílné i pro různé situace i skupiny obyvatelstva.  K tomu aby došlo ke smrti typu "Litviněnko" je pak potřeba dávka ještě o několik řádů vyšší a navíc s něčeho co tělo nedokáže vylučovat.

Ta kumulace radionuklidů např 90Sr je ale ošidná věc které je neradno se posmívat. To stroncium se může postupně nenápadně ukládat do kostní tkáně podobně jako vápník a je silným beta zářičem - což může ovlivnit např. krvetvorbu - tedy vyvolat leukémii. Ale i s ní se dá dost dlouho přežívat. Tak spíše Vy sám  neoperujte hned s fatálním výrazivem a nepodsouvejte mi své barevné "kachny".

M. Hubáček 10.2.2012 0:40

Re: V článku chybí jedna důležitá informace,

Na příběhu rodiny Sačiko jsem chtěl ukázat, kam až mohou obavy o zdraví dítěte dojít. Ať už oprávněné, nebo liché, staly se společenským fenomenem, který získal své pojmenování. Nejde totiž zdaleka o jediný případ. Dcerka s pravděpodobností hraničící s jistotou ozářena nebyla. Jinak aktuální zdravotní stav Natsuki má v článku stejně malý význam, jako když se žena rozvede kvůli podezření z manželovy nevěry, která se (s největší pravděpodobností) nekonala.

Všeobecně ale mají Japonci za to, jak se v případě pohromy chovají, můj obdiv. V oblasti Fukušimy došlo sice také k případům rabování (mluvil jsem s několika zachránci), ale v drtivé většině prý šlo o cizince z ne tak dalekých zemí...

J. Schwarz 9.2.2012 19:58

Re: V článku chybí jedna důležitá informace,

Samozřejmě že ne - to by tam totiž krváceli skoro všichni.

B. Rybák 9.2.2012 12:41

Zajímavý článek

J. Kadeřábek 9.2.2012 12:55

Re: Zajímavý článek

Až na tu radiační katastrofu. Strádání, které Japonci zažívají dodnes způsobilo dílem zemětřesení a dílem tsunami. To jsou příčiny obrovských materiálních škod i škod na životech. Smetené domy celých měst a vesnic, zničená infrastruktura, to vše zapříčinilo stav, kdy Japonci žijí v náhradních podmínkách a tato záležitost se podepisuje i na lidských vztazích (v Japonsku k lepšímu). Živit jediný správný EU názor, že za vše může Fukušima se ovšem nosí.

M. Hubáček 9.2.2012 13:17

Re: Zajímavý článek

Dovolím si nesouhlasit:

Japonsko se dokáže z ran způsobených zemětřesením nevbo tsunami vzpamatovat velice rychle. Měřeno našimi zvyklostmi - neskutečně rychle. Musí být ovšem splněna jedna podmínka: přístup na postižené území. Tam, kde byl přístup povolen, už prakticky žádné památky na katastrofu nenajdete. Kdežto na místa, kde se zatím nic nezměnilo, není povolen přístup a pobíhají tam jen zdivočelí psi a toulavé krávy. I tam žili lidé, kteří jsou dodnes natlačeni v nouzových útulcích.

Čili zemětřesení a tsunami tu všechnu hrůzu spustily, ale kdyby nedošlo k havárii reaktorů, byl by postižený kraj opět normální součástí Japonska. Čili radiace za to může. Evropa Neevropa.

B. Rybák 9.2.2012 17:50

Re: Zajímavý článek

Ne radiace, ale hystérie z radiace.

B. Rybák 9.2.2012 17:49

Re: Zajímavý článek

Přesně tak.

B. Rybák 9.2.2012 13:01

Re: Zajímavý článek

Nadsazená zpráva o veřejném ohrožení je zločinem, který by měl být trestán stejně jako každé jiné veřejné ohrožení (např. terorizmus). Analýza prokázala, že u všech jaderných havárií, bylo psychickým působením vzniklé poškození lidského zdraví mnohem větší než to poškození radiační. Smutné je, že ani japonská společnost se nedokáže zcela ubránit současnému dekadentnímu rozkladu západní civilizace. Nemyslím si, ale, že by mu v dohledné době podlehla.

M. Hubáček 9.2.2012 13:25

Re: Zajímavý článek

Ukazuje se, že japonská vláda skutečný rozsah havárie naopak kryje a bagatelizuje. Konejší národ, že není tak zle, ale navenek prosakují dost šokující informace.

Kdy na příklad přiznala, že došlo k roztavení a skápnutí palivových tyčí? Asi půl roku po havárii. Přičemž exploze vodíku, ke které došlo pár dnů po vysazení chlazení reaktorů, podávala jasnou zprávu: jediný kov, který mohl rozložit za zvýšené teploty vodu, bylo zirkonium, které tvoří plášť palivových článků.

Asi sek vám nedostala zpráva, že o minulém víkendu v reaktoru č. 2 z ničehonic stoupla teplota vody o dvacet stupňů. To si asi Česílko vaří brambory...

J. Skála 9.2.2012 13:47

Nestrašte

a nepište o věcech, kterým nerozumíte. Radiační zatížení obyvatelstva (kromě lidí bezprostředně pracujících v elektrárně) bylo minimální a ve srovnání s následky zemětřesení a zvláště cunami zanedbatelné. A mimochodem, za vývoj vodíku nemůže pouze zirkon, ale jakýkoli materiál, který je za zvýšené teploty schopen oxidace.

M. Hubáček 9.2.2012 14:01

Re: Nestrašte

Tak mi tedy srovnejte do řady kovy, které v reaktoru přicházejí do úvahy, třeba rovnou do řady elektrochemické. Mimochodem, zdejší jaderná komise nakonec to zirkonium jako příčinu rozkladu vody přiznala, tak ten kovový problém můžete rozporovat přímo s ní.

A nikoho nestraším. Já jsem radiační limit pro obyvatelstvo zčistajasna na trojnásobek nezvýšil, zátěž nezátěž. A možná se budete divit, ani tu vodu v reaktoru ponorným vařičem neohřívám.

B. Rybák 9.2.2012 18:07

Re: Nestrašte

Přečtěte si něco o tom jak vznikají radiační limity a jak jsou "vědecky" zdůvodněny (i já jsem se k tomu na jiném místě vyjádřil).

M. Hubáček 9.2.2012 14:06

Re: Nestrašte

Dodatek: Zirkon čili ZrO2 toho skutečně moc nerozloží, já jsem ovšem psal o kovovém zirkoniu a to se za zvýšené teploty chová k vodě skoro stejně čile jako kovový titan...

P. Rada 9.2.2012 15:59

Re: Nestrašte

Nestrašte a nepište demagogicky o věcech kterým nerozumíte pane Skála.

 Vznik novotvarů jako je rakovina štítné žlázy... nemá adekvátní dopady jak utopení ve vodě po tsunami. Jde ale pravidelně o podnět pro vleklé problémy na zbytek života i pro následující  generace, protože může dojít  i na genetické ovlivnění. Ti co srovnávají jen počet úmrtí dojdou touto pokřivenou argumentací samolibě až třeba k tomu, že nejnebezpečnější je automobilový provoz a vše ostatní by mohlo být povoleno.

Všichni ale víme, že např DDT sice sotva koho přímo otrávilo ale, že je řada podstatných důvodů pro které je zakázáno ho používat ač dříve jste si ho mohli koupit v kdejaké drogerce.

Nejde také jen o vývoj vodíku - ale o fakt, že s havárií tohoto kalibru projekt prostě nepočítal a právě rozmetání střech oběktů do okolí, vznik hromad radioaktivní suti přes které se nemohla k zásahům dostat technika....to vše byly převážně chyby jako důsledky přecenění lidského umu i neprozíravosti a to dokonce pod mezinárodní kontrolou!

Toto vše tedy padá především na lidský faktor a nikoli na důsledek přírodního vlivu jak je veřejnosti podsouváno. Ten přírodní vliv byl jen podnět - důsledek nastal ale proto, že reaktory neměli adekvátně fungující záložní zdroje které právě vyřadilo zalití vodou. Šlo tedy o konstrukční nedostatek snadno odstranitelný třeba jen umístěním jednoho ze všech diselagregátů na kopeček za elektrárnu či do krytu. Podobnou chybou už projektu byla právě absenci odvětrávání reaktorových hal. Na toto vše doplácí pak společnost jako celek.

B. Rybák 9.2.2012 18:01

Re: Nestrašte

Žádný případ rakoviny štítné žlázy, prokazatelně způsobené Fukušimskou radiací neexistuje. S tím DDT máte ale pravdu. Nikdo s jím nikdy při normálním využití neotrávil. Zato v důsledku této první "zelené" (ptačí) hystérie došlo ke smrti cca 50 milionů lidí (převážně dětí). Pokud lidstvo neodolá hystérii radiační bude počet obětí díky problémům s energií nakonec nejspíš ještě vyšší.

P. Rada 9.2.2012 19:51

Re: Nestrašte

Pan Rybák někde vnímá hysterii s radiace? Já nikoli. To co vnímám je omezený přístup k faktickým informacím od gigantů průmyslu i energetiky jež je považují za soukromé.  Vadí mi zde předně nedostatek schopnosti slušně věcně diskutovat.

A k těm údajným lidským obětem...

Lidstvo je na tom podle řady dlouhodobých ukazatelů velice špatně a také se o tom brání seriozně diskutovat. Má nebývale rozvinutou vnitrodruhovou agresivitu - dosud se drží v šachu cca 20tis jaderných hlavic... Má vysokou měrnou spotřebu. Nízkou účinost svých metabolismů. Je přitom změkčilé, aleriemi a dalším co si civilizačně přivodilo podlomené. Toto vše kompenzuje jen ve svém vnějším technicko-agrárním metabolismu jež ale začíná zaostávat za populačním růstem a je celkově závislý na neobnovitelných zdrojích surovin i energií. Tato strategie rozvoje na neobnovitelné bázi je sice s hlediska dějin planety raketově rychlá ale stejně rychle spotřebovává zdroje přičemž prakticky všechny náhradní technologie dosud selhávají ve své efektivitě.

Toto celkově vypovídá o špatné strategii rozvoje kterou reprezentuje zejména konzumní společnost. To vše je tedy předně důsledek navíc reklamou krmené lidské chamtivosti. Nevím kde vzal pan Rybák čísla o 50mil dětí ale pokud by se vir ptačí chřipky zmutoval ... tak by dopady mohli být mnohamiliardové. Součastné technologie pro udržitelný stav ale dovolují počítat jen s úživností planety pro cca miliardu lidí - tedy pro sedminu současného stavu. Takže výhledy jsou opravdu na pováženou a i kdyby se nakrásně našel zázračný zdroj energií, tak přesto nemáme technologie ke kýžené recyklaci všeho co běžně kozumujem a emitujem jako externalitu či přírodou nevyužitelný odpad. Na přírodních zdrojích ale naše existence závislí a nechceme to přitom ani slyšet - natož respektovat.

Tomuto faktu já osobně říkám můj - chceteli zelený - postoj. Tak jsem zvědav na kritiku toho, že jsou přírodní zákony k nám tak neoblomné.

B. Rybák 10.2.2012 11:07

Re: Nestrašte

Už od prvních záblesků rozumu se lidstvo odlišilo od ostatních tvorů, kteří změnám svého prostředí pasivně přizpůsobují pomocí své "genové paměti" sami sebe tím, že se snaží vytvořit pro sebe pomocí rozumu a kumulované zkušenosti alespoň lokálně relativně stabilní prostředí. Dá rozum, že Homo Sapiens Sapiens jinou cestu nemá, neměl a nikdy mít nebude. Stal se na stabilitě "svého" prostředí závislý. To že je nejúspěšnější mezi cca 0,01% druhů kteří dokázaly přežít "rozmary" přírody je důkazem správnosti jeho cesty, na níž se může při dalším rozvoji vědecko-technologickém stát jedinou nadějí i ostatní živou přírodu.

Těch až padesát milionů obětí "akce DDT" je důsledkem komáry šířené malárie (např. na Madagaskaru, kde byla malárie prakticky potlačena už za rok po zákazu DDT na ni zemřelo cca 150 000 lidí.).

Podle méně zelených expertů je úživnost planety cca 100 miliard lidí. Dohadovat se o tom je nesmysl, protože budoucí technologie nikdo nezná. Stačí, když nebudeme "hloupě" bránit jejich dosud exponenciálnímu rozvoji. Čeká na nás celý vesmír.

P. Rada 9.2.2012 15:18

Re: Zajímavý článek

A nemělo by být pak podobně trestné zamlčování faktů pane Rybák?

Konkrétně ve Fukušimském případě se veřejnost o zničení prvého reaktoru dověděla až po několika dnech či týdnech ačkoli se jeho aktivní zona začla tavit už za několik hodin.

Už za několik hodin po zemětřesení bylo tedy jasné, že k masivním únikům dojde - jen se nevědělo k jak velkým. Až prakticky po měsíci bylo nakonec  přiznáno, že postupně a v celkové kumulaci unikla polovina toho co s Černobylu náhle. . Japonci ale měli velké štěstí v neštěstí - velkou většinu s toho odvál vítr nad oceán a smyly deště rovněž přímo do moře.

Podrobná analýza toho, jaká je situace na bývalé pokusné jaderné střelnici BIKINY ale také až daleko později ukázala, že nyní je tam radiace neměřitelně malá od které turistice, potápění... nehrozí  žádná rizika. Přesto se tam původní obyvatelstvo navrátit nemůže a po pokusu o jeho návrat bylo opět odsunuto. Důvod byl v neobvyklém hromadění radioizotopů v tělech a jako příčina se ukázal pravidelný konzum kokosových ořechů s místních palem na nihž byli domorodci právě lokálně závislí.

Koho by asi pan Rybák potrestal za opakované a protichůdné zprávy v tomto případě?

B. Rybák 9.2.2012 17:36

Re: Zajímavý článek

Už jsem několikrát napsal a pro Vás tedy zopakuji, že objektivní analýza u všech jaderných havárií, tedy i Černobýlské a tím spíš proti ní naprosto zanedbatelné havárie Fukušimské (při níž byly reaktory zastaveny, nevybuchly a problém byl jenom s jejich dochlazováním) prokázala, že ty největší škody byly psychické (ti kteří z okolí černobýlu odešli, byli postiženi stresem a steskem víc než ti co tam zůstaly. Na tom nic nezmění že "zelená" hysterie stejně jako část evropské dekadence už dospěla i do Japonska.

Na těch Bikinách nechtěli původní obyvatele patrně ze stejného důvodu jako na mnoha jiných místech. Totiž aby neohrozili tamní ekoturistiku (Ta už se rozvíjí i v Černobýlu).

P.S. Potrestal bych ty, kdo zastrašují původní obyvatele neškodnou radiací (oni tam vyhynuli všichni živočicové?) a eventuálně ty, kdo vytvořili normy ozáření podle "zeleně" pavědecké teorie, že zdravotní poškození radiací je úměrné její dávce.

P. Rada 10.2.2012 0:17

Re: Zajímavý článek

Pane Rybák vemu to od konce. Proč si vymýšlíte údajné "zelené pavědecké teorie" v reakci na můj příspěvek? Vždyt zde s tímto takto nikdo neargumentuje - tím méně já! Takovýto argument se jak jsem se díval nevyskytuje ani na stránkách SZ k této problematice. Vy se tedy  zřejmě strašíte a bojujete proti tomu svému bludu zároven..

A k tomu Černobylu - budme rádi i tady u nás a ted, že tehdá havaroval reaktor který se teprve uváděl do provozu - tedy neobsahoval zdaleka tolik radiačně nebezpečného materiálu jako řada jeho bratříčků dodnes. A1 na Slovensku není právě kvůli kalům... dodnes zlikvidovaná a to pro jednu poruchu za druhou ani pořádně nepracovala..

S atolem Bikiny si arguentaci rovněž vymýšlíte. Tam je prostě zpět nepustila americká legislativa - resp nejdřív jim návrat na zkoušku a v souladu s původním slibem při vystěhovávání povolila ale pak musela rozhodnutí zvrátit!

Píšete opravdu poněkolikáté o tzv oběktivní analýze ale zdroj nekonkretizujete. Zároven tu Fukušimskou označujete za zanedbatelnou ačkoli při ní unikla prakticky polovina toho co s Černobylu a jak jsem uvedl hustě zabydlené Japonsko mělo štěstí v neštěstí, že většinu radiace odvál vítr nad oceán a spláchla deštová voda tamtéž.

Turistiku lze provádět i do míst s relativně vysokou radiací. Jiný problém je v takové oblasti trvale žít ve všech vývojových fázích organismu a navíc se tam živit s místních zdrojů potravin.